HİBELİ TRAKTÖR VERİMİ...?

Ynt: HİBELİ TRAKTÖR VERİMİ...?

inşallah abi ben pek ümit değilim ama, bugün bu işlere bakan biri ile görüştüm. çok büyük paralar dönüyor bu işte dedi, ve bu işlerin diğer ayda devam edeceğini söyledi. birde bizim burada kök mühendislik adı altında bir yer var bu işlerin takipçiliğini yapıyor ve her kezden 500 lira alıyor. hibe çıkarsa da 4.000 tl alacakmış. çıkmazsa da 250 tl alacakmış bu nasıl iş anlamadım ben.

bana verilen bilgilide avrupa birligi veriyormuş aramotik bitkiler tıbbı bitkiler ekecekmişiz 5 yıl boyunca 25 dk sarımdak susam cörek otu vs projesi var ciziyor tarım danışmanı 4 bin tl alıyor avrupa birligi falan diyor avrupa türke traktörmü verir elimizdekileri almasınlarda bıraktım yüzde 50 hibe devlet vergisini alcak yüzde 18 birde 4 bin tl para yüzde 70 benden cıkcak 25 dk tarlayıda avrupa emrinede vermem dedim ektirdigi ürünlerde borsalarda işlem görmeyen ürünler 2 yunlu tüccar alım yapacak ilk yıl iyi sonra al diye yalvartacaklar bizi sanırım hibe konusu bölgösel olarak degişiyor her bölgenin ayrı galiba

Ağır Abi link=topic=69515.msg791668#msg791668 date=1383849188' Alıntı:
Bi gelmedi gitti su motor geldiginde fotolari yukleyecegim bize cikti yuzde60 hibe
çıktımı abi gerçekten? bizim burada daha ilk kez başladı, ne olacağını bilmiyoruz hiç.%60 ise çok iyi gerçekten
TT 55 link=topic=69515.msg791673#msg791673 date=1383849789' Alıntı:
nasıl baş vuruluyor. aromatik bitki üretenlere mi
tarım ilçeden başvurduk biz. bize kağıt veriyor yapılması gereken bir çok işlem var onların hepsini yapıp tarım danışmanı kimse ona veriyorsunuz. tarım danışmanına önden 500 tl veriyorsunuz. çıkarsada 4.000 tl.
SEYİT link=topic=69515.msg791680#msg791680 date=1383850196' Alıntı:
bana verilen bilgilide avrupa birligi veriyormuş aramotik bitkiler tıbbı bitkiler ekecekmişiz 5 yıl boyunca 25 dk sarımdak susam cörek otu vs projesi var ciziyor tarım danışmanı 4 bin tl alıyor avrupa birligi falan diyor avrupa türke traktörmü verir elimizdekileri almasınlarda bıraktım yüzde 50 hibe devlet vergisini alcak yüzde 18 birde 4 bin tl para yüzde 70 benden cıkcak 25 dk tarlayıda avrupa emrinede vermem dedim ektirdigi ürünlerde borsalarda işlem görmeyen ürünler 2 yunlu tüccar alım yapacak ilk yıl iyi sonra al diye yalvartacaklar bizi sanırım hibe konusu bölgösel olarak degişiyor her bölgenin ayrı galiba
ekilecek bir çok ürün var abi, en az 1 dönüm olsa yetiyor. biz 1680m2 maydanoz ayırdık. örnek tarlan 10 dönümse en az 1 dönüm şartıyla istediğin kadarını ayıra biliyorsun. benim anlamadığım tarım danışmanı niye o kadar çok para alıyor. Türkiye avrupa ile anlaşma yapmış oradan gelen para diyorlar birde.

Arkadaslar iki kurumun sitesindede boyle bir ilan yok. Ogrendigim kadariyla burdan alinan sertifika ile ipard a proje basvurusunda bulunuldugunda proje kabulu icin ek bir puan olarak faydalanila bilecek yoksa kimseye yari parasina traktor falan yok

TT 55 link=topic=69515.msg791673#msg791673 date=1383849789' Alıntı:
nasıl baş vuruluyor. aromatik bitki üretenlere mi
Biz et ve et üreten tarımsal işletmeler başlığı altında 10.çağrı döneminde başvurmuştuk bir traktör balya makinası ve yem karma almaya hak kazandık biraz prosedür zor amaüstesinden gelinmeyecek gibi değil hele tıbbi aromatik desteğinde falan hazırlanılacak belgeler kolay öyle zor değil sadece halk eğitimden tıbbi aromatik yetiştiriciliği belgesi uzun sürebilir ama işin sonunda çelik gibi sinir peygamber gibi sabır lazım :)

çıkan arkadaşlara hayırlı olsun.bugün zirat odaları ve tar.il.müd sordum,ipard projesine eskişehir girmiyor.alınan hibelere bakılınca prosüdür o kadar olsun,30000ytl de var 1500000ytl projelerde var.artan paradan söz ediliyor ,bu paranın geri gitmesindense türkiyede kalmasından yanayım.5-10000ytl makinelere hibe alabilmek için neler yapıldığını hepimiz az çok biliyoruz.hibe projelerin sade 42 ile deyilde,ülke geneline dağılması gerekirdi.bu konuyada değinmeden edemiyceğim

Bizim burda tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği üzerinden başvuranların projelerini traktör bayileri hazırlamış.:) Zaten yerli üretim olacak diye şart varmış veya AB ülkelerinden birinde üretilmiş olması lazımmış. Bu na göre JD Hindistan montaj ve üretimi olanlar, mahindra, LS, Kubota, Kioti gibi marklar projelerde kabul görmemiş.

bölgesel olarak degişiyor benden tarla bazında aromatik bitki istediler öyle 1 2 dk olsa hemen ekerim hibe veriyorda bir kac kişiyle ugraşıyorsun projeci cizimci vs vs kalkındırıyorsun AB destegi deniliyorda eger öyleyse kesinlikle onlarında bi maksadı planı vardır düşmanın hilesi dost gibi görünmesidir AB yetişen aromatik bitkileri araştıryorum ben maksatları nedir acaba

arkadaşlar her zamanki olduğu gibi yine büyük pay güneydoğuya gitmiş... adamlar bi iskelet çıkıp 3-4 milyon Euro hibe almışlar sözde hayvancılık üzerinden başvurmuşlar... yani anlıycanız bize verilen hibeler sus payı bi nevi... her ildede yokmuş galiba sözde ülkede demokrasi var biz niye görmüyosak... rantçılar yine baş aktör konumunda millet böyle zengin oluyo tarımla hayvancılıkla alakası olmayan insanlar kurumlar parayı böyle buluyo... allah böylelerine fırsat vermesin...

Arkadaşlar hibeler konusunda kötü niyetli düşünmeyin lütfen.Başvuran ve şartları yerine getiren herkese destek veriyorlar.Hatta şimdi işler daha kolaylaştı.Mesela tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliğinde 60 saatlik halk eğitimin açacağı bir kursu tamamlayıp bir projeyle tkdk ya başvurduk.Maddi imkanı olmayan çiftçiler banka hibesi kullanıyor.Yani banka çiftçinin alacağı %50 hibeye ipotek koyup kalan %50 kısmınında % 25 ini peşin alıp kalanını 5 yılda ödeme kolaylığı var.Üstelik % 6 faizle.Ahır yaptırmada yaşı 40 tan küçük olanlara % 60 birde dağlık alanda yaşıyorsa %65 hibe veriyor.Mesela alt limit 250000 euro (700000 tl ) olan bir ahırda Tkdk 450000 tl destek veriyor. Yani ahırın maliyeti çiftçiye 250000 tl ye maal oluyor.Ne derler bundan iyisi Şamda kayısı.

sinan kaplan link=topic=69515.msg792090#msg792090 date=1383997556' Alıntı:
arkadaşlar her zamanki olduğu gibi yine büyük pay güneydoğuya gitmiş... adamlar bi iskelet çıkıp 3-4 milyon Euro hibe almışlar sözde hayvancılık üzerinden başvurmuşlar... yani anlıycanız bize verilen hibeler sus payı bi nevi... her ildede yokmuş galiba sözde ülkede demokrasi var biz niye görmüyosak... rantçılar yine baş aktör konumunda millet böyle zengin oluyo tarımla hayvancılıkla alakası olmayan insanlar kurumlar parayı böyle buluyo... allah böylelerine fırsat vermesin...

Abi eskiden senin dediğini çok yapıyolarmış bu yüzden denetim yapıyolarmış parayı proje tamamlandıktan sonra veriyolar artık....

POYRAZLI TALHA link=topic=69515.msg792178#msg792178 date=1384014638' Alıntı:
Abi eskiden senin dediğini çok yapıyolarmış bu yüzden denetim yapıyolarmış parayı proje tamamlandıktan sonra veriyolar artık....
canım kardeşim eskiden çok olduğu doğru ama ben bizzat şahit oldum... proje çizenler bile hibe verilince iki katını almak şartıyla ceplerinden ödeme yapıyor...

zafer ozan link=topic=69515.msg792000#msg792000 date=1383944806' Alıntı:
çıkan arkadaşlara hayırlı olsun.bugün zirat odaları ve tar.il.müd sordum,ipard projesine eskişehir girmiyor.alınan hibelere bakılınca prosüdür o kadar olsun,30000ytl de var 1500000ytl projelerde var.artan paradan söz ediliyor ,bu paranın geri gitmesindense türkiyede kalmasından yanayım.5-10000ytl makinelere hibe alabilmek için neler yapıldığını hepimiz az çok biliyoruz.hibe projelerin sade 42 ile deyilde,ülke geneline dağılması gerekirdi.bu konuyada değinmeden edemiyceğim

Kesinlikle katılıyorum. Ben geçen yıl 100.000 lira harcayıp bu çevrenin en modern koyun ahırını yaptırdım. AutoCad bildiğim için bilgisayarlı tasarımından tutun da sanal mukavemet testlerine kadar tüm proje çizimlerini de kendim yaptım. İstendiği anda kapalı, istendiğinde açık, yada istendiğimde yarı açık ve kademeli yarı açık sistemlerden herhangi birine dönüşebilen bu çelik konstrüksiyon ahırın projesini çizmem bir yılımı aldı. Çevre ilçelerden, köylerden sürekli ahırı gömeye ve projeyi kendi inşaatlarında kullanmak için örnek-ölçü almaya gelenler oldu, hala oluyor.

Kısaca çevremdeki küçükbaş hayvancılık yapanların modern tesisler kurmaları için hem örnek, hem de teşvik olduk ama ne fayda. Tekirdağ, İpart kapsamında desteklenen iller içerisinde olmadığından tüm maliyet kendi cebimizden çıktı. Ne bir destek, ne bir teşvik.

Benim suçum neydi peki? Adı sayılı illerden birinde doğmamış olmam mı? Topraklarımızın o illerde olmaması mı?

Bu güne bugün Türkiye ' de hayvancılığın en verimli ve modern yapıldığı ilk üçten olan Tekirdağ İpart kapsamına alınmamış. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Aromatik ve tıbbi bitkiler ile ilgili gerekli olan sertifika programı da burada açılmadığı için hiçbirimizin sertifikası yok. Doğal olarak hibeli traktör için başvuru hakkı da.

Artık hiçbirşeye şaşırmıyorum. Bir kulağımızın arkası kaldı Tekirdağ ahalisi olarak, oraya da değdirmeleri yakındır.

Ağır Abi link=topic=69515.msg791898#msg791898 date=1383930963' Alıntı:
Biz et ve et üreten tarımsal işletmeler başlığı altında 10.çağrı döneminde başvurmuştuk bir traktör balya makinası ve yem karma almaya hak kazandık biraz prosedür zor amaüstesinden gelinmeyecek gibi değil hele tıbbi aromatik desteğinde falan hazırlanılacak belgeler kolay öyle zor değil sadece halk eğitimden tıbbi aromatik yetiştiriciliği belgesi uzun sürebilir ama işin sonunda çelik gibi sinir peygamber gibi sabır lazım :)
biz tüm belgeleri hazırladık abi. aromatik bitki hakkında da tarlan olursa soruyorlar ne ekecen diye biz maydanoz dedik. biz diğer aya yazılacağız inşallah inşallah çıkar abi, benim pek umudum yok ama.