arpa-bugdayda damla sulama

Ynt: arpa-bugdayda damla sulama

AleykümeSelam.... Konu önemli we ilk olduğu için affına sığınarak direkt buraya yapıştırayım dedim...

Buğdayda Damla Sulama Dönemi Başladı
10 Nisan 2011 12:00
Güneydoğu ' da bugüne kadar farklı ürünlerde uygulanan damla sulama sistemi ilk kez buğdayda hayata geçirildi.
Haber: Buğdayda Damla Sulama Dönemi Başladı

Güneydoğu ' da bugüne kadar farklı ürünlerde uygulanan damla sulama sistemi ilk kez buğdayda hayata geçirildi. Ziraat Bankası Diyarbakır Bölge Başkanlığı tarafından Mardin ' in Kızıltepe ilçesinde 400 dekar alana uygulanan 'Buğdayda Damla Sulama' sistemi başarılı sonuç verdi. Bankanın sıfır faizle imkanıyla çiftçiye sunduğu bu sistem sayesinde buğday üretiminde yüzde 50 artış elde edildi.

Ziraat Bankası, Güneydoğu ' ya özel yeni bir proje daha hayata geçirdi. Bankacılık misyonu gereği sadece finans sağlamakla kalmayan banka, aynı zamanda sağladığı teknik destek, ürettiği projeler ve desteklediği farklı üretim konuları ile de çiftçiye önemli konularda yardımcı oluyor. Banka Güneydoğu ' da çiftçinin atadan kalma ilkel yöntemlerle üretim yerine daha modern tekniklerle üretim yapmasına öncülük ediyor. Ziraat Bankası, devletin tarımda modern tekniklerin kullanılması anlamında uyguladığı faiz desteği ile uygun koşullarda uzun vadeli kredi imkânları sağlıyor. Bu imkanların başında ise modern basınçlı sulama sistemleri konusunda kullandırılan krediler geliyor. Ziraat Bankası Diyarbakır Bölge Başkanlığı, çiftçinin yüzde 50 daha fazla ürün elde etmesini sağlayan damla sulama-yağmurlama sulama sistemleri uzun vadeli ve 'sıfır faizli' kredi imkanı sunuyor.

ÇİFTÇİ KARAHAN ' IN TARLASI İLK ÖRNEK Güneydoğu ' da ' Buğdayda Damla Sulama ' sistemini ilk kez tarlasına kuran Kızıltepeli çiftçi Halil Karahan, yüzde 50 daha fazla ürün elde etti. Tarımda modern tekniklerini kullanmaya önem verdiğini, teknoloji ve bilimden faydalanmasını bildiğini belirten ziraat mühendisi Halil Karahan, Ziraat Bankası Diyarbakır Bölge Başkanlığı ve Kızıltepe Şubesi teknik elemanlarınca yapılan ortak çalışmayla 400 dekarlık tarlasında kurduğu sistemden başarılı sonuç aldığını söyledi. Karahan ' ın tarlasında deneme amacıyla yapılan sistemden olumlu sonuç alınınca bölgede binlerce çiftçinin tarlasına bu sistemi kurmaya başladı.

Yağmurlama sulamaya göre yüzde 50 fazlasıyla verim elde edilirken, sarı pas gibi nemi seven hastalığın görülme oranı büyük oranda düştü. Sistemde azami 200 dekar alan sulanabilen bir kuyudan, daha az enerji ve su sarfiyatı ile 400 dekar alan sulanabiliyor. Banka ayrıca bitkisel üretim, hayvancılık, tarımsal araç-gereç ve su ürünleri konularında kredi kullandırmaya, üretimini çağdaş metotlarla yapmak isteyen, rasyonalite ve verimliliği önemseyen tüm üreticilere destek sağlıyor. - DİYARBAKIR

• Beğen
Tepkiler: Netafim_Nasuh

mısırada kulanan arkadaşlar var temelde aynı şey damlama sulamanın yaygınlaşması çok önemli tek sorun ilk yatırım maliyeti sonra verililiği çok yüksek... geçenlerde toprak altı damlama sulama sistemlerini üreten bir firmayla irtibata geçtim katıldığınzı fuar var mı yada çiftçileri bilgilendirme toplantılarınız oluyor mu diye? maalesef yokmuş planlarına alacaklarmış... eğer söz konusu tarım teknolojisi ise en önemli yenilik bu sistemler

Mete 26 dediği gibi Konya bolgesinde bu denme yapılmıstı Murat beyin gondermiş oldugu link benim bulunduğum yere 5 km mesafede
Konya da yapılan denemede her 70 cm bir damla sulama boruları vardı eger cok buyuk araziler ekiyorsanız ciddi bir maliyet bugdayda ekonomik olarak rantable olup olmadıgı tartısılabilir serme toplama gibi işlemler sıkıntı yaratabilir
Mardindeki denemede ise banka kredisi ile yapıldugı için banka gelip fotograflnadırıp basına vermiştir o yıl bahar ayında mayıs ayı dahil yagmurlu gecti bolgenin ilklim yapısı goz onune alındıgında 140 cm de bir damlatıcı bugdayda gerekli ortme ıslaklıgını saglamaz
Benim su anki arastırmam center pivotun koseleri için toprak altı damla sulama ilk planlama yerin 30 cm altına 1 mt ara ile damlama boruları serilecek ikinci ürunde cimlenme için extra yagmurlama gerekli gorunuyor donume maliyet yaklasık 1000-1200 tl civarı

• Beğen
Tepkiler: Netafim_Nasuh
Cevap: Ynt: arpa-bugdayda damla sulama

Mete 26 dediği gibi Konya bolgesinde bu denme yapılmıstı Murat beyin gondermiş oldugu link benim bulunduğum yere 5 km mesafede
Konya da yapılan denemede her 70 cm bir damla sulama boruları vardı eger cok buyuk araziler ekiyorsanız ciddi bir maliyet bugdayda ekonomik olarak rantable olup olmadıgı tartısılabilir serme toplama gibi işlemler sıkıntı yaratabilir
Mardindeki denemede ise banka kredisi ile yapıldugı için banka gelip fotograflnadırıp basına vermiştir o yıl bahar ayında mayıs ayı dahil yagmurlu gecti bolgenin ilklim yapısı goz onune alındıgında 140 cm de bir damlatıcı bugdayda gerekli ortme ıslaklıgını saglamaz
Benim su anki arastırmam center pivotun koseleri için toprak altı damla sulama ilk planlama yerin 30 cm altına 1 mt ara ile damlama boruları serilecek ikinci ürunde cimlenme için extra yagmurlama gerekli gorunuyor donume maliyet yaklasık 1000-1200 tl civarı

Hocam bu sistemi de bir incele derim. Bence oldukça iyi bir kere kur 35 yıl sula diyor. Doğruysa süper. Bir araştırın derim ama bu türkiyede iş yapan bir firmamı bilmiyorum. https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/