Tarımda Ar-Ge yapanın alın teri, artık mirasa dahil

Meral Tamer mtamer@milliyet.com.tr

Türkiye 2015’te G-20 ve öncesindeki B-20 zirvesine ev sahipliği yapacak. TÜSİAD, bu zirveye hazırlık olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın himayesinde, OECD Ekonomi ve Sanayi Danışma Komitesi BIAC’ın işbirliğiyle önceki gün İstanbul’da önemli bir toplantı düzenledi. “Sürdürülebilir ve Yenilikçi Tarım” başlıklı toplantıda gıda güvenliği ve güvenilirliği başta olmak üzere, tarım ve tarıma dayalı sanayilerin geleceği masaya yatırılırken hedef, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı G-20 Zirvesi’nin ana temasının TARIM olmasını sağlamaktı.

G-20’de tarıma vurgu
Gerek TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, gerekse Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’nın işaret ettiği gibi tarım sektörünün geleceği, sadece yoksulluğun azaltılması ve insanların sağlıklı beslenmeleri için değil, küresel ısınmayla mücadele bağlamında da çok stratejik konumdaydı ve bir G-20 Zirvesi’nin ana teması olmayı hak ediyordu.

İhracat fazlası artıyor
Mirmahmutoğulları’nın verdiği istatistiki bilgilere göre yeniden, dünyanın 7. büyük tarım ürünleri üreticisi olmuşuz: “Türkiye tarımda dünyanın
11. sırasındayken 7. sıraya yükseldi. Avrupa’da 4. sıradayken İspanya, İtalya, Fransa’yı geride bırakarak Avrupa’nın birincisi olduk. Tarımsal hâsılat değeri 23 milyar dolardan 63 milyar dolara çıktı. 4 milyar dolar ihracat yapan sektör, geçen yıl 15.8 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Gıda sektöründe kendi kendine yeten, sektör olarak 4 milyar 850 milyon dolar ihracat fazlası veren bir ülke haline geldik.”

8 yıl peşpeşe büyüdü
Tarım sektörü GSYH’da % 7.9, istihdamda % 24.6, ihracatta -gıda ürünleri de dahil edildiğinde- % 9.8’lik paya sahip. Dünyada ekonomik krizle birlikte yaşanan kuraklığa rağmen Türkiye’de tarım ekonomisi 8 yıl peşpeşe büyüme kaydetmiş; tarım, ekonomimizin genelinden daha hızlı büyümüş. Dolayısıyla son dönemde bu başarıları yakalayan bir ülkenin ev sahipliği yapacağı G-20 Zirvesi’nin ana teması da, Mirmahmutoğulları’na göre tarım olmalı.

Ar-Ge’cinin çocukları
Mirmahmutoğulları konusuna çok hâkim; küresel düzeydeki gelişmelerle ilgili olarak da bizlere geniş bir ufuk turu yaptırdı. Ancak ben tarımda Ar-Ge’ye getirilen harika teşviği, kendi cümleleriyle sizlere aktarmak istiyorum:

“Bakanlık olarak bir ilki gerçekleştirdik. Ar-Ge personelinin alın terini mirasa konu eden bir mevzuat çıkardık. Mevzuata göre Ar-Ge personelinin geliştirdiği projeden elde edilen gelirin % 50’si, kendisine veriliyor. Personelin ölümü halinde elde ettiği gelirin bu sefer % 50’si çocuğuna devrediyor. Böyle olunca artık Ar-Ge personeli tüm beyin gücüyle yükleniyor, proje üretiyor. TÜBİTAK projelerinde birinciliği kimseye vermiyoruz.”