'7 milyar liralık kredi hazır'

' 7 milyar liralık kredi hazır '
15 Kasım 2013

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu 2014 yılı için çiftçilerden 7 milyar lira kredi talebi için finansmanın hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu, bu yıl çiftçilere 5 milyar liral kredi kullandırmayı, 2014 yılında ise bunda yüzde 10 artış hedeflediklerini belirterek, 'Çiftçimizden 7 milyar liralık bir kredi talebi olursa ona da hazırız. Çünkü finansman sorunumuz yok' dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri kuruluşu olan İmece Plastik Fabrikası ' nı ziyaret eden Kutlu, burada basın toplantısı düzenledi.

Ziraat Bankası ' nın ardından çiftçiye en fazla kredi veren kuruluş olduklarını bildiren Kutlu, 'Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye ' nin en büyük dış sanayi yatırımını yapan kuruluş. İran ' da yaptığı yatırımla Türkiye ' ye bu manada en büyük dış yatırımı sağlayacak böyle bir tesisler zinciri kazandırmıştır' diye konuştu.

Son birkaç yılda 350 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini, yeni yatırım ve tesislerle istihdama da katkı sağladıklarını dile getiren Kutlu, 2006 yılından sonra 4 bin 200 ' ün üzerinde istihdam sağladıklarını kaydetti.

Kutlu, 'Bugün de mülakata çağrılacak arkadaşlarımızı ilan ettik. 244 yeni arkadaşımızı bünyemizde çalıştırmaya başlayacağız. 115 de ziraat mühendisi almayı planlıyoruz' diye konuştu.

Türkiye ' nin gübre tüketiminin üçte birini karşılayan Gübretaş gibi bünyelerinde birçok iştirak yer aldığını, Türk çiftçisine hizmet verdiklerini anlatan Kutlu, şöyle devam etti:

'İmece Plastik şirketi de seracılık yapan üreticilere kaliteli ürün sağlıyor. 1989 yılında Serik ' te kurulan fabrika, 2009 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi ' ne taşındı. Bugün bu fabrikamız Türkiye ' nin en kaliteli üretimini yapıyor. Ülkemizin ihtiyacını karşılamanın dışında ihracata yönelik de çalışıyoruz. Aralarına İspanya, İtalya, Yunanistan, Azerbaycan ' ın da yer aldığı 16 ülkeye ihracat yapıyoruz.'

BU YIL HEDEF 5 MİLYAR LİRA

Kutlu, bu yıl çiftçilere 5 milyar lira kredi kullandırma hedefi belirlediklerini, hedefe ulaşacaklarını da öngördüklerini anlattı.

Gelecek yıl için de çiftçiye kullandırılan kredi miktarında yüzde 10 büyümeyi öngördüklerine dikkati çeken Kutlu, 'Kredilerde yüzde 10 büyüme hedefimiz var ancak bu, üst sınır değildir. ' 5,5 milyar lira hedef koyduk, bunu geçmeyeceğiz' diye bir şey yok. Çiftçimizden 7 milyar liralık bir kredi talebi olursa ona da hazırız. Çünkü finansman sorunumuz yok' dedi.

'ÜRETİCİ SAMANIN KIYMETİNİ BİLDİ'
Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklığın öngörülememesi nedeniyle çiftçilerin saman sıkıntısı yaşadıklarını hatırlatan Kutlu, bu süreçte spekülatörlerin devreye girmesi sonucu bazı bögelerde samanın kilogram fiyatının 1,5 liraya kadar yükseldiğini kaydetti.

Bu gelişmeler üzerine devreye girerek saman ithalatı yaptıklarını, o dönemde ifade edildiği kadar büyük bir açığın söz konusu olmadığının ortaya çıktığını bildiren Kutlu, şöyle konuştu:

'İthalata başladığımızda sadece Erzurum ' da 350 bin ton açık olduğu söyleniyordu. ' Yüz binlerce ton ülke genelinde açık var ' deniyordu. Vatandaş ilk bulduğu samanı fiyatına bakmadan alıyor ya da elindeki hayvanı yok pahasına çıkarmaya çalışıyordu ancak daha sonra biz ucuz saman satmaya başladık. Söylendiği kadar bir açık yokmuş. 30 bin ton ithalat yaparak tüm açık kapandı. Bu yıl 22 milyon ton buğday üretimi yapılarak bir rekor kırıldı. Üreticimiz de (Sakla samanı gelir zamanı) atasözü misali samanın kıymetini bildi. Tarlasında saman bırakmadı. Bu nedenle bu yıl kaba yem sıkıntısı yaşanacağını öngörmüyoruz. İthalat olacağını da asla düşünmüyorum.'

Kutlu, daha sonra fabrikanın üretim alanlarını gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Ynt: '7 milyar liralık kredi hazır'

ben bu yıl tarım krediye üye oldum 14 dk araziyi hipotek verdim 25 bin kredi actılar mazot gübre ihtiyacımı ordan giderdim mart ayında mazot almaya başladım 3 ton mazot kullanmışım ekim ilk haftası falan borcumu kapattım 3 ton mazot 1000 tl kadar fark ödedim iyi kullanana iyi bişey gübre mazot tohum ihtiyacımı artık ordan kullanacagım tabi şartları önceden konuşuyorum uymadımı fest ediyorum