bir fikir veya yardım...

sayın arkadaşlar bir çogumuz uzun yılardır buradayız bir çok konuda fikir ve düşüncelerimizi paylaştık..tartıştık..üzüldük..sevindik..kızdık..küstük vs..şu trakkulupde sağlam dostlugu kuramadık kurulduysada sınırlı kaldı..hepimiz iyi niyetli arkadaşlarız..keşke şu arkadaşlık dotluk sanal olmasaydı..bir birlerimize imece usulü yardımlarımız faydalarımız dokunsaydı...içimizde bir çogumuz kayboldu gitti sevdiklerimiz bir abimiz rahmetli olmuştu...çiftçilik hepimiz biliyoruz bir çıkarıyor iki batırıyor...keşke birbirlerimize yardımlarımızda dokunsa bir batmışı bir ağlayanı kurtarsak ...art niyet olmadan....keşke...

Ynt: bir fikir veya yardım...

bilmiyorum nasretin hocanın göle yogur çalması gibi bir maya belki tutar ...herkesin sevdiği bir burada bir arkadaşımız zorda hepimiz zordayız.. buyıl iki kez battık bir iklim vurdu bir hükümet ithalat politikası kredi ve borcu borçla ödüyoruz dahada ödeyemedik..ama insan çare arıyor yaradandan ve dostlarından..

Abi dediklerine katılıyorum lakin, Nail abinin de dediği gibi bir durumda war....

Ayrıca şunu gördüm çiftçi ya da köylü kesimi para kazanmadı mı karşı tarafa hiç ödeme yapmıyor...

Kazanırken kazancının tamamını da sürekli gelecekmiş diye yiyor bitiriyor parayı....

Futbol adamı Lucescu Türkler için şunu der:

'Biz Romanya ' lılar 10 Lira kazanırsak, 2 Lira harcar, 8 Lira biriktiririz...Siz Türk ' ler ise 10 Lira kazansa 100Lira borca giriyor'

Welhasıl kazandığınıda yiyen, saklamayan artı üstüne borca giren bir milletiniz genel olarak....

Helal Lucescu :)

Bi ara Sanal Kooperatif fikrini ortaya attık.. Murat abi ortak makine-ekipman alımını..

Yeterli ilgi görmedi demek daha zamanı var dedik geçtik..

Haa en azından kan gruplarımızı yazıp bi kan bankamız olsa en azından yoktan iyidir.. Forum yöneticilerine duyrulur..

Bütün herkese başta konuyu açan yusuf abime ve diğer abilerime arkadaslarima tek tek Teşekkür ediyorum yazdıkları değerli satırlar için ve gerçekten birlikte yapılması gerekenler var birlik olduktan sonra yapılmayacak birşey yok Keske Hep birlik ve beraberlikle zorlukların altından rahatça kalkabilsek saygılar...

çok güzel söylenmiş karşılıksız ve art niyetsiz yardımlaşalım diye ama şahsi kanaatim bugüne kadar iyilik yaptığım insanların tamamına yakını benim onlara yaptığımı iyilikleri unuttu ve içlerinde selam bile vermiyenler var.ben artık kolay kolay kimseye yardım etmiyom çünkü değer bilen insanlar azaldı. :S

tammer link=topic=70301.msg803382#msg803382 date=1385921025' Alıntı:
çok güzel söylenmiş karşılıksız ve art niyetsiz yardımlaşalım diye ama şahsi kanaatim bugüne kadar iyilik yaptığım insanların tamamına yakını benim onlara yaptığımı iyilikleri unuttu ve içlerinde selam bile vermiyenler var.ben artık kolay kolay kimseye yardım etmiyom çünkü değer bilen insanlar azaldı. :S
Seni Tebrik ediyorum abi.Bugüne kadar iyilik yaptığım kişiler benide arkamdan vurmaya başladı. Bende artık herkese kolay kolay yardım etmem.

Seni Tebrik ediyorum abi.Bugüne kadar iyilik yaptığım kişiler benide arkamdan vurmaya başladı. Bende artık herkese kolay kolay yardım etmem.

aynen dediğin gibi kardeşim bak bilen biliyo.adama tohum verdim çıkınca yerine getir dedim ekini biçti adam yok ortada evine gittim emanet verdiğim tohumu zorla aldım ben unuttum diyo.birine bi varil mazot verdim işini gördü 2 ay geçti mazot yok ondan gittim aldım mazotu şimdi oda darılıyo.elimizle verdik ayağımızla gittik .şimdi gelde yardım et. eskilerin bi lafı vardır itin hatrı yoksa sahibinin hatırı var diye kimi akraba kimi komşu .velhasıl hiç bişey eskisi gibi değil en güzeli meraba meraba .

tammer link=topic=70301.msg803400#msg803400 date=1385922368' Alıntı:

aynen dediğin gibi kardeşim bak bilen biliyo.adama tohum verdim çıkınca yerine getir dedim ekini biçti adam yok ortada evine gittim emanet verdiğim tohumu zorla aldım ben unuttum diyo.birine bi varil mazot verdim işini gördü 2 ay geçti mazot yok ondan gittim aldım mazotu şimdi oda darılıyo.elimizle verdik ayağımızla gittik .şimdi gelde yardım et. eskilerin bi lafı vardır itin hatrı yoksa sahibinin hatırı var diye kimi akraba kimi komşu .velhasıl hiç bişey eskisi gibi değil en güzeli meraba meraba .
aynen abi

işin özü şöyle.. önceden insanlar bizim dedelerimiz ninelerimiz banka nedir bilmez kredinin uzaylı bir yaratık olduğunu sanan az ürün ile çok paralar kazanan giderleri az gelir çok olunca konuya komşuyada yararım dokunsun deyip onların işlerinede koşan maddi manevi yardım eden insanlardı. şimdi ise tüketim manyağı olmuş insanlar cebinde parası olmayıp borçla krediyle yaşayan ekip dikip hayvan besleyip para kazanamayıp 'benim kendime faydam yok başkasına nasıl yardım edeyim, benim derdim bana yeter..' diyor doğal olarak. anlayacağınız bu yaşam mücadelesi insanları birbirinden koparıyor kendinden başkasını düşünemez oluyorsun. benim düşüncem böyle.

Batana çıkana yardım etmek zor. Zaten burada herkesin durumu benzer. Ama mesela bir ürün alınacak ise forumda ihtiyacı olanlar birleşip bir liste yaparlar ve toplu alım gerçekleşir. Toplu alım olduğu için de indirime gidilir. Bu herkesin işine gelir bence. Mesela traktör bile alınacaksa o traktörden isteyen, ciddi olanlar liste yapar ve sipariş verirler.

İthal ürünlerde (tohum vs.) de toplu alımlara gidilip masraf bölüşülebilir.

hz ALİ r.a derki ben herkese iyilik yaptım ama karşılıgında hep kötülük gördüm...ama ben iyilik yapmaktan asla vazgeçmedim..araştırın...
ben çok yapıyorum karşılıgı iyi veya kötü olsada bunu yapmalıyız...insanlık müslümanlık ve islam ve kuran ve hz MUHAMMED A.S bunu der..
neyse konu bu arkadaşlar mesale x arkadaşın durumu kötü buna isme herkes gönlünden ne koparsa yardım yapar bunlar olur kimse bu iyiliklerin altında kalmaz...birbirine km olarak yakın olanlar başka yardım eder görerek..ödünç olur hibe olur arkadaşlık olur dortluk olur hediye olur hayır ne olursa ...
şahsen ben de çok zor durumdayım...ama yardım ederim ne olcak...
keşke bunu yapa bilsek topluca kan bagışı gibi düşünün mesela veya bir afet bölgesinde ülkesine yardım gibi hesaba isme gönderelim...ben biliyorum onun zorda oldugunu sizlerde biliyorsunuz tanıyanlar herkesinde sevdiği biri...bu yapılır hemde canı gönülden...

FEHİM link=topic=70301.msg803826#msg803826 date=1385972611' Alıntı:
yardımlaşmak güzel birinin elinden tutmak çok güzel de geçen günlerde bu fiyata römork satanlar la ilgili konu vardı. bizleride kertiğine getirmeye çalışmasınlar. köylü kardeş

konuyu anlamadım..bu konuyla ilgisi ne...
konu zor durumda olan birine yardım..

yardım bu rıza ve gönül işi zorla degil ALLAH RIZASI VAR.. kandırmak kandıran kendine yapar...onun kanında ve sütünde varsa kimse birşey yapamaz...

Keşke Gerçekten Birbirimize Yardımcı Olabilsek. İnanıyorum ki Birçoğumuz Aynı Niyet ve Görüşteyiz, Fakat İnsanlar Öyle Bir Duruma Geldi ki; Sen Doğru Bile Olsan, Karşının Tutarsızlığı Etkileyip Senide Kendi Şahsiyetine Teşvik Edebiliyor. Bu Durum İse Güvensizliği Ortaya Çıkarıyor Güvensizlik İse Seni Mesafeli Durmaya İtiyor.
Rabbim Tüm Borçluların Yar ve Yardımcısı Olsun...

herkesin yapacagı bir şey vardır...herkes zamanı gelince bir yere bir yerlere yardım yapıyor biz kimsenin borcunu ödeyelim diye çıkmadık...bu bir imece bu bir yardım siz varlıktan yokluga düşmenin ne oldugunu bilirmisiniz biz bunları dolu dolu yaşadık..çeveremizde okadar çok ki...zengin yatıp fakir yatanları adam yerine konmayıp selem verilmeyen fakir insanların zengin olup hor görenlerin fakir oldugunu ben bunu köyümde yaşadım....ve gördüm...
niyeti olan hiç laf ebeliği yapmaz hayırın ALLAH rızası olduktan sonra geri laf ...
şuan ismini yazamıyorum isteyen gerçekten bir yardım yapacaksa abi kardeş dost varsa özelden bu işi çözeriz..rencide bir durum olmasın...