+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Çekirge Çiftliği Kurdu Tanesini 6 Sente Satıyor  Çekirge Çiftliği Kurdu Tanesini 6 Sente Satıyor

  Balıklarına yem ararken çekirge ihracatçısı oldu

  Antalyalı iki girişimcinin kurduğu Türkiye ' nin ilk çekirge üretme çiftliğinden, aylık 250 bin çekirge Avrupa ülkelerine canlı yem olarak gönderiliyor.

  Antalya’nın Kurşunlu Köyü’ne 350 bin YTL’lik yatırımla çekirge çiftliği kuran Selami Gökgöl, tanesini 6 sentten Avrupa’ya ihracata başladı. Talebe yetişemediğini söyleyen Gökgöl, 72 bin dolarlık sipariş almasına karşın 24 bin dolarlık canlı çekirge satışı yapabildiğini belirtti. ANTALYA’nın merkeze bağlı Kurşunlu Köyü’nde 350 bin YTL’lik yatırım yaparak kurduğu çekirge çiftliği ile Türkiye’de bir ilki başlatan işadamı Selami Gökgöl, Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Selami Gökgöl, Avrupa’dan ayda 72 bin dolarlık sipariş almasına karşın, 24 bin dolarlık canlı çekirge satışı yaptığını belirtti. Çekirgenin tanesini 6 cente sattığını belirten Gökgöl, Avrupa’daki petshopların (hayvan satılan dükkan) çekirgelere büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

  PETSHOPLAR TERCİH EDİYOR:

  Profesyonel rehberlik yapan Selami Gökgöl, 3 arkadaşı ile birlikte 350 bin YTL’lik yatırım yaparak, Kurşunlu Köyü’ne çekirge çiftliği kurdu. Gökgöl, Almanya’dan getirdiği damızlık çekirgeleri çiftleştirerek, burada çoğalmalarını sağladı. Avrupa’daki petshoplardaki iguana, kertenkele, bukalemun, kurbağa, kaplumbağa ve bazı yılanların çekirgeyle beslendiğini anlatan Selami Gökgöl, yetişkin bir çekirgenin protein bakımından yarım kilo dana kıymaya eşit olduğunu iddia etti.

  KONSERVE ÇEKİRGE İSTEYEN VAR:

  Çekirgeye en büyük talebin Almanya, Hollanda ve Avusturya’dan geldiğini anlatan Selami Gökgöl, 'Gelen talepleri karşılamak için bir ara damızlıkları bile göndermek zorunda kaldık' dedi. Haftada 300 bin çekirge talebi geldiğini, ancak bunun 100 binini karşılayabildiklerini anlatan Selami Gökgöl, 'Çiftliğin kapasitesini genişletmemiz lazım. Bunun için teşvik arayışı içerisindeyiz. Teşvik olursa kapasitemizi ikiye katlayacağız' dedi. ABD’den konserve çekirge talebi aldıklarını söyleyen Gökgöl, 'öncelikle canlı talebi karşılamamız lazım' dedi.

  BİR İNEKTEN FAZLA YİYORLAR:

  Çekirgeleri Mısır, kepek, yulaf, kamış, İngiliz çimi, karnabahar yaprağı ile besleyen Selami Gökgöl, söz konusu sebze ve otları çiftliğin bir bölümünde kimyasal ilaçlardan uzak kendisinin yetiştirdiğini belirtti. Otları taze kesip verdiklerini anlatan Selami Gökgöl, çekirgelerin günde 5 öğün yemek yediğini belirterek, 'Bir inekten daha fazla ot yerler. 2.5 dönümlük Mısır tarlasını 1 haftada bitiriyorlar' dedi.

  ÇÖL ORTAMI HAZIRLADILAR:

  Çekirgeleri 28-32 derece sıcaklıkta özel ortamda, camların içerisinde yetiştirdiklerini bildiren Selami Gökgöl, çekirgeler için nem oranı yüzde 40’ın altında olmak şartıyla çöl ortamı hazırladıklarını belirtti. Çekirge çiftliğinin bağımsız statüde değerlendirilmediğini söyleyen Gökgöl, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın çekirgeleri ipek böcekçiliği ve arıcılıkla aynı statüde değerlendirdiğini kaydetti. Çekirge gübresinden biyodizel üreteceğim SELAMİ Gökgöl, Türkiye’deki laboratuvarlarda yaptıramadığı çekirge dışkısı analizini Almanya’da bir arkadaşı vasıtasıyla yaptırdığını belirterek, çekirgenin dışkısının gübre olarak kullanılamayacağını, ancak birinci derece biyogaz üretimi için elverişli olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Gökgöl, çekirgelerin dışkısı ile biyodizel üretmeleri halinde ısınma maliyetini de sıfıra indireceklerini anlattı.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çekirge Çiftliği Kurdu Tanesini 6 Sente Satıyor  06.07.2014 - 12:34 | Son Güncelleme: 06.07.2014-12:37

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber


  Dünyaya çekirge satıyor
  Antalyalı girişimci Selami Gökgöl, Türkiye’nin ilk çekirge üretim çiftliğinden yılda 1 milyon çekirge üretimi yapıyor. Avrupa ülkelerine canlı yem olarak gönderilen çekirgelerin 300 bini iç pazarda tüketiliyor.

  İHA

  Profesyonel rehber Selami Gökgöl, 20 yıl önce akvaryumuna canlı yem bulamayınca hobi maksatlı çekirge beslemeye başladı. Çevresinden olumlu talep alan Gökgöl, bu işin ticaretini yapmaya karar verdi. Bugün Aksu İlçesi Kurşunlu Mahallesi’nde 5 dönüm üzerine kurulu tesisteki 370 kafeste satışa hazır 500 bin Mısır çöl çekirgesi bulunuyor. Gökgöl’ün hedefi yılda 2 milyon çekirge satışı gerçekleştirmek.

  PROTEİN DEPOSU

  Kurdukları tesiste 9 yıldır ürettikleri canlı çekirgeleri yurt dışı ağırlıklı olmak üzere pazarlayan girişimci Selami Gökgöl, yüksek miktarda ham protein içermeleri nedeniyle evcil hayvanların beslenmelerinde çekirgelerin önemli yer tuttuğunu dile getirdi. Çekirgelerin 28 ile 45 derece arasındaki sıcaklıkla özel olarak yetiştirildiğini kaydeden Gökgöl, yaklaşık 15 gün kuluçka dönemi geçiren 70 ile 75 gün arasında yaşayabilen çekirgelerin ağırlıklı olarak dış pazara satıldığını söyledi.

  TÜRKİYE ÇEKİRGEYİ TERCİH EDİYOR
  Gökgöl, piyasa araştırması sonucu Türkiye’de canlı yem eksikliğini fark ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “4 arkadaş başladığımız işi bugün iki ortak yürütüyoruz. Çekirgeyi Avrupa’da Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya’nın yanı sıra Asya ülkelerine de satıyoruz. Ülkemizde de çekirgenin canlı yem olarak kullanılma noktasında büyük yol aldık.”

  AV GÜDÜSÜNÜ GİDERİR
  Evde beslenen tüm hayvanlara canlı yem olarak çekirgenin verilebileceğini dile getiren Gökgöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin kedi doğasında bir av hayvanıdır. Evde fare bulunmadığı için çekirge ile hayvanın av güdüsü giderilebilir. Bunun sonunda kedi doğal ve kaliteli yem tüketmiş olur. Sürekli bir canlıyı aynı yemle besleyemezsiniz. Mesela insanların her gün köfte tüketemeyeceği gibi. Petshoplardaki iguana, kertenkele, bukalemun, kurbağa, kaplumbağa ve bazı yılanlar da çekirgeyle besleniyor. Yetişkin bir çekirge protein bakımından çok zengindir.”

  500 BİN SATIŞA HAZIR ÇEKİRGE
  Çeşitli canlı yem üretimi yapmalarına rağmen ağırlığın çekirge de olduğunun altını çizen Gökgöl, şunları söyledi: “500 bin satışa hazır çekirge var. Türkiye’de resmi olarak ilk üretici tesis biziz. Yeni doğan çekirgenin fiyatı 22 kuruş, kanatlı evreye ulaşanları 42 kuruşa satıyoruz. Haftada 20 bine yakın çekirge satışı gerçekleştiriyoruz. İç pazarla bu sayı 30 bine yaklaşıyor. Karton kutu içinde çift paketleme yöntemiyle müşterilerimize ürünler 24 saat içinde ulaşıyor.”

  ÇEKİRGE NERELERDE TÜKETİLİR
  Çekirgelerin evcil hayvanların diyetlerinde temel protein ve mineral kaynağı olarak balıkçılıkta oltalarda, akvaryum balıkçılığında, Uzak Doğu ülkelerinde restoranların mönülerinde, ayrıca kedi, köpek, küçük büyük kafes kuşları, kümes hayvanları, tavuk, keklik, hindi, ördek, kaz, timsah, yılan, kertenkele, ejder, bukalemun, iguana, kaplumbağa, tarantula ve akrep türlerinin beslenmesinde de kullanıldığı bildirildi.

 3. #3
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Çekirge Çiftliği Kurdu Tanesini 6 Sente Satıyor  Konu için teşekkürler Murat abi adam akıllı yatırım yapmış.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Teknesini satıp keçi çiftliği kurdu şimdi ABD’ye peynir satıyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 03.Aralık.2014, 11:54
 2. Çekirge, kaçak elektrik avına çıkıyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2014, 11:01
 3. Akseki'de Çekirge Mücadelesi Başladı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Haziran.2012, 00:07
 4. Çiftçileri çekirge korkusu sardı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 16:59
 5. Bitlis'te Çekirge İle Mücadele
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2011, 19:10

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status