Devletin belirledği hasat biçim ücretini müşteri olarak nasıl buluyorsunuz ?

[size=14pt]Arkadaşlar devletin açıkladığı biçerdöver hasat ücretlerini nasıl değerlendiriyosunuz biçerci ve müşteri olarak düşüncelerimiz nelerdir fiyat pahalımı düşükmü yoksa yerindemi burada paylaşalım...[/size]

Ynt: Devletin belirledği hasat biçim ücretini müşteri olarak nasıl buluyorsunuz ?

E başta kendin bir yorumda bulunsan daha iyi olur. :) Çifçiliğe ara verdiğimizden dolayı değerlendiremeyecem.

Ynt: Devletin belirledği hasat biçim ücretini müşteri olarak nasıl buluyorsunuz ?

doganbey1 link=topic=69832.msg796082#msg796082 date=1384728754' Alıntı:
E başta kendin bir yorumda bulunsan daha iyi olur. :) Çifçiliğe ara verdiğimizden dolayı değerlendiremeyecem.

önce sözü siz kıymetli çiftçi arkadaşlara bıraktım ama neyse ilk ben cevaplayım bana göre yerinde sayılır :)

Peki bende şu soruyu sormak isterim. Bir biçerdöverci para kazanır mı? Kimisi kazanmıyoruz sadece döndürüyor diyor, kimisi en yeni makinalardan alıyor. Buna bir açıklık getirebilir misin? Sence sektörel bir değerlendirme yapsan neler derdin?

doganbey1 link=topic=69832.msg796094#msg796094 date=1384733422' Alıntı:
Peki bende şu soruyu sormak isterim. Bir biçerdöverci para kazanır mı? Kimisi kazanmıyoruz sadece döndürüyor diyor, kimisi en yeni makinalardan alıyor. Buna bir açıklık getirebilir misin? Sence sektörel bir değerlendirme yapsan neler derdin?

Şöyle söyleyim biçerdöver bir hastalık ve bu hastalık insanda varolduğu müddetçe gidipte ulaşabilceğinin en iyisini almaya çalışıyor.. Hastalık diyorum çünkü milletin tarlasında tozla uğraşıyosun bu aşk uğruna ödemelerini zamanında gerçekleştiremeyip yetiştiremeyip makinası elinden alınan yada gayrimenkulunu zararına satan çok insan var. Bir biçerdöverin kendini amorti etmesi ortalama 9 seneye denk geliyor ömrünün 6da 1ini bir çuval civataya çalışarak geçiriyosun benim sektörel değerlendirmem bu. Para kazandırıyor demek yanlış olur para kazandırmıyor demekte yanlış olur. para kazanırsın ancak borcunu ödedikten ve o makina 10 yıllık olduktan sonra nekadar yürütebilirsen onu kazanırsın. Bence biçerdöver bir heves ve akıllıca bir yatırım değil bilende alıyor sektörü bilmeyende daha çok alıyor.

Karlı olabilmesi için kişinin fazla yer işlemesi ya da işinin ehli olması gerekir.O zaman para kazanabilirsin bu işten.Fiyatlar normal ne az ne fazla.Devletin fiyat belirlemesi güzel bir şey.Diğer alanlarda da belirlemesi gerekir.Ekim dikim sürüm gibi yani.Traktörü veya ekipmanı olmayan insanlar mecbur başkasına yaptırıyor.Fiyatına katlanmak zorunda kalıyor.Hatta ben şeyi sorayım ayçiçeği ekim fiyatları ne kadar trakya ve çevresinde?

Paranı düzenli aldıktan sonra açıklanan biçim ücreti yerinde ancak hiç bir biçerci bunu kabul etmek istemiyor. Haklı oldukları noktalar olabilir ama karşı taraf razı olmadan alınan para bence helal de değildir. Bu yıl 18 açıklandı, 19 ödedik.

Ynt: Devletin belirledği hasat biçim ücretini müşteri olarak nasıl buluyorsunuz

bakanlığın fiyat vermesi bence uygun olur ancak valiliklerin fiyat vermesini pek faydalı bulmuyorum.biçer olmadan öncede böyle düşünüyordum aldıktan sonrada aynı düşünüyorum.çiftçiyle biçerciye zaten bırakılamaz çünkü verene çok alana az gelecektir.

Bizim buralardada 10 tl civarı.Kazanıp kazanmamasınada gelirsek Karı yarı yarıya imiş 10 liraya biçiyor ise 5 lirası masraf 5 lirası yanına kalıyormuş(masrafa soför yakıt hepsi dahil) Öyle olsa herkez yapar diyenlerede hesap ortada biçerde amcama aittir TC 5070 2008 model Bu senede borcunu bitirdiler.Demem o ki 5 yılda Senelik sadece 20 gün çalışarak 85-90 bin euroluk bir kazanç saglanıyorsa kimse para kazanmıyor diyemez.Amcamda ahım şahım derecede yer biçmez örnek olarak 2008 model biçer 3500 saatte ya var ya yoktur.

koparanlı 80.4 servet link=topic=69832.msg796135#msg796135 date=1384764782' Alıntı:
Bizim buralardada 10 tl civarı.Kazanıp kazanmamasınada gelirsek Karı yarı yarıya imiş 10 liraya biçiyor ise 5 lirası masraf 5 lirası yanına kalıyormuş(masrafa soför yakıt hepsi dahil) Öyle olsa herkez yapar diyenlerede hesap ortada biçerde amcama aittir TC 5070 2008 model Bu senede borcunu bitirdiler.Demem o ki 5 yılda Senelik sadece 20 gün çalışarak 85-90 bin euroluk bir kazanç saglanıyorsa kimse para kazanmıyor diyemez.Amcamda ahım şahım derecede yer biçmez örnek olarak 2008 model biçer 3500 saatte ya var ya yoktur.

10 TL ye biçip 3500 saatte 85-90bin euro nasıl ödenir şaşırdım doğrusu. TC tam kapasitede günde 250 dekar yer biçer motor saatini değilde harmanlama saaatini 3500 olarak kabul etsek bile bu mümkün değil kaldıki yastık başlarında bile harmanlama çalışıyor. saatte 20dekar yer biçsin(ki biçemez) 3500 saatte 85bin euro paranın çıkması gene mümkün değil amortismanı var parça masrafı var cartı var curtu var.. ortalama 30.000 dekar yer biçmiştir 5TL ile çarparsan 150.000tl masrafı düşülmemiş temiz para yapar daha 83.000Tl temiz paraya ihtiyaç demektir bu..

dustero link=topic=69832.msg796137#msg796137 date=1384766150' Alıntı:
10 TL ye biçip 3500 saatte 85-90bin euro nasıl ödenir şaşırdım doğrusu. TC tam kapasitede günde 250 dekar yer biçer motor saatini değilde harmanlama saaatini 3500 olarak kabul etsek bile bu mümkün değil kaldıki yastık başlarında bile harmanlama çalışıyor. saatte 20dekar yer biçsin(ki biçemez) 3500 saatte 85bin euro paranın çıkması gene mümkün değil amortismanı var parça masrafı var cartı var curtu var.. ortalama 30.000 dekar yer biçmiştir 5TL ile çarparsan 150.000tl masrafı düşülmemiş temiz para yapar daha 83.000Tl temiz paraya ihtiyaç demektir bu..
Arkadaşım sen heralde 1530 la falan karıştırdın günde en az 350 den aşa düşmezler ve en fazlada 550 dekar yer biçtiler Sonra bakımını yapıp ertesi günden devam ettiler.Kız gibi makina günde 250 dekar biçer falan filan.Hem senin dediginden gitsek bile saatte 20 dekar biçsin Sabah 8 dan gece 2 e kadar biçim yapıyorlar oda 360 dekar yapar ki hesap böyle degil.Şimdi başka bir konuya daha geliyim yaklaşık 1500 dekar yer ekiyor senede bunu başkasına biçtirse 15 bin kendi biçerse 6 bin öder aradaki 9 binlik farkta 5 senede 45 bin yapar az paramı !!

koparanlı 80.4 servet link=topic=69832.msg796141#msg796141 date=1384766747' Alıntı:
Arkadaşım sen heralde 1530 la falan karıştırdın günde en az 350 den aşa düşmezler ve en fazlada 550 dekar yer biçtiler Sonra bakımını yapıp ertesi günden devam ettiler.Kız gibi makina günde 250 dekar biçer falan filan.Hem senin dediginden gitsek bile saatte 20 dekar biçsin Sabah 8 dan gece 2 e kadar biçim yapıyorlar oda 360 dekar yapar ki hesap böyle degil.Şimdi başka bir konuya daha geliyim yaklaşık 1500 dekar yer ekiyor senede bunu başkasına biçtirse 15 bin kendi biçerse 6 bin öder aradaki 9 binlik farkta 5 senede 45 bin yapar az paramı !!

Dostum tablo böyleyse satıp makinaları TC5070 alalım ozaman nediyeyim.. Tek batör makinayla sabahlara kadar biçmek bence büyük iş heralde hiç çiğ de düşmüyor gece habire sapı yediğine göre.. Tabla 4.60m ise gene çok daha büyük bir iş 350dekar muazzam bir rakam ki 550dekar diyosun.. bu arada sorayım dedim 1000m2 de verim kaç kilo? birde biçilen arazilerin büyüklükleri nekadar ortalama ?

dustero link=topic=69832.msg796137#msg796137 date=1384766150' Alıntı:
Bence de sizin hesapta yanlış var.Belki İç Anadolu şartlarıyla Trakya şartları farklı olabilir.300-350 rahat biçiyor tcler burada.Araziler de çeşitli ama çok öyle ufak yer olmaz.Çiğ de olsa en azından gece 1e kadar falan çalışılır bu sene çiğ de yoktu sabaha kadar kontak kapatmayanlar bile vardı.

Çağrı link=topic=69832.msg796213#msg796213 date=1384783597' Alıntı:
Bence de sizin hesapta yanlış var.Belki İç Anadolu şartlarıyla Trakya şartları farklı olabilir.300-350 rahat biçiyor tcler burada.Araziler de çeşitli ama çok öyle ufak yer olmaz.Çiğ de olsa en azından gece 1e kadar falan çalışılır bu sene çiğ de yoktu sabaha kadar kontak kapatmayanlar bile vardı.

Şimdi açıklık geldi dediğiniz gibi muhtemelen bölge şartlarından kaynaklanan bir durum söz konusu ben kendi bölgeme göre hesap kitap yaptım. Sizin oralarda dekar verimi nekadar 1000m2 de?

bizim bölgede 17 liraydı biçim. bizim 1530 verimli yerde (500-600 kg) 1.5-2 litre arası yakıyor. 400 kg verimde 1litre yakıyor parçalara göre. aşağıdan biçim yapıyoruz balya mak. var sap da lazım olduğu için. günde 80-90 dekar max. biçiyoruz. henuz bu rakamı geçemedik. senelik 2000 lira civarı bakım masrafı gidiyor. kendi yerlerimize tam denk geliyor makina kapasitesi. yani kar var mı desek, yok mu desek hep aynı hesap. yerlerimi istediğim zaman, istediğim şekilde biçiyorum en önemli karı bu. . gerisi umrumda değil. romorklar dolunca, boşaltıp yetişemezse çekiyorum kenara, gölgede dinleniyorum. baktık ertesi gün yağmurlu görünüyor, gece işi sıkı tutup çiğ düşene kadar devam. ertesi sabah erken kalkıp devam. sıkmalı rutubet ölçme makinası yanımda, biçerderdöverin depodan numune alırım ölçerim rutubeti 15i gördüm mü biçime devam. millet arpa biçerken biz buğday biçiyoruz, yağışlara kadar depoya alıyoruz mahsulu, hem renk, hem değer kaybımız olmaz. yani biçerciye bağımlı olmamak, kendi işini kendin yönetmek daha verimli oluyor, hem iş kalitesi he de tane kaybı açısından. yani meslek olarak biçercilik hastalıktan başka birşey değil bence. 100 bin euroya tc al, 5 sene öde, elde avuçta ne var takside yatır, sonra milletten dilenir gibi para topla yapılacak iş değil. senede 20 gün çalışıp makina ödemek değil iş, adamın ömrünü yiyen o işin stresi ve paraları toplamak. tarlaya gidince adam gider romorkun altında oturur iş bitsin diye bekler, sen aman makina düzgün çalışsın, arıza olmasın, şoförle uğraş, ustayla uğraş, mazotçuyla uğraş.. ooo anlatsak destan olur :D bulaşan da vazgeçemiyor, virüs mübarek. :D

GÜRKAN link=topic=69832.msg796215#msg796215 date=1384784187' Alıntı:
bizim bölgede 17 liraydı biçim. bizim 1530 verimli yerde (500-600 kg) 1.5-2 litre arası yakıyor. 400 kg verimde 1litre yakıyor parçalara göre. aşağıdan biçim yapıyoruz balya mak. var sap da lazım olduğu için. günde 80-90 dekar max. biçiyoruz. henuz bu rakamı geçemedik. senelik 2000 lira civarı bakım masrafı gidiyor. kendi yerlerimize tam denk geliyor makina kapasitesi. yani kar var mı desek, yok mu desek hep aynı hesap. yerlerimi istediğim zaman, istediğim şekilde biçiyorum en önemli karı bu. . gerisi umrumda değil. romorklar dolunca, boşaltıp yetişemezse çekiyorum kenara, gölgede dinleniyorum. baktık ertesi gün yağmurlu görünüyor, gece işi sıkı tutup çiğ düşene kadar devam. ertesi sabah erken kalkıp devam. sıkmalı rutubet ölçme makinası yanımda, biçerderdöverin depodan numune alırım ölçerim rutubeti 15i gördüm mü biçime devam. millet arpa biçerken biz buğday biçiyoruz, yağışlara kadar depoya alıyoruz mahsulu, hem renk, hem değer kaybımız olmaz. yani biçerciye bağımlı olmamak, kendi işini kendin yönetmek daha verimli oluyor, hem iş kalitesi he de tane kaybı açısından. yani meslek olarak biçercilik hastalıktan başka birşey değil bence. 100 bin euroya tc al, 5 sene öde, elde avuçta ne var takside yatır, sonra milletten dilenir gibi para topla yapılacak iş değil. senede 20 gün çalışıp makina ödemek değil iş, adamın ömrünü yiyen o işin stresi ve paraları toplamak. tarlaya gidince adam gider romorkun altında oturur iş bitsin diye bekler, sen aman makina düzgün çalışsın, arıza olmasın, şoförle uğraş, ustayla uğraş, mazotçuyla uğraş.. ooo anlatsak destan olur :D bulaşan da vazgeçemiyor, virüs mübarek. :D

hemşerim çok güzel özetlemişsin bayıldım *098*- iç-*-*

dustero link=topic=69832.msg796214#msg796214 date=1384784156' Alıntı:
Şimdi açıklık geldi dediğiniz gibi muhtemelen bölge şartlarından kaynaklanan bir durum söz konusu ben kendi bölgeme göre hesap kitap yaptım. Sizin oralarda dekar verimi nekadar 1000m2 de?
Verim bu sene 300-400 max 500ü bulmaz ordan kaynaklanan bir fark var.Aslına toplamda bakarsak,hemen hemen aynı hesaba gelir.Neden derseniz biçim fiyatlarından dolayı,burda 10 TL ye biçim yapılıyor.1530-45 gibi eski makinalar olursa 9 TLye de biçen var.

GÜRKAN link=topic=69832.msg796215#msg796215 date=1384784187' Alıntı:
En güzel açıklama olmuş abi :)

Çağrı link=topic=69832.msg796218#msg796218 date=1384784626' Alıntı:
Verim bu sene 300-400 max 500ü bulmaz ordan kaynaklanan bir fark var.

300kg olursa kardeşimin hesabı makul karşılanabilir. Merak ettiğim neden TC den daha büyük bir makine alan yok sizin oralarda? kar marjı çok iyi müşteri sabitse daha büyük bir makinede 5 senede çıkartılabilir arazilerinizde madem büyükse. bu aslında rekabetide ortadan kaldırır.

Bence devletin belirlediği fiyatlar yerinde, biçercilik konusu ise kamyonculuk gibi, fakat bu zamandan sonra para kazanmak için sıfır makine almak mantıklı değil bana göre.
Köyümüze 3-4 senedir biçim yapan bir kişi var, her sene 1 şoför tutup geliyor, 2000 Model NH L520 ' si var, 2 sene önce parasını çıkardım, 2 senedir de aksilikler oldu, parayı da tam toplayamadım diyor, 10 sene daha çalışacağım bu makinayla ki para kazanayım diyor, zamanında çok güzel ekmek kapısıymış elbet, Kastamonu ' lu 1545 ' i olan bi biçerci ile konuştum 60 yaşlarında falan dı, şimdi bi Volvo ' su var, yatıyor garajda artık sezonda bile başkasına biçtiriyorum diyor, neyse kendisi biçeri aldığı 3. sene 18 Bin dönüm yer biçtim 13 Binini anca toplayabildim diyordu, tabi MF 175 ve Balya makinası da varmış onda o zaman çok güzel para kazanmış, şimdiden sonra para kazanmak için alınmaz diyor..

Fakat kendi işi çok olanlar için mantıklı elbet, senede 1000 dönüm ve üzeri yer işleyen biri için 30-40 Binlik bir makine 2-3 senede amorti oluyor, Gürkan Hoca ' nın da yazdığı avantajlar cabası.