Mandada lider Samsun
15 Kasım 2013
Mandada lider Samsun

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Dr. Habip Muruz, yaklaşık 15 bin manda varlığı ile Samsun’un Türkiye’de ilk sırada yer aldığını söyledi.

“2013 Yılı Anaç Manda Destekleme Toplantısı”, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinasyonunda İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Dr. Habip Muruz, 17 ilçe müdürlüğünde görevli konu sorumluları veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyenleri ve Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanı katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Müdür Yardımcısı Dr. Habip Muruz, “Ülkemizde, yaklaşık 15 bin manda varlığı ile Samsun ili ilk sırada yer almaktadır. İlimizde ilçeler düzeyinde ise Bafra ilk sırada yer alırken bunu Vezirköprü, Alaçam, Çarşamba ve Terme ilçeleri izlemektedir. Manda varlığımızın büyük kısmı Kızılırmak Deltası içerisinde yer almaktadır. Bakanlığımızca ilk kez 2008 yılında anaç mandaları destekleme kapsamına alınmıştır. İlimizde 2008-2012 yılları arasında anaç mandaya toplam 5 milyon 187 bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2013 yılında da bu destekleme manda başına 350 TL olarak belirlenmiştir. 2013 yılında ilk kez bu desteklemeler Samsun İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yapılacaktır. Bu nedenle 3 baş ve üzeri manda varlığına sahip yetiştiricilerimizin söz konusu manda birliğine üye olmalarını öneriyoruz. Yetiştiricilerimizin birliğe müracaatları 31 Aralık 2013’te sona erecektir. Bu tarihe kadar işletmelerindeki manda varlığını TURKVET kayıt sisteminde güncellemeleri önemlidir” dedi.

Toplantıda, 2013 yılı manda destekleme iş akışı hakkında katılımcılara bilgi verildikten sonra ilçe müdürlüklerinin manda desteklemesi müracaatı için Samsun Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’ne her türlü konuda destek verilmesi ve muhtemel mağduriyetlerin yaşanmaması için alınacak önlemler kapsamlı bir şekilde tartışıldı.