Suudi arabistan'ın Esedi devirme planı

20.03.2013
3,516
16

http://www.timeturk.com/tr/2013/11/14/suudi-arabistan-in-gizli-el-kaide-plani.html
Suudi Arabistan ' ın gizli ' El Kaide ' planı
ABD ' den umudunu kesen Suudi Arabistan ' ın, Suriyeli muhalifleri eğitmek için Pakistan ile görüştüğü belirtiliyor. Suud ' un, Pakistan desteği ile eğitilecek 40 ila 50 bin kişilik orduyla hem Esed ' i devirmek, hem de ' aşırıcı ' olarak gördüğü El Kaide bağlantılı grupları zayıflatmaya çalıştığı ifade ediliyor.

14 Kasım 2013 Perşembe - 13:47

Esed rejiminin iktidardan uzaklaştırılmasında Amerika ' dan ümidini kesmiş görünen Suudi Arabistan ' ın yeni bir planı olduğu iddia ediliyor. Suud ' un Suriyeli muhalif güçleri eğiteceği belirtiliyor.

Foreign Policy ' nin haberine göre programdan haberi olan üç kaynak, Suud ' un bu süreçte Pakistanlı uzmanların desteğini alacağını söylüyor.

Riyad ' da planın geri tepme rizki de tartışılırken, programdan haberi olan Suudiler bunu, 'aşırıcılığa' sebep olarak değil, panzehir olarak tanımlıyorlar. Aşırıcılıktan kasıtları da El Kaide ' ye bağlı gruplar...

Krallığın bu çalışmayla iki hedefi olduğunu ortaya koydular. Birincisi Esed rejimini düşürmek, ikincisi El Kaide ile bağlantılı grupları zayıflatmak.

Suudi İstihbaratının eski başkanı ve ABD elçisi Prens Türki, son açıklamalarından birinde şöyle demişti: 'Suriye ' deki ana muhalefet güçlendirilmeli ki kendini, dünyanın dört bir yanından kendi ideolojilerini uygulamak için Suriye ' ye gelen bu aşırıcılardan kendilerini koruyabilsin.'

İlgili haberde sözkonusu Suudi girişiminin, krallığın Amerika nedeniyle hayal kırıklığına uğramasından ötürü teşvik edildiği belirtiliyor.

Bir Suudi kaynağa göre Riyad, ABD başkanı Obama ' nın Esed ' e karşı harekette bulunmayacağı sonucuna varınca kendi planını uygulamaya koydu. Kaynak, 'Amerikalılar destek verir mi vermez mi bilmiyorduk ama birşey gelmedi. Şimdi biliyoruz ki başkan istemedi.' dedi.

Pakistan ' ın rolünün nisbeten küçük olduğu vurgulanıyor. Suudi planından haberdar olan başka bir kaynağın sızdırdığı bilgilere göre Pakistan ile, iki muhalif tugayın ya da 5 bin ila 10 bin savaşçının eğitimini üstlenmesi konusunda müzakereler yapılıyor.
Carnegie Orta Doğu Merkezi üyesi Yezid Sayigh Pakistanlı eğitmenlerin kullanılmasından bahsederken, Suudi Arabistan ' ın 40 bin ila 50 bin askerli muhalif bir ordu kurmayı planladığını yazdı.

ABD dışişleri bakanlığından bir yetkili ise Suudi eğitim programı ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Foreign Policy, Suudi Arabistan ' ın ABD ' den bağımsız olarak Suriyeli muhalifleri eğitme girişiminin, iki müttefik arasındaki çatlağın son göstergesi olduğunu yazıyor.

(incanews)

Ynt: Suudi arabistan'ın Esedi devirme planı

ismail_17 link=topic=69748.msg794802#msg794802 date=1384514418' Alıntı:
Arapların ne yapacağı kimden yana olacağı belli olmaz, noo-*-s sen oralarda kelleyi sağlam yere koy gerisini boşver :)
aynen öyle abi..oturduğumuz yer felan arabistanın en güvenli yerleri ondan içim rahat.

R.çiftçi link=topic=69748.msg794834#msg794834 date=1384526836' Alıntı:
Arabistan dada bir bahar başlatmak lazım.
Zaten başlayacak gibi..ama suudi arabistan suriye gibi olmaz suriyenin askeri felan yokiaskeri kuvvetsiz ama suudi arabistanın polisleri felan çok uzman şuanda buradada savaş var..afrıkalı,etiyopyalı---suudi arabistan savaş yapıyor..suudi polisleri afrıkalıların anasını ağlatıyor..

Cll_ford link=topic=69748.msg794836#msg794836 date=1384527529' Alıntı:
aynen araplar bozuk millet anında satarlar adamı
o konuda bilmedikleriniz var...abi arapları kötülemeyelim hepsi değil ...önceden öyleydi ama şimdi öyle değil..araplar aslında çok iyi insanlar..

abiler yanlış anlamayın ama siz aarpların kim olduğunu bilmiyosunuz televizyonda gördüğünüzün çoğu arap değil..siz televizyonda arapları hep siyah insanlar olarak görürsünüz işte onlar etyopyalı,,afrıkalı....asıl araplar türkerden bile beyazlar...

elenor link=topic=69748.msg794841#msg794841 date=1384529712' Alıntı:
kardeşim sen bize lazımsın kendine ıyı bak allaha emanet ol...cebrail...
sağol abi ..ama okula gitmek için mecburen hergün o olayların yakın bir kısmından geçmek zorunda kalıyorum..şimdilik bir sorun yok..

cebrail68 link=topic=69748.msg794844#msg794844 date=1384530107' Alıntı:
من تصويري / اطلاق نار الان في منفوحة .. ودخول قوات الطوارئ
hergün buradan geçiyorum.ama her taraf polis kaynıyo..polisler her kırmızı işarette bekliyo hergün aynı polisle karşılaşıyoz :)
Çekimi yapan sensin herhal? O geçenler suudi polisi mi? Kendine dikkat et memlekette yapacağımız daha çok iş var.

Cll_ford link=topic=69748.msg794836#msg794836 date=1384527529' Alıntı:
aynen araplar bozuk millet anında satarlar adamı
Araplara laf ederken dikkat etmek lazım peygamber efendimizde araptı.yanlış anlama ne demek istiyorsan yine demeye devam et ama bunu bil ben uyarayım seni hassas konular bunlar .

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=69748.msg794856#msg794856 date=1384532780' Alıntı:
Çekimi yapan sensin herhal? O geçenler suudi polisi mi? Kendine dikkat et memlekette yapacağımız daha çok iş var.
yok abi çekimi ben yapadım ama tanıdık bir arkadaş yapmış..evet abi suudi polisleri onlar ...hergün 20 dakika stres yaşıyorum okula gitmek için oradan geçiyoruzda...Kendime dikkat etmeye çalışıyorum abi inşallah şuradan bir kurtulsaydım..

Ali SARAÇ link=topic=69748.msg794864#msg794864 date=1384533438' Alıntı:
Araplara laf ederken dikkat etmek lazım peygamber efendimizde araptı.yanlış anlama ne demek istiyorsan yine demeye devam et ama bunu bil ben uyarayım seni hassas konular bunlar .
aynen öyle.

cebrail68 link=topic=69748.msg794865#msg794865 date=1384533600' Alıntı:
yok abi çekimi ben yapadım ama tanıdık bir arkadaş yapmış..evet abi suudi polisleri onlar ...hergün 20 dakika stres yaşıyorum okula gitmek için oradan geçiyoruzda...Kendime dikkat etmeye çalışıyorum abi inşallah şuradan bir kurtulsaydım..

Sİlah sesleride var videoda çatışmamı var yoksa kutlama amaçlımı silah sesleri.

ismail_17 link=topic=69748.msg794869#msg794869 date=1384533800' Alıntı:
Sİlah sesleride var videoda çatışmamı var yoksa kutlama amaçlımı silah sesleri.
yok abi neyi kutlayacalarki savaş daha yeni başlıyo :)...çatışma abi...ama suudi polisi % 100 haklı bu konuda
onlar hep etiyopyalıyar(arabistanda onlara yamyam derler.).....etiyopyalılar eline silah ,bıçak fealn almışlar normal yolda giden insana saldırdılar...suudi poliside ne yaptı anasını ağlattı.

Ali SARAÇ link=topic=69748.msg794864#msg794864 date=1384533438' Alıntı:
dostum senin dediğin çok ayrı bir konu araplara gelen peygamber hiçbir topluluğa gelmedi ama adamlar yine azıttılar ayrıca peygamber efendimiz araplara değil bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir ve de arapların geneli böyle adamlar düşünmüyor Dubai de adamlar villa da kalıyor spor araba kullanıyor ama suriye de milliyet birbirini kırıyor adamların umrunda değil adamlar zevk sefa içinde bozuk millet bunlar burdada peygamber efendimiz e asla laf söylemem o arap milletinden seçildi diye araplar şahane de demem peygamber efendimize arapların yaptıklarını da biliyoruz biraz geniş düşünmek gerek...