+ Konuya Cevap Yaz
16 sonuçtan 1 ile 16 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Lely’nin süt robotları Türkiye’de
  14 Kasım 2013

  Tarım sektöründe bir dünya lideri olan ve altmıştan fazla ülkede faaliyet gösteren Lely, Türkiye’deki bayileri ile franchise sözleşmesi imzalayarak ilk süt robotu satışlarını gerçekleştirdi.

  Süt robotundan otomatik yemleme sistemlerine kadar eksiksiz bir çözüm portföyünü global tarım ve hayvancılık sektörünün kullanımına sunan tek şirket olan Lely, Türkiye’deki bayileriyle sözleşme imzaladı. Adile Sultan Sarayı Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Şems Ajans organizatörlüğünde düzenlenen imza törenine Hollanda Konsolosluğu, Lely International ve Triodor Software’den yetkililerin yanı sıra sektörel paydaşları katıldı.

  Türkiye’nin süt sığırcılığı potansiyelinin çok büyük olduğunu dolayısıyla üç adet Lely Center’ın asla bu potansiyele cevap veremeyeceğini belirten Lely Güney Avrupa ve Türkiye sorumlusu Herve Lazou, önümüzdeki birkaç yılda Türkiye’de onlarca Lely Center’ın faaliyete geçeceğini açıkladı.

  Lely ürünlerinin tüm yazılımları Triodor yazılım firmasının Türk mühendisler tarafından Türkiye’ de yapılıyor. Lely Türkiye Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Gönülol sağım robotlarının mucidi olan Lely’nin Türkiye’de olmasının çok büyük bir olay olduğunu belirtti. Gönülol şunları kaydetti:

  “Lely, süt sığırcılığı işletmelerinde otomasyon anlamında çözümler üreten, robot sistemleri üreten bir firma. 60 yıldır bu sektöre de. Dünya çapında var olan 22.000 robotun 15.000’ i Lely’nin.”

  En önemli robotumuz sağım robotu. İnsansız sağım işlemi yapıyoruz. Bu robot 24 saat çalışıyor. İnekler bu robotu ziyaret ediyor. Yüksek verimli inekler üç veya üçten daha fazla kez ziyaret ediyor. Ortalama bir robot 60 adet ineği sağabiliyor. Dolayısıyla bizim en düşük süt sığırcılığı işletmesi 50 ve 50’nin üzerinde olanlar tek robotla bu işi yapabilecekler. Gerçekten robot her şeyi yapacak. Aslında robot durduğu yerde sağıyor, inek robotun yanına gidiyor. Bir kabin gibi düşünün, hayvanlar istekli bir şekilde içeriye giriyorlar, dürtmeden etmeden sağılıp çıkıyorlar.

  Aynı zamanda yem itme robotlarımız da var. O da 24 saat çalışıyor ve ineğin önünde dağılmış ve inek tarafından dağıtılmış olan yemleri topluyor. Buzağı mama robotu, otomatik yemleme robotumuz, aydınlatma sistemleri, kaşıma fırçaları gibi onlarca ürünümüz var. “Devlet tarafından ya da Avrupa Birliği fonlarından gelen IPARD projeleri biliyorsunuz şu anda 43 ilde gerçekleştiriliyor. Bunların süt sığırcılığıyla alakalı olan kısmı, 120 sağmal inek sahibi olan işletmeler destekleniyor ve bu konseptte 2 adet robot da konulabilecek şekilde. ”

  Lely hasat ekipmanları da üretmekte. Tarladan bardağa ürün konsepti ile süt hayvancılığı yapan işletmelere toplam bir çözüm sunabilmektedir. Bu hasat ekipmanlarımız içerisinde çayır biçme, ot toplama, ot dağıtma ve balya makinelerimiz bulunmaktadır. Welger Balya makinaları Lely’e aittir. Hasat ekipmanlarımız için de ayrı bir bayilik sistemimiz bulunmaktadır ve şu an hasat ekipmanlarımız için de bayilik arayışındayız. En kısa sürede hasat ekipmanlarımız içinde bayilik yapımızı oluşturmayı planlıyor.


  [img width=800 height=496]http://s22.postimg.org/ouvjh7ec1/lely.jpg[/img]

 2. #2
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Bereket tv de izlemiştim imza törenini Balıkesirde bir çiflikte ilk sistemlerini kuracaklarmış ilerde belki lely süt sağım robotu sahibi oluruz.

 3. #3
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Alıntı hacimmet link=topic=69791.msg795964#msg795964 date=1384715496 Nickli Üyeden Alıntı
  Bereket tv de izlemiştim imza törenini Balıkesirde bir çiflikte ilk sistemlerini kuracaklarmış ilerde belki lely süt sağım robotu sahibi oluruz.
  evet bugün bende izledim & sistem çok güzel amma . .

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  26.11.2014 - 17:25 | Son Güncelleme: 26.11.2014-17:29

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber


  İnekler Robotlarla Buluştu
  İnekler Robotlarla Buluştu Lely tarafından tamamen robot teknolojisi ile kurulan Türkiye’nin ilk süt sığırcılığı işletmesi, Balıkesir’de Onet bünyesinde açıldı.

  Süt üretiminde verimi ve kaliteyi artırmayı hedefleyen ve “Mutlu İnekler” sloganı ile başlayan Lely-Onet Çiftliği, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve çok sayıda bürokrat, iş adamı ve davetlinin katılımı ile gerçekleşen tören ile açıldı.

  Süt sığırcılığı işletmelerinde, özellikle sağım gibi birçok önemli işin robotlar tarafından yapıldığı bu çiftliğin kuruluşuna 4 ay önce başlandı. Sağım robotları sadece inekleri sağmakla kalmıyor, hayvanların takibi, yediği yem, verdiği sütteki yağ ve protein oranı, hastalık ihtimalleri her sağım sırasında tek tek bu robotlar sayesinde yapılıyor. Yem itme robotu, gübre temizleme robotu ve hatta buzağı beslemek için mama robotu bulunan çiftlik Türkiye’de bir ilk...

  ONET’TEN 2 MİLYON TL YATIRIM

  Çiftliğe toplam 2 milyon TL yatırım yapan aynı zamanda Balıkesir Sanayi Odası Başkanlığı görevini de yürüten Onet Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, Lely ile işbirlikleri ve sistemi tercih etme nedenlerini “Süt kalitesi ve hayvan sağlığına, verimliliğini tartışmasız katkısı olduğuna inanıyoruz. Kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı ülkemizde, Lely sistemi eleman bilgi tecrübe ve hatalarından doğabilecek zararları minimize ediyor.” şeklinde açıkladı.

  Aynı zamanda Balıkesir’in gelişmesi ve kalkınmasını da hedefleri arasına alan Onet ve Lely, önümüzdeki dönemde, ülkemizin kırsal ve tarımsal kalkınmasına etki edecek sayıda Lely çiftlikleri kurulması ve Balıkesir ilinde bulunan 920 köyün tamamında Lely çiftliklerinin kurulması için gerekli çalışmalara başladı.

  Robot çiftliği kurmak isteyen yeni yatırımcılar veya mevcut çiftliğine robotlu çözüm isteyen üreticiler, devletin Kırsal Kalkınma veya Ipard gibi teşvik programlarından yararlanabiliyorlar.

  AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ

  Ülkemizde süt üretiminde verimi ve kaliteyi artırmayı hedefleyen ve “Mutlu İnekler” sloganı ile başlayan Lely Onet Çiftliği, 26 Kasım günü çok sayıda bürokrat, iş adamı ve davetlinin katılımı ile gerçekleşen tören ile açıldı. Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Genel Sekreteri Hüseyin Velioğlu, Lely Yönetim Kurulu Üyesi Giys Scholman’ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı açılış töreni, tesis gezisi ile son buldu.

  ROBOTLAR SAYESİNDE SÜT VERİMİNDE ARTIŞ

  Lely robotlarının kullanımı ile birlikte süt veriminde en az %15 oranında artış, süt kalite primi, daha az işçi ve daha az veterinerlik gideri gibi avantajlarıyla yatırımları kısa sürede geri dönebiliyor. Ayrıca, robotlar, leasing seçeneği ile geri ödeme vadesi sürecinde satın alınabiliyor. Robotların önemli bir özelliği de, tıpkı traktör gibi yakın bir gelecekte ikinci el piyasasının oluşacak olması...

  TARIM SEKTÖRÜNDE GÖRÜLMEMİŞ SATIŞ SİSTEMİ

  Ürünlerini franchise sistemine göre satan Lely, bu sayede tarım sektöründe görülmemiş satış sistemi gerçekleştiriyor. Bu konuda da yenilikçiliğini sürdüren Lely, dünya çapında franchise sistemi ile çalışan Lely Center isimli 180 adet bayisi ile hizmet veriyor. Uluslararası bir ağ ile birbirlerine bağlı olarak çalışan her Lely Center, aynı zamanda kendi bölgesinde bağımsız girişimci olarak tanımlanıyor. Lely Center konsepti, sayıları son üç yılda üç kat artarak ne kadar doğru bir yapı olduğunu ispatlamıştır.

  Tanımlanan faaliyet alanlarında müşterilerinin adeta kalbinde yer alan Lely Center’lar, kurulan robotlara en fazla 2 saatlik uzaklıkta bulunmaktadırlar. Ayrıca her Lely Center’da, Lely’den özel eğitim almış sertifikalı teknisyenler çalışmaktadır. Bu durum süt sığırcılığına tedarik sağlayan kuruluşlar arasında benzersiz bir ağ modelini teşkil etmektedirler.

  LELY 2012’DEN BERİ TÜRKİYE PAZARINDA

  1948 yılından beri süt robotundan otomatik yemleme sistemlerine kadar eksiksiz bir çözüm sunan tek global şirket olan Hollandalı Lely, Türkiye pazarına 2012 yılında girdi. Lely 60 ' dan fazla ülkede 2000 çalışana ve 470 milyon euro/yıl ciroya ulaşmış olup, satış rakamlarının %6’sı araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırıyor. 2012 yılında Lely, İstanbul’da Lely Orient adında “Lely Destek Organizasyonu”nu kurmuştur. Bu organizasyonun amacı Türkiye’deki Lely Center yapılanmasını oluşturmak ve Lely Center’lara satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetler konusunda eğitim ve destek vermektedir. Lely, süt sığırcılığı için geliştirdiği Astraunot Süt Robotu, Vektör otomatik yemleme robotu, Juno yem itici robot, Discovery ahır temizleyici robot, Calm buzağı mama robotu gibi ürünleri artık Türk üreticilerin beğenisine sunuyor. Dünya genelinde ise 20.000’den fazla Lely süt sağma robotu çiftçilere hizmet veriyor.

  SIRADA İzmir, Trakya VE Kayseri VAR

  Bugün Balıkesir’de hizmete giren robot çiftliğinin benzerleri İzmir, Trakya ve Kayseri Lely Center bölgelerinde de çok yakında hizmete girecek. Böylece bu yılsonuna kadar ülkemizde süt sığırcılığının yoğun olarak yapıldığı bölgelerde robot çiftlikleri kurulmuş olacak. Türkiye ile tarımsal potansiyel açıdan birçok benzerlik gösteren Fransa’da 23 adet Lely Center bulunduğu düşünülürse, önümüzdeki birkaç yılda ülkemizde de onlarca Lely Center bulmak mümkün olacaktır. Buna hem Lely, hem de ülke potansiyeli olarak hazırız.


  [img width=800 height=448]http://s27.postimg.org/n7pnphrv7/inekler_robotlarla_bulustu_5016201.jpg[/img]

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  OFFF OFFF OFF bu sistem 11 Numara yau bende berekete izledim süper ötesi hiç birşey yapmıyorsunuz sağım derdi yok ohh ohh ohh tam bana göre birşey yau bu *098*-

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  fiyatları ne ki bunların 100 bin euro vardır herhal..çok mu iyimserim ne


  of of of ki ne of azcık araştırdım nettede .. 210 bin Dolar ve 250 bin dolar olmak üzere 2 fiyat cıktı karşıma .. 60 inek kapasitelisinin tabii bu ..

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  16 Ocak 2015
  Şehir
  Ege Bölgesi
  Yaş
  28
  Mesajlar
  47
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  kurtsanin sitesinde daha önce görmüstüm bu robottan onlarin fiyatlari ne alemde acaba bilen varmi

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Alıntı Ali SARAÇ link=topic=69791.msg961018#msg961018 date=1421885386 Nickli Üyeden Alıntı
  fiyatları ne ki bunların 100 bin euro vardır herhal..çok mu iyimserim ne


  of of of ki ne of azcık araştırdım nettede .. 210 bin Dolar ve 250 bin dolar olmak üzere 2 fiyat cıktı karşıma .. 60 inek kapasitelisinin tabii bu ..
  Ali ' m Sadece robot olsa iyi ahırı baştan planlayıp komple değiştirmen gerekiyor, yeni yapmıyorsan önemli olan nokta bence burası...Yenisi de sıfırdan set olarak Ahırı dahil 2TL

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Rakip firmanın bayisi 100-130 bin avro arası fiyat verdi. Her makina için yurtdışı özel fiyat veriyor demişti. 130 bin avroluk versiyon her memeden aldığı sütü ayrı ayrı gebelist testine kadar analiz ediyor. Yalnız firmanın ana bayisinin olmadığı illere satmıyorlarmış çünkü teknik servis işi çok önemli. Birde yıllık bakımı var 5-10 bin TL civarı

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Alıntı vasago link=topic=69791.msg961567#msg961567 date=1422006039 Nickli Üyeden Alıntı
  Rakip firmanın bayisi 100-130 bin avro arası fiyat verdi. Her makina için yurtdışı özel fiyat veriyor demişti. 130 bin avroluk versiyon her memeden aldığı sütü ayrı ayrı gebelist testine kadar analiz ediyor. Yalnız firmanın ana bayisinin olmadığı illere satmıyorlarmış çünkü teknik servis işi çok önemli. Birde yıllık bakımı var 5-10 bin TL civarı
  Rakip dediğiniz hangisi GEA mı?

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2009
  Şehir
  istanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  846
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  arkadaşlar yerlı uretımden şaşmayın lutfen

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Alıntı Hermiyas link=topic=69791.msg962001#msg962001 date=1422085512 Nickli Üyeden Alıntı
  Rakip dediğiniz hangisi GEA mı?
  Rakip dediğim DeLaval. GEA ' ya robot konusunda bulaşmamak gerekiyor sanırım. Bir kaç kez görüşme çabasında bulundum hiç oralı bile olmadılar. Daha satış aşamasında bu kadar ilgisizlerse aldıktan sonra hiç güven olmaz diye düşündüm. Bir Türkiye ' yi robot için uygun bir pazar olarak görmedikleri için böyle alakasızlar gibi hissettim.

  Bir arkadaşın dediği gibi bu sistemleri yapılı bir ahıra entegre etmek çok pahalıya geliyor sıfırdan çiftlik yaptıranlar için düşünülebilecek sistemler. Yalnız şunu bilmek lazım, bu sistemleri alınca ahıra uğramamak diye bir şey yok. Makinaların günlük yapılması gereken kontrolleri ve temizliği var. Ayrıca yurtdışı forumlardan gördüğüm kadarı ile oluşan arızaların %60-70 ' i kullanıcının kendi müdahelesi ile kolayca çözülebiliyor ancak bunun için biraz bilgisayar bilgisi gerekiyor. Günde en az 2-3 sağım işlemini baştan sona gözlemleyip çalışmada aksaklık varmı diye kontrol etmek gerekiyor.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Alıntı vasago link=topic=69791.msg962046#msg962046 date=1422091595 Nickli Üyeden Alıntı
  Rakip dediğim DeLaval. GEA ' ya robot konusunda bulaşmamak gerekiyor sanırım. Bir kaç kez görüşme çabasında bulundum hiç oralı bile olmadılar. Daha satış aşamasında bu kadar ilgisizlerse aldıktan sonra hiç güven olmaz diye düşündüm. Bir Türkiye ' yi robot için uygun bir pazar olarak görmedikleri için böyle alakasızlar gibi hissettim.

  Bir arkadaşın dediği gibi bu sistemleri yapılı bir ahıra entegre etmek çok pahalıya geliyor sıfırdan çiftlik yaptıranlar için düşünülebilecek sistemler. Yalnız şunu bilmek lazım, bu sistemleri alınca ahıra uğramamak diye bir şey yok. Makinaların günlük yapılması gereken kontrolleri ve temizliği var. Ayrıca yurtdışı forumlardan gördüğüm kadarı ile oluşan arızaların %60-70 ' i kullanıcının kendi müdahelesi ile kolayca çözülebiliyor ancak bunun için biraz bilgisayar bilgisi gerekiyor. Günde en az 2-3 sağım işlemini baştan sona gözlemleyip çalışmada aksaklık varmı diye kontrol etmek gerekiyor.
  Bence önemli olan burada fiyatı Diyelim ki tek bir kişi, çiftliğin sahibi işin başında (Bakıcı bulamamaktan sıkıntılı insanlar için düşünelim) 6 kişi çalıştıracak 200 başlık yer düşünelim, bunu 3 kişiye düşürebiliyor mu? Ya da daha az kişiye, asgari ücretten düşünelim, brüt 1400 TL yaklaşık olarak, yemek vs. giderlerini düşünürsek, 1700 TL. 3*1700*12 = 61200. Senelik giderde azalma. Bunların kullandıkları elektriği düşünelim Bilmediğim için bir şey diyemiyorum ayda 1500 TL diyelim. 1500*12=18000 TL

  43200 TL olur mu ki tasarruf? Ha bir de senelik bakım giderleri var, öyle de düşelim 12000 TL 30000 TL tasarruf kaç senede çıkaracak parasını?

  Not: Neden 6 kişi diye sorabilirsiniz, gidip geldiğim işletme 6 kişi çalıştırıyor 200 baş için, ortalama maaşları 1250 TL, sigortaları var.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  44
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Bu sistemler avrupa ulkelerinde oldukca yaygin.Ama tek avantaji isci ucretlerinden tasarruf. Daha dogrusu isci tutacak maddi gucu olmayan isletmelerin,60 70 baslik isletmeler, is yukunu azaltmak..Kullanimi oldukca rahat ama bir o kadarda pahali..Genelde servis anlasmalari icin yilda bir suru ekstra para odenir..Turkiye sartlarinda yayginlasacagini sanmiyorum...

 15. #15
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,392
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  Bu sağım sistemini kullanmak için işletmeyi temelden çatıya buna göre yapmak gerek.

  Her şey bilgisayar kontrolünde ineklerin boyunlarında takılı tasmalarındaki çipler sayesinde takip ediliyor.

  Makineye giren ineğe kesif yemi bilgisayar koturolünde veriliyor, sırası vakti gelmeyene biligisayar kapıyı açmaz .

  Benimde şu şartlarsda gözüme olası görünmüyor işletmeye inşaat sırasında çok dengesiz aşırı masraf edenler başarılı olamadı benim görüşüm, buralarda belli bir süre sonra sattılar yarı parasına işletmeyi .


 16. #16

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Lely’nin süt robotları Türkiye’de  İlla çok yüksek miktarda inşaat parası gerektirmiyorlar. Sonuçta robot alınıyorsa sağımhaneye gerek kalmıyor ve buradan bir miktar kar sağlanmış oluyor.

  İşçi konusu şöyle 200 baş sağmallık bir işletmeye 3 tane robot gerekir. Sağım işi dışında yemleme, robotların bakımı ve hayvanların sağlık işleri kalıyor. Bu işlerin hepsine birer kişi desek 3 kişi yeterli olacaktır. En önemli kısmı sağım gibi dertli ve zor bir işi ortadan kaldırdığı için çalışacak işçi bulmayı kolaylaştırıyor.

  Şunu da eklemek lazım, robot olunca sağım sayısı ortalama 3 ' e çıkıyor ve bu yaklaşık %10 süt artışı sağlıyor. Birde hayvanlar kendileri istedikleri zaman sağıldıkları için stresleri azalıyor ve buda süt artışı sağlıyor. En önemliside hayvanların sütü her sağımda analiz edildiği için sağlık ve süt kalitesi açısından sağladığı faydayı da eklemek lazım. Mesela 200 başlık işletme yıllık 1.5 milyon litre süt satıyor olsa %10 ' luk artış 150 bin litre yapar. Buda bugünki fiyatlardan 200 bin TL yapar. Yani robotlar kendileri yaklaşık 4-5 yılda amorti ederler gibi duruyor. Tabi hibe ile vs. alınırsa bu süre daha da kısalır.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2014, 08:26
 2. LELY-WELGER RPC 445 YUVARLAK BALYA MAKİNASI
  Konu Sahibi insertend Forum Tarım Ekipmanları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 13:19
 3. Tarım robotları traktörlerin yerini alabilir mi?
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24.Aralık.2013, 12:46
 4. LELY Disk Tiller
  Konu Sahibi ydincbayram Forum Toprak İşleme Ekipmanları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2012, 21:57
 5. LELY MULTIPOWER 420
  Konu Sahibi POYRAZLI SALİH Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 02.Ekim.2008, 09:47

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status