Kızılırmak Deltası ' nda sulak alan azalıyor
23 Kasım 2013 Cumartesi 14:30
Son Güncelleme: 14:34
Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Kızılırmak Deltası ' nda sulak alanların azalmasına neden oldu.

SAMSUN - Sıcaklıkların bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, Kızılırmak Deltası ' nda sulak alanların azalmasına neden oldu.

Samsun ' un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri arasında kalan ve 'kuş cenneti' olarak bilinen Kızılırmak Deltası ' nda, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle su çekilmesi gözlendiği ve yaşanan kuraklığın doğal yaşamı tehdit edecek boyutta olmadığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Şube Müdürü Murat Demir, geçmiş yıllara göre daha kurak bir yıl yaşandığını belirterek, 'Deltada kuraklık yaşanıyor. Göllerde su çekilmesi var. Yaşanan kuraklık önemli ancak doğal yaşamı tehdit edecek boyutta değil. Bunun fazlası ise endişe verici olabilir. Yapılacak tek şey su seviyesinin takip edilmesidir' dedi.

'Kuş popülasyonunda azalma var'

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ' ne göçmen kuşların kış aylarında Karadeniz ' in kuzeyindeki ülkelerde soğuklar başladığında geldiğini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

'Bu ülkelerde soğuklar artınca göçmen kuşlar Karadeniz ' i aşıp kuş cennetine geliyor. Bazı kuşlar daha güneye iniyor ancak Karadeniz ' i aşmak güç olduğu için dinlenmek ve mola vermek için deltaya iniyor. Dünya genelindeki küresel ısınma nedeniyle normalde ekim ayında başlayan kuş popülasyonu halen yok. Bu dönemde bütün su kuşları, pelikanlar, kuğular ve turnalar geliyordu ancak kuzey ülkelerinde halen sıcaklık düşmedi.'

Geçen yıl metrekareye 110 kilogram yağmur düştüğünü, bu yıl ise sadece 30 kilogram yağış olduğunu vurgulayan Demir, deltada Sarıkamış ve Düden mevkilerinde önemli oranda kuraklık baş gösterdiğini sözlerine ekledi.