hangi işi yapabilirim

slm malum 8185 bize biraz büyük geldi bu yüzden boş durdurmamak için yazları yapılabilecek ek işlere yöneliyoruz.
samancılık,balyacılık yada taş toplama işini yapmayı düşündük sizce bunlara altarnatif olarak ne iş yapabiliriz ve en karlısı hangisi olur

Ynt: hangi işi yapabilirim

omerfarukkoc link=topic=69648.msg793321#msg793321 date=1384195883' Alıntı:
Balya İşini Öneririm Nail... Ama Çevre Durumu Ve Paranın Kalması Durumları Var, Bunları Ayarlayabilirseniz Balya İşi Uygun Olur...
çevremdede balya sektöründe çalışan cok kişi var bana iş bırakırlarmı bilemiyorum

bizim burda belediye kiraya veriyoruz ben vermedimde veren çok var bahar aylarına kadar bahardada kendi işinde kullanıyo çift ilaç felen kirayada iyi para veriyolar yada kendi makinanla şöförüde olmak isdersen aylık 2000 tl buluyo ama adamını bulursan belediyede

burada komşumuz yıl boyu piyasaya çalışıyor.
pancar ekimi pinomatik mibzer
mısır ve ayçiçeği ekimi
mısır slajı
ayçiçeği patosu
ayçiçeği elemesi
pancar kazımı

taş toplama makinesi buralarda pek tutmadı.tozlu bir iş.taşlı tarlaya yatırımı herkes yapmıyor artık
saman patosları ipek iş yapmıyor.
balye işi iyi.ama piyasa doyuma ulaştı rekabet çok.50 000 e makina alırsın.1,25 e balye yaparsın. 40 000 balye atınca makine parasını kurtarır.onuda iki yılda atabilsen.mazot ve ip parası var.

slaj makinesi 8-10 bin tl.az para bağlıyor.ve sezonda amorti edersin.
pancar hasat mk. de 50 000 civarı.hiç değilse ip masrafı yok.dekarı 100 tl den 500 dekar pancar kazarsan makina amorti eder.