Yem rasyonu için en iyi mamuller hangileridir?

Birçok kişi onermis fakat çok fazla seçenek var şimdi arpa buğday yulaf kepek küspe posa vb cesitlerden en verimlileri hangisi hem besi hem süt için verecek olursak 2-3 seçenek olabilir ve bu önerdiklerinizi nasıl temin ederiz kendimiz yapabilir miyiz bu arada karıştırıcıli yem kırma makinesi bulunmakta onu da kullanabiliriz iyi forumlar :)

Ynt: Yem rasyonu için en iyi mamuller hangileridir?

hüseyin35.5 link=topic=69614.msg792891#msg792891 date=1384118091' Alıntı:
Birçok kişi onermis fakat çok fazla seçenek var şimdi arpa buğday yulaf kepek küspe posa vb cesitlerden en verimlileri hangisi hem besi hem süt için verecek olursak 2-3 seçenek olabilir ve bu önerdiklerinizi nasıl temin ederiz kendimiz yapabilir miyiz bu arada karıştırıcıli yem kırma makinesi bulunmakta onu da kullanabiliriz iyi forumlar :)

Her şey protein we enerji ihtiyacına bakmaktadır... O bu şu mu önemli değil...

Haywanın ihtiyacı olan protein we Metabolik Enerjiye göre we yaşına ırkına cinsine mewsim şartlarına göre çözülür rasyonlar....

Yem karma kırma ne war sizde?

Selamlar

Hermiyas link=topic=69614.msg792894#msg792894 date=1384118240' Alıntı:
Her şey protein we enerji ihtiyacına bakmaktadır... O bu şu mu önemli değil...

Haywanın ihtiyacı olan protein we Metabolik Enerjiye göre we yaşına ırkına cinsine mewsim şartlarına göre çözülür rasyonlar....

Yem karma kırma ne war sizde?

Selamlar
aleyküm selam her ikiside bulunuyor

Mısır
Arpa
Buğday
SFK yerine PTK da kullanabilirsiniz
ATK
Soda
Oramin dediğiniz bizim Premix dediğimiz
Mermer tozu
Tuz

Bunlardan hangileri war elinizde?

Hermiyas link=topic=69614.msg792956#msg792956 date=1384121344' Alıntı:
Mısır
Arpa
Buğday
SFK yerine PTK da kullanabilirsiniz
ATK
Soda
Oramin dediğiniz bizim Premix dediğimiz
Mermer tozu
Tuz

Bunlardan hangileri war elinizde?
Bunlardan sadece mısır elimizde var diğerlerini yapabiliriz bunlardan hangilerini kendimiz yapabiliriz ve bunlar cok fazla zaten mısır silaji yonca caramba ryegrass gibi otlar var hangileri en iyidir 2-3adet

Burda soruma cevap verebilecek olan yok mu? Ben biraz beslenme duzenimizden bahsediyorum sabahları hayvanbasi 15kg mısır silaji altına buğday-arpa karışık saman daha sonra hayvanları caramba ryegrass akucgul gazal boynuzu macarfigi karıştırıp yapay mera yaptım hayvanları 2 saat kadar orda otlatiyorum başlarında durarak akşam da aynısını fakat silaji 20 veriyoruz haftada 2 kez otlatmayip 10 hayvana 1 yonca düşüyor sabah akşam aynı farklı önerileriniz nelerdir?

hüseyin35.5 link=topic=69614.msg793159#msg793159 date=1384185873' Alıntı:
Burda soruma cevap verebilecek olan yok mu? Ben biraz beslenme duzenimizden bahsediyorum sabahları hayvanbasi 15kg mısır silaji altına buğday-arpa karışık saman daha sonra hayvanları caramba ryegrass akucgul gazal boynuzu macarfigi karıştırıp yapay mera yaptım hayvanları 2 saat kadar orda otlatiyorum başlarında durarak akşam da aynısını fakat silaji 20 veriyoruz haftada 2 kez otlatmayip 10 hayvana 1 yonca düşüyor sabah akşam aynı farklı önerileriniz nelerdir?

kardeş senin bu saydıkların yonca harici hepsi enerji içerir.. sürekli bunları uygulayıp enerji fazla gelirse hayvanlarda topallama veya dışkıları ishale döner ve hayvanlar zayıflar. sana gereken şey protein bunun yoluda küspelerden geçiyor yani pamuk küspesi, ayçiçek küspesi ve soya küspesi gibi. sadece merada otlatmak üstüne slaj vermek yetmez. enerji protein dengesini ayarlaman gerek.

Nobran link=topic=69614.msg793175#msg793175 date=1384188624' Alıntı:
kardeş senin bu saydıkların yonca harici hepsi enerji içerir.. sürekli bunları uygulayıp enerji fazla gelirse hayvanlarda topallama veya dışkıları ishale döner ve hayvanlar zayıflar. sana gereken şey protein bunun yoluda küspelerden geçiyor yani pamuk küspesi, ayçiçek küspesi ve soya küspesi gibi. sadece merada otlatmak üstüne slaj vermek yetmez. enerji protein dengesini ayarlaman gerek.
Sağolasın abicim bnde onları araştırıyordum galiba proteini en yüksek soya galiba peki en iyisi o mudur?

hüseyin35.5 link=topic=69614.msg793184#msg793184 date=1384189483' Alıntı:
Sağolasın abicim bnde onları araştırıyordum galiba proteini en yüksek soya galiba peki en iyisi o mudur?
En pahalısı olduğu kesin, bölge olarak İzmir den pamuk küspesi temin etmek kolay, Tariş olsun yeter. Ayçiçekte Trakyabirlik ve diğer yağlı tohum kooperatiflerinden gerisi yalan.