arazi toplulaştırmasi ?

Saygıdeğer abilerim ve arkadaşlarım ülkemiz de arazi toplulaştırmasi yapılıyo diye biliyorum sizlerin de yörenizde bölgenizde toplulaştırma yapılıyor mu yapılıyorsa kriterler nelerdir neye göre yapılıyor toplulaştırma Şimdiden Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için saygılar...

Ynt: arazi toplulaştırmasi ?

İki yil önce bizim buralarda yapildi.toplulastirma tam olarak amacina ulasmadi.itirazlar ve anlasmazliklar yuzunden ..bizim toplulastirma sahasindaki 10 tarlanin sayisi 5 e dustu .haksizliklar ,adaletsizlikler olabiliyor.

ismettt link=topic=70118.msg800458#msg800458 date=1385464189' Alıntı:
İki yil önce bizim buralarda yapildi.toplulastirma tam olarak amacina ulasmadi.itirazlar ve anlasmazliklar yuzunden ..bizim toplulastirma sahasindaki 10 tarlanin sayisi 5 e dustu .haksizliklar ,adaletsizlikler olabiliyor.
anladım teşekkür ederim ama haksızlık derken nasıl bı durum oldu açıklayabilir misiniz 10 tarla 5 e nasıl düştü dekar olarak ne kadar fark etti en kuçuk tarla ne kadar kaç dekar oldu mesela neye göre bu ayarlamalar yapıldı ?

Osmaniye ' de 20,50,100,200 dekar şeklinde toplulaştırma yapılacağı söyleniyor.Bu işin 2015 yılında sonlandırılacağını Tarım İl Müdüründen bizzat işittim.Sulu araziler kendi içerisinde,kuru araziler kendi içerisinde değerlendirilecekmiş.%5-10 oranında haktan vazgeçme durumu söz konusu olacakmış.(tarla yolları vb için.)Tarlalar hak miktarının çokluğuna göre ve verim miktarına göre bölünecekmiş.Kısmen toplulaştırılan araziler var.20 dönüm altı tarlaların alım satım işlemleri durduruldu şu an.Çiftçilik ile geçinmek,köyde ikamet etmek öncelik nedeni.Ziraat bankasından 3 yıl geri ödemesiz,7 yıl faizsiz kredi alınabilecek.20 dönüm altı tarlası olanlar ya hisse çoğaltacak,ya tarım şirketi olacak ya da hisselerini devredecekler.

uzay kasa link=topic=70118.msg800464#msg800464 date=1385465248' Alıntı:
Osmaniye ' de 20,50,100,200 dekar şeklinde toplulaştırma yapılacağı söyleniyor.Bu işin 2015 yılında sonlandırılacağını Tarım İl Müdüründen bizzat işittim.Sulu araziler kendi içerisinde,kuru araziler kendi içerisinde değerlendirilecekmiş.%5-10 oranında haktan vazgeçme durumu söz konusu olacakmış.(tarla yolları vb için.)Tarlalar hak miktarının çokluğuna göre ve verim miktarına göre bölünecekmiş.Kısmen toplulaştırılan araziler var.20 dönüm altı tarlaların alım satım işlemleri durduruldu şu an.Çiftçilik ile geçinmek,köyde ikamet etmek öncelik nedeni.Ziraat bankasından 3 yıl geri ödemesiz,7 yıl faizsiz kredi alınabilecek.20 dönüm altı tarlası olanlar ya hisse çoğaltacak,ya tarım şirketi olacak ya da hisselerini devredecekler.
teşekkür ederim verdiğin bilgiler için abi ...

Öncelik GAP ' ta..

Burda en yakın Erzurum ' da gördüm... tek parça 100-200 dekar tarlalar..

Şimdi bizim yeni biten barajın sulama sahasındaki bi ilçede başlamak üzere..

Layıkıyla yapılsın genel toplamda herkes kazanır! ülke tarımı bi tur üste atlar.. vesselam..

Nerede ne zaman yapılacağı biraz da arz/talep meselesi.. isteklinin çokluğu başvurusu da önemli..

.Çiftçilik ile geçinmek,köyde ikamet etmek öncelik nedeni.Ziraat bankasından 3 yıl geri ödemesiz,7 yıl faizsiz kredi alınabilecek.20 dönüm altı tarlası olanlar ya hisse çoğaltacak,ya tarım şirketi olacak ya da hisselerini devredecekler.

2 ay kadar önce tapulaştırmadan geçtik. üstteki alıntı kısmı yanlış. kredi almak Zıraat Bankasında var olan bir işlem . haksızlık konusu var , kesinti var. hisseli yerlerde TAPUYA İŞTİRAKLER aynı (bölünmeden) kalıyor. hisseli tapularda hissedarlardan biri veya hepsi kendi başına tapusunu alabilir veya hisseli bırakabiliyor.kesinti oranı da tarlaları toprak değerine göre derecelendirme yapıldığından kesintide farklılaşıyor. yani 4. sınıf topraklı tarlanı 1. sınıfa taşıttırırsan oran yüzde 40-50 lere kadar çıkar buda 10 dölüm yerin 5 dölüme düşmesi demektir. tersi olursa olay tersine dönüyor.benden tavsiye haritalar askıya çıkınca ada ada her yerin resmini çek.elinde bulunsun haritada iki tane var.biri yeni harita ikincisi eski sınırların üzerine yeni çizimleri olanı var . ikinci haritaya dikkatli bakılınca yerinin nereye kaydığı görülebiliyor.birde listeler var birleştirilen tarlaları eski ada parselleri ve yeni ada parseli yazıyor.3 sefer itiraz etme hakkın saklı tutulmuştur. işlediğin tarlaların ada parselini bir kağıda yazıp ön çalışmaya öyle gitmen.konu bayaca bir geniş devamı sonra .sormak istediğin varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Nerede ne zaman yapılacağı biraz da arz/talep meselesi.. isteklinin çokluğu başvurusu da önemli..

ÖZKAN:

Burada meselesi değil sulama kanalları yapılacak yerler öncelikli . tapulaştırma adı altında yapılan işlem esasında kamulaştırma bedelinin ödenmemesi için yapılan iş tapulaştırma adı altında kamulaştırma.

yapılan bazı yerlerde haksızlıklar duydum mülkiyet hakkı diye birşey var benim rızam olmadan benden arazimi alıp başka bir arazi verbilir mi? sonuçta anayasal bir hakkı kanunla ortadan kaldırılamaması lazım

Toplulaştırma bölgesinde arazisi çok olan kişiler arazilerini istedikleri gibi toparlarken geride kalanların esamesi okunmuyor başındaki mühendisle konuşmaya gidiyorsun yüzüne bakmıyor...Kare tarlamızı orantısız ve sulamaya uygun olmayacak şekilde uzatıp ortada bıraktılar tarlanın değeri yarı yarıya düştü...

uzay kasa link=topic=70118.msg800464#msg800464 date=1385465248' Alıntı:
Osmaniye ' de 20,50,100,200 dekar şeklinde toplulaştırma yapılacağı söyleniyor.Bu işin 2015 yılında sonlandırılacağını Tarım İl Müdüründen bizzat işittim.Sulu araziler kendi içerisinde,kuru araziler kendi içerisinde değerlendirilecekmiş.%5-10 oranında haktan vazgeçme durumu söz konusu olacakmış.(tarla yolları vb için.)Tarlalar hak miktarının çokluğuna göre ve verim miktarına göre bölünecekmiş.Kısmen toplulaştırılan araziler var.20 dönüm altı tarlaların alım satım işlemleri durduruldu şu an.Çiftçilik ile geçinmek,köyde ikamet etmek öncelik nedeni.Ziraat bankasından 3 yıl geri ödemesiz,7 yıl faizsiz kredi alınabilecek.20 dönüm altı tarlası olanlar ya hisse çoğaltacak,ya tarım şirketi olacak ya da hisselerini devredecekler.'Bu yazdıklarım sadece duyumdur.Resmi bir açıklama değildir.'

Tüm soru ve sorunlar için;

TARIM REFORMU GEN. MÜD.

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Daire Başkanlığı
312 258 81 07

http://www.tarim.gov.tr/Sayfalar///IceriklerDetay.aspx?rid=1014&NodeValue=443&KonuId=442&ListName=Icerikler

NASIL BAŞVURULUR?
Arazi toplulaştırma talebine ilişkin başvurular köylerde muhtarlar, kooperatifler, sulama birlikleri vasıtasıyla veya köy halkının yoğun katılımının olduğunun anlaşılabileceği toplu dilekçelerle; belde ve ilçelerde ise belediye başkanlıklarınca yapılabilir. Yapılacak başvurular İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne yapılabilir.

yapılan bazı yerlerde haksızlıklar duydum mülkiyet hakkı diye birşey var benim rızam olmadan benden arazimi alıp başka bir arazi verbilir mi? sonuçta anayasal bir hakkı kanunla ortadan kaldırılamaması lazım

Beyler adamlar öyle bir yetkiyle geliyorlarki başbakanın,bakanların ve hatta Cumhurbaşkanı nın yetkileriyle geliyorlar. Acıkın aksilikli konuşma ,yanlış beyan gibi olayları fark ettiklerinde af etmiyorlar. başımdan geçti çünkü .birinin yanlış beyanıyla komşum olan ahıs tarlasını ovaya aldırmışken olayda muzdarip olan ben haklı itiraz edince o şahsın yerini ovadan alıp dik rampalı bayıra sorgusuz sualsiz attılar.