Hayvancılıtan nasıl daha fazla kazanılır?

Biz ödemiş te hayvancılık yapıyoruz şuan 60 adet hayvanimiz ve 100 dekar arazimiz var traktör olarakda jx75 maxpro var daha alalı çok olmadı neyse yazları ve guzleri toplam olarak 120 dekar mısır 80 dekar ryegrass adlı yem bitkisi ekiyoruz geriye kalan dönemde ise tarlaların yarısına caramba yarısına yonca ekiyoruz ayrica caramba ve ryegrassda hayvanları otlatiyoruz ayrıca hayvanların yarısı besi yarısı süte yönelik baska sizin tavsiyeleriniz nelerdir.Iyi forumlar

Ynt: Hayvancılıtan nasıl daha fazla kazanılır?

hüseyin35.5 link=topic=69538.msg791957#msg791957 date=1383939451' Alıntı:
Biz ödemiş te hayvancılık yapıyoruz şuan 60 adet hayvanimiz ve 100 dekar arazimiz var traktör olarakda jx75 maxpro var daha alalı çok olmadı neyse yazları ve guzleri toplam olarak 120 dekar mısır 80 dekar ryegrass adlı yem bitkisi ekiyoruz geriye kalan dönemde ise tarlaların yarısına caramba yarısına yonca ekiyoruz ayrica caramba ve ryegrassda hayvanları otlatiyoruz ayrıca hayvanların yarısı besi yarısı süte yönelik baska sizin tavsiyeleriniz nelerdir.Iyi forumlar
rygreaas hakkında bilgi verirmisiniz.yılda kaç defa suluyorsunuz.kaç biçim yapıyorsunuz.her biçimde kaç kg ot alıyorsunuz.

[/QUOTE]
hüseyin35.5 link=topic=69538.msg792009#msg792009 date=1383946651' Alıntı:
Valla biz iyi kazaniyoruz allaha şükür kurbanlık besliyoruz arada kestiriyoruz ve sütle urasioz parayı yeme gommuoruz a ngus limuzin gibi ot seven hayvan besliyoruz işte böyle

Bence yem masraflarini nasil dusururum ve suan ki hayvanlardan en yuksek randimani aliyormuyum dusunurum..
Disaridan yem aliyormusunuz? Sut inegi olarak hangi irklari besliyorsunuz? Besi hayvanlari kendi buzalarinizmi disaridan mi aliyorsunuz? Acik besi mi kapali besimi yapiyorsunuz?

hüseyin35.5 link=topic=69538.msg791973#msg791973 date=1383941231' Alıntı:
Tabi vereyim biz her ekimde 5 kez suluyoruz tabi bu bitkinin durumuna göre değişiyor yılda 4 kez biciyoruz ve yaş olarak dekardan 16 ton ot alıyoruz ayrıntılı bilgiyi torunogludan alabilirsiniz sitesinde var
teşekkürler..

Bilgi tecrübe burada önemli bence hangi hayvan hangi bölgeye nasıl iklime uygun, bunun en güzel örneği o bölgenin doğal vahşi yaşamına bakılmalı hayvancılığın karlılığı için doğal imkanlar çok önemli.
Hangi bölgede küçük başın yada büyük başın hangi ırkı uygun bu çok önemli karlılık için.
Büyük baş açık sistem yada yarı açık fenni sistemde böl genin doğal imkanları çok önemli eğer iyi toprak sulu tarım imkanı yoksa iş satın almaya ve dolayısı ile uzaktan taşımaya kalıyor buda maliyet, ama işletmenin etrafında güzel sulu araziler varsa iş çok çok güzel karlı olur.
Doğal imkanlar diyorum çünkü tv,de belgesellerde seyrediyoruz Konya taş koyunu yumurta gibi beslenmiş cebinde rasyon bilgisi olan bir liste taşıyıp ona bakarak beslenmiyordur herhalde bunun gibi birçok doğada yaşayan hayvan dağ başında besi durumları süper , demek istediğim bölgenin imkanları neye uygun ise ona göre hayvancılık seçilmeli, olmuyacak yerde olmayacak işe girişip sonrada ekonomik sorunlarla boğuşulmamalı
hayvancılığın ekonomik sorunlarının sebeplerinden en önemlisi bu bence.
Buradan rasyon bilgisini yada veterinerlik bilgisini küçümsemiyorum ama yukarıda saydığım özellikler yoksa istediğin kadar zorla maliyet yüksek olduğu için sonu kötü.
Sulu tarımı olan taban arazide güzel bir açık besi bölgeye uygun sistemde ve onan göre seçilmiş ırkta hayvanlar, işin başında veterinerlik ve rasyon bilgisi olan kişiler olmadan olmaz.
Doğru yerde doğru iş bilgi tecrübe.
Konuyu açan arkadaşa teşekkürler, güzel konu.

ismail_17 link=topic=69538.msg792058#msg792058 date=1383982313' Alıntı:
Bilgi tecrübe burada önemli bence hangi hayvan hangi bölgeye nasıl iklime uygun, bunun en güzel örneği o bölgenin doğal vahşi yaşamına bakılmalı hayvancılığın karlılığı için doğal imkanlar çok önemli.
Hangi bölgede küçük başın yada büyük başın hangi ırkı uygun bu çok önemli karlılık için.
Büyük baş açık sistem yada yarı açık fenni sistemde böl genin doğal imkanları çok önemli eğer iyi toprak sulu tarım imkanı yoksa iş satın almaya ve dolayısı ile uzaktan taşımaya kalıyor buda maliyet, ama işletmenin etrafında güzel sulu araziler varsa iş çok çok güzel karlı olur.
Doğal imkanlar diyorum çünkü tv,de belgesellerde seyrediyoruz Konya taş koyunu yumurta gibi beslenmiş cebinde rasyon bilgisi olan bir liste taşıyıp ona bakarak beslenmiyordur herhalde bunun gibi birçok doğada yaşayan hayvan dağ başında besi durumları süper , demek istediğim bölgenin imkanları neye uygun ise ona göre hayvancılık seçilmeli, olmuyacak yerde olmayacak işe girişip sonrada ekonomik sorunlarla boğuşulmamalı
hayvancılığın ekonomik sorunlarının sebeplerinden en önemlisi bu bence.
Buradan rasyon bilgisini yada veterinerlik bilgisini küçümsemiyorum ama yukarıda saydığım özellikler yoksa istediğin kadar zorla maliyet yüksek olduğu için sonu kötü.
Sulu tarımı olan taban arazide güzel bir açık besi bölgeye uygun sistemde ve onan göre seçilmiş ırkta hayvanlar, işin başında veterinerlik ve rasyon bilgisi olan kişiler olmadan olmaz.
Doğru yerde doğru iş bilgi tecrübe.
Konuyu açan arkadaşa teşekkürler, güzel konu.
Sen sağolasın abicim ödemiş bölgesindeyiz şuan holstein angus montofon ve simental besliyoruz yeme fazla para dokmuyoruz bizim yaptığımız bu sizin başka önerileriniz nelerdir?

hüseyin35.5 link=topic=69538.msg791957#msg791957 date=1383939451' Alıntı:
Hocam yazdıklarınıza bakılırsa siz zaten belirli bir profesyonellikte bu işi yapıyorsunuz genel olarak kaba yemi kendiniz üretiyorsunuz peki kesif yemi nasıl hellediyorsunuz kesif yem konusunda kar oranınızı artırabilirsiniz bunun yanında genel olareak işletmedeki sağlık durumu ineklerin döl verim performansı,buzağıların sağlık durumları nasıl?Genel olarak hayvanların hastalıklarıyla ilgili bilgi düzeyiniz nasıl veteriner hekime n düzyde bağımlısınız bunlarda önemli vetriner ve sağlık masrafları yönündende harcamalar düşürülebilir.
Bence en önemli tasarruf genel verilen rasyon toplam TMR üzerinden yapılabilir rasyon işini nasıl yapıyorsunuz?burada ne veriyorum ne alıyorum konusuda çok önemli rasyonda köklü değişikliklerle kar oranı artırılabilir.
Hocam ryegrass ve caramba bitkisi hakkında özel paylaşımlarınızı bekliyorum site yönlendirmesi yapmayında doğrudan kendi yaptığınız uygulamaları sılajınn içeriği nasıl ekiliyor nasıl bakılıyor bitkinin resimleri vs. şeklinde olursa genel olarak bizler için daha yararlı bir konu olur.

Ynt: Hayvancılıktan nasıl daha fazla kazanılır?

hacimmet link=topic=69538.msg792473#msg792473 date=1384059831' Alıntı:
Hocam yazdıklarınıza bakılırsa siz zaten belirli bir profesyonellikte bu işi yapıyorsunuz genel olarak kaba yemi kendiniz üretiyorsunuz peki kesif yemi nasıl hellediyorsunuz kesif yem konusunda kar oranınızı artırabilirsiniz bunun yanında genel olareak işletmedeki sağlık durumu ineklerin döl verim performansı,buzağıların sağlık durumları nasıl?Genel olarak hayvanların hastalıklarıyla ilgili bilgi düzeyiniz nasıl veteriner hekime n düzyde bağımlısınız bunlarda önemli vetriner ve sağlık masrafları yönündende harcamalar düşürülebilir.
Bence en önemli tasarruf genel verilen rasyon toplam TMR üzerinden yapılabilir rasyon işini nasıl yapıyorsunuz?burada ne veriyorum ne alıyorum konusuda çok önemli rasyonda köklü değişikliklerle kar oranı artırılabilir.
Hocam ryegrass ve caramba bitkisi hakkında özel paylaşımlarınızı bekliyorum site yönlendirmesi yapmayında doğrudan kendi yaptığınız uygulamaları sılajınn içeriği nasıl ekiliyor nasıl bakılıyor bitkinin resimleri vs. şeklinde olursa genel olarak bizler için daha yararlı bir konu olur.
hacimmet link=topic=69538.msg792473#msg792473 date=1384059831' Alıntı:
Sağolasın abicim sizden duyduklarimizla bizde bu işi yapmaya çalışıyoruz kesif yem olayını da fabrikadan hallediyouz kendimiz nasıl yapabiliriz ya da nasıl 0a indiririz bilemiyorum caramba ve ryegrass işini fazla bilemem babam bilir sorayım iyi forumlar

nailyetek link=topic=69538.msg792023#msg792023 date=1383948181' Alıntı:
Ömrümün matematiksel olarak 3 te 2 si geçti, daha çok para kazanamadık. Ne onduk, ne donduk misali.:)

Nail abi; Bir Amerikan deyişi wardır '30una kadar ilk milyonu yaptın yaptın....Yoksa yapamazsın....'

Paylaşım ve yem bitkileri bilgileri için teşekkürler.
Bence siz yem tarafını büyük ordanda halletmişsiniz. Arpa , yulaf bitkileri ekebilirsiniz bir miktar , yem kırması olarak kullanmak için ben sadece eksik bunu gördüm.
Kendi ürününüzü kendinizin bir mamül haline getirip satabilmesi için bir yapı kurulabilir , finansman imkanları müsait ise , yani işletmeden çıkan sütü örnek veriyorum süt olarak satarsanız litesi 1 tl , kendiniz yoğurt , peynir vs gibi ürünler haline getirebilirseniz kazanç artabilir , büyük firmalar bu şekilde tedarik ve üretim zinciri kuruyorlar , siz daha butik çalışıp , daha yerel ve kaliteli veya organik ürünler üretip kazancınızı arttırabilirsiniz veya bir kasap dükkanı vs açıp besi hayvanlarını kendiniz değerlendirebilirsiniz.
Benim aklıma gelenler bunlar.

Ben teşekkür ederim haklısın abi fabrika yemi almicaz diye çok yüklendik ota silaja dediğin gibi arpa yulaf ekmek gerekir daha sonra dediğin gibi kendimiz sütü eti islersek cok iyi olur mesela güzel bi kasap dükkanı yanında bir reyon da kendi süt ürünlerimiz süper olur iyi forumlar...

Kazanmanın formûlü basit. Harcamayı düşür, geliri yükselt. Peki nasıl?

Harcamayı düşürebilmen için bunu nereye yaptığını bilmen lazım. Bu her işletmede değişir. Genel olarak düşünürsek hayvanclıkta maliyetin:
%60 ' ı yem
%20 ' si bakıcı
%20 ' si diğer (ilaç, veteriner, barınak, nakliye, vs..)

Harcamayı kımak istiyorsan, kendi işletmene göre yukarıdakileri sırala ve nede yada nelerde yalnış giden bişey var bul ve müdahale et. Buradaki arkadaşarın sana yemini kendin üret, bakıcıyı işten çıkart, kesif yemini kendin yap gibi önerileri olbilir am kendi işletmeni en iyi kendin tanırsın. Bu yüzden duruma bak, hatayı bul ve kendin müdehale et.

Geliri arttırmak istiyorsan da yapabileğin te yol malını yüksek fiyattan satmak. Bunlar da mala ve piyasay göre belirlense de bazı değişiklikler ile arttırılabilir.
- Damızlık vasıflı çalış. Hayvancılıkta damızlık vasıflı çalışmak, ürün vasıflı çalışmaktan her zaman daha fazla kazandırır.
- Verimsiz hayvam ile uğraşma. Girdilerin bu denli yüksek olduğu bu devirde, hayvancılık yapanların böyle bi lüksü yok. Şakası yok, iflasa kdar götürür.
- Reklam yap. Reklam sadece tv yada gazetede olan duyurular değildir. Malın tüketici ile tanışmasını sağlayan her yola reklam denir. Bu yüzden malını satarken olabildiğince çok müşteriye ulaşmayı hedefle. İster internet, (sahibinden.com, trakklüp alım-satım, elokat, indiko vs..) ister bireysel pazarlama (mandıra, canbaz, hayvan pazarları) bulabildiğin her yolu kullan. 1 Kuruş pahalıya satsan, 1 kuruş fazla kazanırsın. Unutma, ne kadar çok müşteri, o kadar iyi fiyat demektir.
- Mamül haline kendin getir: Mamül her zaman ham maddeden pahalıdır. Dolayısı ile kazancı fazladır. Tost ekmekten, ekmek undan, un buğdaydan her zaman ama her zaman daha pahalıdır. Bu yüzden ki entegre tesisler, en çok kazanan tesislerdir. Malını ham madde olarak değil, mümkün olduğunca işleyerek (mamül olarak) sat. Bunun için ister kasap dükkanı aç, ister peynir mandırası kur, ister şarküteri zinci oluştur farketmez, her attığın şey kazancını arttırır.