dizel araç kullananlar

Ynt: dizel araç kullananlar

araç dizel veya bnzinli fketmez.uzun süre rolanti her türlü aracta piston kolu boşluğu yapr.
en doğru kullanım şekli araçtu turbo var ise 30-35 saniye rolantide çalıştırıp yürümek.ama araç ısınmadan yüklenmemen lazım.

gokhanozkan link=topic=70256.msg802307#msg802307 date=1385761680' Alıntı:
araç dizel veya bnzinli fketmez.uzun süre rolanti her türlü aracta piston kolu boşluğu yapr.
en doğru kullanım şekli araçtu turbo var ise 30-35 saniye rolantide çalıştırıp yürümek.ama araç ısınmadan yüklenmemen lazım.
kesirlikle doğru stop ederkende biraz beklemek turbodaki yagı boşaltmak için iyi olur

Kışın aşırı soğuklar haricinde fazla beklemek hiçbir zaman tavsiye edilmez.Zaten asıl olarak bekleme de hem yakıtın yanmasıyla alakalı hem de turbolu araçlarda turboyu korumak için.

bugün servis 3 dak kadar çalışma çok faydalı..uzun yolda aşırı sıkıştırmalı durumlarda hemen stop etmeyin bu traktörlerdede geçerli bugün servise gittim öyle söylediler..duster için..

Dizel araç candır işin espirisi dizel araçlar tasarruflu diye alınırdı ama şimdi mazot pahalanınca tasarrufu kalmadı ama dizelin kullanım zevki bambaşka ataklığı falan süper sollamalarda insana güven veriyo ve lpgli araçlara göre daha güvenli..3 sene dizel fiesta kullandım 90binde aldım 150 binde sattım bi defa enjöktörlerden mazot kaçırdı onları söktürdüm onun dışında en ufak bi sıkıntı yaşamadım şimdi lpgli corolla kullanıyorum hiç zevk vermiyor dizel almadığıma bin pişmanım...kışın çalışmalarda tek marşta çalışır zaten kendinden kızdırmalı 20-30 sn bekleyip yola devam edilir uzun yoldan geldiğimizde de 1-2 dakika rolantide çalıştırınca hiç bir sıkıntı yaşamazsın mazotunu iyisinden alıp hava filtresini sık sık değiştirmek lazım ben 5 binde 1 hava filtresi değiştirirdim 15 tl bişey ucuz..aldığım günden sattığım güne kadar hiç bir performans düşüşü yaşamadım...ben mazotu şhell fuelsave kullanırdım oldukça farkeder daha çok yol yapar ama kışları biraz vuruntulu çalışır soğuk dönemdede v pover alırdım daha erken ve sesiz çalışır benim tecrübelerim bunlar umarım faydalı olur...

gocabolulu link=topic=70256.msg803273#msg803273 date=1385909627' Alıntı:
Dizel araç candır işin espirisi dizel araçlar tasarruflu diye alınırdı ama şimdi mazot pahalanınca tasarrufu kalmadı ama dizelin kullanım zevki bambaşka ataklığı falan süper sollamalarda insana güven veriyo ve lpgli araçlara göre daha güvenli..3 sene dizel fiesta kullandım 90binde aldım 150 binde sattım bi defa enjöktörlerden mazot kaçırdı onları söktürdüm onun dışında en ufak bi sıkıntı yaşamadım şimdi lpgli corolla kullanıyorum hiç zevk vermiyor dizel almadığıma bin pişmanım...kışın çalışmalarda tek marşta çalışır zaten kendinden kızdırmalı 20-30 sn bekleyip yola devam edilir uzun yoldan geldiğimizde de 1-2 dakika rolantide çalıştırınca hiç bir sıkıntı yaşamazsın mazotunu iyisinden alıp hava filtresini sık sık değiştirmek lazım ben 5 binde 1 hava filtresi değiştirirdim 15 tl bişey ucuz..aldığım günden sattığım güne kadar hiç bir performans düşüşü yaşamadım...ben mazotu şhell fuelsave kullanırdım oldukça farkeder daha çok yol yapar ama kışları biraz vuruntulu çalışır soğuk dönemdede v pover alırdım daha erken ve sesiz çalışır benim tecrübelerim bunlar umarım faydalı olur...
güzel tecrübeler. *098*- *098*-

bu sizin sabah oluşmuş şartlarınıza bağlı soğuk demişsiniz ama soğukluğunda önemi var. örneğin aracınızı karlı bir günde çalıştırdıysanız 3 dakka beklemenizde yarar var yakıt basıncı minimumken soğuktan kalınlaşmış yağı düşük sürtünme ısındırarak biraz inceltmek gerekir.en sıcak günde 10 saniye en soğuk gündede 3 dakka olarak düşünebiliriz bu süreler arasında değişir rölanti bekleme süreleri hava soğukluğuna bağlıdır yani. önemli olan yağın viskozitesini yakaladığı anda harekete geçmek. stop ederkende eğer uzun yolda kulladı iseniz yada çok sıcak ise hava durmadan aracınız fan açıyorsa stop etmeden önce turbocharger ' ı korumak ve soğutmak adına 1 dakka beklemenizde yarar var. normal stop süresi 5-10 saniyedir.

dustero link=topic=70256.msg803305#msg803305 date=1385912853' Alıntı:
bu sizin sabah oluşmuş şartlarınıza bağlı soğuk demişsiniz ama soğukluğunda önemi var. örneğin aracınızı karlı bir günde çalıştırdıysanız 3 dakka beklemenizde yarar var yakıt basıncı minimumken soğuktan kalınlaşmış yağı düşük sürtünme ısındırarak biraz inceltmek gerekir.en sıcak günde 10 saniye en soğuk gündede 3 dakka olarak düşünebiliriz bu süreler arasında değişir rölanti bekleme süreleri hava soğukluğuna bağlıdır yani. önemli olan yağın viskozitesini yakaladığı anda harekete geçmek. stop ederkende eğer uzun yolda kulladı iseniz yada çok sıcak ise hava durmadan aracınız fan açıyorsa stop etmeden önce turbocharger ' ı korumak ve soğutmak adına 1 dakka beklemenizde yarar var. normal stop süresi 5-10 saniyedir.
Dogru söylüyorsun benim soğuktan kastım don olmadığı zamanlar don olduğunda veya kar olduğunda olay değişiyor sabahleyin ilk önce arabayı çalıştırıp camların çözülmesini beklemek veya kazımak kar varsa karları temizlemek için zaten 2-3 belki 4-5 dakika geçiyo sonra yola devam ediyorum ama kar buz yoksa marşa basıp 20-30 sn sonra devam ediyorum..yağ seçimi önemli ben hep 5-30 alırdım castrol ve mobilden şaşmamak lazım mobil daha iyi gibi çünkü castrol da azalma yaşadım mobilde hiç azalma olmadı 10binde yağı değiştirmek gerekli bizim arkadaşta fiat linea var dizel yagını 20binde 1 değiştiriyolarmış markasını bilmiyorum eğer arabayı satmamış olsam o yağdan almayı düşünüyordum. mazot filtresini 45binde 1 değiştirdim ama güvenli olmayan yerden mazot almışsanız bence sık değiştirin başka bi sıkıntı yok.
Dizelden korkmamak lazım bakımını düzgün yaptıktan sonra dilinden anladıktan sonra tüm dizeller en az 300 bin gider diye düşünüyorum zaten Türkiye piyasasındaki dizel motor çeşitliliği fazla değil ortak motor kullanımı var mesala (ford pevgeot citroen volvo mazda ) (fiat opel chavrolet) ( reno nissan dacia mercedes) (kia hundai) bu araçlar ortak motor kullanır zaten piyasada bunların dışında yaygın olarak birde toyota var ..

teşekürler..az da yaksa lpg araç kullanmayı düşünmüyorum..kaza yaptım sonuç çok da kötü olabilirdi..korkuyorum...velhasıl..
bagaj yok arkada bir kişi oturuyor devamlı..sanki..çok kullnadım ama dizelde dünya varmış..

1 litre lpg 8-12 km yol..1400-1500-1600 motor araçlarda mesafa
1 litre benzin 10-16 km 1,0-1,2-1400-1600 arası motor
1 litre mazot..18-25 km 1500-2000 motor..arası...

Valla lpgli arabalar gitmiyo çekiş düşük tork yok ki ben lpg takıldığında en az problem çıkaran araba corolla kullanıyorum ama yinede zevk vermiyo dizel gibi gitsin dersem zaten dizelden çok yakıyo.. lpg taktırmadan önce 350 bin yakan araba lpg taktırdım 260 bin yakıyo benzin hariç benzinle birlikte 270-280 yakar lpg kitine 2000 tl verdim değdimi bence değmedi muayene sızdırmazlık ruhsat değişikliği 300 tl daha 2300 tl kaç bin kmde çıkar masrafı bilmiyom...aynı fiyatlara düşük km bi dizel araba alaydım hem kullanım zevki bambaşka olurdu hemde yakıt olarak bişey değişmezdi...

hava çok soğuk ise 1 dakkika felan beklerim sıcaksa çalıştırdığım gibi çok beklemeden hemen yollanırım ama benim şahsı görüşüm ne dizel nede lpg otomobil tipi arabalarda benzinli arabayı tercih ederim her türlüfarklı araba yani tamam mazotluya göre biraz fazla yaka bilir ama çekişi ve ondaki rahatlığı mazotlu araba veremez hem ses fazla oluyor hem bakaıma girdim herşey değişiyor benzinli 300 liraya çıkarsa oo 600 liraya çıkıyor hem bundan 2 3 yıl ve daha öncesine kadar dizel araçlar avantıjlıydı ama şimdi benzinle dizel arasında pek bir fark kalmadı

Ertuğ Aslan link=topic=70256.msg804215#msg804215 date=1386013058' Alıntı:
hava çok soğuk ise 1 dakkika felan beklerim sıcaksa çalıştırdığım gibi çok beklemeden hemen yollanırım ama benim şahsı görüşüm ne dizel nede lpg otomobil tipi arabalarda benzinli arabayı tercih ederim her türlüfarklı araba yani tamam mazotluya göre biraz fazla yaka bilir ama çekişi ve ondaki rahatlığı mazotlu araba veremez hem ses fazla oluyor hem bakaıma girdim herşey değişiyor benzinli 300 liraya çıkarsa oo 600 liraya çıkıyor hem bundan 2 3 yıl ve daha öncesine kadar dizel araçlar avantıjlıydı ama şimdi benzinle dizel arasında pek bir fark kalmadı
benzinli otomobil hakkındaki düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum bence şuan benzinli e iyisi alırsın 1.2 bakarsın keyfine km de 20kurus saka gibi...

En iyisi benzinli diyosunuzda dizel araçtan lpgliyi bırak benzinliye bile geçsen çekmiyo gibi geliyo dizel araçla her rampada fites düşmüyosunuz ışıklarda gaza bastımı fırlıyıp gidiyosonuz sollamaya çıktığımızda sinyal vermemizle önümüzdeki arabayı sollamanız bir oluyor..bakım olarakta pek bişey fark etmiyor. ama uzun ömürlülük konusuna gelince benzinli kullanılsın honda toyota ford gibi arabaların benzinli motorunu eskitmeye ömür yetmez. iki tane dizel eskitirler...

gocabolulu link=topic=70256.msg804254#msg804254 date=1386016093' Alıntı:
En iyisi benzinli diyosunuzda dizel araçtan lpgliyi bırak benzinliye bile geçsen çekmiyo gibi geliyo dizel araçla her rampada fites düşmüyosunuz ışıklarda gaza bastımı fırlıyıp gidiyosonuz sollamaya çıktığımızda sinyal vermemizle önümüzdeki arabayı sollamanız bir oluyor..bakım olarakta pek bişey fark etmiyor. ama uzun ömürlülük konusuna gelince benzinli kullanılsın honda toyota ford gibi arabaların benzinli motorunu eskitmeye ömür yetmez. iki tane dizel eskitirler...
sende haklısın abi senin toyota corolla dimi kaç motor var kaç hp bazı arabalara motor hacmi ve güçü az geliyor kasa ağır geldiği zamanda antal oluyorlar burda bir abimizde vardı corolla oo öyle demişti hacmi küçük birde 90 hp mi ne demişti kasa ağır geliyor antal kalıyor biraz dedi