Tarım ve Su

Son üç yıl içinde Suudi Arabistan ' ın tarımsal kalkınma şaşırtıcı olmuştur.

Çöl geniş alanlar tarım alanları haline getirilmiştir - büyük bir başarı yağmur yaklaşık dört santim, bir yıl, dünyanın en düşük oranlarından birine bir ortalama alan bir ülkede.

Bugün, Suudi Arabistan dünya çapında pazarlara buğday, hurma, süt ürünleri, yumurta, balık, kümes hayvanları, meyve, sebze ve çiçek ihraç etmektedir. Tarihler, Suudi diyet kez bir elyaf, şimdi esas küresel insani yardım için yetiştirilmektedir.

Tarım Bakanlığı tarım politikası için öncelikle sorumludur. Diğer devlet kurumları sübvansiyonları ve hibe faizsiz kredi dağıtıyor Suudi Arabistan Ziraat Bankası (SAAB), arasında; ve Tahıl Silo ve satın alma ve mağazalar buğday, un değirmenleri inşa un değirmenleri Organizasyon, ve hayvan yemi üretir. Hükümet ayrıca toprak dağıtımı ve ıslahı programları ve fonları araştırma projeleri sunmaktadır.

Özel sektör Krallık tarımsal gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bu çok uzun vadeli, faizsiz kredi, teknik ve destek hizmetleri, ve bu ücretsiz tohum ve gübre, düşük maliyetli su, yakıt ve elektrik gibi teşvikler sunulan hükümet programları nedeniyle ve gümrüksüz hammadde ithalatı ve makine.

Tarihsel olarak, Arap Yarımadası tarım güneybatısında küçük bir kıyı şeridi dışında, yaygın dağınık vahalar tarım ve küçük ölçekli sebze üretimi bugüne kadar daha çok sınırlıydı. Küçük araziler yerel topluluklar için yeterli gıda üretilen ve herhangi bir ekstra geçen karavanlar satıldı. ciddi tarımsal kalkınma 1970 ' lerde başladı. Köy yolları, sulama şebekeleri ve depolama ve ihracat tesisleri kurmak, ve tarımsal araştırma ve eğitim kurumları teşvik etmek için Hükümet modern tarım teknolojisi geliştirmek için kapsamlı bir program başlattı.


Sonuç olarak, tüm temel gıdaların üretiminde olağanüstü bir büyüme olmuştur. Suudi Arabistan artık tamamen et, süt ve yumurta gibi gıda maddeleri bir dizi, kendine yeterlidir.

Su, tabii ki, Suudi Arabistan ' da tarım anahtarıdır. Krallık başarıyla tarım sektörünün muazzam bir büyüme elde etmek için gerekli su büyük kaynakları sağlamak için çok yönlü bir programı hayata geçirdi.

Barajların bir ağ değerli mevsimsel sel yakalamak ve kullanmak için inşa edilmiştir. Geniş yeraltı su depoları derin kuyu ile aday olmuştur. Arıtma tesisleri böylece tarım için diğer kaynaklardan kurtararak, kentsel ve endüstriyel kullanım için denizden tatlı su üretmek için inşa edilmiştir. İmkanları da tarımsal sulama için kentsel ve endüstriyel akış tedavi etmek yerine konulmuştur.

Bu çabalar toplu verimli tarım arazileri içine çölün geniş yolları dönüştürmek yardımcı olmuştur. Ekilen arazi, 1976 yılında en az 400,000 dönüm, 21. yüzyılda dönümlük milyonlarca ulaştı.