Birazda Gülelim Dedik

20.03.2013
3,516
16
birgün Temel , bir Amerikalı ve bir Fransız ıssız bir adaya düşerler . Uzunca bir süre orada yaşam kalım savaşı verirler . Günlerden birgün iyi huylu bir deniz perisi gelip onlara hepiniz benden birer dilek dileyin der . Amerikalı vatanına dönmek ister ve peri sayesinde döner . Fransızda aynı dilekte bulunur , o da gider . Sıra Temele gelmiştir . Biraz düşünür ve ha pen purda tek başuma ne edeyum canım sıkılır şu gönderdiğin uşakları geri getir der …......................................................

GELİN KAYNANA
Yeni evlenen gelinle, kaynanası karşı karşıya oturmaşlar. Birbirlerini tanımak için
Kaynana: Kızım sen daha yenisin, birbirimizin huyusunu suyunu oturup konuşalım. Böylece birbirimizi daha iyi tanırız.
Gelin : Tabiki anneceğim, konuşalım demiş.
Kaynana başlamış anlatmaya : Bak kızım, benim üç halim vardır, dikkat et. Saçıma gül takmışsam Neşeli günümdeyim demektir, her yola gelirim. Kulağımız arkasına gül takmışsam tam havamda değilim demektir. Çok ısrarcı olma. Eğer ki yakama gül takmışsam sakın etrafımda dolaşma, çok sinirliyim demektir.
Kaynanın lafı bitince gelin başlamış konuşmaya:
Gelin : Anne benim halim falan yoktur. Bacak bacak üstüne atarım, sigaramı yakarım. Sen gülü nereye takarsan tak, ben keyfime bakarım