traktörümüzü neden değişitriyoruz

Hepimizin traktörümüzü değiştirirken kendimizce haklı bir gerekçesi vardır. Bu gerekçeler geçerli bir sebepten olabileceği gibi tamamen çevreden etkilenmeyle de olabilmekte. Benim bu formdaki arkadaşlardan isteğim tabi önce kendim yazacağım, önceki traktörü sonraki traktörü ve değiştirme gerekçemizi yazalım.
Benim ilk traktörüm mf 240 değiştirme sebebim kaza yaptım tt 60 aldım şimdiki traktörüm td 75 d değiştirme sebebim kabin çitfçeker ve daha fazla arazi işlemem ve pancar söküm makinasıyla daha rahat çalışmak

Ynt: traktörümüzü neden değişitriyoruz

traktör değiştirmek için geçerli mazeretler...

motor ve lastiklerin eskimesi. 5000 tl gibi masraf açar.
yakıt tüketiminin fazla olması. zamanla değişen şartlarda büyük gelmesi yada küçük gelmesi.
servis ve parça bulunmaması.uzun süre traktörün yatmasından doğan mağduriyetler.

birde geçersiz mazeretler.
sabahları çalışmaması
kahve de sizin traktörle alay edilmesi.
komşunun aldığı yeni traktörle sürekli sizin kapının önünden geçmesi.

285i değiştirme sebebimiz fazla masrafının olması. Bu masraflar motorun rektefe istemesi, lastiklerin eskimesi, muayenesinin yenilenmesi ve kabinin eskimesi nedenlerinden dolayı değiştirmeyi düşünüyoruz...

Benim hatırladığım ilk traktörümüz 1976 model john deere 1130. 10 yıl kullandık.1986 yılı Değişim nedeni;yedek parça sıkıntısı.Ardından1976 model Fiat 540.1998 Satış nedeni (babam ve dedem ortaktı.) dedemin ölümü ve mirasın bölünmesi.yerine alınan,1998 model 55-56s satış nedeni;babamın plakasından gıcıklanması.Plaka 27 PK 406 :D yerine alınan 1999 NH 55-56.Satış nedeni tarlaların çoğalması,traktörün küçük gelmesi,sulu tarıma geçilmesi. yerine alınan 1998 70-66.Satış nedeni babama göre çok yakıt harcaması ve yolda yavaş kalması.Yerine alınan 2000 model NH 70-56.Ardından 2.traktör olarak 2004 model NH 55-56 ve 3.traktör olarak Bizim dede yadigarı 540 geldi.(Babam galeride görmüş,şehir dışına satılıyormuş,gönlü razı olmamış almış geldi :) kendi için sorun yok nasılsa süren benim :). 2 yıl sonra 540ın satış nedeni 58.Hükümetin buğday krizi çıkarıp bizi zarara uğratması.Karpuzdan da zarar ettik o yıl.2008 yılında 55-56 ve 70-56nın satış nedeni yakın akrabalardan birine kefil olup o borcunu ödemeyince bizim bütün mal varlığına haciz konması.O yıl bu yıl daha traktörümüz yok.Hatta bu yıl tarlaların bir kısmının icarı yeni bitti. Ben de yerlerini sürdüm buğday ve mısır ekmek için hazırladım.Kısmet olursa traktöre bakıyorum,inşaallah nasip olursa alacağım :)

tamamen rahat batması, komşuda var benimde olsun isteği, en büyüğü bende olsun düşüncesinden dolayı en az %70 i böyle yapıyor sonrada gelen gideni mumla aratıyor işte bi hareket en az 10-20 bin tl arası zarar ile sonuçlanıyor

uzay kasa, ülkenin yakın siyasi-ekonomik tarihini özetlemişsin :)

Bizim hikayemiz ise; durup dururken hiç bilmediğimiz bi işe girip Hidromek kazıcı yükleyici aldık 'aylık kirası şu kadarmış, 2 senede köşe dönülüyormuş' diye (2 sene dolmak üzre daha bi köşe dönmedik bu arada)... sonra öğrendik ki bu makina çalışmayla değil yolda eskirmiş, yola fazla vurmamak lazım! Ufak tefek işlere, yola göndermeyelim diye bi motor arayışına girdik, kamyon yerine kullanalım büyük römorkta çeksin dedik... Zetor 90 4x4 alıp kepçe taktık, forklift çatalı da var şimdi Hidromeği büyük onu küçük işlere koşuyoz... Alabilirsek ilerde taş toplama, gübre dağıtma..vs alıp piyasaya çalışcaz inşallah.

UÖZKAN.77 link=topic=69534.msg791955#msg791955 date=1383939314' Alıntı:
uzay kasa, ülkenin yakın siyasi-ekonomik tarihini özetlemişsin :)

Bizim hikayemiz ise; durup dururken hiç bilmediğimiz bi işe girip Hidromek kazıcı yükleyici aldık 'aylık kirası şu kadarmış, 2 senede köşe dönülüyormuş' diye (2 sene dolmak üzre daha bi köşe dönmedik bu arada)... sonra öğrendik ki bu makina çalışmayla değil yolda eskirmiş, yola fazla vurmamak lazım! Ufak tefek işlere, yola göndermeyelim diye bi motor arayışına girdik, kamyon yerine kullanalım büyük römorkta çeksin dedik... Zetor 90 4x4 alıp kepçe taktık, forklift çatalı da var şimdi Hidromeği büyük onu küçük işlere koşuyoz... Alabilirsek ilerde taş toplama, gübre dağıtma..vs alıp piyasaya çalışcaz inşallah.
:D hayırlısı olsun

Niye değişiriz;

*gerçek ihtiyaçtan,

*para fazlası vardır,

*bankalar-bayiler cazip tekliflerle aklı çelerler,

*Heves-merak, komşular, kahve ortamı

*Gelişen teknoloji, konfor arayışı

*Yeni alet-ekipmana uygun büyük güçlü motor arayışı

*4x4 ve orjinal kabin cazibesi

*Borçlar veya tarla almak için

*Ekonomik-siyasi krizler

*Bayinin dostluğu, samimiyeti (sırf yiğenleri JD bayiliğin aldı diye, siftah olsun diye memnun olduğu motoru JD ile değiştirip üstüne bi çuval para verip pişman olana da rastladım)

*Rahat battığından, arayış yeşillik olsun diye

Denemeden, bilinçli kullanıcı görüşleri alınmadan (trakkulüp ' e sorulmadan) son kararı vermemek lazım derim ...

bende ilk 240 ile başladım küçük geldi 255t ile değiştirdim onunda konoru yokdu 260 gold aldım buda küçük gelmeye başladı birde köyde konuşmadığım iki kişi vardı biri td65b aldı biride 3625f bende onlara inat çift çeker alcam biliyorum mantıksız ama insan engel olamıyo kendine rüyama bile bazen giriyo ağzımla euro 3 motor sesi yapıp traktör sürüyomuşum babam diyor onun yalanısıyım ;D ama alacam bu sene çift çekeri askere gitmezsem oho-*s

önce 175lik 185 lık vardı pancara başlayınca 185 lıgın dolaplı makına ve kepcede hıdrolıgı yetmedı 98 de 185 lıgı verıp 285s aldım ozzaman kabın farkı 400bın lıraydı 500 bınede buyuk unıvarsallardan verıyorlardı kabınsız aldım sokum makınalarının bantlıları cıkınca ondan aldık az camurda makına gerı kaktırmaz oldu hayatımın hatası 8280 cıftceker orj kbn aldım sıfır ama hem yakıtı hem arıza hemde umdugum ccekişin olmamasından kısa surdu tumosan jd yle devam ettım patatese başlayınca yetmez oldu 285s duruyor 5085de var ama 5085 gidecek şimdi yA FENDT yada clas alacagım allah nasıp ederse seneye 500 dekar slaj ekecegım olmusken ön pto düşünüyorum