+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı
  06 Kasım 2013 Çarşamba 05:55
  Yeni sezon ürünü piyasaya çıkmasına rağmen fasulyede fiyat artışı sürüyor. Sektör temsilcileri, çiftçinin bu yıl fasulye ekmediğini belirtirken, global pazarda yaşanan arz sıkıntısına dikkat çektiler.

  Melih KOCAGİL

  İSTANBUL - Toptancı piyasalarında aylık ve yıllık bazda fiyatı en çok artan ürün kuru fasulye oldu. Son 1 yılda yüzde 57.5 artan kuru fasulye bu artışla neredeyse altınla yarışacak duruma geldi. En son Kurban Bayramı’nın ardından fiyatlar düşer beklentisi de boşa çıkınca sektör içindeki tartışmalar arttı. Sektör temsilcileri geçtiğimiz yıl fasulye eken ve zarar eden çiftçinin bu yıl fasulye ekmediğine dikkat çekerken artışta diğer önemli bir etken ise global pazarda yaşanan arz sıkıntısının iç piyasaya yansıması gösteriliyor. Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı Hakkı İsmet Aral, “Ülkemizde yaklaşık 180 – 200 bin ton arasında kuru fasulye tüketiliyor ve bunun yaklaşık üzde 60’ı ithal ediliyor” diye konuştu. Global ölçekte de fasulye fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Aral, “Dünyada fasulye fiyatları Amerika ve özellikle Arjantin’de yaşanan kuraklıktan, hava koşullarından dolayı çok yükseldi.

  Arz-talep birbirini karşılayacak noktadan çıktı” ifadelerini kullandı. Bu yıl çiftçinin fasulye ekmediğinin altını çizen Aral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürün arzı konusunda şu anda dünyada ve Türkiye’de sorun var. Bu da fiyatların yaklaşık yüzde 30 artmasına neden oluyor. Bu durum umarım gelecek yıl çiftçilerimizin bu ürüne yönelmesinin sebebi olur ve yeteri kadar fasulye üretilmesi sağlanır.”

  “Arjantin’den fasulye ithalatımız bu yıl sıfır”

  Dünyanın önemli fasulye üreticisi ülkelerde de rekolte düşüşlerinin yaşandığını kaydeden Bal Bakliyat Sanayii Başkanı Halis Bal da, kuru fasulyede bu yıl rekoltenin düşük olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’ye mal satan ülkelerin bu yıl satmaması acı bir gerçeği ortaya çıkardı. Türkiye çok fazla fasulye ithal ediyormuş. Arjantin’den horoz fasulye gelirdi. Bu yıl gelme olasılığı sıfır” diye konuştu. Global piyasalarda da arz sıkıntısı yaşandığını belirten Bal, “Mısır ve Çin’den mahsul gelmedi. Aşure ayı bakliyata olan talebi artırıyor. Önceden harman zamanı mal düşerdi. Bu yıl da böyle bir beklenti oluştuğu için çiftçi çıkan mahsulü bekletmeden sattı. Çiftçinin fasulyeyi piyasaya sürmesine rağmen fiyatlar düşmedi. Çiftçi ayçiçeği ve mısır geçen yıl çok kazandırdığı için bu yıl fasulye ekmedi. Bu da rekolte düşüşüne ve fiyat artışına neden oldu” diye konuştu.

  Buğdayı da aynı tehlike bekliyor

  Çivlikler Tarım Gıda sahibi Hayri Çivlikler de şu bilgileri verdi: “Bir yıl önce çiftçi zarar ediyordu. Fasulye 3-4 yıldan beri ithal edildiği için çiftçinin malı para etmiyordu. Çiftçi bu yıl fasulyeyi az ekti. Yöneticilerimiz maalesef üreticiyi düşünmüyor. Fiyatlar yükselirken çiftçi malını getirmez piyasaya sürmez. Toptancı da bu yüzden piyasaya fasulyeyi az az veriyor. Buğdayı da aynı tehlike bekliyor.”

  Pirinçte de fiyat artıyor, kuru-pilav el yakacak

  Pirinç de pahalılıkta fasulyeden geri kalmıyor. Sektör temsilcileri pirinç fiyatlarında artış olduğuna dikkat çekiyor. Rekoltenin iyi olduğunu kaydeden yetkililer daha sezon başında yıl sonu fiyatlarının uygulandığını belirtiyor. Dünya pirinç üretimine bakıldığında herhangi bir problem olmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri bayramdan önce 2.10-2.20 TL olan Osmancık pirincine, 2.50-2.60 TL, 2.60-270 olan Baldo pirincine de 3.20 - 3.40 TL arasında fiyat istendiğini belirtiyorlar. Özentaş Çeltik Fabrikası CEO’su Mesut Dülger, “Bazı yerlerde arazi toplulaştırması yüzünden üretim azalıyor. Ekili alanlarda daralma var. Geçmiş dönemlerde çeltik fiyatları çok ucuza gitti. Bu yüzden çiftçi ekemedi zarar etti.

  Devletin bazı şeyleri tolere etmesi lazım” diye konuştu. Karacabey ovasında sulamanı yetersiz olduğuna dikkat çeken Dülger şöyle devam etti: “Az sulama nedeniyle sadece 20 bin dönüm alanda çeltik yetiştirilebiliyor. Bunun halledilmesi gerekir. Bir de Türkiye’de üretilen pirinç Kuzey Afrika’da ve Ortadoğu ülkelerinin damak tadına uygun olduğunu için genel kabul gördü. Ben bu artışı 2012 yılı başında ön görmüştüm.


  Bu fiyatların aşağı çekilmesi pek mümkün gözükmüyor.” Piyasada bir boşluk olduğuna dikkat çeken Zeki Gıda CEO’su Berker Özer de, “Toptancıların eli boştu. Çok fazla talep oldu. Ürün sürekli satıldığı için azalma oldu. Ürün piyasada az kaldı. Döviz kurunu da göz ardı etmemek gerekir. Bu yüzden fiyatlar engellenemiyor. Bu yıl Manyas Bölgesi’nde arazi toplulaştırması oldu büyük bir kısmına da çeltik ekilmedi. Toplulaştırma üretimi artırır”
  ifadelerini kullandı.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Elinde Kuru Fasülyesi olanlara iyi haber dikkatle okumalarında fayda war....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2013
  Mesajlar
  3,611
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  paylaşım için teşekkürle abi.Senin sayende tarımla ilgili haberler anında görüyoruz abi sağol..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Üretici açısından fasulyedeki durum iyi, nohut hiç öyle olmuyor.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Alıntı cebrail68 link=topic=69588.msg792659#msg792659 date=1384100584 Nickli Üyeden Alıntı
  paylaşım için teşekkürle abi.Senin sayende tarımla ilgili haberler anında görüyoruz abi sağol..
  Rica Cebrail, kıymetimizin bilinmesi we takdir edilmek güzel....

  Ben bu haberleri sizlerin ufkunu projeksiyonunu geniş tutmak için paylaşıyorum....Dünya ' yı takip etmek gerek bazen iç piyasayı anlamak için...Globalizm bu....

 6. #6
  omerfarukkoc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Şubat 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  23
  Mesajlar
  11,019
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Bekletseydik Olurmuştu... Şu Anda KTB ' de 4.200 Civarında...

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  Fasulye 3-4 yıldan beri ithal edildiği için çiftçinin malı para etmiyordu. Çiftçi bu yıl fasulyeyi az ekti. Yöneticilerimiz maalesef üreticiyi düşünmüyor.
  Burada aslında sorun özetlenmiş. Siyasiler vatandaş ucuz ürün yesin enflasyon düşük olsun diye ithal ederler, fabrikacıda ucuz alayım çok kazanayım diye uğraşır. Vesselam çiftçiyi düşünen yok. Böyle bir ortamda kazanmak çok zor, çok uzak olmayacak bir tarihte gıda piyasasındaki rekabet mal kapma yarışına dönecek çünkü her geçen gün tarım arazileri azalıyor, nüfus çoğalıyor. Zaten şu anki tarım poltikası küçük çiftçiyi bitirmek adına çalışıyor. Ürününü çıkarır çıkartmaz satmayan elinde bekletme imkanı olan çiftçilere kaldığında bu piyasada bahsettiğim günler gelmiş olacak ama o zaman maalesef pek azımız çiftçilik yapıyor olacağız bu şartlarda.
  Paylsşım için ayrıca teşekkürler. Keşke hepimiz gıda spekülatörleri kadar piyasayı takip edebilseydik. Geçen yıl karpuz tohumu satan bir arkadaşım abi bu sene karpuz ek elimizde çok tohum kaldı dedi. Müsait yerim yoktu ekemedim kapasitesi olan arkadaşlara bahsettim millet ürktüğü için yanaşmadı şimdi gördüklerinde soruyorlar nasıl olacak bu sene karpuz diyerek Sözün özü artık çiftçilik sadece ürünü yetiştiren değil aynı zamanda piyasadan da haberi olan bir meslek dalı olmak zorunda.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  03 Ağustos 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  35
  Mesajlar
  3,040
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Arjantin’deki kuraklık kuru fasulyenin fiyatını artırdı  2 yıl üst üste ben zarar ettim fasulyeden valla kimse agzını acmadı üretici zarar ediyor diye türkiyede bakliyat üretildigni bile bilmiyolar şimdi amca oglunda fasulye var tlfları susmuyor esnaflar resmen yalvarıyor şimdi bir anda kıymetlileri olduk dışarda fasulye var kırgızistanda bi tanıdıgım bu işi yapıyor ama türkiyeye girişi kilosu 5.400 mal oluyor

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ukrayna gerginliği buğday fiyatını artırdı
  Konu Sahibi abdul arikan Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2014, 17:31
 2. Meteorolojik Kuraklık mı? Tarımsal Kuraklık mı?
  Konu Sahibi GÜRKAN Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 14.Ocak.2014, 10:42
 3. Kuru fasulyenin fiyatı karkas ete yaklaşıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Fasulye
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 12.Aralık.2013, 19:50
 4. İlk kuru üzüm ve kuru incir borsaya geldi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Üzüm
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2013, 07:57
 5. En fazla yeşil fasulyenin fiyatı arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Fasulye
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Mart.2013, 18:22

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status