Aspir’e yüzde 70 destek ve alım garantisi

Ynt: Aspir’e yüzde 70 destek ve alım garantisi

bu 3. konu açımı...daha kesin degil...
dekar verimi 30-70 kğ geçmedi buyıl ekilenin %90 böyle verim verdi...700 tl olsa 700 kendi olsa 1400 olursa oda...500 düşme fiyat bide..
1400 tl maliyet 30-70 kğ dekarda kurtarmaz...

Geçitkuşağı Tarımsal Araraştırma Enst. ü yazı göndermiş, 0,75 krş/kg tohum fiyatı, 0,95 krş/kg alım fiyatı ve alım garantisi veriyor, 0,45 krş desteklemesi var yazmışlar. Hala kararsızlık devam ediyor.

köylü link=topic=70409.msg805049#msg805049 date=1386154361' Alıntı:
bu 3. konu açımı...daha kesin degil...
dekar verimi 30-70 kğ geçmedi buyıl ekilenin %90 böyle verim verdi...700 tl olsa 700 kendi olsa 1400 olursa oda...500 düşme fiyat bide..
1400 tl maliyet 30-70 kğ dekarda kurtarmaz...
Bizim çevremizde 100 kg altına düşmedi belki de yanlış uygulama vardır sizin çevrenizde.Bizde de düşünce devam ediyor,tek zorlayan yanı desteği çok,çks gerekiyor.Mesela çekirdeğe bir destek olmadığı için icar tarlara vs rahatlıkla ekebiliyoruz ancak aspirde 75 krş alım,45 krş destek.Desteği almazsan bence ekonomik değil.

ertac sahın link=topic=70409.msg805108#msg805108 date=1386166769' Alıntı:
bızde de 100 kılo hayalden oteye gecmez ... 20 ıle 50 kılo arası komık verım alıyorlar
Ekim zamanı vs gibi etkenlerden etkilenmiş olabilir mi acaba bilader biz hiç ekmediğimizden dolayı bir bilgim yok ancak etrafımızda geçen sene ekenler oldu,üst üste 100 kg verdiğini söylüyorlar.Çünkü en iyi şartta 50 kg alıyolar desek bile yarı yarıya fark var :S

Çağrı link=topic=70409.msg805125#msg805125 date=1386168167' Alıntı:
Ekim zamanı vs gibi etkenlerden etkilenmiş olabilir mi acaba bilader biz hiç ekmediğimizden dolayı bir bilgim yok ancak etrafımızda geçen sene ekenler oldu,üst üste 100 kg verdiğini söylüyorlar.Çünkü en iyi şartta 50 kg alıyolar desek bile yarı yarıya fark var :S
olabılr bende ekmıs degılımde olanı soyluyorum :D 1 kamyon ekıyorlar ıkı kamyon bıcıyorlar :D

bakın kırşehir-neveşehir yozgat kırıkkale 30-50 kğ 700-720 tl arasında satıldı..ha buyıl hava çok kuraktı ateşin içinde verdi..önceleri hiç yoktu sonradan akşamları serin olunca kurtardı..

nohut çok tehlikeli hal aldı pazar tamamen bitti ruslar ve ukrayna arap pazarına %90 nına hakim oldu...bunu kırmak çok zor...
denizli leblebiciler arjantin kanada meksika nohutunu ithal ederek buyıl milletin anasını ağlattı..
bu düzen bizim firmalar içinde çok karlı mm mm alıp ihracat ediyorlar ve tarım ürünleri ihracatı artıyor...ama köylü batıyor..
ya çekirdegi seneye ne olur bilinmez...
ama nohut ekmeyin...hala 900-1200 tl kğ naturel...

fiayat garantisi olamadan artık her şey risk 2.üründe...ama hükümet bu politikadan çok memnun...köylü kendi bilir...

PH değeri 7 nin üzerinde topraklarda verimsizlik normal, 8 PH olan toprağa ekilirse verim düşer çünkü muhtemelen bu toprak kireçli topraktır ve aspir olmaz değil olur,lakin yağ bitkisi olduğundan gerekli olan mikroelement alımını sağlayamadığından verim düşük olur.

Kökü derine gittiğinden, toprağın nadas edilen tabakasından çok aşağılardaki topraktanda gereksinimlerini karşıladığından, toprağınızı analiz ettirirken sadece üst kısımdan numune almayınız, aspirde kazık kök olduğundan 2,5-3 metre derine gitmekte, bu nedenlre numuneyide olabildiğince derinden almakta fayda var.

Kıraçta pek çok yerde 20-30 cm toprak bulunana tarlalarda aspir verimli ve ekonomik olmayacaktır, en az 30-50 cm toprağı olan yerlerde verim almak mümkün.

Kıraç alanlarda dere içlerinde, daban yerlerde aspir ekimi münasip, değilse çiftçiyi kurtarması zor.

Yağlık bitki olduğundan topraktaki element kullanımı epey vardır, arpa buğday gibi tarımı yapılan aletlerle aspir tarımı yapılabilmesi demek, aspirin her toprakta verimli olacağını göstermez, kısaca kıraç alanlarda tüm yağlık bitkilerde karşımıza çıkan üretim şartlarına yakın şartlar gerektirmektedir, örneğin ayçiçeği verimi düşük olan yerlerde aspir verimide düşük olur.

Bizim ülkemizde maalesef araştırma yapılan topraklar devletin hep o bölgedeki en iyi daban topraklarıdır ve araştırmayı yapanların hatası buradan gelmektedir. Anadolunun kıraç arazisinde kireçli PH değeri 7 den yüksek o kadar çok tarla varki, çiftçi bunu değerlendirmeye katmadan heryere tavsiye edilen ürünü ekip kaldırabileceğini düşünmektedir.

Çiftçi haksızda sayılmaz, çünkü bu öneriyi yapanlarda bunu hesaba katmaz, o yüzden nerede ne yetiştirileceğine çiftçi kendisi çok dikkat edecektir, bir gazla her tarlaya her ürünün ekilmeyeceğini, ekilse bile verimli olmayacağını hesaba katmalıdır.

Kıraç alanlarda daban yerler var, yok değil, işte buralarda aspir ekimi çiftçi için ekonomik değer olabilir, değilse 20-30 kilo alacağını bile bile oluyormuş diyerek deneme yapmanın bile anlamsızlığı ortadadır.

arkadaşlar ben kırıkkale keskin liyim bizim burda ektiler beyaz kireçli kisli tarlalarda 50kg civarı toprak yapısı biraz iyi yerlerde 90 kg civarı hem toprağı iyi hem yağışlı yerlerde 130kg gördü faturaları bana teslim edildiği için ne kadar çıktığını oradan biliyorum 720 tl den sattılar yanlış bilmiyorsam remzi bey diye bir tohum ektiler yağ oranı ve kuraklık nedeni ile bizim bu civarlara uyan o imiş yalnız aspir ekilen yerlerde yerine tekrar buğday ekenlerin ekini hala yeşerip çıkmadı cıkş zayıf ve az baharın ve ilerisi için verim nasıl olur bilmiyorum şimdiki gidişat kötü verim çok kötü olursa siz değerli forum üyüsi arkadaşları bilgilendiririm takip ediyorum hatta bazı tarllalar(özellikle taban olmayan yarı taban ve kır alanlar) tutmuştu anız olmuştu bizler tohumu ektik onlar kazayagı ve pulllukla bozamadılar yağmur bekleyip yağmurdan sonra ektiler ...
aspiri promaks diye bir firmaya sattılar firma çalışanı çok değerli birisi idi köylülerin faturalarını ve borsa tescill belgelerini benim işyerine bıraktı kartını verdi ekenler olursa yardımcı olmak için cep tellefonu felan vardı ama kartı bullamadım ama ben deki faturada firma tellefonu var ...031238442653 oradan görüşüp tohumluk veya başka konuda sorunuz olursa bilgi alın diye yazdım
biraz uzun oldu umarım sizi sıkmamışımdır ama kafanızdaki soruları da cevaplamışımdır...
TOBE CONTUNED....