td65d ve öztekin 18 sıralı mibzer ile ile bugday ekme işi

busene bugdayları son 3 yıldır oldugu gibi genel olarak 55-56 ile ektik fakat son gün bir arıza oldu mibzerin pistonlarını çalıştıran hortumu traktöre taktıgımızda istedigimiz performansı alamadık çok yavaş indirip kaldırıyordu ve fırsattan istifade yeni traktörü denedik son gün td65d ile ekim yaptık bende aklıam geldi birkaç video çektim telefonla(görüntü kalitesi zayıf)

trakötürü abim kullandı ben genelde mibzeri doldurdum :D
son gün 7 parça ve 3 farklı yerde olmak üzere 80 dekar tarla ektik
yani 80 dekar artı 15km civarıda yol yaptı traktör
yakıtı depoyu fullemiştim evden çıkmadan
eve geldigimde tekrar doldurdum 29-30 litre civarı mazot aldı depo
ilk defa traktörü kullandı abim yani biraz acemilik çekti birde kabinli olunca alışmış kabinsiz traktör sesine bir baktım son gaz geliyor uyardım
aldıgım cevap gayet komikti içerde hiç ses yok bende sanki gaz vermiyormuşum gibi geldi ondan basıyorum gaza dedi
ibreye bak bazen abi dedim :D
şaka bir yana birkaç defa uyarmama ragmen nerdeyse tarlaların yarısını son gaz ekti :D
ekimde kullandıgı viteslere gelecek olursak
rampa çıkarken 3ün2si ile ekiyor düzde 3ün3ü ile ekiyor
yani gayet başarılı geldi bana göre
birde son gaz sürmese tadından yenmezdi ben bir kaçdefa bindim aynı viteslerle 16-17 gazda gittim geldim gayett güzel oluyor
songün ektigimiz tohum adana 99du
dekara 30kg tohum ve 30 kg gübre ayarladık mibzeri tohum biraz fazla gibi gözüksede bu rakamı bilinçli olarak böyle yaptık sebebide kendi bugdayımızdı ve bugdayı eletirken biraz yenik vardı birkaç kilo fire verecektir diye düşünerek fazla ektik tohumu

buarada mibzer 2002 model konya malı 18 sıralı öztekin marka çekilir tip
(bazı yerlerde römork taktıgımzı yere mibzer takılıyor videolarda izlemiştim fakat mibzeri hidrolik koluna takarız biz)
aldıgmız sene hiç kullanmadan piston taktırdık oysa üreten firma pistonlu modelde üretiyormuş bize mibzeri sattıktan sonra söylediler :D
bizde kendimiz taktırdık
ogün bugündür kullanıyoruz 1 defa gübre deposundaki mil koptu onun dışında büyük arıza yaşamadık periyodik olarak her sezon başlamadan ve hersezon bitiminde klasik bakimları yapıyoruz yaglama işleri vs vs

not : videoların birinde çiftçeker traktörümün dönüş açısını arttırmak için servise yaptırdıgım işlemi uyguladıgım noktayıda çektim merak edenler için
orda civatanın arada 2cm lik bir pul vardı aynısından diger tekerin tarafındada vardı iki puluda aradan çıkardı civatayı tekrar taktı birkaç yıl önce traktör garantiliyken son bakımında yaptırdım servisteki arkadaş daha fazla dönüş açısı istersen civatalarıda sök demişti

iyi seyirler arkadaşlar

http://youtu.be/qED5puLcxUU

http://youtu.be/9QnCC4FHZ_o

http://youtu.be/uZEm16IBfrc

Ynt: td65d ve öztekin 18 sıralı mibzer ile ile bugday ekme işi

Bu ne şiddet ne celal :) ilk defa bu kadar hızlı tohum ekeni görüyorum bereketli olsun biz en fazla 3ün 2si 15-16 gaz fazla hızlı tohum ekimi randımanlı olmaz bana göre,bol bereketli olsun

Kolay Gelsin Bereketli Olsun Abi... Hızlı Ekim Yapmışsınız Baya :)
Öztekin ' İn Malları da Fena Değil, Sizin Mibzer Küçük Gelmiyo mu ?
Bu Arada Açıklamada da Demişsin Ama Mibzeri Hidrolik Kollarına Takmanızdaki Amaç Nedir ? :)

Çağrı link=topic=70433.msg805379#msg805379 date=1386197276' Alıntı:
Bu ne şiddet ne celal :) ilk defa bu kadar hızlı tohum ekeni görüyorum bereketli olsun biz en fazla 3ün 2si 15-16 gaz fazla hızlı tohum ekimi randımanlı olmaz bana göre,bol bereketli olsun

saolasın kardeş
aslında olması gereken vites 3ün2si ve senin dediigin kadar gaz vermek yeterli ama abim hem traktöre hem kabine(gaz verme ve ses olayı) acemiydi hemde son kalan yerleri ekiyorduk havada bir bulut dolanıyordu havadurumunda yagışlı gösteriyordu ondan biraz hızlı ekim yaptı yani yoksa bence de bu hız aşırı

omerfarukkoc link=topic=70433.msg805386#msg805386 date=1386197663' Alıntı:
Kolay Gelsin Bereketli Olsun Abi... Hızlı Ekim Yapmışsınız Baya :)
Öztekin ' İn Malları da Fena Değil, Sizin Mibzer Küçük Gelmiyo mu ?
Bu Arada Açıklamada da Demişsin Ama Mibzeri Hidrolik Kollarına Takmanızdaki Amaç Nedir ? :)
saoalsın kardeş
maesef biraz hızlı oldu :)
aslında viteslerde sorun yokta gaza yüklendi abim olayda orda koptu :)
öztekin dedigim gibi 1 defa büyük arıza açtı ondada mili kırdı oda paslanmıştı sanırım :) onun dışında birkaç plastik hortum vs degiştirdik vede periyodik bakımları yapılıyor iyi yani şimdilik daha epey dayanır gibi inşallah
mibzerin büyüklügü küçüklü konusu aslında göreceli
neden dersen ben bazen görüyorum 14-16-18-20 sıralı olan mibzerlere bile çiftçeker traktör takanlar var birsüür videolar var paylaşım sitelerinde çift çeker traktörlere böyle mibzer takılı olan bizim taktıgımız en büyük traktör bu oldu buda arıza olamsa yine takılmayacaktı :) ya 1 gün erteleyecektik bu işi yada başka traktörle yaapcaktık bunu seçtik bzide o an denemek içinde iyi olur dedik :)
yoksa 2002den 2010a kadar bu mibzeri 240 masseyle kullandık masseyi satıp çiftçeker alınca son 3 yıldır 55-56 ile kullanıyorduk
normalde bu iki traktöre uyumluydu yani :)
birde mesela bunun bugday deposu 5 torba(250kg ) gübre deposu 4 torbadan biraz fazla (200kgden fazla) alıyor yani önündeki traktörüde düşünmek lazım o yükle gevşek topraklı rampa yerlerde falan zorluyor :)

bu mibzerin hidrolik kollara takılma konusunu senle geçen yıl facede yazışmıştık burda yani bu siteden bir abimiz römork takılan yere takıp rampa tarlada ekim yaptıgı videoyu paylaşmıştı bende o video ile ilgili düşüncelerimi sana söylemiştim ve bizim yan kollara taktıgımız falan söylemiştim
arkadaşlarlada paylaşayım hidrolik kolalra takma sebeplerimizi

bizim hidrolik kollara takmada bir çok sebebimiz var
1- traktörü zorlamıyor 1 vites avantaj saglıyor
2-rampa yerlerde sıkıştıgımızda az hidroligi kaldırıyoruz patinaj yapmadan ekim yapabiliyoruz
3- dönüşlerde kolaylık oluyor dönüşlerde pistonu kaldırdıgımız için istersek hidroligide kaldrıyoruz rahat dönüyor
4- ekim derinligini ayarlarken eger hidrolik ayarıyla çok oynanmazsa daha güzel standart bir ekim derinliginde ekim yapılabiliyor yani hem mibzerin derinlik ayarı hemde hidrolik kolların avantajını kullanıyoruz
mesela önce mibzerdeki derinlik ayar levyelerini istedigimiz derinlige göre ayarlıyoruz
sonra traktörde şöför koltuguna yakın olan hidrolik kolo en aşagıya indiriyoruz çamurluga yakın olan hidrolik kolonu da ekim yapacagımız derinlige göre istedigimiz yükseklige getiriyoruz yani yüzeysel işler için yapılan ayar şeklinde ayarlıyoruz(tesviye ayarında oluyor yani)
5- hidrolik kollara takınca traktör rahat gittigi için yakıtdada azalma oluyor dogal olarak
6- alışkanlıklar :)

2002den bugüne yani mibzeri aldıgımız günden bugüne kadar hep hidrolik kollarla ekim yapıyoruz şuana kadar hiç ekim hatası olmadı hidrolik kollardan kaynaklı
not:şunuda ekleyim biz tarla hazırlamada ve tarla ekiminde kulalndıgımız hiçbir aleti römork taktıgımız yere takmayız su tankerini bile bu yan kollara takıyoruz :)

rocky link=topic=70433.msg805390#msg805390 date=1386198336' Alıntı:
Bereketli olsun abi. Yakıt ideal motor ideal :) Eline sağlık.

saoalsın kardeş

yakıt konsunda aşırı yakmadı ama
bu mibzerde 8 sene kullandıgımız 240 dan ve son 3 yıldır kullandıgımız 55-56dan biraz fazla yaktı yinede
ama gücüne şanzımanına ve traktörün agırlıgına göre düşünürsek yinede az yakmış oldu beni üzmedi yani :)

ÇeLişki_37 link=topic=70433.msg805391#msg805391 date=1386198770' Alıntı:
Bereketli olsun abi td görevini layığıyla yapmış, güzelde deneme olmuş :)

saoalsın kardeş
65e kanım kaynadı valla şimdilik beni üzmedi diyebilirim klimanın sıcak üfürme olayı ndaki hayal kırıklıgım hariç :)
bakalım deneye deneye alışmaya devam edecegiz asıl görevi havalı mibzerle mısır ayçiçegi yerfıstıgı falan ekmek
havalı mibzerde istedigim performansı alırsam tadından yenmez :)

ek bilgi olarak şunuda paylaşayım aldııgm günden beri yani 1 aydır elimden geldiginde birçok konuda birçok ekipmanla denedim

aldıgm gün 25 km civarı yolda 4 litre yaktı (bu traktöre göre yolda çok az bence bu yakıt )
daha sonra
11li kazayagı(pullukla sürülmüş yerde 3ün1iyle)
9lu kazayagı(pullukla sürülmüş yerde 3ün 1iyle gobleyle sürülmüş yerde 3ün2si ile)
loglu tapan (kazayagıyla sürülmüş yerde 3ün 2si ve bugday ekilmiş yerde 3ün 3ü ile)
18li goble (tam çapta kazayagıyla sürülmüş yerde 3ün 2si ile )
ve son olarak
18sıralı bugday mibzeriyle 80dekar civarı bugday ektim
kullandıgım aletlere göre degişmekle beraber genelde sayddıgım işler bizim buralarda kolay(hafif) diye nitelenen işler ve bu tarla işlerinde yakıtı 55-56dan biraz fazlaydı tabi agır işlerde (pulluk çizel vs vs) daha az yakar 55-56 ya ve tt 55e göre fakat kullanım kolaylıgı rahatlıgı ve dönüşlerde pratik olmasından dolayı o kadarcık farkı önemsemedim haketti yani o yakıtı :)

toprağım bereketli olsun.Ben Tümosan 7480 çift çeker ile buğday ektim.Sen TD65 ile daha rahat çalışmışsın bana göre.Ama tabi benim çok geçerli bir sebebim vardı.Mibizer 65-46 tek çıkış olduğundan bu motora uymadı ve benim emanete bulabildiğim tek motor 74.80 oldu :)

YAVUZ_13 link=topic=70433.msg805393#msg805393 date=1386200727' Alıntı:
saolasın kardeş
aslında olması gereken vites 3ün2si ve senin dediigin kadar gaz vermek yeterli ama abim hem traktöre hem kabine(gaz verme ve ses olayı) acemiydi hemde son kalan yerleri ekiyorduk havada bir bulut dolanıyordu havadurumunda yagışlı gösteriyordu ondan biraz hızlı ekim yaptı yani yoksa bence de bu hız aşırı
saoalsın kardeş
maesef biraz hızlı oldu :)
aslında viteslerde sorun yokta gaza yüklendi abim olayda orda koptu :)
öztekin dedigim gibi 1 defa büyük arıza açtı ondada mili kırdı oda paslanmıştı sanırım :) onun dışında birkaç plastik hortum vs degiştirdik vede periyodik bakımları yapılıyor iyi yani şimdilik daha epey dayanır gibi inşallah
mibzerin büyüklügü küçüklü konusu aslında göreceli
neden dersen ben bazen görüyorum 14-16-18-20 sıralı olan mibzerlere bile çiftçeker traktör takanlar var birsüür videolar var paylaşım sitelerinde çift çeker traktörlere böyle mibzer takılı olan bizim taktıgımız en büyük traktör bu oldu buda arıza olamsa yine takılmayacaktı :) ya 1 gün erteleyecektik bu işi yada başka traktörle yaapcaktık bunu seçtik bzide o an denemek içinde iyi olur dedik :)
yoksa 2002den 2010a kadar bu mibzeri 240 masseyle kullandık masseyi satıp çiftçeker alınca son 3 yıldır 55-56 ile kullanıyorduk
normalde bu iki traktöre uyumluydu yani :)
birde mesela bunun bugday deposu 5 torba(250kg ) gübre deposu 4 torbadan biraz fazla (200kgden fazla) alıyor yani önündeki traktörüde düşünmek lazım o yükle gevşek topraklı rampa yerlerde falan zorluyor :)

bu mibzerin hidrolik kollara takılma konusunu senle geçen yıl facede yazışmıştık burda yani bu siteden bir abimiz römork takılan yere takıp rampa tarlada ekim yaptıgı videoyu paylaşmıştı bende o video ile ilgili düşüncelerimi sana söylemiştim ve bizim yan kollara taktıgımız falan söylemiştim
arkadaşlarlada paylaşayım hidrolik kolalra takma sebeplerimizi

bizim hidrolik kollara takmada bir çok sebebimiz var
1- traktörü zorlamıyor 1 vites avantaj saglıyor
2-rampa yerlerde sıkıştıgımızda az hidroligi kaldırıyoruz patinaj yapmadan ekim yapabiliyoruz
3- dönüşlerde kolaylık oluyor dönüşlerde pistonu kaldırdıgımız için istersek hidroligide kaldrıyoruz rahat dönüyor
4- ekim derinligini ayarlarken eger hidrolik ayarıyla çok oynanmazsa daha güzel standart bir ekim derinliginde ekim yapılabiliyor yani hem mibzerin derinlik ayarı hemde hidrolik kolların avantajını kullanıyoruz
mesela önce mibzerdeki derinlik ayar levyelerini istedigimiz derinlige göre ayarlıyoruz
sonra traktörde şöför koltuguna yakın olan hidrolik kolo en aşagıya indiriyoruz çamurluga yakın olan hidrolik kolonu da ekim yapacagımız derinlige göre istedigimiz yükseklige getiriyoruz yani yüzeysel işler için yapılan ayar şeklinde ayarlıyoruz(tesviye ayarında oluyor yani)
5- hidrolik kollara takınca traktör rahat gittigi için yakıtdada azalma oluyor dogal olarak
6- alışkanlıklar :)

2002den bugüne yani mibzeri aldıgımız günden bugüne kadar hep hidrolik kollarla ekim yapıyoruz şuana kadar hiç ekim hatası olmadı hidrolik kollardan kaynaklı
not:şunuda ekleyim biz tarla hazırlamada ve tarla ekiminde kulalndıgımız hiçbir aleti römork taktıgımız yere takmayız su tankerini bile bu yan kollara takıyoruz :)

saoalsın kardeş

yakıt konsunda aşırı yakmadı ama
bu mibzerde 8 sene kullandıgımız 240 dan ve son 3 yıldır kullandıgımız 55-56dan biraz fazla yaktı yinede
ama gücüne şanzımanına ve traktörün agırlıgına göre düşünürsek yinede az yakmış oldu beni üzmedi yani :)

saoalsın kardeş
65e kanım kaynadı valla şimdilik beni üzmedi diyebilirim klimanın sıcak üfürme olayı ndaki hayal kırıklıgım hariç :)
bakalım deneye deneye alışmaya devam edecegiz asıl görevi havalı mibzerle mısır ayçiçegi yerfıstıgı falan ekmek
havalı mibzerde istedigim performansı alırsam tadından yenmez :)

ek bilgi olarak şunuda paylaşayım aldııgm günden beri yani 1 aydır elimden geldiginde birçok konuda birçok ekipmanla denedim

aldıgm gün 25 km civarı yolda 4 litre yaktı (bu traktöre göre yolda çok az bence bu yakıt )
daha sonra
11li kazayagı(pullukla sürülmüş yerde 3ün1iyle)
9lu kazayagı(pullukla sürülmüş yerde 3ün 1iyle gobleyle sürülmüş yerde 3ün2si ile)
loglu tapan (kazayagıyla sürülmüş yerde 3ün 2si ve bugday ekilmiş yerde 3ün 3ü ile)
18li goble (tam çapta kazayagıyla sürülmüş yerde 3ün 2si ile )
ve son olarak
18sıralı bugday mibzeriyle 80dekar civarı bugday ektim
kullandıgım aletlere göre degişmekle beraber genelde sayddıgım işler bizim buralarda kolay(hafif) diye nitelenen işler ve bu tarla işlerinde yakıtı 55-56dan biraz fazlaydı tabi agır işlerde (pulluk çizel vs vs) daha az yakar 55-56 ya ve tt 55e göre fakat kullanım kolaylıgı rahatlıgı ve dönüşlerde pratik olmasından dolayı o kadarcık farkı önemsemedim haketti yani o yakıtı :)
bereketli olsun.goblenin tabak boylari nasil 18 li gobleyi 3 un 2 siyle ceker ama aşırı bogar motoru kullanirsan çabuk gider motor .max 3-1 bence bi is yapiyorken en fazla 300 devir kaybetmeli motor

tahir link=topic=70433.msg805397#msg805397 date=1386217790' Alıntı:

saol kardeş

GENÇ EYMIRLİ link=topic=70433.msg805405#msg805405 date=1386228190' Alıntı:
hayırlı olsun kolay gelsın

saol kardeş

uzay kasa link=topic=70433.msg805414#msg805414 date=1386235175' Alıntı:
toprağım bereketli olsun.Ben Tümosan 7480 çift çeker ile buğday ektim.Sen TD65 ile daha rahat çalışmışsın bana göre.Ama tabi benim çok geçerli bir sebebim vardı.Mibizer 65-46 tek çıkış olduğundan bu motora uymadı ve benim emanete bulabildiğim tek motor 74.80 oldu :)
saol hemşo
valla çiftçekerle birdefa denedik ilk aldıgımızda traktörü hem yakıt bu iş için çok aışrıı geldi bize hemde dönüşler çok sıkıntı oluyor ondan dolayı birdaha takmadık
hemşo o piston çıkış işleri hem traktörde hem mibzerde piston beyni var iksiindede var
ordan hallediliyor aslında ama tabi tek kullanımlıksa ugraştıgına degmez

birde emanetin zarı yırtık olur derler bilirsin
kendi malın olsun ister en iyii ister en kötü olsun yeterki kendi malın olsun :)

körsaban link=topic=70433.msg805426#msg805426 date=1386240964' Alıntı:
bereketli olsun.goblenin tabak boylari nasil 18 li gobleyi 3 un 2 siyle ceker ama aşırı bogar motoru kullanirsan çabuk gider motor .max 3-1 bence bi is yapiyorken en fazla 300 devir kaybetmeli motor

saol kardeş
normalde bu 18li goble çok eski yeni tipler gibi degil yeni gobleler biraz daha agır bunlardan
biz bu gobleyi yıllarca 240 masseye ve 55-56ya ve başaga taktık eeskiden ve genelde 5le 6ile tarla sürdük massey bile en zor şartlarda pulluk yerinde falan bile 5 le (hızlı 1) çekiyor
belki bu goblenin yaşı bendende büyüktür defalarca yenilenmiş tamir edilmiş eklemeler yapılmış hatta ben liseye falan gidiyordum(15-20sene önce) bu goble 16lıydı büyütmüştü babam 2 saç ekletmişti ozaman
saçları 60küsürlük 61veya 62yanlış degilsem
işin dogrusu saglam bir masraf yapmak lazım şuanda bitik durumda goble ve ön saçlarda arka saçlarda düz çentiksiz
özellikle saçları arazilerimiz taşlı olduugundan çapuk yıkranıyor bükülmeler çatlamalar hatta kopmalar oluyor şuanda bu goblede aynen bu durumda :)
hatta busene 2500liraya(çok uygun fiyata) ikinci el 3-4 yıl kullanılmış bir tane goble aldım 20li kadirli demiralay yapımı onun saçlarıda 60 küsürlük ön saçları çentikli arka saçları düz
sahibi desteklemeli 24lü yeni tip gobleye yazılmıştı adama goble çıktı adam 20liyi çiftçeker td85de kullanıyordu fakat arazileri taşsızdı ondan goble sıfır gibi sadece boyası biraz yıpranmış
birde piston tertibatı yok iki gobledede vede biizm osmaniye yapımı goblelerin traktör baglantı noktası yeni gobleler gibi sabit degil 4 tekerli römorkların oku gibi hareketli buda gobleyi hidrolik kollarda çalıştırmamıza imkan saglıyor ve busayede 1 vites avantaj kazanıyoruz :)

kobra47 link=topic=70433.msg805510#msg805510 date=1386257380' Alıntı:
Bereketli olsun bu kadar acele etmek tohum için malzeme için hiç iyi değildir paylaşım için sağ ol

teşekkür ederim biraz traktörün ve kabinin acemiligi oldu artık birdahaki sefere daha sakin bir ekim olur inşallah :)

ydincbayram link=topic=70433.msg805619#msg805619 date=1386268026' Alıntı:
Maşallah bereketli olsun. Bravo TD65 ' e çok başarılı.

teşekkür ederim
65 umdugum performansı sergiliyor şimdilik
inşallah havalı mibzerdede memnun kalırım asıl görevi havalı mibzer olacak :)

memory43 link=topic=70433.msg805630#msg805630 date=1386268480' Alıntı:
bereketli olsun maşallah td yakıyor 55 56 ile td 65 yakıt nasıl
teşekkür ederim
inan bunu aldıktan sonra diger traktörelre pek binesim gelmiyor :)
rahat konforlu pratik kullanım kolaylıgı ve özellikle dönüşleri çok güzel kısaca insanı yormuyor iş bitiyor biraz daha iş yokmu diye bakıyorum biraz daha vakit geçirmek için traktörün üzerinde :)
yakıt konsusunda 55-56 illaki hafif işlerde daha az yakacaktır gerek şanzımnı gerek se beygir gücü ve gerekse traktör agırlı olarak 55-56 tam hafif işlerin traktörü
mibzerde mesela bundan yani 65den az yakıyordu
gerçi mibzerde 240 mf de 55-56dan az yakıyordu :)
ama agır işlerde imkansız 65den az yakması bunu yani 65i daha agır işte(pulluk çizel vs vs) denemedim ama yaptgım işlerde performansı şuana kadar beni memnun etti
ama bir itirafta bulunabilirim
td serisi niteliklerini düşürmeden 55 beygirlik traktör yapsa anında alırım 1 tane çünkü 65 hp ara işlerine büyük geliyor bence

lord1214 link=topic=70433.msg805652#msg805652 date=1386270756' Alıntı:
bende erkunt 65 lüks var oda seninki gibi arka tekerler14,9-30 küçük yani, keşke 16-30 olsa daha kalıplı olurdu...
teşekkür ederim
ben 65i alırken erkunt bayisi tekçeekr 65lüks kabinli için iyi bir fiyat vermişti(47binlira) fakat birkaç konuda td65d ye göre eksikleri vardı yani bu iş sadece zf şanzımanlada olmuyor sonuçta ondan dolayı bunda karar kılmıştım 70 lüksten epey eksik birçok özelligi bence 70 llüksde ara işleri için bana büyük gelir diye vazgeçmiştim
bu traktöre pazarlık yapıp anlaştıgımızda 14-30 istedim traktörün üzerinde gelen lastik 16-30du biraz düşündüm birkaç yerden fikir aldım hatta burdada birkaç kişiye sordum ve sipariş verdigim 14-30un makul olacagına karar kıldım 16-30 traktörü yıpratabilir denildi genel olarak
bundan dolayı bayi lastigi jantı falan degiştirdi 14-30 yaptılar
gerçektende traktör 16-30la daha güzel daha kalıplı duruyordu ama vazgeçtim
şuanda görüntü olarak çamurlukla lastik arasında epey boşluk oluyor biraz çirkin gösteriyor fakat 1 avantajı var bunun
mesela bu yeni td lerin çamurlukları bildigimiz plastikten yapılmış bence bu olmamalıydı ama öyle yapmışlar
ve çamurda iş yaparken tekerlere sıvanan çamur çamurlugu kırabilir diye düşünüyorum bu boşlugun olması bu riski azaltıyor enazından veya herhangi bir tarlada iş yaparken tarla kenarındaki çalılara veya agaç dallarına takılıp kırılabilir bu çamurluklar
ama sonuç olarak biçimsiz bir görüntüsü olsada bu güce bu lastik ebatları bence makul makinayı kasmıyor
mesela en son mf240ımız ı aldıgımızda üzerinde 13-28 ebatlarında lastik vardı yani 55-56nın üzerindeki lastik ve jantla aynı ebatlardaydı 240ı gücüne göre büyük geliyordu lastikler
bundan dolayı traktörü çok kasıyordu bazen
ve arkayı dagıtma riski artıyor böyle olunca
buyüzden ne büyük ne küçük beygiri neyse ona göre lastik takmak lazım bence

Kardeş kafanı karıştırmak istemem ama 14.30 lastik çabuk patiye düşüyor ve altını oyuyor,ben yazın iki sefer motoru askıya aldım ve başka motor asılarak kurtuldum,ben 65 lüksü nisanda afyon fuarında 44 bine aldım ve çok memnunum...

samet19 link=topic=70433.msg831092#msg831092 date=1390237546' Alıntı:
new hoolland td 65 in yakıt deposu kaç litre

eskiler 90 litreydi fakat bu son çıkan yeni tipler 110 litre

lord1214 link=topic=70433.msg831161#msg831161 date=1390240271' Alıntı:
Kardeş kafanı karıştırmak istemem ama 14.30 lastik çabuk patiye düşüyor ve altını oyuyor,ben yazın iki sefer motoru askıya aldım ve başka motor asılarak kurtuldum,ben 65 lüksü nisanda afyon fuarında 44 bine aldım ve çok memnunum...

traktör üzerince 16-30 gelmişti ben 14-30 istedim degiştirdiler :)
birde büyük lastik motoroun ömründen yer zaten 65 hp yüksek degil sonuçta büyük lastik olursa biraz zorlanıp pati yapmazsa birkaç zorlamadan sonra arkayı dagıtır ama lastik küçük olursa sıkıştıgında pati yapar arkayı dagıtma riski düşer diye düşünüyorum
malum herhangi bir traktör arkayı dagıtınca birsüür masraf açıyor hiç gerek yok okadar masrafa lastik bir boy küçük olsun arkayı dagıtmasın :)

sizin traktöre ben bu 65i alırken kabinlisini sordum 47ye verecekti erkunt bayisi ekimin son günlerinde sormuştum

birde lastikten ziyade ben erkuntuda inceledim bunu yani td yide inceledim ikisiininde altı gerçekten engin yere yakın yapmışlar hatta bu td65d nin çeki demirini traktöre epey engin bi noktadan monte etmişler yere 1 karış anca var desem yeridir :)
hatta bende birkaç nh tdd modeli traktör daha var onların altı daha yüksek bundan.

bakalım iş sezonu başlasın bir ozaman daha net ortaya çıkar sorunlar eger sıkıntı çıkarırsa çift çeker 65imdeki 36 jantı buna takarım bunuda ona takarım yada ona bir tane daha büyük ebatta lastik ve jant alırım belki
aslında 36 jant da düşündüm ama oda traktörü çok yükseltiyor devrilme riski artıyor egimli arazide

Hemşom.Çiftçekerdeki jantları tek çekere takman pek doğru olmaz çünkü ön ile arka jantlar çift çekerlerde uyumlu olmalı.Aklında bulunsun.Eğer arkaları 14.30 yapacaksan önleri de o ebata uyumlu jantlarla değiştirmelisin.