+ Konuya Cevap Yaz
11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi
  Tarımsal İzleme ve Bilgi (TARBİL) Sistemi Projesi

  Tarım geçmişten beri Türkiye için doğrudan ve dolaylı en geniş istihdam sağlayıcı sektör olmuştur. Tarımsal faaliyetler ülkemiz ekonomisinin gelişiminde tekstilden gıda endüstrisine kadar geniş bir alanda yüksek katma değerli üretime hammadde sağlamaktadır. Nüfusun artışı mevcut tarımsal alanların verim yönetimini önemli bir unsur haline getirmiştir.

  TARBİL projesi, uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerin yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirilmesi ile ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülmesini hedeflemektedir. Bu bilgiler ülkemizde tarımsal faaliyet yönetimi konusundaki paydaşlara anlık olarak iletilecektir.

  TARBİL, projesinin başlangıcı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker’in 2006 yılında İTܒyü ziyaretine dayanmaktadır. Bakan, bu ziyaretinde Dünya’daki ilk beş büyük uydu-uzaktan algılama alıcı sisteminden birine sahip olan İTÜ Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Merkezi’nin (UHUZAM) hizmet potansiyeli hakkında bilgi almıştır. Bu ziyareti takiben imkanların daha verimli kullanılabilmesi için uydu görüntülerinin beraberinde yersel ölçüm verilerinin işlenmesi ile tarımsal faaliyetlerin yönetimine yönelik bir proje İTÜ ve TAGEM tarafından Devlet Planlama Teşkilatı’na sunulmuştur. Projenin pilot fazı 2008 yılından itibaren bütçe kapsamına alınmıştır.

  Projenin pilot aşamasında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarımsal gelişimin anlık izlenebildiği bir gözlem sistemi geliştirilmiştir. İTÜ-UHUZAM Uydu Yer istasyonuna doğrudan indirilen görüntüler işlenmekte ve veri toplama merkezine aktarılmaktadır. Ayrıca kamera görüntülerinden bitki özelliklerini çıkartabilen ve Türksat uydusu üzerinden veri gönderen akıllı ölçüm istasyonları kurulmaya başlanmıştır. Pilot uygulama dahilinde ağırlıklı olarak GAP alanında ilk 100 istasyonun kurulumu tamamlanarak deneme yayınına başlamıştır

  Projenin pilot aşamasında altyapı geliştirme faaliyetlerinin başarıyla tamamlanmasını takiben 2011 yılı sonundan itibaren tüm Türkiye’ye yaygınlaştırma ve paydaşlara hizmet sunma amacıyla 'TARIMSAL İZLEME ve BİLGİ SİSTEMİ' (TARBİL) kurulum çalışmaları başlatılmıştır. TARBİL faaliyetlerini yürütmek üzere Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı ve İTÜ arasında bir protokol imzalanmıştır.

  TARBİL sisteminin dört ana bileşeni bulunmaktadır:

  a) Uydu görüntü indirme ve işleme merkezi,

  b) Tarım alanlarından toprak ve ürün görüntü özellikleri (boy, renk, vb metrikler) ile zirai meteorolojik verileri toplayan yersel gözlem ağı,

  c) Veri toplama ve işleme merkezi,

  d) Seçilen, ürün ve yere ilişkin canlı raporlama, zirai uyarı ve karar destek sistemi.

  Geliştirilen sabit yer istasyonlarında 24 ayrı parametre her 10 dakikada bir ölçülmektedir. Merkez aynı noktalardan aldığı uydu görüntüleri ile yersel ölçümlerden hesaplanan verileri eşleştirerek bölgesel ürün gelişim dağılımlarını çıkartmaktadır. Geçmiş ölçüm verileri oluştukça, gelecek dönemdeki verimin giderek daha hassas tahmini mümkün olacaktır. Zirai uyarılar ve sulama yönetimi başta olmak üzere TARBİL’in çiftçilere yönelik de hizmet hedefleri bulunmaktadır. İTÜ-UHUZAM’ın sağladığı uydu görüntülerinin bakanlık birimlerince kullanılması ile projenin pilot aşamasında yapılan yatırımlar önemli oranda karşılanmıştır.

  TARBİL sisteminin Türkiye’ye yaygınlaştırılmasında yersel ölçüm istasyonu sayısı 1200’e çıkartılmaktadır. Halen SPOT4, SPOT5, SPOT6 ve RADARSAT uydularının oluşturduğu uydudan izleme kapasitesine SPOT7 uydusu da eklenecektir. SPOT6 ve SPOT7 uyduları tek seferde 3600km2’lik bir görüntü çerçevesinde 1.5m çözünürlükle görüntü sağlamaktadır. Kalkınma Bakanlığı tarafından oluşturulan bütçe planına göre TARBİL’in 2014 yılı sonuna kadar altyapı kurulumları tamamlanacaktır. Bu arada kurulumu tamamlanan bölgelerden toplanan veriler işlenerek paydaşlarına sunulmaya devam edecektir.

  Çiftçiler için bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihi kestirimi, saatlik yağış tahmini, zirai uyarılar ve sulama yönetimi gibi geniş bir faydalanma alanı bulunmaktadır. TARBİL tarım ekonomisine katkıda bulunmak üzere hepimizin sahiplenmesi gereken bir platformdur. Bu platform kapsamında ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda akademisyenlere tarıma yönelik ar-ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacaktır. TARBİL’in önemli bir stratejisi, bakanlık uzmanları başta olmak üzere tarım için ulusal araştırıcı potansiyelini canlı sistemler ve iletişim altyapısı ile buluşturarak güç birlikteliği oluşturmaktır. Böylelikle araştırma çıktıları raflarda bırakılmak yerine ekonomiye katkıda bulunmak üzere internet üzerinden hizmet sistemlerine dönüşecektir. TARBİL’in sağladığı fenolojik gelişime dayalı çeşit bazında veriler tarımsal verim yönetiminin yanı sıra doğal kaynakların planlı tüketimi için de önemlidir. Bu yanı ile de Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Bakanlığı yönetici ve uzmanları proje faaliyetlerinde etkin rol almaktadır. Yapılan saha çalışmalarında da TARBİL hakkında bilgi edinen çiftçiden ve bürokrata kadar her kesim ihtiyacın farkındalığı ile özverili bir destek sağlamıştır.

  [img width=800 height=468]http://s13.postimg.org/tdb7ooo2v/Tarbil.jpg[/img]

  [img width=800 height=568]http://s13.postimg.org/xxxe3m7s7/tarbil2.jpg[/img]

  [img width=800 height=568]http://s12.postimg.org/6phwa7x3h/Ads_z.jpg[/img]

  VERİM YÖNETİMİ ARTIK ÇİFTÇİNİN ELİNDE
  Verim Yönetimi Artık Çiftçinin Elinde

  04.11.2013 11:42

  Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) projesi ile uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerle artık çiftçiler verim yönetimini kendi elleriyle belirleyecek.

  Tarbil Projesi Adana da Tanıtıldı:

  Tüyap Tarım Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan Tarbil Projesi tanıtım toplantısı 6 Kasım 2013 günü Adana Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşecek. Adana Ticaret Borsası, Adana Ticaret Odası ve Adana Sanayi Odası’nın katkılarıyla yapılacak olan tanıtım toplantısının Moderatörlüğünü Cine Tarım A.Ş. Genel Müdürü Kemal Erdoğan yapacak. Toplantıya Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, İTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Berk Üstündağ konuşmacı olarak katılacak.

  TARBİL Projesi hakkında açıklama yapan Cine Tarım A.Ş. Genel Müdürü Kemal Erdoğan, projenin Çukurova Bölgesi için büyük önem taşıdığını belirterek, “TARBİL projesi, uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerin yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirilmesi ile ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülmesini hedeflemektedir. Bu bilgiler ülkemizde tarımsal faaliyet yönetimi konusundaki paydaşlara anlık olarak iletilecektir. Çiftçiler için bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihi kestirimi, saatlik yağış tahmini, zirai uyarılar ve sulama yönetimi gibi geniş bir faydalanma alanı bulunmaktadır. TARBİL tarım ekonomisine katkıda bulunmak üzere hepimizin sahiplenmesi gereken bir platformdur. Bu platform kapsamında ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda akademisyenlere tarıma yönelik ar-ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacaktır. TARBİL’in önemli bir stratejisi, bakanlık uzmanları başta olmak üzere tarım için ulusal araştırıcı potansiyelini canlı sistemler ve iletişim altyapısı ile buluşturarak güç birlikteliği oluşturmaktır. Böylelikle araştırma çıktıları raflarda bırakılmak yerine ekonomiye katkıda bulunmak üzere internet üzerinden hizmet sistemlerine dönüşecektir. TARBİL’in sağladığı fenolojik gelişime dayalı çeşit bazında veriler tarımsal verim yönetiminin yanı sıra doğal kaynakların planlı tüketimi için de önemlidir” dedi.

  Toplantıya üretici örgütleri, akademisyenler, tarım fuarına katılacak olan tarım ve tedarik firmaları, bölgedeki tarım paydaşlarının katılacağını söyleyen Erdoğan, “Toplantında konuk konuşmacıların sunumları ve toplantıya katılan tarım paydaşlarını proje üzerindeki düşünce ve soruları kaydedilip bir belgesel olarak Cine Tarım tarafından hazırlanacak. Programın Çukurova’da tarım bilgi sistemi TARBİL projesinin getirdiği fırsatlar için tarım paydaşlarının görüşleri ve tarım kurumlarından projenin Çukurova’da gelişimi üzerine paydaş kurumlara düşen sorumluluklarında ortaya konması bekleniyor. 6 Kasım 2013 günü saat:10:00’da Adana Sanayi Odası’nda yapılacak toplantıya ilgi duyan tüm kişi ve kurumları bekliyoruz” diye konuştu.

  Tohumu ARTIK PC’ler ekecek

  Zirvede özellikle makineden makineye iletişim (M2M) konuları farklı toplantılarda tartışıldı. Özellikle tarım alanında bu teknolojilerin kullanımıyla çok önemli farklılaşmaların sağlandığını dile getiren uzmanlar TARBİL projesi kapsamında uydu fotoğraflarından toprak içine yerleştirilen sensörlere, tarlalara konan güneş enerjisiyle beslenen kameralara veriler işleniyor. Bu sayede tarımda sulamadan tohum atmaya kadar birçok veri değerlendirilerek çiftçiyle paylaşılıyor. Ürün toplanması vakitlerinin yine bilgisayarlar tarafından belirlenmesiyle depolama ve satış zamanları çiftçiye önemli bir verimlilik sağlıyor.


  http://www.tarbil.org/ 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  20 milyon tarım parseli uzaydan izleniyor

  05.06.2013

  Uydu görüntülerinin zirai bilgiye dönüştürülmesiyle tarım alanlarındaki gelişmeler artık anında takip edilecek. Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (Tarbil) Projesi Müdürü Doç. Dr. Berk Üstündağ, bu proje sayesinde tarım alanlarından toprak ve ürün özelliklerinin izlenebileceğini söyledi. Türkiye’de 20 milyonun üzerinde tarım parseli kayda geçti.

  Fahri Sarrafoğlu ' nun haberine göre, Tarımsal Rekolte İzleme ve Tahmin Sistemi (TARİT) projesi kapsamında pilot olarak, çoğu GAP’ta olmak üzere 20 milyon dolar yatırımla 100 istasyon kuruldu. Her biri 13 metrelik olan istasyonlardan alınan veriler çiftçiye ücretsiz gönderiliyor. Çiftçiler bu sayede bölgedeki hava basıncı, ısı, nem, rüzgârın yönü ve hızı, güneş, radyasyon şiddeti, saatlik veya aylık yağış miktarları, toprak ısısı ve nemi gibi verilere bilgisayarından ulaşabiliyor. Sistemle ayrıca don uyarılarını görüp önlem alma, verimin yıllar arasındaki verilerini mukayese, aynı tohumun hangi yıl, hangi mevsimsel şartlarda hangi ölçüde geliştiği gibi karşılaştırmalar yapma imkanı elde ediliyor.

  Bin 200 istasyon
  Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (Tarbil) Projesi Müdürü Doç. Dr. Berk Üstündağ, projenin başarılı olmasıyla3 birlikte önümüzdeki dönemde bin 200 istasyonun daha aktifleşeceğini söyledi. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı ile yapılan çalışmada, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 20 milyonun üzerinde tarım parselinin sayısal ortamda kayda geçirildiğini belirten Üstündağ, “Böylece çiftçi kayıt sistemi numarası ile mobil cihazlarla her yerden Tarbil verilerine parsel seviyesinde erişilmesi ve sisteme girilen zirai faaliyete ilişkin destekleyici bilgi alınması mümkün” dedi. Sistem sayesinde çiftçinin ürünü ektiği zaman önce istatistik olarak beklenen değerleri gördüğünü belirten Üstündağ, uydu görüntülerinden de ne kadar verim alabileceğini öğrendiğini söyledi.

  Çiftçiye kolaylık
  Tarbil istasyon yönetim sisteminin İTܒde geliştirildiğini ifade eden Berk Üstündağ, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Tarlalarda koşul ve zamana göre ezan, müzik gibi içerikleri otomatik oynatabiliyor. İstanbul Tarbil Merkezi ile çevre algısına göre otomatik sesli ve görüntülü iletişim kurabiliyor. İstasyonun yanına gelen çiftçi ya da bakım personeli Tarbil Merkez ile istasyon üzerinden görüşebiliyor. Çiftçiler bulunduğu yer ve ekeceği tohuma göre ideal ekim tarihi kestirimi, saatlik yağış tahmini, zirai uyarılar ve sulama yönetimi gibi bilgiye sahip olabiliyor.” Tarbil’in tarım ekonomisine katkıda bulunmak üzere herkesin sahiplenmesi gereken bir platform olduğunu vurgulayan Berk Üstündağ, bu platform kapsamında ziraat mühendisliğinden elektronik mühendisliğine kadar geniş bir alanda akademisyenlere tarıma yönelik Ar-Ge faaliyetleri için de ölçüm verileri sağlanacağını dile getirdi.

  Yeni istihdam alanları
  Tarbil tarıma doğrudan katkıları dışında bilişim, iletişim, zirai eğitim, danışmanlık, sigortacılık, gıda güvenliği ve zirai araç-malzeme üretimi alanında çalışan uzman firmalara da önemli yeni iş alanları açacak. Özel sektörün katkıları ile Tarbil verilerini kullanan entegre çiftlik yönetim sistemleri kullanıma girecek. Zirai eğitim içerikleri, uzaktan danışmanlık hizmetleri ve yönetim yazılımları Tarbil sanal marketinden çiftçilerin cihazlarına indirilebilecek. Böylece Türkiye zirai uygulama teknolojisi üretiminde de ilerleyecek.

  Tarım araçları tasarlanıyor
  Dünyada yerel ölçüm ve uydu görüntüleri ile uzaktan algılamaya dayalı tarım bilgi sistemleri hızla gelişiyor. Ancak Tarbil her ikisini çevrimiçi (on-line) bir sistemde mobil bilgi cihazları ile buluşturan, Bakanlığın resmi beyanlarının da yapılabileceği entegrasyon seviyesi en yüksek uygulama. Tarbil uyumlu tarım araçları şimdiden tasarlanmaya başlandı.

  Maliyet yüzde 30 azalacak verim yüzde 25 artacak

  Tarbil’in yaygın kullanımı ile ortaya çıkacak faydaları şunlar:
  * Parsel bazında yüzde 30’a varan su tasarrufu ve ortalama yüzde 25’e varan verim artışı
  * Desteklemelerin hakkaniyetli yönetimi ile ihtiyaca uygun arz motivasyonu
  * Gübre ve kimyasal kullanımında yüzde 20-35 tasarruf
  * Zirai imkan ve faaliyetlerin sertifikasyonu ile finansman için teminatlandırı-labilirlik
  * Ulusal ve bölgesel planlamada çeşit-yetenek optimizasyonu ile genel üretim artışı
  * Tahmin ve izleme sistemi ile depolama ve alım yönetiminde karar desteği

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,473
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  Kulağa hoş geliyo... İnşallah lafta yada havada kalmaz...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  Alıntı UÖZKAN.77 link=topic=69710.msg796381#msg796381 date=1384795477 Nickli Üyeden Alıntı
  Kulağa hoş geliyo... İnşallah lafta yada havada kalmaz...
  Hawada kalırsa memleket batar zaten Umut usta...

  Şu an SAM AMCA senin ne kadar ne ürettiğini senden iyi biliyor, bu bilgiyi de içindeki 4 büyük biladerle de paylaşıyor, ona göre Dünya daki tarımsal emtia fiyatları ile kendi çıkarları doğrultusunda oynuyorlar....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2012
  Şehir
  Aksaray
  Mesajlar
  92
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  www.tarbil.org.tr Tarbil bilgi sistemine üye olan içeriğini gören inceleyip yeniliklerini keşfeden arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunurlarsa hepimiz açısından faydalı olur.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2012
  Şehir
  Aksaray
  Mesajlar
  92
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  Hiç bu sistemi kullanan arkadaş yok mu?

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  Ben kullandım daha doğrusu kullanamadım!!! Daha tam oturmamış ayrıca her bişiye para istiyor görünüyor şu aşamada...

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2014
  Şehir
  konya
  Mesajlar
  26
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  tarbil üyelik ücreti istiyormu ücretsiz olsa 3 günlük yagış durumunu bildirse daha başka ne ister çifçi istasyon da tarlama 2 km kesin paralı dır nolacak da çifçinin sıtına bi de tarbil sarsınlar bişiy olmaz

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  Yüzey istasyonlarından biri, yakın bir dostumun arazisine kuruldu. Karşılığında bakanlık jest olarak içerisimde demo programın olduğu bir tablet pc hediye etti, (olay geçen yıl yaşanmıştır)

  Bu vesileyle sistemin mobil versiyonunu bayağı inceleme şansım oldu. Merak edilen noktalar varsa yardımcı olabilirim.

 10. #10
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,291
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  2 sene önce 210 dekar aspir ektim 29 ton aspir kaldirdım müstahsil makbuzunu yatırdım devlet bilgisayar basinda sen burdan 11 ton kaldirabilirsin dedi 18 tonun parasını yani ortalama 9000 tl desteğimi vermedi kendi tarafına yonttuğu bi program bu

 11. #11
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: TARBİL Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi  masa başında ne yaptıklarını bilmıyen çokça kişi var Allah yardımcımız olsun

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türkiye'nin tarımsal bilgi sistemi oluşturulacak
  Konu Sahibi wallace22 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Ağustos.2014, 09:14
 2. tdd kabin elektirik sistemi hakkında bilgi
  Konu Sahibi YAVUZ_13 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 25.Şubat.2014, 22:05
 3. tarım bilgi sistemi tbs
  Konu Sahibi serdar38 Forum Diğer
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 04.Şubat.2014, 01:54
 4. ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması Projesi) ??
  Konu Sahibi erdal600 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Haziran.2013, 04:50
 5. kumes projesi hakkinda bilgi ?????
  Konu Sahibi cebisler Forum Kümes Hayvancılığı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25.Kasım.2012, 17:06

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status