Suudi Arabistanda Tarım ve Hayvancılık Sektörü

20.03.2013
3,516
16

Tarım ve Hayvancılık Sektörü:
Büyük bir bölümü çöl olan Suudi Arabistan’da, tarımsal üretim yeterli yağmura sahip güney
batı bölgesinde yapılmaktadır. Tarım sektöründe üretimin arttırılması için devlet büyük
teşvikler vermektedir.
1980’lerde başlatılan ve Suudi Arabistan’ın gıda konusunda kendine yeter bir ülke
olmasını amaçlayan politikalar sonucu özellikle buğday ve süt üretimi yüzde 70 oranında
artmıştır. 1992 yılında 4 milyon ton buğday üreten Suudi Arabistan, bu itibarla dünyanın 6.
buğday üreten ülkesi konumuna gelmiştir. Fakat, üretimin diğer ülkelere oranla beş kat
daha pahalıya gelmesi nedeniyle üretim azaltılımış ve diğer körfez ülkelerindeki elverişli
alanlara kaydırılmıştır. 2004 yılında Suudi Arabistan’ın buğday üretimi 1.6 milyon ton
olmuştur.
Yaş meyve ve sebzenin büyük bir kısmını ithal eden Suudi Arabistan’da 2004 yılında 300
bin ton kavun, 410 bin ton domates ve 100 bin ton üzüm üretilmiştir.
2000 yılında 1.04 milyon tona ulaşan süt ve sütlü ürünlerin üretimi bu alandaki teknoloji
ağırlıklı yatırımların üretime katılmasıyla gelişmiş ve 2002 yılında 1.12 milyon tona ulaşan
üretim, 2005 yılında 1.25 milyon tona çıkmıştır.

Ynt: Suudi Arabistanda Tarım ve Hayvancılık Sektörü

ydincbayram link=topic=69882.msg797044#msg797044 date=1384887138' Alıntı:
Güzel kavun olur oralarda tahminim Cebrail.
evet abi çok güzel kavun oluyor...karpuzda mükemmel oluyor ben daha burdaki gibi türkiyede karpuz görmedim türiyedeki karpuların 3 katı daha büyük ve tadıda mükemmel oluyor abi..

ydincbayram link=topic=69882.msg797051#msg797051 date=1384887419' Alıntı:
Özellikle kavunun tadına şüphem yok. Kır ve çok sıcak yerlerde kavun her zaman güzel olmuştur.
aynen abi kavunlar çok mükemmel oluyor...ama hormon var tabi ama hormonsuzlarıda var mesela biz hurma bahçesine felan gidiyoz oralarda çiftçiler organik yetiştiriyo onlarda alırız bazen onlarınki daha güzel oluyor.

Bilgiler için teşekkürler Cebrail çölün ortasında neler yetiştiriyor adamlar Aksarayın kavunundan karpuzundan iyi diyorsun yani :) :S :S zamanla kendi çektiğin tarım fotoğraflarınıda bekliyorum mutlaka.

hacimmet link=topic=69882.msg798037#msg798037 date=1385049517' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler Cebrail çölün ortasında neler yetiştiriyor adamlar Aksarayın kavunundan karpuzundan iyi diyorsun yani :) :S :S zamanla kendi çektiğin tarım fotoğraflarınıda bekliyorum mutlaka.
abi aslında aksarayın karpuzuna diyecek yok ama aksaraydaki üreticiler hep karpuzları hamken(olgunlaşmamış) topluyorlar..(köyde karpuz felan alıyok aldığımızın yarısında çoğu ham çıkıyor. :) )..ama arabistanda öyle değil hangisi denkgelirse al hepsi olgunlaşmış karpuzlar....
kavun konusuna gelince köyümün kavunu nu hiçbiri tutmaz ama...marketlerde satılan kavunlar iyi değil aynen karpuzda olduğu gibi olgunlaşmamış kavunu topluyolar..ama arabistan sıcak ülke olduğu için hememn olgunlaşıyor..yani aslında sadece üretici hatası var..
Abi fotolar çekmeye alışacağım 2 hafta sonra felan hurma bahçelerine gitmeyi planlıyoruz....buğday tarlasına felan gidecezde nası gidecez onu bilmiyom :)