perkins motor

arkadaslar erkunt ve hattat traktörde kullanılan perkins 1103D - 33TA üç silindirli motor bu iki markanın internet sitesin de 68 hp ve 79 hp olarak görünüyor fakat perkinsin sitesinde 1103d-33ta motor 79 hp olarak görünüyor nasıl bir iş var anlamadım aynı motoru nasıl farklı gücte sunuyo hattat ve erkunt firmaları

Ynt: perkins motor

pompalari farklıdır .70 lik 100 de olur.standart otomobillerde bile litreden 110 hpye cikildi.perkinstende istenilirse litreden 110 hp alinabilir 3.3 dizel perkinsten 360 hp motor bile elde etmek mümkün .newholland tt50 deki motor ile td80 deki motor guc haricinde ayni son seride tt50 bosh 1134 pompa kullanirken td 80 bosh 1138-l pompa kullanıyor

bunun içinde şanzuman farkı da var, kendi ağıtlığı da var, volan çapı, piston biel kol uzunluğu, torkun artması, dolayısı ile şanzuman ile yüksek devirlerde güz artımı vardır. bir de bunların standartları olması lazım. a firmasının baz aldığı standart ile b firmasının baz aldığı stsandartar farklıdır ve güç de buna göre farklı çıkar. aslında önemli olan tarlada 4 lü veya 5 li pulluğun önündeki güçtür.

kemalgulden link=topic=69540.msg792060#msg792060 date=1383982847' Alıntı:
bunun içinde şanzuman farkı da var, kendi ağıtlığı da var, volan çapı, piston biel kol uzunluğu, torkun artması, dolayısı ile şanzuman ile yüksek devirlerde güz artımı vardır. bir de bunların standartları olması lazım. a firmasının baz aldığı standart ile b firmasının baz aldığı stsandartar farklıdır ve güç de buna göre farklı çıkar. aslında önemli olan tarlada 4 lü veya 5 li pulluğun önündeki güçtür.
bir ornek vereyim 260 goldun iki modeli var biri 67 hp biri64,5hp ikiside ayni motor ama sanziman farki var

motor aynı olsada pompa dahil bir çok parçada yapılan küçük degişiklikler beygir gücünü degiştirebilir önemli olan misal 70 beygir standartlarında üretilen bir traktörün üzerindeki motorda veya diger parçalarda küçük oynamalar yapıldıgında ve beygir artışı saglandıgında bu artışa karşı traktör parçalarının dayanıklılıgı ve traktör ömrü önemli bence ömrü kısalabilir yakıt artabilir diye düşünüyorum
fakat maksimum tork veya tork artışı vede meksimum beygir veya beygir artışı 3 piston veya 4 piston da belli bir kapasite vardır ugraşılırsa 3 pistonda 90 beygirlere 4 pistonlardada 120 130 beygirlere çıkmak mümkün sanırım

birde bundan birkaç ay önce erkunt 58 liktraktör üretiginde sitede arkadaşlar tartışmıştı onun motorunu hindistan malıydı sanırım
ve konu ordan perkinsin hangi ülkelerde üretildigine ve türieyye gelen perkinslerin hangi ülkeden geldigine kadar uzanmıştı konu
bende merak edip perkinsin siteesini biraz incelemiştim
orda dikkatimi çeken ilk nokta perkinsin ürettigi motorlara verdigi 3 yıl garantiydi
çünkü türiyede perkins motor kulllanan hattat ve erkuntun hep övündügü ilk nokta biz yerliyiz ve yerlilerde ilk biz 3 yıl garanti yaptık muhabbetiydi oysa diyelimki perkins motoruna 2 yıl garanti verseydi
hattat ve erkunt 3 yıl garanti verirmiydi buda tartışılır

arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim, tüm dünyada bir şasi veya bir ana gövde oluşturulduktan sonra bunun üzerinden bir kaç model çıkartılır. bu tüm elektroniki mekanik, vs. 'aklınıza ne gelirse' tüm ürünler için aynıdır. buna bağlı olarka üretim yapan firma ne olursa olsun motor blogunu aynı yapıp üzerinde değişiklik yaparak 50 bg - 120 gb aradında güç üreten motorlar yapabilir. çünkü her model için her güç için kalıp değiştirmek, farklılık yapmak üretim firmaları için aşırı maliyet demektir. şu bir gerçektir araçlarına chip tuning yaptıranlar bilirler, motorun beybi = ECU üzerindeki yazılım ile oynayarak aynı araçtan %25 daha fazla gücü neredeyse aynı yakıtıyarakarak alabiliyorsunuz. bu düşünüldüğünde siz hesaplayın yani, 100 hp lik güç üreten yeni teknoloji bir motorda yapılacak olan amatör bir yazılım güncellemesi ile %25 - %30 güç artırımı olsa 130 hp lik motoruuz olur. bunu biraz daha profosyonel yapacak olursanız, turbo basıncını değiştirip atıyorum 2 barlık bir turboyu 4 barlık yaparssanız, buna baklı olarak intercoller biraz büyürse, motorun ısınmaması için motor fanını büyütüp radyatör suyunun mikatını artırırsanız, biel kollarını da az biraz uzatıp volan çapını da büyütecek olursanız, baskı balatannızdan sonra şanzumanda kademe ve vites dişlilerini ona göre büyütüp değiştirecek olursanız = yaklaşık 4 litrelik bir motordan 200 hp güç alırsınız. benim arabam 1.6 motorlu 115 hp lik motor. traktörüm 4.5 litrelik 100 hp lik motor.

arkadaslar ben perkinsin sitesini inceledim 1103d - 33ta motor sitesinde 79 hp olarak belirtilmiş fakat erkunt ve hattat firmaları bu motorda 68 hp ve 79 hp traktör üretimi yapıyolar asıl kafaları karıstıran olay burda baslıyor nasıl oluyoda perkinsten 79 hp olarak cıkan motor burda 68 hp olarak traktörlere takılıyo

kemalgulden link=topic=69540.msg792205#msg792205 date=1384017219' Alıntı:
değiştirmek için değil ama bu değişiklikleri yapacak olursanız zaten bir üst model motorunuz olur. :)
peki satış fiyatına etki edermi yani bizim burdaki ustalar abrika ayarlarıyla mecbur kalmadığınız sürece oynamayın diyorlardı o yüzden söyledim bizim buralarda sadace ponpa ayarlarını birazcık açıyoruz diyerleriyle pek oynamayız galeri alırken çok bahane bulunuyo sorum şu bunu yapmak iyi birşeymi karlı birşeymi ?

bildiğim kadarı ile bu işlemler zaten ancak yeni motorlara yapılabiliyor. hele ki turbolu olacak bir de ECU denilen elektronik bir beyin ile motorun yakıt ve turbo sistemi vs kontrol ediliyor olacak. bu motorlarda pompa ayarı ile oynamıyorsunuz, işte ECU içindeki ayarlar ile oynayıp fabrika ayarlarının üzerine çıkartıyorsunuz. bu yaptığınız değişikliği uzman birine yaptıracak olursanız yapılan değişikliği ne servisteki teknisyenler anlar ne de bir başkası. ancak siz anlarsınız bunu, motorun tarlada gaz yemesinden, arkasındaki tarım aletini çekişinden ancak siz fark edersiniz, önceden dönüme yaktığı mazot farkından anlarsınız. 'şu da bir gerçek yakıt artmıyor'.
peki bunu neden fabrika yapmıyor diyeceksiniz, aslında yapıyor ama yeni model olarak piyasaya satıyor o da 15 bınlıra fazlasına satıyor. ama bu değişiklikleri ancak NH ve CASE markalarının avrupa modellerinde yapabiliyorlar. TD serisi bu konuda teknoloji olarak hala ata dede usulu sistemler kullandıklarından yapılamıyor. JD, FENDT, MF bunlar ise sorunsuz yapılabiliyor. bu işlem yapıldıktan sonra kesinlikle motor gücü %25 seviyelerinde artıyor. ben çok araştırdım TLA serisine de yapılamıyor. yapılacak olsa TL90A var bende ona yaptırıp tarlalarımı 1 vites daha hızlı sürecektim. kısmet olmadı. 90 HP motor + %25 kazanç = yaklaşık 110 HP güç yapacaktı ki bu da TL100A kullanıyorum gibi olacaktı.

Perkins ' in 103 motoru 67 HP dir.MF 266 da kullanıldı (sağdan egzoslu olanlar),Hattat (A60,A65,A70) ve Erkunt (nimet) kullanıyor.Bazı güney Kore markaları da kullanıyor.
MF 260 lar tek tiptir,64 HP dir. Motoru 103 motor değildir,başka bir motor kodu taşıyan Perkinstir.Bu motorun konduğu 266 lar soldan egzosludur ve 2006 ya kadar üretilmiştir. Yani MF 260 ların motoru tek tip,266 ların iki tiptir.

Göktürk- link=topic=69540.msg792489#msg792489 date=1384073430' Alıntı:
Perkins ' in 103 motoru 67 HP dir.MF 266 da kullanıldı (sağdan egzoslu olanlar),Hattat (A60,A65,A70) ve Erkunt (nimet) kullanıyor.Bazı güney Kore markaları da kullanıyor.
MF 260 lar tek tiptir,64 HP dir. Motoru 103 motor değildir,başka bir motor kodu taşıyan Perkinstir.Bu motorun konduğu 266 lar soldan egzosludur ve 2006 ya kadar üretilmiştir. Yani MF 260 ların motoru tek tip,266 ların iki tiptir.
hayir 260 gold da yanlisin var iki modeli var sagdan egzozlari 67 hp piyasada pek bulunmuyo dierleride 64,5hp

Yanlış bilgi paylaşımında bulunmayalım, motor gücünün ister elektronik beyin ecu üzerinden isterse yakıt pompası ayarlarıyla oynanarak artırılmasının mutlaka ama mutlaka yakıt artışı gibi bir etkisi kaçınılmazdır, yukarıda bu konuda bilgi veren arkadaşlardan birisi güç artırıldığında motor bir üst modele geçiyor ama yakıt artmıyor demiş, bu durumda 70 hp bir motor 90 hp yapıldığında da 70 hp kadar yakıt harcıyor demektir, o zaman fabrikadan orijinal 90 hp çıkışlı üretilen bir motorun da 70 hp kadar yakıt tüketmesi gerekir ki bu doğru bir tespit değildir.

imamoglu link=topic=69540.msg792663#msg792663 date=1384100949' Alıntı:
Yanlış bilgi paylaşımında bulunmayalım, motor gücünün ister elektronik beyin ecu üzerinden isterse yakıt pompası ayarlarıyla oynanarak artırılmasının mutlaka ama mutlaka yakıt artışı gibi bir etkisi kaçınılmazdır, yukarıda bu konuda bilgi veren arkadaşlardan birisi güç artırıldığında motor bir üst modele geçiyor ama yakıt artmıyor demiş, bu durumda 70 hp bir motor 90 hp yapıldığında da 70 hp kadar yakıt harcıyor demektir, o zaman fabrikadan orijinal 90 hp çıkışlı üretilen bir motorun da 70 hp kadar yakıt tüketmesi gerekir ki bu doğru bir tespit değildir.
aynen öyle zaten yakıt tüketimi güce göre hesaplanir kw basina kaç gram tüketimde bulundugu gibi