2013 çift sezonu 3.095 & Azim Disk Tiller

2013 çift sezonu 3.095 & Azim Disk Tiller

Merhaba arkadaşlar,

Bu fotoğraflarda ekim sezonunda Azim Disk Tiller ile yaptığımız çalışmadan fotoğraflar göreceksiniz.
Bu tarla bu sene ilkbakarda oto biçilmişti , sonrasında nadas yaptık , yazın biraz otlanmış ve toprak üzeri kaymak tutmuş sert bir haldeydi.
Disk tiller çekip ekime hazır hale getirdik.
İyi seyirler.
Not..:Fotoğrafları izleyip yorumda bulunan tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.
Not 2:Fotoğraflara bakıp yorum yazma veya teşekkür etme zahmetinde bulunmayan üyelerimizede şimdiden teşekkür ederim. :) Sizin yorumlarınız yapılan paylaşım ile ilgili bizlere referans oluyor , sizler yorum yapmazsanız yapılan işin veya paylaşımın niteliği ile ilgili fikir sahibi olamıyoruz. Sizlerin yorumları paylaşım yapan , konu açan tüm üyelerimize referans bilgiler vermektedir. Bir yorumda bulunma zahmeti paylaşım yapan herkez için çok anlam ifade ediyor.
Kalın sağlıcakla.

Ynt: 2013 çift sezonu 3.095 & Azim Disk Tiller

Toprak kalite, ekipmana yorum yok, 2 gündür mahvoldum diskaro ile, döndük dolaştık yine en başa döndük. Kazayak ile; eh işte :) denecek kadar hazırlayabildim.

memory43 link=topic=69683.msg793569#msg793569 date=1384275669' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler abi disk tiller güzel işleme yapıyor bereketli olsun
Eyvallah , mesaj için teşekkürler

cebrail68 link=topic=69683.msg793570#msg793570 date=1384275734' Alıntı:
paylaşım için sağolun..
Teşekkürler yorumunuz için

ydincbayram link=topic=69683.msg793578#msg793578 date=1384276543' Alıntı:
Maşallah Ufuk tek makine ile ekime hazır hale getirmişsin tarlayı.
Teşekkürler , hakikaten çok iş kaçıyor bu aletler , herkeze tavsiye ederim

nailyetek link=topic=69683.msg793579#msg793579 date=1384276794' Alıntı:
Toprak kalite, ekipmana yorum yok, 2 gündür mahvoldum diskaro ile, döndük dolaştık yine en başa döndük. Kazayak ile; eh işte :) denecek kadar hazırlayabildim.
Abi boşuna zaman kaybediyorsun , senin yerler rampa , toprak sıkı , yerinde olsam biran önce 85-90 bg lik temiz bir ikinci el makina bakardım.
Güç elinin altında olması lazım senin , yanlız adamsın , zamanın değerli. Ekonomin uygunsa yap bir çılgınlık :)

ufukk link=topic=69683.msg793582#msg793582 date=1384277017' Alıntı:
Eyvallah , mesaj için teşekkürler
Teşekkürler yorumunuz için
Teşekkürler , hakikaten çok iş kaçıyor bu aletler , herkeze tavsiye ederim
Abi boşuna zaman kaybediyorsun , senin yerler rampa , toprak sıkı , yerinde olsam biran önce 85-90 bg lik temiz bir ikinci el makina bakardım.
Güç elinin altında olması lazım senin , yanlız adamsın , zamanın değerli. Ekonomin uygunsa yap bir çılgınlık :)
Bu gün sinirimden fotoğraf bile çekmedim, 14 dekar diskaro çektim, 40 dekarda kazayağı, 15 dekarı dün diskaro çekildi, bugünde kazayağı. Bir türlü istediğim gibi olmadı. Kuru şartlarda tüm işleri bitirmek lazım ekim işide dahil, onada hem gücü yerinde hemde yere sağlam basan traktör lazım. Ben herşeyin farkındayım, yalnız kader utansın.

ufuk hocam beketli olsun uğraşlarınızın karşılığını alırsınız inşallah. dikkatimi çekenler şöyle. merdane üstündeki tırtıklı lamalar sonradan ekleme sanırım. gayet güzel olmuş. bende yapabilirim böyle birşey. ön diskler güzel olmuş. yenilemişsiniz. benimde de önler arkalara göre önce bitecek sanırım. ama birkaç sene daha gider herhalde. geçen sene anızlara bir kez, ayçiçek yerlerine 2 kez, bu sene de ayçiçek yerlerine 2 kez çektik. 2500 dekarı geçti. kepirde gayet uzun ömürlü diskler. sadece bir kez merdane bilyalarından birini dağıttı, sanayiden 15 liraya aldım tarlada taktım devam ettik. yer kaba olmuş biraz tırmık falan çektiniz mi ekmeden. bizim baltalı mibzerler böyle kaba olunca pek randımanlı ekim yapmıyor.

Ufuk bey paylaşımın çok güzel teşekkürler, bende bunun 20 li olanı var size birkaç sorum olacak, 1 lastik takozlar zamanla yerinden çıkıyormu, bunun için bir çözümünüz varmı. 2 diskle şase arasındaki kollarda çatlama oldumu. 3 disklerde yalpalama (bilya dağıtma)oldumu. 4 değiştirdiğiniz disklerin fiyatı nedir,cevabın için şimdiden teşekkür ederim.

GÜRKAN link=topic=69683.msg793593#msg793593 date=1384278042' Alıntı:
ufuk hocam beketli olsun uğraşlarınızın karşılığını alırsınız inşallah. dikkatimi çekenler şöyle. merdane üstündeki tırtıklı lamalar sonradan ekleme sanırım. gayet güzel olmuş. bende yapabilirim böyle birşey. ön diskler güzel olmuş. yenilemişsiniz. benimde de önler arkalara göre önce bitecek sanırım. ama birkaç sene daha gider herhalde. geçen sene anızlara bir kez, ayçiçek yerlerine 2 kez, bu sene de ayçiçek yerlerine 2 kez çektik. 2500 dekarı geçti. kepirde gayet uzun ömürlü diskler. sadece bir kez merdane bilyalarından birini dağıttı, sanayiden 15 liraya aldım tarlada taktım devam ettik. yer kaba olmuş biraz tırmık falan çektiniz mi ekmeden. bizim baltalı mibzerler böyle kaba olunca pek randımanlı ekim yapmıyor.

Gürkan hocam,
İletini ve yorumlarını merakla bekliyordum. :):)
Teşekkür ederim mesajın için. Yer kumsal bir yer , zırvalık diye tabir edilen bir tarlamız , genelde burasını hayvanlara yemlik için değerlendiriyoruz , geçen sene ota biçtik , nadas yaptık , bazı senelerde yulaf vs ekiyoruz.
Bu senede macar fiğ , yulaf ve içine az miktar buğday ekleyip yemlik olarak ektik , muhtemelen yine ota biçeceğiz. Bu sebeple kaba olması yerin çok problem olmadı , mümkün olduğunca yufka ekmeye çalıştım.
Bu aletleri alalı 3 sezon oldu , Lüleburgaz da fuardan almıştık Azimden , Eylül ayı fuarında.
Her sene ayçiçek yerlerine hasat sonrası çekiyoruz , birçok tarlayı ekim ayında tekrar tiller çekip ekiyoruz.
İkilemede , sürüm sonrası karıştırmada , sürüm sonrasında diskaro yerine vs çekiyoruz. Ön diskler işlenmemiş toprakla ilk karşılaştığı için daha çabuk yendi , bizim yerlerin çoğu kumsal bu sebeple daha çabuk bittiler , ön sırayı bu sene değiştirdik , yaklaşık 600 tl ye mal oldu değişim , çok çabuk oldu değişimleri , her birinin 4 er adet cıvatası var. Ama sizin yerler daha çok kepir ağırlıklı bu kadar çabuk değiştirilmesi gerekemez ve mümkünse ayçiçek yerlerine hasat sonrası bir yağmur çilentisi vs denk gelirse hemen arkasından nemli toprağa çekmek lazım , daha az yenirler diye düşünüyorum.
Bizim arkadaki merdaneler boru tipiydi uçları , lakin yenileri Aysan merdanesi gibi tırtıklı yapıyorlar genelde. Boru tipli olunca uçların keskinliği az oluyor , lakin bu tırtıkları takınca topuçları i kesekleri daha kolay kesip kırıyor , bu sebeple tavsiye ederim , lakin bazı taşlı yerlerde uçları nadirde olsa yamuluyor.
Diskli mibzer bu tarz hafif topraklarda daha avantajlı oluyor , tırmık vs çekmedik.
Detay sorular sormuşsun , detay cevaplar yazınca diğer üyeler içinde epeyce faydalı bilgi çıktı ortaya.
Soruların için tekrar teşekkürler.

tahir link=topic=69683.msg793596#msg793596 date=1384278228' Alıntı:
Eyvallah , mesaj için teşekkürler.

umutmalkoc link=topic=69683.msg793604#msg793604 date=1384279045' Alıntı:
Ufuk abi güzel paylaşım azim ve mf iyi ikili olmuşlar.bendede tek eksik malzeme potinger kaldı bakalım onuda en kısa sürede ayarlamaya çalışcaz
Umut hocam,
Bunu duymamış olayım :)
Senin gibi bilinçli ve günceli takip eden bir çiftçide bu alet nasıl olmaz :):)
Şaka yapıyorum kardeşim , hakikaten güzel bir alet , kendini ispatladılar. Ekonomiyi ve bütçeyi ayarladıktan sonra en iyisinden alırsın.

ByFreST0N link=topic=69683.msg793606#msg793606 date=1384279201' Alıntı:
Kazayağı ömrümü yedi :) Kolay gelsin tiller gerçekten güzel alet gibi
Uygun güçte traktörünüz varsa hakikaten uygun , tillerin artık traktör gücüne göre daha küçük versiyonlarıda çıkıyor

Ertuğ Aslan link=topic=69683.msg793614#msg793614 date=1384279939' Alıntı:
güzel paylaşım abi inşallah emeklerimizin karşılığını alırız
Saol Ertuğ,
Bundan sonrası nasip kısmet artık , Allah bereketini verirse olacak kardeşim.

kolay gelsin ufuk bey.
makinaların maşallahı var.
güzel iş cıkarıyo ,yalnız toprak sanki fazlaca un ufak oluyo.böyle oluncada sizinde yazdığınız gibi kaymak olayı daha cok olur .ve tohum çillenip çıkış aşamasına denk gelirse bu kaymak olayı sorun olur cıkışda.
artık her ne ekcekseniniz ,mevlam bereketi bol hasatlar nasip etsin.

ÇeLişki_37 link=topic=69683.msg793621#msg793621 date=1384280887' Alıntı:
Güzel paylaşım abi eline sağlık, disk tiller diskaro ' ya göre ne farkları var avantaj ve dezavantaj olarak ?
Avantajları,
Ağır malzeme olduğu için toprakta keseklerin vs üzerinden atlayarak gitmiyor , direk toprağa dalarak , toprağı aktararak gidiyor , istediğin derinlikte iş yapıyor , tarlada önüne gelirse kıyıyor , diskaro hafif olduğu için her yerde bunu yapamıyor. Özellikle ağır topraklarda çok güzel iş yapıyor diskaroya göre.
Tek dezavantajı ağır olması , önüne güçlü hidrolikli traktör istiyor.

R.çiftçi link=topic=69683.msg793624#msg793624 date=1384281174' Alıntı:
Ufuk bey paylaşımın çok güzel teşekkürler, bende bunun 20 li olanı var size birkaç sorum olacak, 1 lastik takozlar zamanla yerinden çıkıyormu, bunun için bir çözümünüz varmı. 2 diskle şase arasındaki kollarda çatlama oldumu. 3 disklerde yalpalama (bilya dağıtma)oldumu. 4 değiştirdiğiniz disklerin fiyatı nedir,cevabın için şimdiden teşekkür ederim.
Mesajımız için teşekkürler,
Şu ana kadar plastik takozlarda ve bilyalarda henüz bir sorun ile karşılaşmadık çok şükür. Azim ' in şasesi çok ağır ve sağlam şimdilik herhangi bir çatlama vs olmadı. Diskler bize tanesi 50 tl ye geldi , bizimkiler 12x li , 600 tl ye mal oldu değişimi.
Bu sene sadece 2 bağlantı civatasının somunu düşmüştü , arada sıkılamak lazım.

tümosan 8095 link=topic=69683.msg793630#msg793630 date=1384281761' Alıntı:
kolay gelsin ufuk bey.
makinaların maşallahı var.
güzel iş cıkarıyo ,yalnız toprak sanki fazlaca un ufak oluyo.böyle oluncada sizinde yazdığınız gibi kaymak olayı daha cok olur .ve tohum çillenip çıkış aşamasına denk gelirse bu kaymak olayı sorun olur cıkışda.
artık her ne ekcekseniniz ,mevlam bereketi bol hasatlar nasip etsin.

Mesajın için teşekkür ederim abicim,
Üzerine yağmur düşerse bizdede aynı sıkıntı oluyor böyle yerlerin , lakin bu tarla yemlik amaçla ekildi , tohum seyrek kalıpta ot çıkarsa daha çok bile seviniriz :)
Tohumu neme ektik , üzerine çok şiddettli yapmur gelmedi , şimdilik bir sakatlık yok gibi görünüyor. Biraz kaba olmasından dolayı fiğ tohumlarında belki biraz eksiklik olabilir , lakin yulaf ve buğdaylar sorunsuz çıkacak inşallah.