+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'
  23 Kasım 2013 Cumartesi 15:14
  Son Güncelleme: 20:07
  Bakan Mehdi Eker, 'Türk tarımı iyi yolda. Dünya devleri ile yarışan Türkiye, Avrupa ' da şampiyonluğu kimseye bırakmıyor. Türkiye, 188 ülkeye bin 663 çeşit tarımsal ürün ihraç ediyor' değerlendirmesinde bulundu

  ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaptığı yazılı açıklamada, stratejik bakış açısıyla ele alınan tarım sektörünün son yarım yüzyılın en istikrarlı dönemini yakaladığını kaydetti. Uygulanan etkin ve istikrarlı politikalarla, tarımın son 9 yılın 8 ' inde büyüyerek dünyanın 7 ' nci, Avrupa’nın ise en büyük tarımsal ekonomisi olduğunu belirten Eker, bu başarının Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve OECD tarafından da tescillendiğini ifade etti.

  Tarımsal milli gelirin, 2002 ' de 23,7 milyar dolar iken, 2012 ' de 62 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Eker, tarımda kişi başı milli gelirin de bin 64 dolardan 3 bin 591 dolara çıktığını kaydetti.

  Tarımsal ihracatta da önemli başarılara imza atıldığını ve tarım ürünleri ihracatının 10 yılda 4 kat artarak 16 milyar dolara yükseldiğini bildiren Eker, 'Türkiye ' yi 188 ülkeye bin 663 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna getirdik. Tarımı stratejik sektör olarak ele aldık, 83 yıldır beklenen Tarım Kanunu’nun da içinde olduğu sektörler ilgili 15 kanunu hayata geçirdik’’ ifadesini kullandı.

  Eker, tarımsal kredi faiz oranlarının düşürülerek, sıfır faizli kredi sağlandığını belirterek, cari faiz oranlarının konulara göre sıfır ile yüzde 7,5 oranında uygulandığına işaret etti. Eker, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan kredilerde de yüksek artış sağlandığını belirtti.

  Kredilerdeki geri dönüş oranının yüzde 98 ' ler seviyesinde olduğunun altını çizen Eker, 'Çiftçimiz, üreticimiz kredisini artık tıkır tıkır geri ödüyor. Eski günler geride kaldı. Artık geliri iyi olan çiftçi kardeşlerimiz borcuna sadık. Aldığı krediyi zamanında ödemenin keyfini yaşıyor' değerlendirmesinde bulundu.

  Tarımsal amaçlı verilen hibe desteklerinin eski parayla 9 katrilyona yükseldiğini belirten Eker, son 11 yıllık dönemde çiftçilere toplam 60 milyar lira nakit tarımsal destek verildiğini vurguladı.

  Eker, çiftçilere mazot desteğinin ilk kez iktidarları döneminde verildiğini ve kimyevi gübre desteğinin doğrudan çiftçiye ödendiğini belirterek, şunları kaydetti:

  'Prim desteği verilen ürün sayısını 4’ten 17’ye çıkardık. Prim desteği bu yıl 2,4 milyar liraya çıktı. Verimlilik esaslarına göre 30 adet tarım havzası belirledik. Türkiye’de hangi bölgede, hangi üründen en iyi verim alınacağını belirleyerek, tarımın gücünü artırdık. Doğal afetlere karşı çiftçinin emeğini koruyan tarım sigortası uygulamasını ilk defa biz başlattık. Kuraklık, don ve diğer tabii afetlerden çiftçimizi korumak için sigorta poliçe bedelinin yüzde 50’sini karşıladık.

  Kırsal kalkınma hamlesini başlattık, ilk kez tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, ambalajlanması gibi tarımsal sanayi tesisleri kuran girişimcilere yüzde 50 hibe desteğini biz sağladık. Çiftçimizin tarlada, bahçede en çok kullandığı tarımsal makine ve ekipmanlara yüzde 50 hibe desteği verdik.'

  Hayvancılık kredileri hakkında da bilgi veren Eker, 2002 ' de 83 milyon lira olan hayvancılık desteğinin bu yıl 2,5 milyar liraya yükseldiğine dikkati çekti. Son 11 yılda 12 milyar lira hayvancılık desteği verildiğini ve hayvancılığın sıfır faizli kredi kapsamına alındığını vurgulayan Eker, son 3 yılda 200 binin üzerinde üreticiye yaklaşık 7,2 milyar liralık faizsiz kredi kullandırıldığını bildirdi.

  Eker, arazi küçüklüğü ve parçalılık sorununa karşı toplulaştırma çalışmalarına hız verildiğini belirterek, 2002 yılına kadar 41 yılda sadece 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılmışken, 11 yılda 4 milyon hektarın üzerindeki alanda toplulaştırmanın bitirilerek parçalı arazilerin birleştirildiğini kaydetti.

  AB ile uyum çalışmaları

  Avrupa Birliği (AB) ile uyum çerçevesinde gıda ile ilgili 100 ' ün üzerinde yeni yönetmelik çıkarıldığını belirten Eker, denetimlere ağırlık verildiğini ve denetçi sayısının artırıldığını ifade etti.

  Vatandaşların AB standartlarında güvenilir gıdayı tüketmesini sağladıklarını kaydeden Eker, kontrolsüz ilaç satışının önlenmesi amacıyla da reçeteli zirai ilaç satışının başlatıldığına dikkati çekti. Eker, şöyle devam etti:

  'Yerli tohumculuğu destekledik, tohumluk üretimimizi 145 bin tondan 2012 yılında 647 bin tona çıkardık. Yerlihibrit sebze tohumu kullanım oranını yüzde 10 ' lardan yüzde 50 ' lere taşıdık. Tohumluk ihracatımızı yüzde 540 artırdık, 2012 yılında 120 milyon dolar tohumluk ihracatı yaptık. Türkiye’yi tohum ihraç eden bir ülke konumuna ulaştırdık.

  Dünyanın 3 ' üncü büyük Bitki Gen Bankasını açtık. Su ürünlerini ilk defa destekleme kapsamına aldık, alabalık üretiminde Avrupa’da 1 ' inci sıraya yükseldik. Avrupa’da tüketilen her dört çipura-levrekten birisi Türkiye ' den gidiyor. Ülkemizde ilk defa bir bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesini sağladık.

  Sürdürülebilir büyümesini devam ettiren, Tarımsal Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 150 milyar dolara ulaşmış, tarımsal ihracatı 40 milyar doları aşmış, parçalı arazilerini birleştirerek, 14 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamlamış, 8,5 milyon hektarlık sulanabilir alanın tamamı suya kavuşmuş bir Türkiye temel hedefimizdir.'

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Şubat 2010
  Şehir
  kayseri-tomarza-akdere köyü
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,025
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  kesin tabi tabi

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  çiftçiler neden büyüyemedi o halde?

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  06 Mayıs 2011
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  593
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  Bu ne diyo ya çiftçinin geliri arttı falan filan?ne saçmalıyor bu...

 5. #5
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  983
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  zuha-*-s

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2009
  Şehir
  Osmaniye
  Yaş
  42
  Mesajlar
  78
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 'Tarımda Avrupa şampiyonuyuz'  bakanlardan birinin oğlu kızı veya damadı yada bir yakını yurt dışından ithal tarım ürünü getirmiştir kredili, ödemesiz vs o büyümüştür de onun haberini veriyordur bence...

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. (YENİ) '2013' TÜMOSAN '5200' Serisinın Arka Versiyonu .. (köklü değişikler)
  Konu Sahibi tumosannn Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 35
  Son Mesaj : 14.Haziran.2016, 15:55
 2. 'Dolardaki yükseliş tarımda maliyetleri artırıyor, fiyatlar yükselecek'
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Mart.2015, 14:57
 3. 'Avrupa'nın en büyük tarımsal ekonomisiyiz'
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Haziran.2013, 20:59
 4. Tarımda 'stratejik plan' çöplüğü...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2013, 19:13
 5. <object width='400' height='300'><param name='allowfullscreen' value='true' /><p
  Konu Sahibi NEW HOLLAND TD65D Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2011, 22:44

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status