Neden olabilir?

İyi akşamlar arkadaşlar. Bende 94 model Perkis 4512 traktör var. Geçen cumartesi, traktörümle yaklaşık 6 dekar yer sürdükten sonra öğle yemeği için mola verdim. 20 dakika sonra traktörü tekrar çalıştırdığımda, traktör sanki boğulmuş gibiydi, marş motoru çeviriyordu, fakat motor çalışmıyordu. Vitese taktım, hafif marşa bastım, çalıştı fakat eski performansı yoktu iki dekar daha yer sürdüm, köye gidip tırmığı taktım, turan 3 ' lü 14 inch pulluğu 3 takviye ile rahat çeken traktör, 60 diş tırmığı normal zamanda seri bir ile çekiyordu, 3 takviye ile zorlanıyordu. Zoru zoruna 4 dekar tırmığı bitirdim, köy ile tarla arası yaklaşık bir kilometre, düz asfalt yolda seri birle traktör zorla gidiyordu. Hatta köye vardığımda tırmığı zorlukla çıkardım. Traktörü zorlukla avluya park ettim. Cumartesi günü saat 3 ten sonra köye gittim, mazot borularını, söktüm taktım traktörü çalıştırdım 500 metre yol gittim gaz yemesini kontrol ettim, çekişine baktım normaldi. Bu sabah tekrar köye, gittim traktörü çalıştırdım, mazot ekledim her şey normaldi. Tırmığı taktım yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta tepe üstündeki tarlaya gittim, üç tur tırmıkla döndükten sonra benim traktör yine bayıldı. Zorlukla tarlanın kenarına geçtim, mazot gelişine baktım normaldi. Ustayı aradım, pompadandır dedi. Traktörü zorlukla köye geri götürdüm, hatta iniş aşağı olmasaydı kesinlikle gitmezdi. Köye geldim, arkadaşla birlikte tüm bağlantılardan mazotun, gelişini kontrol ettik. Filtreyi değiştirdik. Enjektördeki memenin bir bir girişini söktük düzgün şekilde mazot püskürtüyordu. Traktörü çalıştırıyoruz el gazı sonuna çekili, bir dakika çalışıyor istop ediyordu. Gaz yemiyordu. Tırmığı kenara çıkarmak istedim 1 takviye ile yerinden oynatamadım. Traktörü orada bıraktık arkadaşın traktörü ile tirtikale ekmeye gittik. Yaklaşık olarak 4 saat sonra geri geldiğimizde akşam saat 6 gibiydi, hava baya soğumuştu. Traktörü arkadaşın traktörü ile çekerek avluya koymaya karar verdik. Traktörü çalıştırdım, hafif gaza yüklendim, güzel gaz yiyordu, korkarak 3 takviyeye taktım, baktım güzel gidiyor, sonra seriye aldım güzel gidiyordu, son gaz veriyorum, motor sanki daha yok mu der gibi şahlanıyor. Akşam karanlık olduğu için traktörü bıraktım geldim. 15 gün önce debriyaj milini kırdığı için, tamire gitmiştim, ustaya gerekli bakımlarını yapmasını söyledim, mazot filtresini değiştirdi, eksik antifrizini tamamladı, marş dinamosunun kömürlerini değiştirtti. O sebeple suyuna bakmadım, sizce neden olabilir, pompamı yoksa fazla ısınması mı?

Ynt: Neden olabilir?

Pompa elemanı zayıflarsa, soğukta güzel çalışır, ısındığında rolanti düşer ve sürekli stop etmek ister. Birde mazot otomatiğine bak, diyafram deliniyor ve mazotun bir kısmını kartere indirir, motor yağında çoğalma yoksa otomatik % 50 sağlamdır, belkide otomatik yeterli mazotu basmıyordur,

arkadaş hava filitresini kontrol et.veya yakıt borularında veya pompada sorun olabilir.beyaz duman atıyorsa pompa siyah mavi karışımı duman yapıyorsa motor da sorun var.
debraj balatası yeni olabilir ama ayarı ve ya yan sanayi olabilir baskı balata traktörü zorlatır.
frenlar sıkıyor olabilir.
motor yagı fazla olursa buda yapar.

1. enjektörler de tıkanma olabilir.
2. sulu mazot olabilir.
3. mazot hortumlarından olabilir.
4.depoda pislik olup ara ara mazotu kesebilir.
5.otomatiğe veya filtrelere pislik gelmiş olabilir.
6.mazot pompasından ısınınca mazotu kesebilir.
7. Son olarakta üzgünüm ama araya para sıkışmış olabilir.
Geçmiş olsun

İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkür ederim hafta sonları çiftçilik yapmaya çalışıyorum, 15 gün arayla iki arıza vermesi canımı sıktı, senede toplasan 200 saat çalışmıyor yarışı da yolda geçiyor. işimiz olduğunda arıza yapıyor.

Düşük viteste zorlandığı için firenlerde bir sıkışma olabilir diyeceğim ama, gaz yememe meselesi genellikle depo çıkışındaki tıkanıklıktan, yakıt alamamadan dolayı ilk zaman iyi gaz yesede sonra gelen yakıt yeterli değilse hem beyaz duman hem çekişten düşme olabilir.

R.çiftçi link=topic=69709.msg794159#msg794159 date=1384366493' Alıntı:
Düşük viteste zorlandığı için firenlerde bir sıkışma olabilir diyeceğim ama, gaz yememe meselesi genellikle depo çıkışındaki tıkanıklıktan, yakıt alamamadan dolayı ilk zaman iyi gaz yesede sonra gelen yakıt yeterli değilse hem beyaz duman hem çekişten düşme olabilir.
dumanı normal, yolda gelirken radyatör aklıma takıldı, yarın sabah ilk işim radyatörünü kontrol etmek olacak.

eleman gitmiş gibi anlatımına göre, birde mazot varilde ise ve dinlendirmeden dibini kattınsa küf pompa ayarlarını alt üst ediyor benim 285 i tepe taklak götürmüştü varilin dibindeki bir teneke mazotu katınca 15 dönüm sürdükten sonra eve geldim yemekten sonra sürgü için marşa basınca senin saydıgın bu şeyler aynen olmuştu dururken iyi gaz yiyodu yürüdümü tıkanıyodu sürgüyü indirdinmi T1 de bile stop u basıyodu . geçmiş olsun

gezegen link=topic=69709.msg794164#msg794164 date=1384366975' Alıntı:
eleman gitmiş gibi anlatımına göre, birde mazot varilde ise ve dinlendirmeden dibini kattınsa küf pompa ayarlarını alt üst ediyor benim 285 i tepe taklak götürmüştü varilin dibindeki bir teneke mazotu katınca 15 dönüm sürdükten sonra eve geldim yemekten sonra sürgü için marşa basınca senin saydıgın bu şeyler aynen olmuştu dururken iyi gaz yiyodu yürüdümü tıkanıyodu sürgüyü indirdinmi T1 de bile stop u basıyodu . geçmiş olsun
teşekkür ederim