Hububatçılar ihracatta 20 milyar doları zorlayacak
AA
20 Kasım 2013
Hububatta hedef 20 milyar dolar

Türkiye Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batallı, 2023 ' te 19 milyar 300 milyon dolarlık hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Batallı, yaptığı yazılı açıklamada, sektörde faaliyet gösteren 6 ihracatçı birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye Şeker Kurumundan 50 ' ye yakın katılımcıyla 'Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü 2023 İhracat Stratejisi Çalıştayı'nı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çalıştay sonucunda 2023 ' te 19 milyar 300 milyon dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini kaydeden Batallı, 'Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yürüteceğiz' ifadesinde bulundu.

Sektör olarak 2008 ' de 4 milyar dolar olan ihracatı 2023 ' te 13,7 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefi koyduklarını aktaran Batallı, şunları kaydetti:

'Geçen 5 yıl içinde sektörümüzün ihracatı yaklaşık 5,9 milyar dolara ulaştı. İhracatın öngörülen seviyelerin üzerinde çıkmış olmasından hareketle 2023 ' te hedefi aşarak 19 milyar 300 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu yeni hedefimizin gerçekleşmesi için gerekli çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz. Yeni oluşturulan yol haritasında üretimden ihracata kadar geçen sürede uygulanacak her türlü önlem ve tedbirler gözden geçirildi. Özellikle çevre ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi ve bu ülkelerdeki siyasi istikrarın mercek altına alınmasıyla, bürokratik engellerin ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarımız sürecektir.'

'İhraç edecek bakliyat bulamayabiliriz'

Son dönemlerde çiftçilerin bazı ürünlerden vazgeçmesinin özellikle bakliyat açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dikkati çeken Batallı, şu uyarıda bulundu:

'Bakliyat ürünlerinin yeterli destek alamaması nedeniyle üreticilerin büyük bir çoğunluğu bu ürünlerden vazgeçerek farklı ürünler yetiştirme yoluna gidiyor. Önümüzdeki on yıl içerisinde ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için bakliyata büyük ihtiyaç var ve hükümet bu anlamda önlem almazsa ihraç edecek bakliyat bulamayabiliriz.'

Batallı, bazı ülkelerde Türk ürünlerine yönelik başlatılan karalama kampanyalarına karşı da çalışma yapacaklarını kaydetti.

2013 ocak-ekim döneminde ülke genelinde yapılan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 5 milyar 248 milyon dolara yükseldiğini belirten Batallı, bu rakamın yüzde 35 ' lik bölümü olan 1 milyar 853 milyon dolarlık kısmının Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.