nh tdd serisi traktörlerin kiliması hakkında bilgisi olan varmı

arkadaşlar malum bu ay tekçeker kabinli klimalı td65d almıştım fotograflarını paylaştım görmüşsünüzdür
şimdi benim bugün kafama birşey takıldı bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

sorun şu
ben traktörü aldıgım günden beri yani yaklaşık olarak 1 aydır diyelim hep sogutma amaçlı kullanıyordum klimayı fanı bile soguk açıyordum
biizm memleket malum pek soguk olmadııg için bugüne kadar sıcak açma ihtiyacı hissetmedim
fakat bugün biraz merak birazda havaların sogumaya başlaması benim klimanın sıcagını açmayı denememe sebep oldu ve her ne hikmetse sıcak çalışmadı
daha dogrusu çalışıyor fakat soguk hava geliyor
traktörle hiç işim olmamasına ragmen acaba traktör ilk çalıştıgından mı böyle oldu acaba diyerek traktöre binip yola çıktım ve 10-15 dakika gezdim fakat yinede klima buz gibi üfürüyordu ve haliyle dondum soguktan resmen ve eve geri geldim :D

şimdi benim sorum acaba
nh tdd serilerindeki klimanın çalışma presibi yani mantıgı nedir ne yapmak lazım bu sorunu çözmek için
bu klima bozukmu servise mi gidecek
yada sadece soguk özelligi vardıda ben bunu şimdi mi ögreniyorum

traktörün kitapçıgındaki klima ile ilgili bilgi veren sayfaları birkaç defa okudum fakat anlaşılır geçerli bir çözüm yolu anlatmamış buna benzer sorunlar için

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum

Ynt: nh tdd serisi traktörlerin kiliması hakkında bilgisi olan varmı

maviyi kapat kırmızı aç fanı aç motor ısınınca sıcak üfler. ısıtmıyorsa kabinin üstündeki radyotöre sıcak su gelmiyorsa borularda tıkanıklık vardır. yada sıcak açma çevirme varya musluk bozuktur

Traktordeki klima sadece sogutmak icin calisir istmak icin calistrdiginda kalorifer dewreye girer ısı konumuna getir fani calistir

Hemşo marka ne olursa olsun klimaların sıcak hava seçeneği yoktur.Yani sadece soğuk üflerler.Sıcak hava istiyorsan AC düğmesi kapalı konumda olacak.Fan motorun sıcagını sana iletecek.o düğmeyide kırmızıya getirmeyi unutma :D

Manuel klimaların sıcak hava vermd özelliği yok dijital olması lazım.klimayi açmadan sıcağa getirip denerseniz normal olup olmadığı anlaşılır.

Çağrı link=topic=70254.msg802240#msg802240 date=1385758022' Alıntı:
Manuel klimaların sıcak hava vermd özelliği yok dijital olması lazım.klimayi açmadan sıcağa getirip denerseniz normal olup olmadığı anlaşılır.
Kardeşim benim araba dijital klima idi onda da yoktu.Yeni çıkanlarda varsa bilemem.

uzay kasa link=topic=70254.msg802247#msg802247 date=1385758134' Alıntı:
Kardeşim benim araba dijital klima idi onda da yoktu.Yeni çıkanlarda varsa bilemem.
Ben eksik yazmışım aslında abi.Yine sıcak hava vermiyo da, derece olarak sıcaklığı ayarlayabildiğin için bir bakımdan ısıtıyo diyebiliriz

Cihan_özece link=topic=70254.msg802228#msg802228 date=1385757460' Alıntı:
1-2-3-4 kademeli fan düğmesi basılı konumdamıydı?yani yeşil ışık yanıyormuydu?

cihan kardeş normalde mavide soguk kırmızıda sıcak üfler ben bilerek
ve seninde dedigin gibi 1-2-3-4 şeklinde kademe var o numaraların yazdıgı dügmeye bastıgında yeşil ışık yanıyor ve fan devreden çıkıp klima devreye giriyor
ben her türlü denedim yani kırmızıya getirip fanda ve klimada denedim ikisinide fakat bir sonuç alamadım kafama takıldı bu konu epey :)

ibrahim5959 link=topic=70254.msg802229#msg802229 date=1385757481' Alıntı:
maviyi kapat kırmızı aç fanı aç motor ısınınca sıcak üfler. ısıtmıyorsa kabinin üstündeki radyotöre sıcak su gelmiyorsa borularda tıkanıklık vardır. yada sıcak açma çevirme varya musluk bozuktur

evet kardeş senin dedigin şekildede açtım kapadım epey ugraştım fakat neticede sıcak üflemedi hep soguk hep soguk elim ayagım buz gibi oldu resmen :)
işin garibi kitapçıkta soguk arızası ile ilgili bilgi yazılmışda sıcak arızaları ile ilgili 1 satır birgi yok ben buna anlam veremedim sıcak arızası yazılmayınca acaba bunlar sadece sogukmu oluyor diye düşündüm ben

tahir link=topic=70254.msg802231#msg802231 date=1385757558' Alıntı:
Traktordeki klima sadece sogutmak icin calisir istmak icin calistrdiginda kalorifer dewreye girer ısı konumuna getir fani calistir
işte ylın bombası bu cevap oldu şahsen ben bunu bilmiyordum trajikomik bir durum yaşıyorum şuanda ciddi hayal kırıklıgı içindeyim :(

uzay kasa link=topic=70254.msg802233#msg802233 date=1385757659' Alıntı:
Hemşo marka ne olursa olsun klimaların sıcak hava seçeneği yoktur.Yani sadece soğuk üflerler.Sıcak hava istiyorsan AC düğmesi kapalı konumda olacak.Fan motorun sıcagını sana iletecek.o düğmeyide kırmızıya getirmeyi unutma :D

hemşo sen ve tahir kardeşimizin verdi cevaplar beni hayal kırıklıgına ugrattı bir anda
ne umdum ne buldum :(
yaw bir marka traktör üretecek üstüne klima koyacak onuda sadece soguk yapacak sıcak istiyorsan bekle traktör ısınsın fanı kullan diyecek bu bence bunu her kim yapıyorsa hangi marka yapıyorsa hepsini kınıyorum şiddetle :( ve nh yetkililerine ciddi biçimde sert tavır takınacagım ilk görüşmemde bu konu için
illaki nh merkezi birsüre sonra arayıp nasıl memnunmusunuz yeni traktörden diyecek ozaman ben biliyorum onlara diyeceklerimi

Çağrı link=topic=70254.msg802240#msg802240 date=1385758022' Alıntı:

peki kardeş dijitalin farkı ne ki 1 uzaktan kumanda kumanda 1 dijital göstergemi hallediyor bu sorunu
onda sıcak var da bizim kilerde yok yada neden madem onlarda sıcak vardıda bunlarada dijital olandan koymamışlar valla akşam akşam bu klima işi harbi beni epey üzdü :(

uzay kasa link=topic=70254.msg802250#msg802250 date=1385758238' Alıntı:
(Yavuz13) Hemşo senin fuardan haberin vardır.Td 75 ve Td 90 ' a kaç para diyorlarmış?

hemşo ben gitmedim yegenim gitti
ben yorgundum öglene kadar yattım
hatta geçen kadirliye geldigimde okadar yogundum ki senlede görüşemedim mahçup oldum
fakat yegenim td75d çiftçeker kabinli fanlı :( olanı sormuş
fulünü 72bine veririz fuar süresince demişler

şimdi şaka bir yana biz nh tdd model traktör kullanan kişiler farzedelim üşüdük
kabindede klima varya fanımsı klima
illa motor ısınana kadar bekleyecekmiyiz 10-15 dk da ısınmayan motor kaç saatte ısınacak
bu klimamıdır fanmıdır bunu yapana rahmet okuyorum şuanda bol bol

YAVUZ_13 link=topic=70254.msg802262#msg802262 date=1385759022' Alıntı:
cihan kardeş normalde mavide soguk kırmızıda sıcak üfler ben bilerek
ve seninde dedigin gibi 1-2-3-4 şeklinde kademe var o numaraların yazdıgı dügmeye bastıgında yeşil ışık yanıyor ve fan devreden çıkıp klima devreye giriyor
ben her türlü denedim yani kırmızıya getirip fanda ve klimada denedim ikisinide fakat bir sonuç alamadım kafama takıldı bu konu epey :)

evet kardeş senin dedigin şekildede açtım kapadım epey ugraştım fakat neticede sıcak üflemedi hep soguk hep soguk elim ayagım buz gibi oldu resmen :)
işin garibi kitapçıkta soguk arızası ile ilgili bilgi yazılmışda sıcak arızaları ile ilgili 1 satır birgi yok ben buna anlam veremedim sıcak arızası yazılmayınca acaba bunlar sadece sogukmu oluyor diye düşündüm ben
işte ylın bombası bu cevap oldu şahsen ben bunu bilmiyordum trajikomik bir durum yaşıyorum şuanda ciddi hayal kırıklıgı içindeyim :(

hemşo sen ve tahir kardeşimizin verdi cevaplar beni hayal kırıklıgına ugrattı bir anda
ne umdum ne buldum :(
yaw bir marka traktör üretecek üstüne klima koyacak onuda sadece soguk yapacak sıcak istiyorsan bekle traktör ısınsın fanı kullan diyecek bu bence bunu her kim yapıyorsa hangi marka yapıyorsa hepsini kınıyorum şiddetle :( ve nh yetkililerine ciddi biçimde sert tavır takınacagım ilk görüşmemde bu konu için
illaki nh merkezi birsüre sonra arayıp nasıl memnunmusunuz yeni traktörden diyecek ozaman ben biliyorum onlara diyeceklerimi

peki kardeş dijitalin farkı ne ki 1 uzaktan kumanda kumanda 1 dijital göstergemi hallediyor bu sorunu
onda sıcak var da bizim kilerde yok yada neden madem onlarda sıcak vardıda bunlarada dijital olandan koymamışlar valla akşam akşam bu klima işi harbi beni epey üzdü :(

hemşo ben gitmedim yegenim gitti
ben yorgundum öglene kadar yattım
hatta geçen kadirliye geldigimde okadar yogundum ki senlede görüşemedim mahçup oldum
fakat yegenim td75d çiftçeker kabinli fanlı :( olanı sormuş
fulünü 72bine veririz fuar süresince demişler

şimdi şaka bir yana biz nh tdd model traktör kullanan kişiler farzedelim üşüdük
kabindede klima varya fanımsı klima
illa motor ısınana kadar bekleyecekmiyiz 10-15 dk da ısınmayan motor kaç saatte ısınacak
bu klimamıdır fanmıdır bunu yapana rahmet okuyorum şuanda bol bol
Ben ilk iletiyi eksik yazmışım sıkıntı orda.Aslında dijital klima da sıcak hava vermiyor direkt olarak,dijitalde derece olarak sıcaklık ayarlanabildiği için,kısmen ısıtıyo da denebilir.Ancak çabukça sıcak hava veriyordu bizim motor gerçi soğuklarda hiç denemedik de ekim yaparken akşamları serin oluyodu ben yarım kademe sıcağa alıyordum hemen ısınıyodu içerisi.

Çağrı link=topic=70254.msg802279#msg802279 date=1385760447' Alıntı:
Ben ilk iletiyi eksik yazmışım sıkıntı orda.Aslında dijital klima da sıcak hava vermiyor direkt olarak,dijitalde derece olarak sıcaklık ayarlanabildiği için,kısmen ısıtıyo da denebilir.Ancak çabukça sıcak hava veriyordu bizim motor gerçi soğuklarda hiç denemedik de ekim yaparken akşamları serin oluyodu ben yarım kademe sıcağa alıyordum hemen ısınıyodu içerisi.

peki kardeş diyelimki siz bu sıcagı açtıgınızda hemen ısınıyor kabin içi peki o sırada traktör yeni mi çalışmaya başlamış oluyordu yoksa tarlada veya yolda birkaç saat çalışmış mı oluyordu
yani traktörün sıcak üflemesiyle traktörün çalışması ve ısınması eş zamanlımıydı yoksa zaman farkı varmıydı

abi şimdi klimaların bi çalışma prensibi vardır evdekilerde dahil.içerdeki havayı soğutmak istiyorsan klima motoru içerden hava çeker ve dışardaki fan yardımıyla havaya ısı verir ve makinanın içindeki havayı soğutur.ısıtma prensibide bunun tam tersidir dışardaki sıcaklığı içeriye çeker yani fan içeri alınır klima(soğutucu) dışarı alınır.yeni klimalarda içerde hem soğutucu hemde fan vardır bu yüzden hem ısıtıp hem soğutur eskiler ise sadece soğutur.arabaların sistemide budur sıcakk havayı klima motoruyla klima radyatorune verir,havayı soğutur tekrar içeri verir(bu manueldir dışardaki havayıda soğutup içeri verebilir)

şimdi gelelim senin soruna traktör ve araba firmaları ikinci bi radyatöre gereksinim duymamak için motorun radyatöründen fan yardımıyla içeri sıcak hava gönderir,soğuk havayıda ikinci bi radyatörle sağlar.bu bir mühendislik prensibidir firmaların suçu yok yani :) eğer senin istediğin gibi yapsa ikinci bi fan motor radyatör bi sürü şey gerekli :)
umarım açıklayıcı olmuştur

YAVUZ_13 link=topic=70254.msg802286#msg802286 date=1385760741' Alıntı:
peki kardeş diyelimki siz bu sıcagı açtıgınızda hemen ısınıyor kabin içi peki o sırada traktör yeni mi çalışmaya başlamış oluyordu yoksa tarlada veya yolda birkaç saat çalışmış mı oluyordu
yani traktörün sıcak üflemesiyle traktörün çalışması ve ısınması eş zamanlımıydı yoksa zaman farkı varmıydı
yok ben hep tarladayken denk geldi yani motoru yeni çalıştırıp şu kadar sürede içeriyi ısıttı diye hiç denemedim

YAVUZ_13 link=topic=70254.msg802286#msg802286 date=1385760741' Alıntı:
traktörün sıcak üflemesi motorun ısınmasıyla doğru orantılıdır

Çağrı link=topic=70254.msg802291#msg802291 date=1385760953' Alıntı:
yok ben hep tarladayken denk geldi yani motoru yeni çalıştırıp şu kadar sürede içeriyi ısıttı diye hiç denemedim

ahmtkskr link=topic=70254.msg802293#msg802293 date=1385761017' Alıntı:
traktörün sıcak üflemesi motorun ısınmasıyla doğru orantılıdır

ozaman biz hapı yuttuk nh ler ısınmaz ki
başak falan olsa 5 dk kullan traktörü yakarsın okadar aşırı ısınır ama
fiatın devamı olan nh de tıpkı fiat gibi ısı göstergesi hiç yükslemiyor ki motorun ısınması olayıda tamam traktörün motobirkaç dk da ısınırda bunu bu süre içinde kabin içine iletemedikten sonra yine o klima vasfını yitiriyor bende toros araba var onda klima yok sabah ilk çalıştırıp yola çıkınca 3-4 km gidince anca sıcak hava üfürüyor içeriye
sanırım buda aynı öyle olacak

ahmtkskr link=topic=70254.msg802303#msg802303 date=1385761447' Alıntı:
radyatörün önüne perde al abi o zamn :)

eskiden minübüsçüler kamyoncular falan radyatörün önüne karton falan koyuyordu sanırım bizde öyle yapacagız :)

buarada nh tdd serisi kabinli fanlı traktör kullanan arkadaşlardan bir ricam var madem bu klimanın sıcagı yok peki traktör ilk çalıştıgı andan itibaren kaç dakika içerisinde kabin içine sıcak hava üflüyor bunu test edelim mesela hepimiz burda bu konuya sonuçları(süreleri kaç dakika deneyerek ögrenelim) yazalım traktörlerimizi ilk kullandıgımz gün deneyelim ilk çalışma anından itibaren kaç dakika sürüyor klimaya sıcak hava üflemesi
ben sabah deneyecegim mesela gerekirse yarım saat denerim bu sorunu çözmek lazım