Markalaşmak şart
21 Kasım 2013 Perşembe 16:45
Son Güncelleme: 10:09
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Türkiye ' nin tarım ve hayvancılıktaki ihracatından kazancının artması için markalaşma gerektiğini ifade etti

AYDIN - ASTİM Organize Sanayi Bölgesindeki eski Tekel tütün depolarında 'Aydın 2. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı' açılışına katılan Özer, Aydın ' ın tarım potansiyelinin övgüye değer olduğunu belirtti.

Türk çiftçisinin çok çalıştığını ama az kazandığını savunan Özer, buna Hollanda ' yı örnek göstererek, Konya ' nın yüzölçümüne yakın bir toprağa sahip olan ülkenin, yıllık tarım ve hayvancılık ihracatından kazancının 50 milyar dolar olduğunu, 19 kat büyüklüğe sahip Türkiye ise yıllık kazancının 12 milyar dolar seviyelerinde kaldığını kaydetti.

Özer, 'Allah suyu, toprağı vermiş çiftçimiz çalışıyor fakat kazanamıyor. Burada bir gariplik var. Halbuki günümüzde tarım geçim kaynağı değil, kazanç kapısıdır. İnsanlar petrolsüz yaşabilir ama gıdasız asla yaşayamaz' dedi.

Markalaşmanın önemine dikkati çeken Özer, şöyle devam etti:

'Bizim tarımdan daha fazla gelir elde etmemiz için kesinlikle markalaşmamız gerekiyor. Çok değerli bir madenin üzerinde oturuyoruz ama değerlendiremiyoruz. Burada iğneyi biraz kendimize batırmalıyız. Dünya teknolojileri ve yeniliklerini takip etmişiz. ' Ne yapsam çok kazanırım, pazarda neye ihtiyaç var ' diye düşünmemişiz. Yani hem ölçekte kaybetmiş, hemde işin sadece ameliliğini yapmışız' dedi.

Özer, markalaşma adına el birliğiyle çalışılması gerektiğini söyledi.

Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da, ilin tarım ve hayvancılık konusunda doğru bir stratejide ilerlediğini tek sorununun marka haline gelememesi olduğunu ifade ederek, 'Bu fuar da markalaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Bu yıl bölgesel olan fuarımızın ileriki yıllarda uluslar arası boyuta taşınmasını hedefliyoruz' diye konuştu.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal ise, tarım ve hayvancılık konusunda kentte yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Aydın Belediyesi, Aydın Ziraat Odası, Adnan Menderes Üniversitesi, TOBB ' a bağlı Meslek Kuruluşları, KOSGEB ile Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ' nün ortaklaşa organize ettiği tarım fuarının açılışı gerçekleştirildi.