Tarım arazileri ‘kapatılıyor’
5 Kasım 2013

TÜSİAD, OECD BIAC ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ‘Sürdürülebilir ve Yenilikçi Tarım’ konulu konferansında gıda, gıda güvenliği ve tarım sektörünün geleceği ele alındı.

Dünyada tarım arazilerinin büyük bir bölümünün başka ülkeler tarafından ya satın alındığını ya da kiralandığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, “Son yıllarda dünyada arazi kapatma politikaları hızlandı. Dünyadaki 8 ülkenin artık kendine ait bir toprağı kalmadı. En son Çin, Ukrayna’da 3 milyon hektarlık bir alanı kapattı. 206 milyon hektar başka ülkelere geçmiş durumda” dedi.

Üç yıl içinde tarım ve tarıma dayalı sanayilerde Türkiye’nin rekabet gücüne yönelik bir destek rapor dizisi hazırlamayı planladıklarını belirten TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, “Bu çalışmanın Türkiye’nin, AB Ortak Tarım Politikasına ve DTÖ normlarına uyumuna hizmet etmesini amaçlıyoruz” dedi. Uluslararası Gübre Sanayi Birliği (IFA) Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete de, gübre endüstrisinin 2008-2016 arasında artan gıda üretimi ihtiyacını karşılamak için 120 milyon doların üzerinde yatırım yapacağını söyledi.