285 lerdeki Synchro 12 ne demek ?

Ynt: 285 lerdeki Synchro 12 ne demek ?

cebrail68 link=topic=70035.msg799215#msg799215 date=1385232504' Alıntı:
sekromenç nedir?

eski traktörlerde vites atarken veye düşürürken cart curt gibi sesler çıkar vites dişlilerinin hızlarının uyumsuzluğundan dolayı senkromeç li şanzımanlarda bu tür sesler çıkmaz tüm vites dişlileri aynı hızda dönüyo(sanırsam) bunu sağlayan olayın-zımbırtının adı senkromeç

kısacası senkromeç olan şanzımanda vites atarken cart curt gibi sesler çıkmaz vites geçişkleri daha rahattır

kubilay07 link=topic=70035.msg799218#msg799218 date=1385232681' Alıntı:
eski traktörlerde vites atarken veye düşürürken cart curt gibi sesler çıkar vites dişlilerinin hızlarının uyumsuzluğundan dolayı senkromeç li şanzımanlarda bu tür sesler çıkmaz tüm vites dişlileri aynı hızda dönüyo(sanırsam) bunu sağlayan olayın-zımbırtının adı senkromeç

kısacası senkromeç olan şanzımanda vites atarken cart curt gibi sesler çıkmaz vites geçişkleri daha rahattır
amamda var bitan 285 lik vites atarken cart curt ediyo demkki sekromençli değilmiş

yusuf285s link=topic=70035.msg799278#msg799278 date=1385237987' Alıntı:
Benim 285s 1999 model kaportada bu yazı yok bu özeliğin olmadığını mı gösteriri yoksa daha değişik bi sistem mi var çünkü bu dediğiniz ses olayı sadece geri viteste oluyo
abi olmasi lazim eğer boyandiysa kaborta yada o yazi kabortadan söküldüyse bilmem ama o yazi 91den son seriye kadar hepsinde mevcut

Önceden power denilen bucuk sistemi vardi fakat bu sistem sanzimanda bi pompa sistemiyle calistigi icin sikintilar yaratti gerci kullanici hatasi olarak cunki power sistemi degisik her insan kavriyamiyor yanlis sekilde kullaniyor power high konumunda iken suratli gidiyor yokus yukari bunu low konumuna getirmek gerekiyor ve en cok sikinti yasanan yer ise traktor hafif bi egimden assa ya dogru inse traktor bos vitesde gibi oluyor unutulduguan kazaya sebep veriliyor high durumda inmek gerek yani bilmeyen insan icin cok tehlikeli bi sistem iste mf bu yuzden bucuklu vites secenegini power yerine duzenledi riski azaltmis oldu

ozvatan38 link=topic=70035.msg799465#msg799465 date=1385291280' Alıntı:
Önceden power denilen bucuk sistemi vardi fakat bu sistem sanzimanda bi pompa sistemiyle calistigi icin sikintilar yaratti gerci kullanici hatasi olarak cunki power sistemi degisik her insan kavriyamiyor yanlis sekilde kullaniyor power high konumunda iken suratli gidiyor yokus yukari bunu low konumuna getirmek gerekiyor ve en cok sikinti yasanan yer ise traktor hafif bi egimden assa ya dogru inse traktor bos vitesde gibi oluyor unutulduguan kazaya sebep veriliyor high durumda inmek gerek yani bilmeyen insan icin cok tehlikeli bi sistem iste mf bu yuzden bucuklu vites secenegini power yerine duzenledi riski azaltmis oldu
Konu yararlı olmuş bende merak ederdim hep, bilgi verenlere teşekkürler :)

Aynen öyle, zamanında gelen eski MF 165-188 serisinde power kullanımı bilinmediğinden dolayı söktürülmüş hep. Bizimkiler de 1976 da almışlar MF 175, tabi ilçedeki 3. traktör, bırak poweri kullanmayı bilen yok, bizimkinin de poweri arızalıymış zaten, high mod ' da kalmış, sürekli hızlı gider baş aşağı kompresör yapmazmış. Çekişi yakıtı süperdi diyo dedem. Sonra Ankara ' ya götürmüşler kamyonla orada power iptal edilirken yanlış dişli iptal etmişler, birdaha da delme çatma ustalara gidildiği için perte çıkmış traktör.

Yalnız bizimki yuvarlak kovan ispanyolmuş, dedemin anlattığı tiplere bakıyorum internetten 1965 lere kadar iniyor modeller, bizimkide onlardan mış heralde. Dede 175 ' in tadını unutamamış tabi, şimdi ne zaman bi 175 görse 'Bak dayının motoru konuşuyo' :)

Keşke kullanımı bilen olsaydı da tadına doya doya kullansalardı, ne güzel aynı viteste bi şarteli kaldır hızlı git yokuş ve ya iniş varsa indir mandalı güvenli çık-in :)

ÇeLişki_37 link=topic=70035.msg799475#msg799475 date=1385293471' Alıntı:
Konu yararlı olmuş bende merak ederdim hep, bilgi verenlere teşekkürler :)

Aynen öyle, zamanında gelen eski MF 165-188 serisinde power kullanımı bilinmediğinden dolayı söktürülmüş hep. Bizimkiler de 1976 da almışlar MF 175, tabi ilçedeki 3. traktör, bırak poweri kullanmayı bilen yok, bizimkinin de poweri arızalıymış zaten, high mod ' da kalmış, sürekli hızlı gider baş aşağı kompresör yapmazmış. Çekişi yakıtı süperdi diyo dedem. Sonra Ankara ' ya götürmüşler kamyonla orada power iptal edilirken yanlış dişli iptal etmişler, birdaha da delme çatma ustalara gidildiği için perte çıkmış traktör.

Yalnız bizimki yuvarlak kovan ispanyolmuş, dedemin anlattığı tiplere bakıyorum internetten 1965 lere kadar iniyor modeller, bizimkide onlardan mış heralde. Dede 175 ' in tadını unutamamış tabi, şimdi ne zaman bi 175 görse 'Bak dayının motoru konuşuyo' :)175 likler yanlis hatirlamiyosam motoru 236 sanzimani 85 lik88 sanzimani var bide power olunca guzel ceker gibi bizim ilcede var powerli 175 ama sahibiyle samimiyetim hic olmadigindan incelemedim..aslinda mantikli bi traktor soyleki 285 veya 188 lige powerli vebucuklu olmak sartiyla 248 motoru ve pompasi komple sokulup 236 kodlu motor takilsa ben sanzimanin cokta agir gelecegini dusunmuyorum patinaji azalir yani bi nevi fiat 70_66 gibi olur ara bi motor guclu sanziman ve yakitta ekonomik olur bence olmucak bisey degil gayet basit

Keşke kullanımı bilen olsaydı da tadına doya doya kullansalardı, ne güzel aynı viteste bi şarteli kaldır hızlı git yokuş ve ya iniş varsa indir mandalı güvenli çık-in :)

Evet 175 likte power olanlari guzel bir ara motor 236 kod motor var ustunde benim elimde suan bi mf 285 olsa bucuklu vitesden benim projem su arkadaslarada fikir olsun hem diyorumki 285 ligin motorunu söksek 248 kodlu blogu ustundeki pompa falan hepsini bunun yerine 265 ligin 236 kod motor pompa wenjektor komple takim olarak takilsa randiman verirmi? Yani nasil fiat 7056 7066 ve8066 varsa bunuda 7066 gibi motor olarak kucuk sanziman olarak buyuk bi traktore cevrilse bence guzel olur biraz daha agir olur patinaja fazla gelmez yakitta 85 likten az olur 7066 gibi guclu ve ekonomik bi traktor olmazmi

ozvatan38 link=topic=70035.msg799481#msg799481 date=1385295670' Alıntı:
Evet 175 likte power olanlari guzel bir ara motor 236 kod motor var ustunde benim elimde suan bi mf 285 olsa bucuklu vitesden benim projem su arkadaslarada fikir olsun hem diyorumki 285 ligin motorunu söksek 248 kodlu blogu ustundeki pompa falan hepsini bunun yerine 265 ligin 236 kod motor pompa wenjektor komple takim olarak takilsa randiman verirmi? Yani nasil fiat 7056 7066 ve8066 varsa bunuda 7066 gibi motor olarak kucuk sanziman olarak buyuk bi traktore cevrilse bence guzel olur biraz daha agir olur patinaja fazla gelmez yakitta 85 likten az olur 7066 gibi guclu ve ekonomik bi traktor olmazmi

Benim anlamadığım şimdi Mf 265 ve 288 de eski mf motor kodları var 236 ve 248, şanzımanda hadi buçuğu kullanmadık diyelim power sökülmüş misali oldu. Aynı şanzımana ve aynı motora sahip oluyor eski mf ve yeni mf ' ler, 4 silindirler, 285 ve ya 265 çok yakarken 188 ve ya 165 yakıtı nasıl kokluyor, yakıtı artıran unsur ne ?

165 likte 212 blok var o yuzden yakiti az 188 likle285 arasinda yakitta pek bi fark yok belki pompa ayari ve enjektorlede farklilik vardir,motor ayni sanziman ayni 200 serisi kilo bakimindan 100 serisinden agir diye biliyorum ama bu benim dedigim bucukluda daha iyi olur cunki motoru kucultecegimiz icin bayilma olacaktir rampada veya yukte bucuklu olursa daha seri kullanimi olur dedimya cokbasit 285 lik traktorun motoru sokulup 265lik in motoru takilsa ayni 7066 gibi ol

165 likler ilk cikanlar soldan egzoslu olanlar 203 blok sagdan olanlari ise 212 blok bazi kisiler 65 lige blok catlamasinda falan 236 blok taktiriyolar yani bi nevi cakma 265 lik oluyor :)