'İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı' açılacak

'İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı' açılacak
10 Kasım 2013 Pazar 15:13

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi ' nde 22-24 Kasım tarihlerinde düzenlenecek fuara, üretim izni almış firmalar katılacak.

İSTANBUL - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi ' nde, 'İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı' düzenleyecek.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ' de, 3 bin 900 ' u endemik olmak üzere 10 bin doğal bitki türünün yetiştiğini bildirdi. Yılmaz, 500 bitkinin nektar ve polen kaynağının bilindiğini ifade ederek, dünya çam balı üretiminin yüzde 90 ' nın Türkiye ' de yapıldığını vurguladı.

Türkiye ' nin, dünyanın en büyük ikinci bal üreticisi olduğunu kaydeden Yılmaz, 'Bal çeşitliliğimiz çok fazla. Türkiye ' de 150 binden fazla aile bal ve arı ürünleri ile geçiniyor. Amacımız bu fuarla son yıllarda yapılan üretim yanlışlarıyla itibar kaybeden şifalı besin maddesi bala itibarını yeniden kazandırmaktır' ifadelerine yer verdi.

Üretim izni almış firmalar katılacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ' nce, 22-24 Kasım ' da Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi ' nde düzenlenecek, 'İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı'na, üretim izni almış firmalar katılacak. Birlik, 79 ilde teşkilatlanmış il birlikleri ve bu birliklere bağlı 57 bin profesyonel arıcı üyesi ve 5.9 milyon arılı kovan ile sektörün en büyük sivil toplum örgütü konumunda bulunuyor.

Girişlerin ücretsiz olacağı fuarda üreticiler, ürünlerini satışa sunacak, Türk ve dünya firmaları aynı çatı altında buluşacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ' nin (TOBB) izniyle düzenlenen fuarda, halkın güven içinde bal alışverişi yapabilmesi ve üreticiyle tüketicinin buluşmasının hedefleniyor.

Bal ve arıcılıkla ilgili tedarikçi, paketleme, kovan, polinasyon tohum üreticileriyle ilgili üretici ve kurumların buluşacağı fuarda, dernek, birlik, özel sektör kuruluşları bağlantı yapabilecek.