Antalya ' da portakal hasadı başladı
14 Kasım 2013 Perşembe 10:16
Son Güncelleme: 10:26
Portakalın kilogramı, dalında 70 kuruştan alıcı bulurken, Finike ilçesinde hasadına erken başlanan portakalda 230 bin ton civarında rekolte bekleniyor

ANTALYA - Türkiye ' de narenciye üretiminde önemli yeri bulunan Finike ilçesinde portakal hasadı başladı.

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, yaptığı açıklamada, Finike ve yöresinde portakal hasadına havaların sıcak gitmesiyle bu yıl erken başlandığını söyledi.

Bu yıl rekoltenin geçen yıla göre yüksek olduğunu ifade eden Sarıcobanoğlu, 'İlçe genelinde yaklaşık 35 bin dekar alanda narenciye üretimi gerçekleştiriliyor. Bu alanların 30 bin dekarında portakal üretimi yapılıyor. Geçen yıl 200 bin ton civarında rokolte sağlanmıştı. Bu yıl ise rekoltenin 220-230 bin ton arasında olmasını bekliyoruz' dedi.

Sarıçobanoğlu, bu yıl hava şartlarının portakalın hem çiçek hem de hasat döneminde uygun olduğunu vurgulayarak, hasadına başlanan portakalın büyük bölümünün iç piyasada pazara sunulduğunu kaydetti.

Portakalın kilogramının dalında ortalama 70 kuruştan alıcı bulduğunu bildiren Sarıçobanoğlu, bu fiyatın önümüzdeki günlerde 1 liraya ulaşmasını beklediklerini anlattı.

Finike portakalının tat ve aromasıyla ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Sarıçobanoğlu, 'Bu tat başka yörede yetişen portakalda olamaz. Bundan dolayı tüketicilerin gerçek Finike portakalını iyi ayırt etmeleri gerekir' diye konuştu.