Doğum sonrası süt gelmemesi

Merhaba arkadaşlar, ineklerde doğum sonrası yaşanan memelerde süt gelmemesi problemini nasıl giderebiliriz? Biz hiç yaşamadık ancak etrafımda bu aralar çok sık yaşanıyor ve inekler kesime yollanmak zorunda kalıyor. Bunun nedeni, büyük ihtimalle kolostrumun yoğun olması ancak benden daha tecrübeli arkadaşlar muhakkak daha iyi bilir. Böyle bir sorun yaşadıysanız çözüm yolları hakkında fikirlerinizi yazabilir misiniz? Örneğin çözüm yollarından birisi, her ne kadar önerilmese de doğumdan birkaç gün önce sağım mı yapmaktır?

Ynt: Doğum sonrası süt gelmemesi

Bu sene bizim düvemiz de böyle bir durum oldu, doğumdan sonra 1 bardak dahi süt çıkmadı, veterinere sorduk süt hiç yoksa zaten beklemeyin gelmez dedi, elden bir şey gelmez tabi birkaç gün bekledik gram süt çıkmadı buzağısı ile sattık gitti ( ırk simental, doğum yaşı 29 ay ) durum bizde böyle oldu başka arkadaşlarda rastladıysa buna benzer örneklere paylaşabilirler.

Benim de çevremde duyduğuma göre çözümü yokmuş, ancak yinede bir yolu vardır gibi geliyor bana. En azından nedenini öğrenebilsek ona göre hareket ederiz

Doğumdan sonra bazı memeleden süt gelmeyebiliyor bunun sebebide kuru dönemde mastitis olması yada ham düvelerde genetik geçmiş yada ham düveyken memelerinin emilmesi sebepler arasında ama komple memelerden süt gelmemesi diye bişey duymadım eğer öyle bir vaka olduysa mutlaka kuru döneme yanlış beslenme yapılmıştır kuru dönemde yoğum protein kalisiym içerikli yemlerle besleme yapılırsa göğüste ağır bir ödem oluşuyor o yüzden olabilir,böyle durumlardada doğumun ilk haftası memem masajları ve losyonlarla giderilebilir artı dirüetik ilcalarla ödemler çözülebilir.

Merhaba arkadaşlar, ineklerde doğum sonrası yaşanan memelerde süt gelmemesi problemini nasıl giderebiliriz? Biz hiç yaşamadık ancak etrafımda bu aralar çok sık yaşanıyor ve inekler kesime yollanmak zorunda kalıyor. Bunun nedeni, büyük ihtimalle kolostrumun yoğun olması ancak benden daha tecrübeli arkadaşlar muhakkak daha iyi bilir. Böyle bir sorun yaşadıysanız çözüm yolları hakkında fikirlerinizi yazabilir misiniz? Örneğin çözüm yollarından birisi, her ne kadar önerilmese de doğumdan birkaç gün önce sağım mı yapmaktır?
Merhaba ilk kez buzağılayan düvemde böyle bir sorunla karşılaştım. Gr OKSİTOSİN uyguladım 10 dakika sona sütü akıtmaya başladı. Umarım yardımcı olmuşumdur.

• Beğen
Tepkiler: karga