bu işte para var mı?

Ben izmir in ödemiş ilçesinde oturuyorum. Bodur elma işine girmek istiyorum.Bu yatırım için 50 dönümlük (1500 metrekare)arazim var.M9 tam bodur dikmeyi planliyorum. Sizce bu iş tutar mi? Simdiden Teşekkürler iyi forumlar...

Ynt: bu işte para var mı?

hüseyin35.5 link=topic=69490.msg791368#msg791368 date=1383768624' Alıntı:
Ben izmir in ödemiş ilçesinde oturuyorum. Bodur elma işine girmek istiyorum.Bu yatırım için 50 dönümlük (1500 metrekare)arazim var.M9 tam bodur dikmeyi planliyorum. Sizce bu iş tutar mi? Simdiden Teşekkürler iyi forumlar...
düşündüğün iş gayet akıllı bi yatırım bulundugum yerde 300 dekar alana bodur elma agacı dikildi ve 3 senesi. ilk önce sana şöyle birsey demek isterim buradan aldıgın bilgi o kadar yeterli gelmez çünkü elma yetiştirciliginde çok çeşitli hastalıklar var onun yanı sıra güneş ve nemi çok iyi ayarlaman lazım.... bunları nerden biliyorsan dersen ziraat mühendisi ile yan yana yaptık. sunu da söylüyüm çok fazla ilgi vermen gerekir ne de olsa eski iklimler yok bazen sıcak bazense soguk ve dolu yagan havalar oluyor sıkıntılı bi meslek yani....

bodur elmanın zahmeti vede masrafı coktur bilgi birikiminde olması lazım ödemiş ilcesındede soguklama ıhtıyacını giderirmi bilmem onuda aşarsan ödemişde elmanın üstüne ag cekmen illaki gerekecek güneş yanıklıgına karşı bence rantabıl yatırım olmaz

Ödemiş ' te sadece senin yapmanla olmaz. Pazar oluşturamazsın tüccar gelmez. Satman zor olur. Elma birazda serin iklim bitkisi, Ödemiş ' in havası elmayı kavurur. Eğer tarlan yaylada ise orasını bilmem. Ayrıca elma dikersen dört beş sene mahsul alamazsın. sürekli cepten harcarsın. Suyun varsa ek yulafı yeşilken ota biçtir, yerine silajlık mısır senede iki kere peşin parayı cebe koy. Ödemiş gibi yerde sen elma ile macera arıyorsun. Eğer içinde suyu varsa senelik icar dekarı 500 lira tarlayı görmeden cebe koy. Benim tavsiyem bu.

Aynen abi vazgeçtim artık dediğin gibi bir macera arayalım dedik fakat olmadı artık normal tarla isine yöneldim olurda yaylladan bulursak belki düşünürüm. Sağolasın abicim yardimin için

madem bu işe meraklı bi arkadaş var bi bahçeci olarak biraz bilgi vereyim şimdi bordur elma dikip para kazanmak istiyosan bu iş 1 dönüm 1.5 dekaramı denk geliyor tam anlayamadım eğer öyle ise 75 dekar arazi başlangıç için oldukça yeterli fakat söyle bi durum var bodur elmanın yatırımı bahçe yatırımları içinde en fazlası neden dersen m9 veya m cinsi anaç kullanacaksın sanırım buna telli terbiye sistemi çekeceksin meyve vermeye başlayacak tül sistemi yapacaksın baktın olmuyo çicek zamanında bahar donlarından etkileniyo dona karşı önlem almak için ayrı bi sistem kuracaksın tabi ilk 5-6 yılda hep cepten gidecek hiç bahçeden çıkmayacaksın bütün işleriyle kendin ilgileneceksin tabi acemilik var yanına profesyonel birini alıcan onada para ödeyecen ve bunların hepsi ilk 5 yıl içinde olacak pazar sounlarını ve iklimleri saymıyorum bile bence elma yetiştiriciliği ile vakit kaybetmektense yaş sebze yetiştir o arazide yada illa bahçe diyosan ödemişe uygun meyve çeşitlerini araştır pazar payı olan meyveleri bul ve arasından seçimler yap ama onlarda da çok farklı bi durum olmayacaktır bunlara dayanırım diyosan meyvecilikte para var

elmacılar mutsuz.
izmir kıyı kesimde.elma soğuk havayı sever

Elma kış dinlenmesine en fazla ihtiyaç duyan meyve türüdür. Yapılan denemelerde elmaların soğuklama ihtiyacını karşılayabilmesi için + 7,2°C’ nin altında çeşitlere bağlı olarak 2322–3648 saat kalması gerekir. 0 °C ' ın altında ise, 1081–2094 saat soğuklamaya ihtiyacı vardır. Yetersiz soğuklama sonucu çiçeklerin bir kısmı ölür, geriye kalan çiçeklerin açılması da normale göre hem daha geç, hem de düzensiz olur. Böylece geç açan çiçekler döllenme yetersizliği nedeni ile dökülür. Soğuklamasını giderememiş elma ağaçlarında yaprak gözleri sürmez ve ağaç çıplak kalır. Elma yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Sıcaklık 40 °C’ ın üzerine çıktığı zaman büyüme durur, daha yüksek sıcaklıklarda ise zararlanma görülmeye başlar.

hüseyin35.5 link=topic=69490.msg791733#msg791733 date=1383858697' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim gerçekten bu is bayağı cetrefilliymis biz hayvancilikta yaptigimiz için her zaman bahceyle ilgilenmem zor olur biz yine bildiğimiz işi yapalım ekelim satalim hayvanimiza bakalım

ben bahçe işlerine pek ısınamadım.bir bahçe 5-10 yılda yetişir.ya diktiğin çeşit tutulmazsa.
ödemişin ortalama sıcaklığı yüksektir.iç bölgelere göre.
1000 saat sıfırın altında don olması demek en az 3 ay don olması demek.yani randıman alacağınıza ihtimal vermiyorum.

hüseyin35.5 link=topic=69490.msg791733#msg791733 date=1383858697' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim gerçekten bu is bayağı cetrefilliymis biz hayvancilikta yaptigimiz için her zaman bahceyle ilgilenmem zor olur biz yine bildiğimiz işi yapalım ekelim satalim hayvanimiza bakalım

bence bildiğin işi büyüterek yapmaya devam et hayvancılık dediğin küçük bi sektör değil bahçe tesisine yatıracağın parayı hayvancılık işletmene yatır işletmen büyüsün markalaşmaya kadar yolu var hayvancılığın