‘Motorcu’ iki Hintli üretim için geldi

‘Motorcu’ iki Hintli üretim için geldi
Sadi ÖZDEMİR
2 Aralık 2013

DÜNYANIN en büyük motosiklet üreticisi Hero Motor ile dünyanın en büyük üçüncü üreticisi Bajaj Auto, Türkiye’de üretim yapacak. Hero; Asya Motor ile, Bajaj; Kuralkan ile anlaştı. İç pazarda da rakip olan Asya Motor ile Kuralkan’ın fabrikalarında yeni hatlar kuruluyor.

YILLARDIR umulduğu gibi büyüyemeyen Türkiye motosiklet pazarında çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de pazarın küçük kalması nedeniyle kurulu kapasiteleri çok yüksek olsa da üretimleri çok düşük kalan iki motosiklet fabrikası Asya Motor, dünyanın en büyük motosiklet üreticisi Hintli Hero Motor ile, Kuralkan (Kanuni) ise, bir diğer Hintli motorcu olan Bajaj Auto ile üretim anlaşması yaptı. Hero’nun teknik ekibi Nazilli’deki Asya Motor fabrikasında, Bajaj’ın teknik ekibi ise Kuralkan’ın Tuzla’daki fabrikasında üretim hatlarını kuruyor.

HONDA’DAN SONRA ASYA MOTOR

Asya Motor Yönetim Kurulu Başkanı Uysal Soysal, Hero Motor’un yakın zamana kadar Honda ile ortak olduğunu ve Honda için üretim yaptığını hatırlatarak, bu ortaklık bittikten sonra Hero’nun bütün dünyada kendi üretim ağını oluşturmaya başladığını anlattı. Soysal, “2014 sezonu itibariyle Hero marka motosikletler Türkiye pazarında satışa çıkacak. İlk etapta 3 modelin Nazilli’de üretimi başlayacak. Hero, motosiklette dünyanın en ileri teknolojilerine sahip. Şu anda ekipleri bizim fabrikamızda gerekli düzenlemeleri yapıyor. Hem üretimimiz hem çalışan sayımız kısa sürede ikiye katlanacak” dedi. Soysal, Hero’nun Avrupa pazarı için de Türkiye’de üretimi önemsediğini vurguladı.

TEKNOLOJİ GETİRİYORLAR

Dünyanın en büyük motosiklet pazarı konumundaki Hindistan’ın aynı zamanda motosiklet üretiminde de büyük birikime sahip olduğunu söyleyen Kuralkan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sait Kuralkan ise, “Bajaj, Türkiye’de üretime yeni teknolojilerle geliyor. Çok yakında 3 modelin üretimine başlıyoruz ve hem Türkiye hem de Avrupa pazarına satış hedefliyoruz” dedi. Türkiye’nin, Bajaj Auto’nun dünya genelinde faaliyet gösterdiği 53’üncü pazar olacağını söyleyen Sait Kuralkan, “Halen yıllık 200 bin adetlerde olan Türkiye motosiklet pazarının yakın gelecekte Avrupa’daki en büyük Pazar olacağına inanıyorlar” diye konuştu.

Hero yılda 7 milyon motosiklet üretiyor

ASYA Motor ile distribütörlük ve üretim anlaşması yapan Hero Motor, 7 milyon adedi bulan yıllık üretimi ile dünyanın en büyük motosiklet üreticisi konumunda. Hero, 1947 yılında kuruldu. 1983 yılında Japon Honda ile ortak üretime başladı. 2011 yılına kadar Hero Honda ve Honda modellerini üretip dünyaya sattı. 2011’de Japon ortağından ayrılma kararı alan Hero bu ortaklığını yakın zamanda tamamen bitirecek. Hero fabrikalarında 11.000 kişi çalışıyor. Çalışanlarının 750’si mühendis ve Ar-ge teknikeri. 3 büyük üretim tesisi olan Hero, Hindistan’da 60.000 kilometre veya 5 yıl garanti veriyor. Avrupa pazarında ilk Türkiye ile yer almaya başlayan firmanın Hindistan’daki pazar payı yüzde 50. Hero’nun bazı modelleri 1 litre yakıt ile 75 kilometre yol gidebiliyor.

Bajaj’ın üç tekerli üretimi de var

KURALKAN ile distribütörlük ve üretim anlaşması yapan Bajaj Auto Ltd., Hindistan’ın ikinci en büyük motosiklet imalatçısı. 2012-2013 mali yılında, Bajaj 3.8 milyon motosiklet; 515.000’in üzerinde 3 tekerli araç imal etti ve sattı. Bajaj hisseleri Bombay ve Hindistan Milli Borsası’nda Küresel Depo Sertifikası Londra Borsası’nda işlem görüyor. 6.9 milyar euro piyasa değeri olan Bajaj Auto, Türkiye’de ilk etapta 3 modelin üretimini yapacak.