Zetor 7211 Hakkında

Arkadaşlar ot biçim/çevirme ve ufak çaplı nakliye işlerinde kullanmak için ekstra, uygun maliyetli bir traktör arayışına girdik. Bu esnada karşımıza çok uygun fiyatlı bir Zetor 7211 çıktı. Güç ve konfor bakımından (gerçi pek de birşey aramıyorduk :) ) ihtiyacımızı karşılayacak gibi duruyor.

Lakin bu traktörü daha önce hiç kullanmadığımız gibi çevremizde de görmedik. 1985-1999 yılları arasında üretilmiş 4 silindir, orjinal kabin ve fabrikasyon kompresörü olan bir makina. Sıvı soğutmalı, hidrolik frenli olması da çabası.

Kısaca traktör hakkında detaylı teknik bilgiye ulaşmama rağmen hiçbir kullanıcı yorumuna ulaşamadım. Sizden istediğim özellikle sağlamlık, kullanabileceği ekipmanlar, kabin randımanı, yakıt tüketimi ve kullanışlılığı hakkında bilgisi olanların yada çevresinde bu traktörü iyi-kötü bilenlerin, bahsettim konularda yardımcı olması. Bilgilerini paylaşması.

Bu traktörün piyasada az bulunmasından dolayı hakkında bilgisi olanın çıkacağını sanmıyorum ama yine de şansımı deneyim dedim.

Ynt: Zetor 7211 Hakkında

arapörenli/Murat ' a sor en iyisi.. ÇOK memnun olduklarını, satınca da ÇOK pişman olduklarını yazmıştı..

Sahibinden ' dekiler mi, başkası mı?

Biraz ezbere olacak ama 8 tl civarı, parasına göre ÇOK memnun kalırsınız..

Burda eskiler biliyo taa 1950 modelleri binenler, bilenler var... konuştuğum hepsi 'çok iyi, çok farklı bi çekişi vardı' diyo..

Zetorun ta en başından beri çekiş olarak bi artısı var.. bizzat da şahidim..

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg802784#msg802784 date=1385834042' Alıntı:
arapörenli/Murat ' a sor en iyisi.. ÇOK memnun olduklarını, satınca da ÇOK pişman olduklarını yazmıştı..

Sahibinden ' dekiler mi, başkası mı?

Biraz ezbere olacak ama 8 tl civarı, parasına göre ÇOK memnun kalırsınız..

Burda eskiler biliyo taa 1950 modelleri binenler, bilenler var... konuştuğum hepsi 'çok iyi, çok farklı bi çekişi vardı' diyo..

Zetorun ta en başından beri çekiş olarak bi artısı var.. bizzat da şahidim..

Sahibinden ' de var ama resmi yok. Satan arkadaşın eski ilanı vardı. Resim mevcuttu ama nedense ilanı yenilemiş ama yeni ilana resim koymamış. İlginç.

Fiyat dediğin gibi 8 lira. Orjinal kabinli. 265 alıp akaryakıt istasyonu sahibiyle akraba olmak yerine farklı bir alternatif peşine düştük. Karşımıza bu çıktı. Satan arkadaş hayvancılıkla meşgulmüş. Hayvanla takasa girerse kesin olur gibi geliyor.

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg802785#msg802785 date=1385834167' Alıntı:
Hasan usta ülkemizdeki en eski Zetorcu.. size yakın.. yerinizde olsam alıp giderdim.. o tamam derse tamamdır..

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-214/zetor-bas-usta-hasan-usta!/

Keşan ' da bir parçacıdan bahsettiler. Ne lazım olursa onda bulursun dediler. Keşan bize 60 km. Aynı kişiden bahsediyor olabiliriz. Zaten iş kesinlik kazandığı an hasan usta aklımdaki alternatiflerden biri.

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg802793#msg802793 date=1385835015' Alıntı:
Nettekilerden en temiz bu duruyo..

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-bicerler-traktorden-satilik-7211-zetor-1991-model-105405658/detay

Yalnız 7211 küçük değil orta-büyük işlerin motoru gibi duruyo.. 6911 (65 bg) var ondan küçük-önceki model Ford 5000 ile başabaş kapışıyo..

http://www.trakkulup.net/videolar-(alintilar)-217/ford-5000-vs-zetor-65/

7211 ' ler hakkında yeterli bilgiye erişemeyince sahibinden ' de gördüğüm 5211 ' ini satan Amasya ' dan hiç tanımadığım bir arkadaşı aradım. Durumu anlattım. Sağolsun tüm sorularıma cevap verdi. Parça olayı ile ilgili Keşan ' lı parçacıdan bahseden de o.

'Ne lazım olsa bir telefon açtık, 2 gün içinde geldi. Gerçi pek bi arıza durumuyla da karşılaşmadık ama öyle anlatılanlar gibi bir parça sıkıntısı falan da çekmedik.' dedi.

Üstelik Tekirdağ ' da da yetkili servisi varmış. Tek iş, sahibiyle anlaşmaya kaldı. Bugün 2 kez aradım, tel kapalıydı. Yarın tekrar deneyeceğim. Bakalım ne olacak. Olaki anlaşırsak, 7500-8000 gibi bir rakama, 92 model, kompresörlü, orjinal kabinli, 72 hp traktör sahibi olacağız :) hadi hayırlısı.

Kimi ararsan ara son nokta Keşan/Hasan ustadır :) Size o kadar yakınsa hiç korkma..

Küçük/orta işer için 5211

Orta/Büyük işler için 7211

Bu arada arapörenli-Murat en sağlam bilgiyi verecektir.. o paralara kesinlikle en iyi alternatif.. Zetor kalitesizlikten değil sahipsizlikten ucuz emin olabilirsin!

Bu arada o fotosuz ilandaki 7211.. 55 bg yazmış yanlışlıkla.. 70 bg civarı o motor!

Hava + orjinal kabin eder zaten o para.. kazası-belası yoksa tam kelepir.. galeridekiler 12-13 tl.. alınca çekişi-kaliteyi, farkı anlarsın zaten..

Eğer 20 tl kadar bütçe ayırabilirsen.. Mardinde 2 tane 7421 (72 bg) var.. 4x2 yeni kasa orjinal kabin..vs.

Aynıları Zetorun iyi bilindiği Akşehirde 10-15 tl daha pahalı..

80-90 ' lık motor niyetine kullan korkma..

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg803053#msg803053 date=1385847924' Alıntı:
Bu arada o fotosuz ilandaki 7211.. 55 bg yazmış yanlışlıkla.. 70 bg civarı o motor!

Hava + orjinal kabin eder zaten o para.. kazası-belası yoksa tam kelepir.. galeridekiler 12-13 tl.. alınca çekişi-kaliteyi, farkı anlarsın zaten..

Umut daha en başında Zetor ' la kanıma giren sensin zaten. Daha da kamçı vurma :) Şimdi çıkıcam yola yoksa :)

sebazios link=topic=70291.msg803061#msg803061 date=1385848675' Alıntı:
Umut daha en başında Zetor ' la kanıma giren sensin zaten. Daha da kamçı vurma :) Şimdi çıkıcam yola yoksa :)

Zetor ' un distribütörü olsam ilk işim Umut ' a bi tane helalinden HSX wermek olacak...Nasıl olsa reklam yapar durur :)

Kimlerin kanına girmedi ki o Umut :) Umut werdi bize, kargadan başka kuşlarda warmış dedirti.... :)

Hasan ustayı sabah bi ara deki 'bu Zetor diye bişe varmış, nasıl yarar mı' o kadar yeter... çiğerine kadar anlatsın :)

Avrupada öyle köyler yerler varki 100 motorun 80 ' i Zetor, şaka değil..

Ha ona verecek işim olsa al memnun olmazsan biz alalım diyecem :)

Murat abi huyum kurusun bişeyi iyi biliyorsam sus(a)mam.. zaten alırken zetorculara 'bak memnun kalayım kalmayayım yanımda yöremde duymayan kalmaz.. ona göre' demiştim.. :)

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg803059#msg803059 date=1385848418' Alıntı:
Eğer 20 tl kadar bütçe ayırabilirsen.. Mardinde 2 tane 7421 (72 bg) var.. 4x2 yeni kasa orjinal kabin..vs.

Aynıları Zetorun iyi bilindiği Akşehirde 10-15 tl daha pahalı..

80-90 ' lık motor niyetine kullan korkma..

Limit 60 bin ' di. İkinci el, maksimum 5 yıllık, 4x4 orijin kabin + klima +90 hp, balya makinasını bayırlarda hallaç pamuğu gibi atacak bi traktörde vardı gözümüz.

Kaza olunca erteledik. Şimdi gözümüzü yummadık ya, buna şükrediyoruz. Bu 7211 çok kelepir düştü diye niyetlendim. Sahibiyle bir görüşebilsem herşey netleşecek. Gelişmeleri yazarım.

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg803072#msg803072 date=1385849194' Alıntı:
Hasan ustayı sabah bi ara deki 'bu Zetor diye bişe varmış, nasıl yarar mı' o kadar yeter... çiğerine kadar anlatsın :)

Avrupada öyle köyler yerler varki 100 motorun 80 ' i Zetor, şaka değil..

Ha ona verecek işim olsa al memnun olmazsan biz alalım diyecem :)

Murat abi huyum kurusun bişeyi iyi biliyorsam sus(a)mam.. zaten alırken zetorculara 'bak memnun kalayım kalmayayım yanımda yöremde duymayan kalmaz.. ona göre' demiştim.. :)

Bi ara Z harfini sordum Umut ' a Zetor ' a tamamladı tam 2 saat telefonda :)

Seni sewiyorum Umut....Adam gibi adamsın...İyi ki tanıştık Trakkulup sayesinde...

Hermiyas link=topic=70291.msg803068#msg803068 date=1385848950' Alıntı:
Zetor ' un distribütörü olsam ilk işim Umut ' a bi tane helalinden HSX wermek olacak...Nasıl olsa reklam yapar durur :)

Kimlerin kanına girmedi ki o Umut :) Umut werdi bize, kargadan başka kuşlarda warmış dedirti.... :)

Valla forumda yazdıklarını düzenli takip etmeye çalıştığım insanlardan Umut. Sonra sen varsın Hermiyas (isim bilmediğimden özür), hacimmt var. Az yani. Fanatiklerden zaten gına geldi. Objektif yorumları olan sizler gibi insanlar da olmasa forum çekilecek dert değil :)

sebazios link=topic=70291.msg803077#msg803077 date=1385849560' Alıntı:
Valla forumda yazdıklarını düzenli takip etmeye çalıştığım insanlardan Umut. Sonra sen varsın Hermiyas (isim bilmediğimden özür), hacimmt var. Az yani. Fanatiklerden zaten gına geldi. Objektif yorumları olan sizler gibi insanlar da olmasa forum çekilecek dert değil :)

Estağfurullah, ismim Murat, sebazios demeyeyim bende sana :)

EywAllah teweccühün için...Teşekkürler...

Kaza mı geçmiş olsun.. pikapla bi kaza vardı forumda sen miydin?

Murat abi dedimya huyum kurusun bazen para verseler bi kelime konuşasım gelmez bazen para verseler susturamazlar :)

Bu arada dün yazmıştınya.. proje-yenilik-deneme ne gelirse elimizden kendi çapımızda hazırız..

Hermiyas link=topic=70291.msg803079#msg803079 date=1385849817' Alıntı:
Estağfurullah, ismim Murat, sebazios demeyeyim bende sana :)

EywAllah teweccühün için...Teşekkürler...

Memnun oldum. Laf değil. Gerçekten.

Benim ismim de Yılmaz. Samimi bulduğumdan isimle hitaptan yanayım ama mahsuru olursa Abi ' ye çevirebilirim. Aynı durum Umut senin için de geçerli. Bu arada profildeki yaş kilitlenmiş. 32 olduk.

UÖZKAN.77 link=topic=70291.msg803080#msg803080 date=1385850016' Alıntı:
Kaza mı geçmiş olsun.. pikapla bi kaza vardı forumda sen miydin?

Murat abi dedimya huyum kurusun bazen para verseler bi kelime konuşasım gelmez bazen para verseler susturamazlar :)

Bu arada dün yazmıştınya.. proje-yenilik-deneme ne gelirse elimizden kendi çapımızda hazırız..

Aynen öyle :)) Mitsubishi L200 4x4 ' ü hurdaya veren benim. Hatırlanmak güzel bi duygu ;)

Bu arada seninle de resmen tanıştırılmadık. Memnun oldum.

sebazios link=topic=70291.msg803085#msg803085 date=1385851099' Alıntı:
Memnun oldum. Laf değil. Gerçekten.

Benim ismim de Yılmaz. Samimi bulduğumdan isimle hitaptan yanayım ama mahsuru olursa Abi ' ye çevirebilirim. Aynı durum Umut senin için de geçerli. Bu arada profildeki yaş kilitlenmiş. 32 olduk.

Aynen öyle :)) Mitsubishi L200 4x4 ' ü hurdaya veren benim. Hatırlanmak güzel bi duygu ;)

Bu arada seninle de resmen tanıştırılmadık. Memnun oldum.

Sorun değil nasıl arzu edersen hareket edebilirsin...Relax ol :)

Memnun oldum Yılmaz....

Bu arada geçmiş olsun, gözümden kaçmış....

Hava demişken şunu da yazalım herşey netleşsin.. Zetor yeni kasalardaki hava sadece hava olsun diye konmamış :) frenlere de katkısı var.. burda 'bacanaklar' mahallesi diye biyer var 18-20 tona yakın yükle indim.. birine desen kafayı mı yedin der gözüyle görse inanmaz.. hem dolambaçlı, hem dik.. ÇOK ciddi etkili kaliteli bi fren sistemi var..

Elimle tartmadım ama 17-18 tona kadar bizim damper rölantide kalkıyo.. o yükü HİÇ oynatamadı!

Eğer 7211 ' deki havada frene destekliyse daha ne olsun..