'Tarım ve Hayvancılıkta sigorta oranı düşük'

'Tarım ve Hayvancılıkta sigorta oranı düşük'
25 Kasım 2013 Pazartesi 16:54
Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, Türkiye ' de 13 milyon büyükbaş hayvan olmasına rağmen bunun ancak 644 bin başına sigorta yaptırıldığını söyledi

DENİZLİ - Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, Türkiye ' de 13 milyon büyükbaş hayvan mevcudu olmasına rağmen bunun ancak 644 bininin sigortalandığını bildirdi.

Uzakgider, yaptığı yazılı açıklamada, başta tabiat ve iklim şartları olmak üzere birçok salgın hastalığın etkilediği tarım ve hayvancılıkta risklerin kontrol edilebilirliğinin çok zor olduğunu belirtti.

Tarım Sigortaları Kanunu ' nun gerçekten ihtiyaçlara cevap verecek düzeyde hem bitkisel hem de hayvansal üretim açısından büyük bir boşluğu doldurduğunu ifade eden Uzakgider, şunları kaydetti:

'Bilhassa bitkisel üretimde don, dolu zararlarının meyvecilikte çiçeklenme dönemini de kapsaması çiftçilerimizi rahatlatmıştır. Ayrıca hayvansal üretimde besi hayvanlarının da kapsama dahil edilmesi olumlu bir gelişmedir. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) verilerine bakıldığında ülkemizde 13 milyon büyükbaş hayvan mevcudu olmasına rağmen bunun ancak 644 bin başı sigorta yaptırılmıştır. Bu da mevcudun ancak yüzde 4,9 ' una tekabül etmektedir. Denizli ' de ise 243 bin 446 büyükbaş hayvanın 17 bin 235 başı sigortalatılmıştır. Bu da toplamın yüzde 7 ' sidir. İlimiz sigorta yaptırma bakımından Türkiye ortalamasının üstündedir. Bitkisel üretimde ise ülkemizdeki mevcut 24 milyon hektar tarım alanının 1,4 milyon hektarı sigortalatılmıştır. Bu, toplamın yüzde 5,8 ' idir. İlimizde ise 376 bin hektar tarım alanının 17 bin hektarı sigorta kapsamındadır. Bu da toplamın yüzde 4,5 ' ine tekabül etmektedir.'

'Tüm salgın hastalıklar kapsama alınmalı'

Sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğunu vurgulayan Uzakgider, 'Bunların sebepleri iyi analiz edilmelidir. Bizim tespitlerimize göre bilhassa hayvancılıkta meblağların yüksek olmasından dolayı yetiştirici ödemede güçlük çekmektedir. Prim oranı yetiştirici açısından yüzde 3- 4 ' lere çekilirse sigorta yaptıranların sayısı artacaktır. Ayrıca başta Brucella, Tüberküloz, Sığır Vebası, Şap, Deli Dana olmak üzere ihbarı mecburi 24 civarındaki hastalık sigorta kapsamında değildir. Tüm salgın hastalıklar sigorta kapsamına alınmalıdır' dedi.

Ynt: 'Tarım ve Hayvancılıkta sigorta oranı düşük'

'1,3 milyar lira geri ödeme yaptık'
25 Kasım 2013 Pazartesi 14:47
Son Güncelleme: 14:52
TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, 2006 yılından beri 650 bin hasar tespiti ve 1,3 milyar geri ödemenin yapıldığını söyledi

MERSİN - Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, Tarım Sigortaları Sistemi ' nin kurulduğu 2006 yılından bu yana 650 bin hasar tespiti yapıldığını ve havuzda biriken 1,9 milyar liranın 1,3 milyar lirasının üreticiye geri ödendiğini bildirdi.

Kadak, Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde düzenlenen TARSİM eksperlik eğitim seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, seminere 81 ilden serbest veteriner hekim, ziraat mühendisi, ziraat teknisyenleri ve teknikerlerinden oluşan 175 kişinin katıldığını söyledi.

Bitkisel, hayvansal ve su ürünleri olmak üzere 3 konu başlığında kursiyerlere eğitim verileceğini belirten Kadak, her kursun 15 ' er gün süreceğini ve ardından eksperlik sınavı yapılarak başarılı olanlara sertifika verileceğini kaydetti.

Tarım Sigortaları Sistemi ' ndeki büyümenin çok hızlı geliştiğini vurgulayan Kadak, şöyle konuştu:

'Tarım Sigortaları Sistemi ' nin kurulduğu 2006 yılından bu yana 650 bin hasar tespiti yapıldı ve havuzda biriken 1,9 milyar liranın 1,3 milyar lirası üreticiye geri ödendi. Üreticiler, her geçen gün tarım sigortası konusunda bilinçlendi. Devlet, sosyal sorumluluk prensibi içinde ürününü doğal afetlere karşı sigortalatan üreticiye yüzde 50 destek sunuyor. Tarım, doğa şartlarına bağlı üretim yapılan bir alan olması nedeniyle dünyanın her yerinde hassas ve stratejik bir sektör olarak ele alınıyor. Bu nedenle eğitim büyük önem taşıyor.'

Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürlü ile TARSİM Genel Müdürü Bülent Boran ' ın da katıldığı açılışın ardından eğitim programı başladı.