avare kaldım bugün ve birkaç deneme yaptım

merhaba arkadaşlar
bugün kurban bayramından buyana ilk defa işim yoktu yatayım dedim yatamadım 9 da kalktım döndüm dolaştım baktım vakit geçmiyor

neyapsam derken yegenim aklıma girdi amca traktörleri çekiştirelim dedi
bende oldum olası böyle şeylere karşıyım hep olumsuz baktıgım bir konu bu çekişme olayları fakat işin açıgı iyi gaz verdi yegenim birazda şeytana uydum ve
çekiştirme işine başladık :D
çekişmeyi evin avlusunda sert sayılabilecek toprak zeminde yaptık
kural olarakta çekişecek traktölerin hepsi en küçük vites ve 10 gaz(1000devir) olacak şekilde ayarladık önce normal çekme sonra ayn vites ve aynı gazda karşıdaki traktörün el frenini çekip deneme yaptık
bu şekilde 6 traktörden 4 tanesini denedik
merak eden arkadaşlar butür çekişme olaylarını merak eden arkadaşlar için sonuçları yazacagım

önce kabinsiz 2012 model td75d tekçeker traktörümle yeni aldıgım kabinli 2013 model td65d yi bagladık
ikisinin vitesleride 1in1ine aldık ve 10 gaz verdik 75in üzerinde 60-70kg falan gelen bir tampon vardı onun dışında standartagırlıkları vardı
65 ise standart agırlıklarıydı başka agırlık yoktu
çekişmeyi 75 kazandı el frenleriyle denedik 65in el freni çekiliyken 75 çekti 75 in el freni çekiliyken 65 çekemedi yerinden oynatamadı hatta

sonra 2010 model çiftçeker td65d dt ile 1012 model tekçeker td 75d yi bagladık çift çeker standart agırlıklarıyla 75 ise tampon fazlalıgıyla çekişti çift çekere almadan eşit sayılabilecek bir çekişme oldu yani ikiside birbirini çekemedi az birşey sanki 65 çekti gibi ama net degil
65i çift çekere alınca 75i sürüyüp götürdü sonra el freninde denedik 75 65i kıpırdatamadı 65 ise hem tek çekerde hem çift çekerde 75i kıpırdattı biraz da çekti hatta çift çekere alınca sesi bile degişmeden çekti diyebilirim

sonra 2005 model tenteli standart agırlıklı ve 60-70 kg lik tamponlu başagımla 2013 model standart agırlıklı tekçeker kabinli td65d yi bagladık yine en küçük vitesler ve 10 gaz şartıyla
65 başagı çekişmede biraz çekti ama rahat çekemedi sonra el frenini çekip denedik sırayla
başak 65i kıpırdatamadı bile 65 ise biraz zorlansada başagın el freni çekiliyken biraz çekti
buarada başakta 13-36 lastik 65 tekçekerde ise 14-30 lastik var ben başagın yenilmesinin bundan dolayı oldugunu düşünüyorum

sonra 55-56 ile tt55imi deneyecektik fakat 55-56da kazayagı takılıydı çıkarmaya üşendik bu ikisinide ilerde boş bir vakitte deneyecegiz arkalarında alet yokken
günün sıralaması çekişmeler sonucunda şu şekilde oluştu
1. nh td65d dt çiftçeker 2010 model tenteli 13-36 lastik
2. nh td75d tekçeker 2012 model tenteli tamponlu 13-38 lastik
3. nhtd 65d tekçeker 2013 model kabinli 14-30 lastik
4. başak 2073 sh 2005 model tekçeker tenteli tamponlu 13-36 lastik
video hani derseniz bu iş okadar hızlı anlık geliştiki bu çekişmelerin hepsini 10-15 dk da tamamladık ve işin dogrusu video çekmek aklıma bile gelmedi :D
not: traktörlerin model yıllarını yazma sebebim model yılına göre traktör agırlıklarında bazı degişiklikler oluyor bundan dolayı model yıllarını yazdım daha açıklayıcı olsun diye

Ynt: avare kaldım bugün ve birkaç deneme yaptım

ikizceli link=topic=70403.msg804924#msg804924 date=1386106626' Alıntı:
heyecanlı bir gün geçmiş.

umulmadık bir zamanda ilginç bir tecrübe oldu kafamdaki soru işaretlerine cevap buldum birnevi

uzay kasa link=topic=70403.msg804931#msg804931 date=1386106815' Alıntı:
:D Ah hemşom ah ne diyeyim ki ben sana.Keşke video çekmeyi akıl edeydin.

valla anlık gelişen olaylar hemşo bizim yegen durmadı biranda elinde halatla karşıma dikildi :)

fatih381985 link=topic=70403.msg804934#msg804934 date=1386107002' Alıntı:
vay be baya çekişme olmuş eğlence bulmuşsunuz kendinize bana göre td75 drayetli çıkmış tabi güç ve silindir farkı var

aynen durduk yere çekişmenin içine düştüm resmen :)
75 maşallah harbiden çok güçlü makina fakat sanırım kiosu çiftçekere yetişmedi ondan ona karşı kaybetti

Deliorman link=topic=70403.msg804946#msg804946 date=1386107660' Alıntı:
İyimiş abi , her türlü kombinasyonu denemişsiniz.

evet elimizi katmışken biraz denedik ve sonuçları görmüş olduk :)

omerfarukkoc link=topic=70403.msg804962#msg804962 date=1386108081' Alıntı:
Güzel Gün Yaşamışsınız Abi :D

Bu Arada Çifçeker 65 ' le Tekçeker 65 ' i Denememişsiniz Heralde ?
Çiftçeker 65 i Tekçekerde Deneseydiniz Keşke :)

75 çeekince kabinli 65i
bide çift çekeri deneyelim 75le dedik eger çift çekeride çekseydi ozaman çiftçekerle kabinliyi deneyecektik ama çift çeker agır olunca 75i çekti bizde nasılsa 75 zaten kabinli 65i çekmişti diye çiftçekere kabinliyi hiç takmadık nasılsa sonuç belliydi
sadece 75 kabinli 65i çekince benim kafama soru işaretleri doldu dedim bu agırlıkla buna çekiliyorsa başakda çeekr bunu dedim ama başaga ezilmedi kabinli
oda agırlık olarak başaktan fazla sanırım

şaka bir yana eşit şartlarda yani en düşük vites ve eşit gazlarda ortaya çıkan sonuçları görmüş olduk
hernekadar traktörler için bunlar belirleyici bir etmen olmasada bilgi sahibi olduk traktörleride fazla incitmeden işi uzatmadan tatlı tatlı hallettik

hatta üstüne birde kabinli traktörümün klimasının sıcak sorunu vardı sıcak üfürmüyor diye onuda burda geçen gün konu açıp sormuştum bugün onuda denedim bugday ektigim yerleri bi gezeyim dedim hem kaç dk da ısıtacak diye denemek için kabinli 65le gittim
dördüncü dk dan sonra üfürdügü soguk hava normalleşmeye başladı altıncı dk dan sonra ılık hava vermeye başladı tam randımanlı sıcak havayı ise dokuzuncu dk dan sonra vermeye başladı tabi bu arada gözüm ısı göstergesindeydi ısı göstergesinin ibresi arttıkça sıcaklıkta arttı kabin içinde

bugün böylece epey tecrübe yaşamış oldum
tek üzücü durum ilk ektigim iki bugday tarlalarımı gezdim(ekeli 27 gün oldu bugün)
birinde hiç bugday yok tarla ekerken tam kuruydu hala boş tarla
diger tarla ise ekerken ala darbızdı bazı yerlerin bugdayı çıkmış bazı sı çıkmamış uzun zamandır yagmur bekliyoruz yagmurda yagmayınca ala darbıza ekilen yerler sakat olacak bu belli oldu
bakalım hayırlısı

YAVUZ_13 link=topic=70403.msg804971#msg804971 date=1386108825' Alıntı:
hernekadar traktörler için bunlar belirleyici bir etmen olmasada bilgi sahibi olduk traktörleride fazla incitmeden işi uzatmadan tatlı tatlı hallettik
En Güzeli Ve Normali De Bu Zaten Abi, İyi Olmuş ;)

O Kalorifer Mevzusunu da Tecrübe Etmene Sevindim ;)

Ekinlerde Bu Sene Bizim de Sıkıntılıydı da Suladık Çıkardık Mecburen, Biraz Masraf Ettik Ama Tarla Orda Boş Dururken Sen Burda Boş Duramıyorsun...
Ülke Genelinde Kuru Tarım Yapılan Yerlerde Ekinler Sıkıntılı Galiba, Yağış Çok Olmadı, Havalar da Soğudu...

omerfarukkoc link=topic=70403.msg804979#msg804979 date=1386109543' Alıntı:
En Güzeli Ve Normali De Bu Zaten Abi, İyi Olmuş ;)

O Kalorifer Mevzusunu da Tecrübe Etmene Sevindim ;)

Ekinlerde Bu Sene Bizim de Sıkıntılıydı da Suladık Çıkardık Mecburen, Biraz Masraf Ettik Ama Tarla Orda Boş Dururken Sen Burda Boş Duramıyorsun...
Ülke Genelinde Kuru Tarım Yapılan Yerlerde Ekinler Sıkıntılı Galiba, Yağış Çok Olmadı, Havalar da Soğudu...

klimanın bu huyunu tecrübe ile ögrenmiş oldum deneyerek artık ona göre davranırım :)
sulama imkanı olsa keşke tüm tarlaları zor daolsa masraflıda olsa sularım ama imkan yok su yok yani
su var aslındada sulama birlikleri mayısta başlıyor su vermeye ekim sonu kasım ortası gibi bitiriyor su verme işini ondan sonra imkansız
yoksa aşagı yukarı 250 dekar bugday kupkuru bekliyor yagmur hiç yagmadı bazen sepeliyor şimdi yagar diyoruz ama sepeleyip geçiyor bulutlar malesef

hacımemiş link=topic=70403.msg805015#msg805015 date=1386140145' Alıntı:
adam yazmaya üşenir sen video çekmeye üşenmişsin

video çekmeye üşenmedim aceleden aklıma gelmedi video çekmek
yoksa üşenecek ne var ki telefonun kamerasını açardım olurdu
ama dediigm gibi bir anda gelişince olay o esnada hiç aklıma gelmedi aceleden :)

cesur631 link=topic=70403.msg805101#msg805101 date=1386166303' Alıntı:
herşey güzelde
hani videon nerde kardeşşş :D :D biz videoyu daha çok seviyoruz :D :D

yazılı anlatımda 1 numara soluksuz okudum diyebilirim :)

saolasın dostum
inşallah videoda yüklerim birdahaki sefere
hatta bilgisayarı karıştırayım birkaç video olacaktı bugday ekim zamanından kalan onları yükleyim bari :)

ranger link=topic=70403.msg805138#msg805138 date=1386170779' Alıntı:
Aylaklık başa bela İnsana neler yaptırıyo. td65 le td 75 i çekiştirtecek kadar kötü bir durum bu aylaklık. ;D
aynen boş kalmammak lazım illa bir işle megul olmakta fayda var yoksa gaza gelip neler neler yapabiliyoruz :)
yalnız65le 75i takma konusunda birşey ekleyim eçkişmelerde kilo olayı etkili kabin vs gibi agırlıkları düşününce denedik yoksa ikiside kabinsiz olsa yada ikiside kabinli olsa zaten denemeye gerek kalmayacaktı :)