Milli Tank Altay Arazi ve Atis Testleri - Altay Acceptance Tests (Mobility, Firi

Milli Tank Altay Arazi ve Atis Testleri - Altay Acceptance Tests (Mobility, Firing)

Yayınlanma tarihi: 27 Kas 2013

Altay, Türkiye ' nin geliştirmekte olduğu 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Şu anda detaylı tasarım aşamasındadır. Milli Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007 ' de yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. belirlenmiştir.

İsmini Kurtuluş Savaşı ' nda 5. Süvari Kolordusu ' nu komuta eden Fahrettin Altay ' dan almıştır.

2013 Ankara Şereflikoçhisar ' da atış testleri yapıldı. Sarıkamış ' ta kış testleri tamamlandı.

Altay is an advanced third generation main battle tank, designed and developed by Otokar of Turkey for the Turkish Army and export markets. It is named in honor of Army General Fahrettin Altay (1880--1974)[5] who commanded the 5th Cavalry Corps in the final stage of the Turkish War of Independence.

- Technical Support Enabler, Rotem

- Fire Control System, Command Control Communication Information System, Laser Warning System, Driver ' s Vision System, Navigation System, IFF system subcontractor, Aselsan

- 120 mm 55 caliber Primary Weapon subcontractor, state owned MKEK (Mechanical and Chemical Industries Corporation),

- Armour subcontractor, Roketsan

http://youtu.be/GSgxwngVn9k

Ynt: Milli Tank Altay Arazi ve Atis Testleri - Altay Acceptance Tests (Mobility, Firi

cebrail68 link=topic=70288.msg802740#msg802740 date=1385830851' Alıntı:
alman panterlerin bunun yanıda oyuncak gibi kalır

Cebrail yürüyen we su altında yüzen taşıtlar konusunda Almanlar Dünya ' da tüm milletlerden mühendislik olarak üstündür....

Biz daha bu işlerde emekleme safhasındayız....Bu da böyle bilinmeli...

Ynt: Milli Tank Altay Arazi ve Atis Testleri - Altay Acceptance Tests (Mobility, Firi

Hermiyas link=topic=70288.msg802754#msg802754 date=1385831630' Alıntı:
Cebrail yürüyen we yüzen taşıtlar konusunda Almanlar Dünya ' da tüm milletlerden mühendislik olarak üstündür....

Ama bunun bir sebebi var abi.Biz onlar gibi önceden heryeri sömürmedik,onlar sömüdüğü için zengin oldular ve zamanında herşeyi yaptılar,bizde yapabilirdik ama bizim zenginliğimiz yoktu.

2010da Lise stajını aselsanda yapmıstım. Ozaman peototip altayın obüsünu oraya getiemislerdi yazılımı aselsanda yapıldı hedefe kilitlenme testini izleme imkanım olmustu.
Insana gurur veriyo bu tür gelişmeler

tank başlı başına zarar bir alettir askerde tamay(tank kurtarıcı)şoförüydüm 1500lt depo 500km gidişi var çoğunun ama eğlencelidir 750 hp di
)))

Ömer ' im 2 saattir izliyon Altay ' ı....Neye wardın netice olarak !? :)

Hermiyas link=topic=70288.msg802800#msg802800 date=1385835859' Alıntı:
Ömer ' im 2 saattir izliyon Altay ' ı....Neye wardın netice olarak !? :)
Sekmede Açık Bırakmıştım Abi İleti Yazmak İçin... Biz Bunun Hakkında Bişey Demek için Daha Yeterli Değiliz Ama Şimdilik Diyebileceğim Şey 'Güzel Bir Adım' Olabilir...

güzel bi gelişme.
ankaralı arkadaşlar nasıl bi toprak yapınız var yaw.ilk defa çamurda batan tankı etimesgutta gördüm.onuda başka bi tank zar zor çıkardı :)
ilk tank eğitimlerine başladık.elimde küçücük bi direksiyon.hafif sağa yada sola çevirmede alıp başını gidiyor ve arkadan 45 numara bi bot geliyor sırtına :)
tabi 54 c nin direksiyonu simit gibiydi ilk orjınal hid direksiyonlulardan dı bizimkisi.ben tankın direksiyonunda hiç zorluk çekmedim.şimdi telsizden konuşuyoruz sürüşte komutanla sen önceden tank kullanmışa benziyorsun cihan diyor yok komutanım nerde görcem tankı ilk defa kullanıyorum.ama böyle direksiyonlu traktör hep kullanırdım :D

Hermiyas link=topic=70288.msg802754#msg802754 date=1385831630' Alıntı:
Cebrail yürüyen we su altında yüzen taşıtlar konusunda Almanlar Dünya ' da tüm milletlerden mühendislik olarak üstündür....

bu kanı eskidendi desem sanırım pek yanlış olmaz. uzak doğu çok büyük bir atak yaptı bence mühendislik ve tasarım konusunda japonya, kore ve Çin ' ide hiç yabana atmamak gerek Almanlar ' ın diğer milletlere açık ara üstünlüğü pek kalmadı

dustero link=topic=70288.msg802832#msg802832 date=1385837567' Alıntı:
bu kanı eskidendi desem sanırım pek yanlış olmaz. uzak doğu çok büyük bir atak yaptı bence mühendislik ve tasarım konusunda japonya, kore ve Çin ' ide hiç yabana atmamak gerek Almanlar ' ın diğer milletlere açık ara üstünlüğü pek kalmadı
aynen abi japonya,kore,çini yabana atmamak gerek..japonya atom bombası yediği halde mükemmel gelişti..hele birde atom bombası yemeseydi ne kadar gelişirdi acaba..

Cihan_özece link=topic=70288.msg802816#msg802816 date=1385836953' Alıntı:
güzel bi gelişme.
ankaralı arkadaşlar nasıl bi toprak yapınız var yaw.ilk defa çamurda batan tankı etimesgutta gördüm.onuda başka bi tank zar zor çıkardı :)
ilk tank eğitimlerine başladık.elimde küçücük bi direksiyon.hafif sağa yada sola çevirmede alıp başını gidiyor ve arkadan 45 numara bi bot geliyor sırtına :)
tabi 54 c nin direksiyonu simit gibiydi ilk orjınal hid direksiyonlulardan dı bizimkisi.ben tankın direksiyonunda hiç zorluk çekmedim.şimdi telsizden konuşuyoruz sürüşte komutanla sen önceden tank kullanmışa benziyorsun cihan diyor yok komutanım nerde görcem tankı ilk defa kullanıyorum.ama böyle direksiyonlu traktör hep kullanırdım :D
Zevkle Okudum Cihan Abi :D

cebrail68 link=topic=70288.msg802835#msg802835 date=1385837840' Alıntı:
aynen abi japonya,kore,çini yabana atmamak gerek..japonya atom bombası yediği halde mükemmel gelişti..hele birde atom bombası yemeseydi ne kadar gelişirdi acaba..

Aslında Japonya ' nın bu gelişiminde atom bombalarının çok etkisi var. Adamlar gelişimin eğitimle bilimle olacağına inanmışlar ATATÜRK 100 sene evvel ' ' İstikbal Göklerdedir ' ' dedi de biz bunu anlayamadık. Hiroşima ve Nagazaki kentleri yerle bir olduktan snra eğitimde okula başlayan her minik öğrenciye bu atom bombası atılmış kentleri gezdirmişler snra birde Japonya ' nın en büyük teknolojik kentlerini gezdirmişler ve eğitime başlayan her yeni çocuğa bu iki resimdeki fark için çalışırsanız böyle olur çalışmazsanız böyle olur denmiş. Japonya ' nın şuanki hali o çocukların eğitimdeki hırslı eseri... Adamların kaç tane otomobil markası var hepside 2. dünya savaşından sonra kurulmuş. Biz Çanakkale ' ye defalarca gidiyoruz ama şehitlerimizin orda niye yattığını hala anlayamayıp hırslanamıyoruz... Ayrıca uzaya kendi uydumuzu bile yollayamıyoruz Mitsubishi sağolsun bizim adımıza yolluyor

cebrail68 link=topic=70288.msg802835#msg802835 date=1385837840' Alıntı:

Yemeseydi bu kadar gelişemezdi. Emin olabilirsin.

Dustero ' nun dediği gibi manevi kamçı ve motivasyon olması dışında maddi olarak da çok büyük rol oynadı. Atom bombasını yeyip şartız, koşulsuz teslim olan japonya, savaş sonrası yapılan anlaşmayla ordusunu terhis etti. Ordu kurması da yasaklandı. İç güvenlik birimlerini saymazsak Japonya ' nın ordusu yoktur. Dış teditlere karşı ABD garantörlüğündedir.

Savunma ve ordu için harcanacak milyarlarca doları eğitim, teknoloji ve sanayiye ayırması, japonya ' nın 2. Dünya Savaşı ' ndan sonraki sıçrayışındaki en büyük etkendir.

dustero link=topic=70288.msg802848#msg802848 date=1385839464' Alıntı:
Aslında Japonya ' nın bu gelişiminde atom bombalarının çok etkisi var. Adamlar gelişimin eğitimle bilimle olacağına inanmışlar ATATÜRK 100 sene evvel ' ' İstikbal Göklerdedir ' ' dedi de biz bunu anlayamadık. Hiroşima ve Nagazaki kentleri yerle bir olduktan snra eğitimde okula başlayan her minik öğrenciye bu atom bombası atılmış kentleri gezdirmişler snra birde Japonya ' nın en büyük teknolojik kentlerini gezdirmişler ve eğitime başlayan her yeni çocuğa bu iki resimdeki fark için çalışırsanız böyle olur çalışmazsanız böyle olur denmiş. Japonya ' nın şuanki hali o çocukların eğitimdeki hırslı eseri... Adamların kaç tane otomobil markası var hepside 2. dünya savaşından sonra kurulmuş. Biz Çanakkale ' ye defalarca gidiyoruz ama şehitlerimizin orda niye yattığını hala anlayamayıp hırslanamıyoruz... Ayrıca uzaya kendi uydumuzu bile yollayamıyoruz Mitsubishi sağolsun bizim adımıza yolluyor
aynen abi sana katılıyorum