Suudi Arabistanda Buğday Hasadı.İzleyin

Ynt: Suudi Arabistanda Buğday Hasadı..izleyin

TrakyaliOkan link=topic=69754.msg794958#msg794958 date=1384541861' Alıntı:
güzel paylaşım cebrail...hiç küçük arazi yok ve daire şeklinde...o dairelerin ortasında kalan boşlukları neyapıyorlar acaba :S
Paylaşım için teşekkürler...

evet küçük arzi yok ve daire şeklinde nedeni ise pivot sistemle sulamak...zaten pivotla sularken insan tuvaletini arıtıyolar onla yağmurlama yapıyolar.... zuha-*-s insan tuvaleti yararlı oluyo galiba zuha-*-s
valla o boşluğu fark etmedim ama videoyu bi daha izleyimde anlamaya çalışıyım...

ÇeLişki_37 link=topic=69754.msg794984#msg794984 date=1384543603' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Cebrail, bu ucuz akaryakıt ve bu arazi ile sırtları kolay kolay yere gelmez...
aynen bide arkalarinda kral abdullah olduktan sonra hic sirtlari yere gelmez..

Ne oldum demeyeceksin ne olacağım diyeceksin :) Daha çok tarımsal işletme denilebilecek boyuttaki yerlermi yoksa aile işletmeleri gibi yerlermi var oralarda ?

ByFreST0N link=topic=69754.msg794989#msg794989 date=1384543865' Alıntı:
Ne oldum demeyeceksin ne olacağım diyeceksin :) Daha çok tarımsal işletme denilebilecek boyuttaki yerlermi yoksa aile işletmeleri gibi yerlermi var oralarda ?
yok abi hep tarimsal işlet me .aile işletmesi yok varsada çok az...

cebrail68 link=topic=69754.msg794981#msg794981 date=1384543209' Alıntı:
yok abi hic zor olmuyo zaten benzin 0.20 tl....mazot 0.10 tl bedava

[size=12pt]Derin kuyu su pompasına bağladıkları motor kaç beygir bakalım, büyüklüğüne bakılırsa, 200 beygirden aşağı olacağını zannetmiyorum. Bizde, şase üzerine montaj edilmiş Ford 1210-D Motoru vardı, 6 ' lı Has Pompa, 28 mt derinlikte, 68 tabancaya basardı, saatte 6,5 - 8 litre arasında mazot tüketimi vardı. Videoda izlediğimiz motorun, saatte 15 litre yakıt tüketimi vardır diye tahmin ediyorum, tabi akaryakıt ucuz adamlarda düşünmezler kaç litre yakar diye :)[/size]

ergonomic link=topic=69754.msg795005#msg795005 date=1384545299' Alıntı:
[size=12pt]Derin kuyu su pompasına bağladıkları motor kaç beygir bakalım, büyüklüğüne bakılırsa, 200 beygirden aşağı olacağını zannetmiyorum. Bizde, şase üzerine montaj edilmiş Ford 1210-D Motoru vardı, 6 ' lı Has Pompa, 28 mt derinlikte, 68 tabancaya basardı, saatte 6,5 - 8 litre arasında mazot tüketimi vardı. Videoda izlediğimiz motorun, saatte 15 litre yakıt tüketimi vardır diye tahmin ediyorum, tabi akaryakıt ucuz adamlarda düşünmezler kaç litre yakar diye :)[/size]
mesela siz mazotu 4.50 den alsanız=1 litre alırsınız
suudi arabistanda alsanız == 45 litre alırsınız..
o motor en az 200-250 rahat vardır abi...
babama diyorum gidelim gezelim diye babam diyo tanımıyoz etmiyoz nası gezecez diyo :D

Yilda iki milyon ton olan bugday uretimi durmak uzereymis. Kuyularda su kalmamis.Daha once normal piyasa degerinin bes kati fiyat odenen bugdaya devlet destegini cekmis..Yani anlayacaginiz pekte ozenilecek bir durum degil..Sudan fakir..Gidip ordan tarla satin alacagiz diyor adam..Kira da olmazmis,illa satin allacak...

100 m ' den de aşağı inmeleri gerekiyormuş,yaz mevsiminde 200 m yi geçen kuyulardan çektikleri suyun %60 ı ürüne ulaşamadan buharlaşıyormuş ve İlk etapta(70 lerde) üretimi teşvik için uluslararası buğday fiyatının 5 katına para ödeyen devlet 90 ların başından beri kademeli olarak buğdaya verdiği desteği azaltmış.Bu sebepten sektör bitme noktasına gelmiş ve bir çok çiftlik ekipmanlarını paslanmaya bırakarak kapısına kilit vurmuş.Gelecek yıllarda buğday ithalatının artacağını da söyleniyor.

Osman Musaogullari link=topic=69754.msg795036#msg795036 date=1384548499' Alıntı:
Yilda iki milyon ton olan bugday uretimi durmak uzereymis. Kuyularda su kalmamis.Daha once normal piyasa degerinin bes kati fiyat odenen bugdaya devlet destegini cekmis..Yani anlayacaginiz pekte ozenilecek bir durum degil..Sudan fakir..Gidip ordan tarla satin alacagiz diyor adam..Kira da olmazmis,illa satin allacak...
abi ingilizce çeviri yaptığın için teşekkür ederim. :)ingilizcemiz yokki çevirelim :)...

Deliorman link=topic=69754.msg795111#msg795111 date=1384554828' Alıntı:
100 m ' den de aşağı inmeleri gerekiyormuş,yaz mevsiminde 200 m yi geçen kuyulardan çektikleri suyun %60 ı ürüne ulaşamadan buharlaşıyormuş ve İlk etapta(70 lerde) üretimi teşvik için uluslararası buğday fiyatının 5 katına para ödeyen devlet 90 ların başından beri kademeli olarak buğdaya verdiği desteği azaltmış.Bu sebepten sektör bitme noktasına gelmiş ve bir çok çiftlik ekipmanlarını paslanmaya bırakarak kapısına kilit vurmuş.Gelecek yıllarda buğday ithalatının artacağını da söyleniyor.
abi sanada teşekkür ederim çeviri yaptığın için..
ŞİMDİ su konusuna gelince evet suları çok az (önceden bir defa gezmeye gitmiştim.)
O video nun çekildiği yer RiYAD ' a 100 km felan uzaklıkta ,,aslında normal insan tuvaletini arıtıyolar ama arıttıkları su Riyad ' ın merkezinde sadece iç kızımlara yetiyor arıttıkları su (başka şehirde arıtıyolarmı bilmiyorum..)

sizede bir anımı anlatayım.....2 yıl önce bu gezmeye gittim ..bu arıttıkları suyu kanal vasıtasıyla götürüyolar..kanalın kıyında geziniyodum..2-3 gün öncede yağmur yağmıştı..bir baktım bir sürü balık ne güzel atlıyolar..haa birde kanalın kıyında domates felan çıkmış.. ;D İnsan tuvaleti işe yarıyo galiba ;D

Petrolün warili düşmezde hadi diyelim 20 dolara düştü o zaman görürüm üretimlerini...

Şimdi para bol ne lazımsa ithal et geç diyorlar....

Her şey global anlamda planlı bir strateji politika ürünü...