Çiftçekerlerde tek fren olayı

Değerli üyeler;Ben çiftçeker traktör konusunda yabancıyım.2 gün önce tarla sürerken tek frenle dönmem gerekti.Döndüm Dayım uyardı.Çift çekerlerde tek fren yapma,bir taraflarını kopartırsın dedi.Aceba dayımın söylediği doğru mu,yoksa şehir efsanesi mi?

Ynt: Çiftçekerlerde tek fren olayı

uzay kasa link=topic=70083.msg799797#msg799797 date=1385326686' Alıntı:
Değerli üyeler;Ben çiftçeker traktör konusunda yabancıyım.2 gün önce tarla sürerken tek frenle dönmem gerekti.Döndüm Dayım uyardı.Çift çekerlerde tek fren yapma,bir taraflarını kopartırsın dedi.Aceba dayımın söylediği doğru mu,yoksa şehir efsanesi mi?
efsane olması muhtemel bende denemedim ama öyle riskli bi durum olsa o kadar mühendim bilmem ne ayırmazlardı herade freni diye düşünüyorum :S

Ben difransiyel acikkende 4 cekerdeykende tek fren donuyorum sikinti yok ama makine tek frene basinca ikisinide kapatiyor freni birakanakadar acilmiyor. Yani demek oluyorki cift ceker otomatik kapanmiyorsa sorun olabiliyor.

bende yıllardır mf 3.095le gerektiği zaman tek frenle dönüyorum hiçbir sorun yaşamadık. Sadece difransiyel kilitli olduğunda sorun yaşanır diye düşünüyorum

Çift çeker tek çeker olması önemli değil mühim olan difransiyelin kilitli olmaması kilitliyken nekadar bassanızda düz gider aktarma organlarını zorlarsınız ve dişli kırmaya sebebiyet verebilir parçanın kalitesine bağlı olarak. difransiyel kilitli değilken sadece fren merkezini zorlarsınız. bu kısa vadede bir sorun oluşturmaz ancak ileride fren merkezlerinizi muhakkak değiştirmeniz gerekir ömründen nekadar çaldıysanız. Kısacası tek çeker olsun çiftçeker olsun mecbur kalmadıkça tek fren yapmamayı öneririm ve tek fren kullanıyosanızda fren hidrolik yağ seviyesini sık sık kontrol ediniz.