398 ve valtra a95 tek çekerin eziyeti bu videoda tastiklendi onaylandı

Ynt: 398 ve valtra a95 tek çekerin eziyeti bu videoda tastiklendi onaylandı

ortada ne eziyet ne tasdik ne onay var. zaten videoda 398 valtra a95 nadas yazıyor, konu sahibi gitmiş bilmem neyi onaylamış tasdiklemiş diye başlık atmış.. arkadaşım çiftçeker ile tek çekerin farkını kestiremeyen çiftçilik yapmasın. bu tip konuların sonunda illa tartışmalar çıkıyor. konu başlığı zaten başlı başına tahrik edici. zevk mi alıyorsunuz bu çekiştirme konularını açmakla? milleti birbirine düşürüyorsunuz. ha merak edersin kıyaslamak için 398 4x4 mü yoksa valtra a95 4x4 mü diye sorarsın, işin aslı budur.

3.095i siz tek çekerde kullansanız bile 398 den daha iyi performans verir
hangi çiftçeker makina olursa olsun düz çeker aynı makinanın düzüyle bile yan yana gitmez önler çekeri kullanmadığın zaman makinaya + yerine- sonuç verir. çünkü yere sürtünme olayından ve boşada olsa ön dişlilerin dönmesi makinaya güç kaybettirir.

FEHİM link=topic=69987.msg803351#msg803351 date=1385917816' Alıntı:
hangi çiftçeker makina olursa olsun düz çeker aynı makinanın düzüyle bile yan yana gitmez önler çekeri kullanmadığın zaman makinaya + yerine- sonuç verir. çünkü yere sürtünme olayından ve boşada olsa ön dişlilerin dönmesi makinaya güç kaybettirir.

398 Ferguson 3.095in düz çekeri değil öncelikle bu bir. ikinci olarakta yanlış kanıdasınız şafta hareket arka difransiyelden gelir siz bu mekanik ara dişliyi çıkardığınızda fazladan dişli mişli dönmez. dediğiniz sürtünme katsayıları küçük değerler olduğu içinde çekişe hiçbi etkisi olmaz tek çeker modeli bir pulluğu bir aysanı yada bir römorku yada herhangi bir takımı hangi vitesle çekiyorsa çiftçeker modelide çiftçekere bağlamdan aynı işlemi gerçekleştirir çıplak gözle bir fark görülemez sadece dijital ortamda hassas uyarlamalarla bir fark görülebilir arazide bir fark olmaz.

Bu motorlar bizim ya :D Videonun paylaşıldıgını bu gün gördüm.Nadasta kendi çektiğim bi video.konuyu açan arkadaş 398e olan aşkım bitmiş demiş.Kendin bi kullan daha sonra bitsin bitiyosa eğer :).görüldüğü üzere toprak zayıf motorda tek çeker olunca ister istemez patinaj yapıyor.Dört çekerin böyle durumlarda bi avantajı oluyor.
Burda herhangi bi kıyaslama yok sıradan bi sürüm sıradan bi video.

• Beğen
Tepkiler: Kayseriliavşar2

ara dişliyi çıkardığınızda fazladan dişli mişli dönmez. dediğiniz sürtünme katsayıları küçük değerler olduğu içinde çekişe hiçbi etkisi olmaz

çekeri arkadan yani arka defransiyelden ayırıyorsun alttaki 1 şaft,2 ön defransiyelfeki ayna marutu,3 ön akslar,4 tekerleklere bağlantı olan güneş dişlileri bunlar çalışmayınca makinaya bir yük getirir.örneğin sende dene sürümde önleri bağlamadan( pati çekmesi hariç ) örnek 1 le süreken önleri bağlayınca takviye 4 e düşer makina çekişi de artar. son olarakta bu videodaki olayda göreceli değilmi herkes kendine göre yorumlayabilir.

FEHİM link=topic=69987.msg803817#msg803817 date=1385961342' Alıntı:
çekeri arkadan yani arka defransiyelden ayırıyorsun alttaki 1 şaft,2 ön defransiyelfeki ayna marutu,3 ön akslar,4 tekerleklere bağlantı olan güneş dişlileri bunlar çalışmayınca makinaya bir yük getirir.örneğin sende dene sürümde önleri bağlamadan( pati çekmesi hariç ) örnek 1 le süreken önleri bağlayınca takviye 4 e düşer makina çekişi de artar. son olarakta bu videodaki olayda göreceli değilmi herkes kendine göre yorumlayabilir.

traktörün ön kısmına kriko vurup 2 tekerlerği yerden kesiniz sonra elinizle ön tekerleklerden birini çevirmeyi deneyiniz nekadar kolay döndüğünü göreceksiniz ön difransiyeldeki dişli setindeki sürtünme vede bu dişli setinin çevirdiği arka difransiyelden ayrı boş şaftın sürtünmesi vede ön difransiyelden ön tekerleklere uzanan aks kolları sürtünmesi bahsettiğiniz kadar güçlü değil elle döndürebilirsiniz. dolayısıyla bu sürtünme arka tekerleklerin itme potansiyeline gözle görülebilir bir etkisi olmaz çok rahat bir şekilde önler döner. bahsettiğiniz 1 le sürerken takviye 4 e düşme olayıda sadece traktörün tek çekerde ' ' ' PATİNAJ ' ' ' çektiği çeki durumlarında olur. dahada açarsam özeti şudur traktörünüzle arkadaki takımı patinajla çekiyorsanız eğer, çiftçekere aldığınızda pati olayı ortadan kaltığı için ivme artar ve tutunma sağlanır. tek çekerde patinaj çektiği için dönen tekerler motoru boğmadığından siz çiftçekerde tutunma sağlayarak düz 1de traktörün boğulmasına sebebiyet verirsiniz. takviye 4 e alarak torku arttırırsınız ve bu sayede traktör rahat gider. buda sadece tek çekerde ' ' ' PATİNAJ ' ' ' durumunda gerçekleşir. tek çekerde patinaj çekmiyorsanız çitf çekere aldığınızda gene aynı vitesle sürebilirsiniz. bir fark olur eve ama vites düşmenizi gerektircek bir fark olmaz. Torku ön tekerleklerede şaftla aktardığınız için sadece yakıt küçük bir miktar artar yakıt farkınıda gözleyebilmek için uzun vadeli kullanım gerekir.

çiftçekerde tutunma sağlayarak düz 1de traktörün boğulmasına sebebiyet verirsiniz. takviye 4 e alarak torku arttırırsınız ve bu sayede traktör rahat gider.
ha anlatmak istediğim buydu.

çitf çekere aldığınızda gene aynı vitesle sürebilirsiniz.

buda senin deyiminin tam tersini söylüyorsun.

FEHİM link=topic=69987.msg803897#msg803897 date=1385987809' Alıntı:
çiftçekerde tutunma sağlayarak düz 1de traktörün boğulmasına sebebiyet verirsiniz. takviye 4 e alarak torku arttırırsınız ve bu sayede traktör rahat gider.
ha anlatmak istediğim buydu.

çitf çekere aldığınızda gene aynı vitesle sürebilirsiniz.

buda senin deyiminin tam tersini söylüyorsun.

aslında yazdığım çok açık ama dikkatli okumadınız sanırım. siz tek çekerin patinaj çekmediği durum için bunu söylediniz bende size tek çeker patinaj çekmeden gidiyorsa çiftçeker traktörün aynı şartlarda tekçeker yada çiftçekerde sürülse bile vites düşmesine gerek olmadığını söyledim. benim değilde aslında sizin ' ' anlatmak isteyipte ' ' söyledikleriniz?? çelişmiş... söylediklerimde bir sıkıntı yok yani sizin çiftçekerde düşük vites sözünüzün hangi koşulda olabileceğini söyledim sadece varsayımınız üzerine.

sözümde çelişki hiç yok 87 yılından beri çiftçekere biniyorum . düz kullandığımda yakıt düşüyor amma çekere bağladığımda makina daha bir ağırlaşıp çekişi artıyor.+ elimin altında birde düz çeker makinam var. düzle çekerliyi çok karşılaştırmaya devam ettim halada devam ediyorum. düzle - çekerli makinaların örnek karşılaştırmasını anlatsamda sen gene göreceli diyeceksin senin dediğin gibi benimde yerim belli .

FEHİM link=topic=69987.msg804005#msg804005 date=1386002818' Alıntı:
sözümde çelişki hiç yok 87 yılından beri çiftçekere biniyorum . düz kullandığımda yakıt düşüyor amma çekere bağladığımda makina daha bir ağırlaşıp çekişi artıyor.+ elimin altında birde düz çeker makinam var. düzle çekerliyi çok karşılaştırmaya devam ettim halada devam ediyorum. düzle - çekerli makinaların örnek karşılaştırmasını anlatsamda sen gene göreceli diyeceksin senin dediğin gibi benimde yerim belli .
makinayı çitçekere bağladığınızda nasıl ağırlaşıyor anlamadım?? Siz tek çekerde kullandığınız traktörü çiftçekerden daha seri olduğunamı inanıyorsunuz? Beyfendi kusura bakmayın ama en üstteki yorumunuzla ardından gelen hiçbir yorumunuz birbini tutmuyo her yorumunuz birbiriyle çelişiyor. Bende 2 tane 95beygirlik traktör var ikisindede 3lü 18 var çiftçekere almadan tek çekerde yerinden kımıldatamıyor viran patinaj çekiyor bazen sürüme başlamadan bağlamayı unuttuğumdan bu tecrübeyi edindim çiftçekere aldığımda alıp götürüyor bu çok basit bir tecrübedir bana 87 yılını anlatmayın ben size hiçbişey anlatmadım. Sizin dediğiniz farkları yakalayabilmek için çok hassas bir arge çalışması yapmak lazım sizdede bu alet edevat olmadığına göre. Siz işi iyice iddiaya bindirdiniz ama olay bukadar basit aslında yaşınıza saygım büyük ama bence daha fazla uzatmanın anlamı yok.

sizdede bu alet edevat olmadığına göre

elimdeki alet edevatın ne olduğunu sen bilgisayardan bilemessin. iddia ilede hiç işim olmaz sen kafayı dikmişsin yazdıklarını okursan kimin şaibeli yazısı var anlarsın .kimseden hürmet görmek gibi bir sorunum olmaz sana kolay gelsin.

FEHİM link=topic=69987.msg804403#msg804403 date=1386047768' Alıntı:
sizdede bu alet edevat olmadığına göre

elimdeki alet edevatın ne olduğunu sen bilgisayardan bilemessin. iddia ilede hiç işim olmaz sen kafayı dikmişsin yazdıklarını okursan kimin şaibeli yazısı var anlarsın .kimseden hürmet görmek gibi bir sorunum olmaz sana kolay gelsin.

doğrudur..