Kaliteli tohumda dünyada ilk ondayız
14 Kasım 2013

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye’de özel sektör tohumculuğunun son 25-30 yılda gelişme imkanı bulduğunu belirterek, buna karşın başka ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye tohumculuk sanayisinin kısa sürede önemli başarılar sağladığını söyledi.

TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, kaliteli tohumluk üretimi ve kullanımında Türkiye ' nin dünyada ilk on ülke arasında yer aldığını belirterek, bugün Türk çiftçisinin pek çok bitki türünde yüksek standartlara sahip olduğunu söyledi. Tarımsal verimi artıran en önemli unsurlardan biri de tohum. Türkiye ' de tohumculuk son on yılda ivme kazandı. Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye ' de özel sektör tohumculuğunun son 25-30 yılda gelişme imkanı bulduğunu belirterek, buna karşın başka ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye tohumculuk sanayisinin kısa sürede önemli başarılar sağladığını söyledi.

Gençer, kaliteli tohumluk üretimi ve kullanımında Türkiye ' nin dünyanın ilk on ülkesi arasında yer aldığını da dile getirerek, 'Yemeklik baklagiller ve bir kısım yem bitkileri hariç, bugün Türk çiftçilerine pek çok bitki türünde yüksek standartlara sahip, üstün kaliteli tohumluklar sunabiliyoruz. Özellikle sebze bitkileri ve çoğu tarla bitkileri alanlarında, tohumculuk sanayisi hızla gelişiyor.' dedi. TÜRKTOB Başkanı Gençer, Türkiye tohumculuk sanayisinin son 10 yıldan beri istikrarlı bir büyüme sergilediğine de işaret ederek, 'Özellikle bazı bitki türlerinde bakanlık tarafından sağlanmakta olan sertifikalı tohumluk kullanım ve üretim destekleri sanayimize önemli katkı ve ivmeler kazandırdı. Bunun sonucunda yurtiçi buğday, arpa ve patates tohumluk üretimleri hızlı artışlar gösterdi. Diğer yandan başta mısır, ayçiçeği ve pamuk olmak üzere ihracata yönelik üretimlere devam edilmiştir.' diye konuştu.

Sektördeki Ar-Ge ' nin durumuna da değinen Gençer, uzun süreden beri kamu ağırlıklı bir yaklaşımla sürdürülen bitki ıslahı ve çeşit geliştirme araştırmalarının belli bir aşama kaydetse bile Türkiye tarımının güncel ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayacak durumda olmadığını vurguladı. Gençer, 'Özel tohumculuk şirketlerimizin, Ar-Ge ' nin önemini kavraması, üretim, verimlilik açılarından önemli.' dedi.

TOHUMLUKTA HIZLI ARTIŞ

Yıldıray Gençer, dünyada tohumculuk sanayiinin değişimler geçirdiğini belirterek, trendleri şöyle sıraladı:

- Göreneksel bitki ıslahı yöntemlerine ek olarak modern biyoteknoloji ve moleküler yöntemlere de büyük ağırlık veriliyor.

- Moleküler tekniklerin kullanılması bitki ıslahı ve çeşit geliştirmede kesinlik, hassasiyet, sürat ve etkinliği artırdı.

- Hem özelde hem kamuda bu bağlamda temel araştırmalar yürütülüyor.