GÜRŞAH RÖMORK/TEKİRDAĞ

Ynt: GÜRŞAH RÖMORK/TEKİRDAĞ

Evet ama değer o paralara..

Dolu dingil..

5 mm taban sacını, telli kamyon lastiklerini, özel tır/trayler krikosunu normal fabrikasyonlarda ÇOK zor görürüz.. anca özel yapım olacak..

Şu silindir taşıyanı tarımda kullan 20 tonu duymaz..

Mesela pazar lideri Palazoğlu standart römorklarında 2,5 mm taban sacı kullanıyo.. bunlara hiç bişe demesen 4-5 mm kullanıyo zaten kendileri sağlama alışmışlar, el emeği göz nuru..

ha görüntü-görsellik süs-püs zayıf o kadar.. zaten kendilerine de biraz da görüntüye önem verin demiştim o zaman :)

Gülşah römork trakyada bir tanedir. Bizde geçen sene aldık memnunuz. Fiyatları yüksek olabilir ama kalitelidir işçiliği yüksektir karşılığını alırsınız. Müşteriyi asla üzmezler.

UÖZKAN.77 link=topic=70293.msg802834#msg802834 date=1385837838' Alıntı:
Aha buldum.. boyu değil eni 3 metre gene özel amaçlı..

Bu arad ikiz dingil/tandem ama 8 teker HİÇ kullanan gören duyan var mı? Tarımda nasıl acaba..

bana jant patlatmaya birebirmiş gibi geldi. ayrıca dingil çok uzun buyüzdende makas dibinden kırılabilir düşüncesindeyim. istihap haddini bilmek gerek genede dingil konusunda konuşmak için ama.

Zaten kanunen 210 cm gibi bi sınır var.. bu özel üretim.. ama adamların işçiliğe-malzemeye bakınca mutlaka sağlam bişey yapmışlardır..

Peki bu ikizdingil/8 teker olayı nasıl acep?

UÖZKAN.77 link=topic=70293.msg802876#msg802876 date=1385840301' Alıntı:
Zaten kanunen 210 cm gibi bi sınır var.. bu özel üretim.. ama adamların işçiliğe-malzemeye bakınca mutlaka sağlam bişey yapmışlardır..

Peki bu ikizdingil/8 teker olayı nasıl acep?

malzeme sağlam ama kozmetik için aynı şeyi söyleyemiycem bence görüntüde çok önemli römork biraz yakışıklı olmalı :) geçtiğimiz yaz Palazoğlu 10T aldık bakalım nasıl çıkacak bkaç seneye görcez..

Bizde 6 tonluk 4 tekerlekli ürünleri var. Senelerdir kullanıyoruz. Gerçekten çok sağlam ve kullanışlı römorklar. Dışarda bırakmadıktan sonra kolay kolay bişi olmaz. Hatta bir tanede 10 tonluk modellerinden alacaktık. Fakat daha sonra temiz bir Palazoğlu aldık. Gürşah gerçekten çok sağlam römork üretir. Yerlerine gidip bizzat gördümde. Hatta internette yerlerini ve yaptıkları işleri paylaşmıştım. Trakya ' da da büyük çiftçiler tarafından da tercih edilir. Özellikle sağlamlık ve traktörü yolda sarsmaması en büyük tercih etkenlerindendir. Tasarım konusunda bencede biraz geride kaldılar. 90 ' lı yıllardaki tasarımı hâla devam ettiriyorlar. Daha modern çizgileri kullansalar daha da pazarda etkili olurlar diye düşünüyorum...

Palazı da gezdim kesinlikle kötü diyemem lakin vasat diyelim, normal iş görür.. ha özel istekle de istediğini yaparlar o ayrı..

Biz tarımdan ziyade hafriyat, taş toprak taşıyacak ÇOK sağlam bişey arıyoduk o dönemde.. düşün kepçe taş-toprağı yükleyecek pat diye yüksekten boşaltacak taban sacı-yapısı ÇOK önemli..

Aradığımızı bulamayınca özel yaptırdık zaten.. ama aklım şu Gürşah ikiz dingil/8 tekerlerde kaldı.. hiç görmeden aslında hafriyata şöyle özel bişe olacak diyodum meğerse adamlar yapmışlar... nasip.

UÖZKAN.77 link=topic=70293.msg803040#msg803040 date=1385847003' Alıntı:
Palazı da gezdim kesinlikle kötü diyemem lakin vasat diyelim, normal iş görür.. ha özel istekle de istediğini yaparlar o ayrı..

Biz tarımdan ziyade hafriyat, taş toprak taşıyacak ÇOK sağlam bişey arıyoduk o dönemde.. düşün kepçe taş-toprağı yükleyecek pat diye yüksekten boşaltacak taban sacı-yapısı ÇOK önemli..

Aradığımızı bulamayınca özel yaptırdık zaten.. ama aklım şu Gürşah ikiz dingil/8 tekerlerde kaldı.. hiç görmeden aslında hafriyata şöyle özel bişe olacak diyodum meğerse adamlar yapmışlar... nasip.

Palaza 3 sefer toprak yükledim kepçeyle farketmeden biraz fazla koymuşuk 15 16 ton falan oldu. taban sacına bişey diyemem benim izlenimim sağlam(bendekisi) fakat ilave saçlar için aynı şeyi söyleyemiycem o römorka kapak zinciri takmamak çok büyük bir yanlış. 2 tane boru var genleşmeye karşı yeterli değil üst ilaveleri tuttuğu gibi orta babalardan birbirine bağlanmış sağlam bir zincirde gerekirdi. 3 kere toprak attık şimdi kapak açarken üstündeki ilaveye azıcık sürtme yapıyor bukadar çabuk yavşamaması lazım. tabi dediğiniz gibi arz ve talep meselesi lakin bunu evvelden boyayı sürmeden onların düşünmesi gerekir bizde kaynak yaparak boyayı ve römorkun orjinalliğini bozmamış oluruz.

10 tonluğa 15-16 çok olmuş..

Zinciri ortaya hatta arkaya attık yoksa şişti ama 19 tona kadar çıktık biz.. bide kum yolda yaylandımı.. hatta yaş gübrenin yolda yaylanınca as 900 ' ün kasayı patlattığını duydum.. hareket halinde işler değişiyo..

Bizimkinin orjinalliğini boyayı bozduk ama şarttı, babaların sağlamlaştırılması, zincirler.. teferruat ama şart.. başında durabilsek iyiydi ama telefonla uzaktan bu kadar oldu.. haa şaşeye tek laf yok 14 tonluk römorka 20 tonluk şase koymuş usta, bide tabanımız çok iyi istersen taş-kaya yükle.. o kadar..

Evet hardox aynı kalınlıktaki normal çelik malzemeden bikaç kat sağlam ve pahalı.. palaza gidip hardox görüştüm yarım motor parası hesap çıktı..

Hafriyat tırları hep ona döndü..

Lakin biz o kadar para kazanacak mı diye.. şöyle bi çözüm bulduk; 2-2,5 mm taban sacı yerine 3 mm kullandık (5 mm bizim ebatlarda eşek ölüsüne dönecekti) ama alttaki takviye olukları hem kalın hem normalden yaklaşık 2 kat sık kullanarak kendimizce çok ağırlaştırmadan çok sağlam bi römork yaptık..

Darası 3,3 ton ama 19 tona kadar at..!

Şöyle bi fikirde vardı;

Alta ahşap üstüne saç atarak taş-kaya attımı yaylanma destek fikri.. hafriyatta yabana atmayın. Allatki 2 cm ahsabın üstüne 3 mm ' de saç attımı al sana hardox.. ucuz etkili bi çözüm daha..

Hatta bizim yerli ucuz/basit etkili hardox fikri tam olarak şuydu;

Ciddi büyük hafriyat düşünene yarar bu formül..

Alta 2 cm iyisindan ahşap + araya şu tır dorselerine vs. serilen siyah sağlam laylon kaplama + 3 mm saç.. iddia ediyorum.. hardoxtan ucuza gelir ondan kesinlikle aşağı KALMAZ! Niye çok katlı ve yaylanma var.. ha bide tabanın altındaki destekler normalden sık olacak..

Üşümemek için kalın değil kat kat giymek önemlidir, mantığıyla sağlamlık için kalınlık değil kat kat taban mantığı..

Aha size yerli usul Hardox :)

UÖZKAN.77 link=topic=70293.msg803082#msg803082 date=1385850436' Alıntı:
Hatta bizim yerli ucuz/basit etkili hardox fikri tam olarak şuydu;

Ciddi büyük hafriyat düşünene yarar bu formül..

Alta 2 cm iyisindan ahşap + araya şu tır dorselerine vs. serilen siyah sağlam laylon kaplama + 3 mm saç.. iddia ediyorum.. hardoxtan ucuza gelir ondan kesinlikle aşağı KALMAZ! Niye çok katlı ve yaylanma var.. ha bide tabanın altındaki destekler normalden sık olacak..

Üşümemek için kalın değil kat kat giymek önemlidir, mantığıyla sağlamlık için kalınlık değil kat kat taban mantığı..

Aha size yerli usul Hardox :)

Görüşlerine kısmen katılmakla birlikte Umut Hardox sadece bu demek değil...

Lütfen bi inceleyin...=> http://www.trakkulup.net/romork-tasima-ekipmanlari/hardox-celik-romork-dorse-kasa-nedir-nasildir-ne-ise-yarar-video/new/#new

Sanayide bu İsveç çeliğinin temsilcilerine bi denk geldik vaktiyle.. hardox 1 mm normal çelik 2 mm.. hardox 2 kat ince ama 2 kat sağlam.. hatta numune mendil kadar örnekler vardı normali elimizle eğip mendil gibi katladık.. hardox ' un maşllahı var..

Tarihte, hatta geçen belgeseli vardı.. Şam Çeliği/Dımışkı diye bişey var.. hala formülünü-sırrını arıyorlar.. Ecdad, Müslümanlar öyle bi ustalığa-işçiliğe ulaşmışki.. ürettikleri kılıç kendinden 2 kat büyük kalın kılıçları doğruyo..

Hardox da bizim işimiş abi :)