Gulmek istiyorsan tikla

*Temel akşam eve gelmiş Fadime boynuna sarılarak karşılamış onu.*
* ' Temel ' um harika bir haberim var. Bir ay geciktim. Herhalde bir bebeğimiz olacak, Doktor bu sabah test yaptı. Sonucunu alana kadar lütfen kimseye söylemeyelim! ' demiş heyecanla. *
*Ertesi sabah Trabzon Elektrik idaresinden bir görevli son faturayı ödemedikleri için kapıyı çalmış: *
* ' Siz Fadime misiniz? Biliyor musunuz bir aylık gecikmeniz var. ' *
* ' Bir aylık gecikmem olduğunu siz nereden biliyorsunuz? ' demiş Fadime hayretle. *
* ' Bu dosyalarımızda açıkça görünüyor. ' *
* ' Ne? Dosyalarınızda mı? ' *
* ' Kesinlikle! ' *
* ' Beyefendi, bu gece eşimle bu konuyu görüşürüm! ' demiş. *
*Fadime korkuyla ve akşam olanı biteni Temel ' e anlatmış. Temel ertesi sabah kızgın bir boğa gibi Trabzon Elektrik idaresine dalmış: *
* ' Neler oluyor burada? Karim bir dosyadan bahsetti. Aylık gecikmesi ile**ilgili! ' diye bağırmış Temel. *
* ' Sakin olun. Ciddi birşey değil! ' demiş memur. ' Bu gecikme için bize**borçlusunuz! ' *
* ' Size borçlu muyum? Ya ödemezsem? ' *
* ' O zaman sizinkini kesmek zorunda kalacağız! ' *
* ' Ama o zaman Fadime ne yapacak? ' *
* ' Bilmiyorum! ' demiş memur. ' Hanımefendi artik mumla falan idare eder... *

Ynt: Gulmek istiyorsan tikla

yaşlı dedeyle nenenin evleri ön ve arka olarak iki bölümdür. arka kısmı kiraya vermeyi düsünürler. yaşlı dede kiralık yazısına yapıştırıcı sürüp sandalyeye koyar ve yanlışlıkla yaşlı nene sandalyeye oturur. poposundaki kiralık yazısıyla çarşıya çıkar. yazıyı gören bir genç dalga geçmek için: teyze sadece arka kısım mı? diye sorunca nene:hee kuzum ön taraf dedenle bize anca yetiyor der

Bu hikaye Trakya da gecmis gercek bir olay; Yasli bir amca, eşeginin
üzerinde karayolunda seyretmektedir.
Bunu goren trafik polisleri, amcaya takilmak isterler ve durdururlar.
Polis: Be amca, necin dakman golani? (Golan: Emniyet kemeri.)
Amca: Dakmam be işte!
Polis: E bak gordun mu, şimdi ceza keseceyik.
Amca: Kes bakalim ne keseceysan da gidecem, acele işim var.
Polis: Peki amca, cezayi sana mi yazalim yogsam esege mi?
Amca: ???
Polis: Yani cezayi sana yazarsak bes milyon ödeycen, eşeğe üc milyon
ödeycen.
Amca: Bana kes o zaman.
Polis: Neden sana keseyom amca?
Amca: Onun sicili temiz ossun, polis yapcez onu !!!!

Adamın biri New York, Central Park ' ta yürüyüş yaparken, aniden kuduz bir köpeğinin küçük bir kıza saldırdığını görür.
Koşar ve le boğuşmaya başlar. Hayli uzun bir uğraştan sonra üzeri yara bere içinde kaldığı halde köpeği öldürür. Ama küçük kızın da hayatını kurtarmıştır.
Son anda bu sahneyi gören polis nefes nefese olay yerine koşar ve adamın yanına gelir.
Sarılıp teşekkür ettikten sonra ' Sen ' der ' bir kahramansın, yarın bütün gazeteler seni yazacaklar. Ve göreceksin başlık da şöyle olacak; Cesur New York ' lu küçük kızın hayatını kurtardı. '
Adam ' Ama ben New York ' lu değilim! ' der. Polis ' Fark etmez, bu durumda gazeteler şunu yazacaklar; Cesur Amerikalı küçük kızın hayatını kurtardı ' cevabını verir. ' Ama ben Amerikalı da değilim ' der adam artık şaşırarak. Polis ' Ya, o halde nerelisin? ' diye sorunca adam cevap verir;
' Ben Iraklıyım! ' Polis adama başka bir şey söylemez. Ama adam ertesi gün gazeteleri aldığında şöyle bir başlıkla karşılaşır;
' Radikal İslamcı, masum Amerikan köpeğini öldürdü.

Diyarbakır ' da Şehmus okula gelir, tabii bizim Şehmus ilkokul talebesi, ama her tarafı yara bere içinde, hoca sorar, 'Şehmus oğlum ne oldu sana', Şehmus der, 'Babam dövmiştir'. Hoca sorar, 'Niye oğlum', 'Valla bilmiyom hocam akşam evde yatıyık biraz sonra babamın sesini duyuyom, Ali uyudun mi ali den ses çıkmiy Veli uyudunmi e veliden de ses çıkmiy Mehmed uyudin mi Mehmedden de ses çıkmiy Şehmus uyudin mi diy, ben de yok buba uyumadım diyrem oda geliy beni doviy.' Bunun üzerine hoca, bak Şehmus bu gibi durumlarda uyumasan da ses etmemek lazımdır der. Şehmus kafa sallar eve gider, ertesi gün okulda Şehmus daha fena dövülmüş olarak gelir. Bunu gören hoca merakla gider yanına ; 'Şehmus ne oldi kim yapti' der. Şehmus der ki 'Bubam yapmıştır.' 'Niye Şehmus ne oldi', Şehmus anlatır. 'Hocam akşam evde yatıyık biraz sonra yine babam in sesini duyuyom, Ali uyudun mi ali den ses çıkmiy Veli uyudunmi e Veliden de ses çıkmiy Mehmed uyudin mi Mehmedden de ses çıkmiy Şehmus uyudin mi diy, ben de uyumadım ama hiç ses etmedim. Bunun üzerine anam ile bubam bir gıpraşmaya başladiler anlamadım ne oliy biraz sonra anam dedi ki, la ihsan ben geliyom, bubam da haticem ben de geliyom dedi ben de ula nereye gidiyonuz ben de Geliyom dedim... hocaderki; oğlum bunlar anne baba, gider gider gelirler. Sen hiç bozuntuya verme. Uyuyo gibi yap. peki demiş Şehmus. Ertesi gün bir bacak kırık. ' Bu sefer ne oldu? ' der hoca. Hocam, dediğin gibi yapmişem. Hiç ses çıkarmamişem. En son bubam anamın arkasına geçti, 'ben çocuk isterem, ben çocuk isterem!' diye bağırmaya başlayınca; ben de fırsat bu fırsat demişem. Geçtim bubamın arkasına, ' Ben de bisiklet isterem !!!! ''

Üniversite yemekhanesine giren bir öğrenci tüm yerler dolu
olduğundan gidip
üniversite profesörünün oturduğu masaya oturmuş.
Profesör kaşlarını çatarak: ' Okuzler ve kuslar ayni masada
oturamaz!'
Ogrenci: 'O zaman ben ucuyorum...'
Profesor cevaba cok sinirlenmis, sinavda ogrenciye takmis ve
sinavini basarisiz
gecmesi icin elinden geleni
yapmis.
Yanliz
sinavda ogrenci tum sorulari mukemmel bir sekilde
cevaplamis.
Profesor ogrenciye: Sana son bir soru soracagim - demis.
Yolda yururken iki torba buldugunu hayal et, birinde akil var,
digerinde ise para var. Hangi cuvali alirsin?
Ogrenci: 'Para olan cuvali secerdim...'
Profesor: 'Ben akil olan cuvali secerdim...'
Ogrenci:'Normal! Kimde ne eksikse onu secer...
Profesor cok sinirlenmis, ogrencinin not defterini alip icine
'öküz'
yazmis. Ogrenci nota bakmadan odadan cikmis.
Bir dakika sonra ogrenci kapiyi aralamis : 'Sayin profesor,
imzanizi atmissiniz, fakat notumu yazmayi unutmussunuz.'- demis.

Siyaset nedir
Ali 3. sınıfa giden zeki bir çocuktur.bir gün öğretmeni Ali ' ye 'SİYASET' nedir diye sorar. Ali düşünür ama o çocuk
aklıyla cevap veremez.Eve gider kitaplara bakar ama hiçbirşey anlayamaz.O da babasına sormaya karar verir.
Baba, Siyaset nedir?
Baba düşünür. Ali ' ye uygun bir yolla anlatmak ister.
-Bu evde parayı getiren kim oğlum?
-Sen...
Ben kapitalist rejimim. Peki parayı alıp bizim yiyecek içecek ve giyecek gibi ihtiyaçlarımızı karşılayan kim?
-Annem...
O da hükümet. Peki küçük kardeşinle kim ilgileniyor?
Dadım...
-Dadın işçi, kardeşin gelecek, sen de halksın o zaman.
Ali herşeyi notalır ve uyur..
Gece garip seslerle uyanır. Bir de bakar ki kardeşi ağlıyor. Yanına gidince altına pislediğini anlar.Hemen annesini kaldırmaya gider. Ama ne yaparsa yapsın anne kalkmaz. Bu arada salondan gelen sesleri merak eder ve
salona gider. Babasıyla dadısını uygunsuz aynen şu kelimeler dökülür:
Kapitalist rejim işçiyi sömürüyor, hükümet
uyuyor, gelecek b*k içinde, halk ne yapsın?...