hidrolik kol ne kadar ağırlığı taşır

çok soru soruyor demeyin ama daha 2 yıllık çiftciliğe merak sardım. 2 yıllıkda traktör sahibiyim........
şimdiki sorum elimde 1 tonluk su deposu var, bunu hidrolik kollarına takarak yeni yapıcağım bağ a kadar yaklaşık 500 mt taşımak istiyorum motorum 1997 240 s ve önde 6 adet ağırlık var. depoyu takınca motorun dengesi sizce nasıl olur....

Ynt: hidrolik kol ne kadar ağırlığı taşır

1 tonu kolla 240 lık kaldırmaz farzedelim kaldırdı önde nekadar ağırlık olursa olsun traktörün sallı değil kısa olduğu için çok zor 240 lık 2000 kg civarı yani 1000 kg direk arkaya basıcak

1 tonu zor kaldırır , kaldırsa bile traktöre zarar verme ihtimali var , bence daha büyük bir traktörden yarcım almaya bakın.
285 ler bile 1 tonluk ilaçlama makinalarını zor kaldırıyor.

cevap yazanlara teşekür ederim.
benim sorunum kaldırma deyil zaten t kolu gibi kilitli sistem yapmayı düşünüyorum, yani depo boşken kollara takıp kilitleyeceğim hidrolik kaldırma ile işim yok; sorun yük arkada iken motorun önü kalkarmı acaba dediğim gibi 6 adet ağırlık var...

eğer götüreceğin yer yakın ve yol düz ise yavaş bi şekilde götüre bilirsin belki ama traktörü her vites değiştirdiğinde o yükle 240 ligin onu kalkar ve bu baya sorun yaratır sana bence deneme yada çok yavaş kullan traktörü tabi yol düz ise hafif bi rampa bile olsa önü kalkar

tatarsedat link=topic=69686.msg793710#msg793710 date=1384285228' Alıntı:
cevap yazanlara teşekür ederim.
benim sorunum kaldırma deyil zaten t kolu gibi kilitli sistem yapmayı düşünüyorum, yani depo boşken kollara takıp kilitleyeceğim hidrolik kaldırma ile işim yok; sorun yük arkada iken motorun önü kalkarmı acaba dediğim gibi 6 adet ağırlık var...
:S hidrolik kaldırma ile işim yok diyorsunuz sonrada motorun önü kalkarmı diyorsunuz.Ben anlayamadım açıkçası :S

arkadaş arkaya sabit bir sistem yapacak galiba.boşken tankeri bu sistem ile traktöre takacak sonra dolduracak.hidrolik kolları sadece taşıma görevi görecek. bizim 65-56 nın önü 1000 kg lık yükte hafif yerden kesilir gibi oluyor.240 ın bence pek şansı yok.mutlaka önü kalkar.öne en az 300-400 kg ağırlık koymalısın...birde sıkıntı 240 sallı motor değil kısa olduğu için arkaya konulan ağırlıktan fazlasıyla etkilenir.gideceğin yer düz olmalı,çok az vites değiştirmelisin öne bulabildiğin kadar ağırlık takmalısın...tehlikeli olacak ama ön ağırlıkların üstüne 1-2 kişi çıkarsa bu iş çözülebilir bence...

kullanım klavuzuna baktımda
kullanım kılavuzunda alt çeki kollarının maksimum yük 1415 kg olarak göseriyor
hidrolik kaldırma kollarının kapasitesi 1650 kg gösteriyor
ağırlık 2300 kg
ama yeterli deyil gibi vazgececeğim galiba yada büyük bir ilaçlama bulup deneyeceğim
emrah arkadaşım benim yapmak istediğimi tam anlamış.

240 Hidroliği nasıldır bilmiyorum ama bizim filiz 14 ayak mibzerimiz var eski tip, 750 kg kendi ağırlığı + 250 kg buğday + 200 kg gübre koyuyoruz toplamda 1200 kg yapıyor hidrolikleri zorluyor ama kaldırıyor yıllardır bu şekilde ekim yapıyoruz, önde 6 6x35 den 210 kg yapar. 2 tanesi jantlarda 4 tanesi tamponda, traktör 480.

Gene 480 olan bi tanıdığımız yeni mibzer aldı gübre ile buğday ayrı atıyor bizimkinden 100 kg hafif ve eğimi traktöre doğru o rahat kullanıyor ön jantlarda ağırlık yok 3 ağırlık var tamponda.

Bence kaldırır, ön jantlara da ağırlık atarsan, kendinden ağır tampon kullanırsan bi sıkıntı olmaz 6 ağırlık az değil bence.

240 Hidroliği nasıldır bilmiyorum ama bizim filiz 14 ayak mibzerimiz var eski tip, 750 kg kendi ağırlığı + 250 kg buğday + 200 kg gübre koyuyoruz toplamda 1200 kg yapıyor hidrolikleri zorluyor ama kaldırıyor yıllardır bu şekilde ekim yapıyoruz, önde 6 6x35 den 210 kg yapar. 2 tanesi jantlarda 4 tanesi tamponda, traktör 480.

Gene 480 olan bi tanıdığımız yeni mibzer aldı gübre ile buğday ayrı atıyor bizimkinden 100 kg hafif ve eğimi traktöre doğru o rahat kullanıyor ön jantlarda ağırlık yok 3 ağırlık var tamponda.

Bence kaldırır, ön jantlara da ağırlık atarsan, kendinden ağır tampon kullanırsan bi sıkıntı olmaz 6 ağırlık az değil bence.

ağırlıksız 480 götürüyorsa benim 6 ağırlıkla götürürmü dersiniz olmassa suyu 800 kg falana düşürsem diyorum ortalama 60-70 kg de iskelet ağırlığı olucak çünkü ne dersiniz
tüm cevaplar ve görüşler için ayrıca teşekkür ederim...

tatarsedat link=topic=69686.msg793777#msg793777 date=1384289152' Alıntı:

ağırlıksız 480 götürüyorsa benim 6 ağırlıkla götürürmü dersiniz olmassa suyu 800 kg falana düşürsem diyorum ortalama 60-70 kg de iskelet ağırlığı olucak çünkü ne dersiniz
tüm cevaplar ve görüşler için ayrıca teşekkür ederim...

Bence götürür çünkü MF ön kısım FİAT traktörlere göre daha ağır, işin içinde ağırlıkta var fakat su sallanması etkiler mi bilmiyorum, en garantisi denemek.

Kaldırsa bile hep düzde gitmezse şahlanır... yada rampaları geri geri çıkman lazım...

Her durumda sağlıklı değil tekerli bişey olacak yada depo küçülecek.

Limitleri zorladımı sıkıntı bitmez...

Depoyu ilk denemede azdan başlayıp deneye deneye artırcan o zaman... ama düzde-hareketsiz durduğu gibi durmaz bilesin ön tekerin altına hızla giderken yumruk kadar taş gelse yada çukura düşüp çıksa dengeyi bozabilir...

Abi Akıl vermek gibi olmasın ama(Biz buna denge ayağı diyelim) su deposunun altına tıpkı damperli romork ayağı gibi bir ayak mekanizması kursan,bu mekanizmanın yere temas edecek kısmına da bir tekerlek atsan,gerektiğinde kaldırıp,gerektiğinde indirsen ya da Benim gibi eski bir Renault 12 amastisörüne tornacıda bir yatak yaptırıp denge tekerine monte etsen nasıl olur acaba?Proje saçma olabilir ama denemek en fazla 50tl paraya mal olur.Ben bu sisteme benzer bir alet geliştirdim kendi işime yarıyor.