kim doğru biz mi? haber mi?

Son 10 yılın 9 ' unda istikrarlı büyüme gösteren tarım sektörünün 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüyerek rekor kırdığını bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' ndan yapılan açıklamaya göre, son 10 yılda tarım ürünleri ihracatını 16 milyar dolara yükselten Türkiye, aynı zamanda gıda maddelerinde net ihracatçı bir ülke haline geldi. Türkiye, son 10 yılda gıda maddelerinde de toplam 41 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.

Son 10 yılın 9 ' unda istikrarlı büyüme gösteren tarım sektörü, 53 yıldır ilk kez 6 yıl üst üste büyüyerek rekor kırdı. Bu dönemde tarımsal hasıla 23,7 milyar dolardan 62 milyar dolara çıktı.

Çiftçilere 2003 ' ten bu yana toplam 60 milyar lira nakit destek sağlandı. Verilen desteklerin de etkisiyle son 10 yılda tahıl üretimi yüzde 22, meyve üretimi yüzde 36 arttı.

Bu yıl buğday, mısır, çeltik ve ayçiçeğinde Cumhuriyet tarihinin üretim rekorları kırıldı. Yaşanan tüm bu gelişmeler ihracata da olumlu yansıdı. 2002 ' de 4 milyar dolar olan tarım ürünleri ihracatı 4 kat artarak 2012 ' de 16 milyar dolara yükseldi.

Bu yılın ocak-ekim döneminde ise tarımsal ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 14 milyar 27 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 101 oldu.

Türkiye, dünyada ihracatında birinci olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incirde rekor kırarak ilk kez 2011 ' de 1 milyar dolar barajını geçti.

2002 yılında 24 milyon dolar süt ve süt ürünleri ihracatı 2012 ' de 189 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde, yumurta ihracatı 4 milyon dolardan 351 milyon dolara, domates ihracatı 70 milyon dolardan 401 milyon dolara çıktı.

Geçen yıl 683 milyon dolarlık üzüm, 841 milyon dolarlık buğday unu ihracatı yapıldı. Türkiye, un ihracatından 2005 yılından beri oturduğu dünya liderliği koltuğunu hiç bırakmadı. 2012-2013 sezonunda rekor kırarak ihracat miktarı 300 bin tonun üzerine çıkan fındıkta 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye, bu ay bir ilki gerçekleştirerek büyükbaş düve ihracatına başladı. İlk parti büyükbaş hayvan Türkmenistan ' a gönderildi. Böylece yıllardır hayvan ithal eden Türkiye, hayvan ihraç eder hale geldi.

Kaynak: AA

6_yil_ust_uste_buyuyerek_rekor_kirdi13862398600_h1102376.jpg

Ynt: kim doğru biz mi? haber mi?

he cnm he he :D
artık böyle şeyler tuhaf bile gelmiyor..
tarım sektörü büyümüş ama bizim köylerde insan kalmadı tarlalrın %70 i boş meyveciler ağaçlşarı söküp kiraya verecek satacak adam arıyorlar bunlarda büyümekten bahsediyor :)
ilk hayvan türkmenistana gödnerilmiş 250 tane ama eski yıllar dışardan gelenleri söyleyen yok fln filan artık konuşmak bile gelmiyor insandan.

vallah onu bunu bilmemde ayda en az 1 kişi bizi arayıp şurdaki burdaki tarlayı satıyoruz alacaksanız haberiniz olsun diyorsa çiftçilik iyice bitiyor demektir. Çok şükür para kazanıyoruz her yıl ortalama 50 dönüm tarla alıyoruz ama millet bizde bitmeyen para var sanıyor galiba. Yeni sezona 100 bin açıkla girdiğimizi söylüyoruz hala daha arayan bitmiyor.

İthalatı hiç ağzına alan yok, 145 milyar dolar ihracatla övünüyorlar, 250 milyar dolar ithalatı niye dile getirmiyorlar, nohut satacak oluyoruz dışarıdan geldi her taraf doldu diyorlar, mercimek, pirinç ayçiçeği ona keza.

beyler haberi yanlış okuyorsunuz. büyüyen tarım sektörü buraya kadar tamam devamına gelince para kazanan çiftçi demiyor. parayı kazanan un fabrikaları,tüccar,benzinlikçi,devlet,tamirciler vb. yani çiftçi hariç herkes.böyle büyümeye

akp nin yolu bu..,köylü icralık..kredi batagında...okula giden çoçukları ayakkabısız kim nasıl kazanıyor üreten mi haklı hükümet mi...??????...ama akp haklı....arkasında destegi çok...basın gazete tv internet çiftçi vs ithalatçı adamlar haklı...büyüdük kabımıza sığmıyoruz...
biri çıkar şimdi ayagını yorganına göre uzat...biri çıkar çiftçi tembel...vs vs...

Joseph Goebbels bile bu kadar yapamazdı.....

O kim mi? Bakınız Tarih.......

Joseph Goebbels

Almanya Şansölyesi
Görev süresi
30 Nisan 1945 – 1 Mayıs 1945
Yerine geldiği Adolf Hitler
Yerine gelen Lutz Graf Schwerin von Krosigk
Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı
Görev süresi
13 Mart 1933 – 1 Mayıs 1945
Kişi bilgileri
Doğum 29 Ekim 1897
Rheydt, Alman İmparatorluğu
Ölüm 1 Mayıs 1945 (47 yaşında)
Berlin, Almanya
Milliyeti Alman
Partisi Parteiadler der Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (1933–1945) (vector version).svg Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
Eşi Magda Goebbels
Mesleği Politikacı

Dr. Paul Joseph Goebbels (d. 29 Ekim 1897, Rheydt (Mönchengladbach) - ö. 1 Mayıs 1945, Berlin), 1933 ilâ 1945 yılları arasında Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmış Alman politikacıdır. [u]Adolf Hitler ' in en yakın arkadaşlarından biri ve en sadık yandaşıydı. Kendisi coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, sert görüşleri ve kitlesel propagandanın Büyük Yalan olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığıyla bilinirdi.[/u]

Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı (Almanca: Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda veya Propagandaministerium), Nazi Almanyası ' nda nasyonal sosyalist ideolojiye göre hareket eden Bakanlıktı. Kurulduğu günden kapandığı güne kadar Bakanlığını Joseph Goebbels yapmıştır.

ben 13-15 yaşlarındayken ambardan 1 teneke arpa götürür yerine meyveciden yine bir teneke iyisinden meyve alırdık ....:)
şimdi 1 teneke arpa yaklaşık 15 kğX550=8.250 tl.
1 teneke meyve yaklaşık 15 kğX2.5 =37500 tl.
geri kalan hesap çeşitlerinin hepsi yaklaşık aynı kapıya çıkıyor..
birileri bizi sessiz sessiz çaktırmadan sömürüyor beyler...

arkadaşlar tarım bakanı çıktı dediki çiftçilerin kullandığı kredilerin yüzde 98 nin ödendiğini söyledi benim 03.12.2013 vadeli kredimi kapatmak için bankaya gittim yaklaşık üç saat sıra bekledim yaklaşık 10 kişi gördüm sadece bir kişinin kapattığını diğer kişilerin ertelettiğini gördüm karataş ilçesi için türkiyeyi bağlamaz ama sizin oralardada ödeyemeyen çok varsa tarım bakanının yalan söylediği doğru değil midir şimdi biz çiftçileri ve türk insanını enayi yerine koymuyor mu
duygularımı pek kılavyeye dökemiyorum ama kendimi aptal hissediyorum

o bankadan alıp diğer bankayı kapatma olayı...ama işin sonuna baktığımızda ne acıdırki elde avuçta hiçbir şey kalmaması...allah sonumuzu hayır etsin...senin ürettiğin mercimekle, unla, salçayla oy alan bu hükümeti yine bu ürünleri üreten çiftçilerin oy vermemesini isterim...

Yalanlar kabaca 3 ' e ayrılır;

*Düpedüz yalanlar
*Tevilli beyaz yalanlar
*Resmi istatistikler :)

Bakanlığın bi balonu da şu;

Her yere '70 milyon nüfusu 30 milyon turisti besliyoz' yazmışlar, asmışlar..

Sanki dışardan hiç mal alınmıyo.. yada 30 milyon turist 1 haftalığına değilde 1 yıllığına burda yiyolar!

Tüm bunlarla birlikte elimizden geldiğince bardağın dolu tarafına bakıp moralleri yüksek tutmakta fayda var :)

http://www.trakkulup.net/ciftci-muhabbetleri/turkiye-tarimda-neye-gore-avrupada-birinci-dunyada-yedinci/

üreten kazanmıyor hep pazarlamasını yapan kazanıyor şu yönde doğrular son yıllarda çiftçiliğe tekrardan dönme ve üretim çoğalmaya başladı böyle gidersede önümüzdeki yıllarda tekrar bir düşüş oluağa benziyor çünkü üreten kazanamıyor devlet desteği sıfır denecek kadar az eskilerin bir sözü şöyle der BOŞ DURMA BELEŞ ÇALIŞ çifcilerim hikayeside böyle

kardeşler bunlar göz boyamacı hükümetin ucu sivri gerisi kalın yalanlarından biri inanmayın siz bunlara ben hem çiftçilik yapıyor hemde yem depoları olan bir firmada depo sorumlusuyum tam şu anda depomuza rusyadan gelen buğday kepeği giriyor aynı anda komşumuz olan depolara da birine ayçiçeği diğerine de buğday geliyor bumu ihracat rekoru bu mu büyüme köydeki herkesiz bankalara borcu dağ gibi olmuş bundan 10 sene önce bizim bölgede ne yem deposu vardı nede mal girerdi bizim depolarımızdan türkiye nin öncü firmalarına hepsine mal gidiyor hemde inanamayacağınız rakamlara ama çiftçiden mal alırken yok nemi yüksek yok bilmem ne burun kıvırıyorlar inan ki bizim çöp diyeceğimiz hayvanlara vermeyeceğimiz kokmuş yanık rutubetli malları ham madde olarak kullanıyorlar hemde tonu 350 400 dolar civarı fiyatlarla onları benim külahıma anlatırlar ancak bu çiftçiden çaldıklarını allah çalanların hepsinin çoluğundan çocuğundan çıkartacak görürsünüz halada milleti kandırıyorlar millette inanmaya devam ediyor etsinler benim hiç borcum yokken ben rahatsızım çevremde son 10 yılda borç batağına girmiş halinden de çok memnun insanlar var ben de allah daha çok versin diyorum aklıma başka bişey demek gelmiyor aksini idda eden varsada bu sitede çıksın karşıma delilleriyle ispatlayayım onlara çiftçilik konusunda benim bölgemde ekilmedik nebat yok hepsinide ektik dün gibi de son 10 yılın fiyatları aklımda hepsini herkese ispatlarım..... yardımcı olabildiysem ne ala Not yem hammadde ihraç eden firmaların isimlerini veremiyorum ama inanınki müşterilerimin çoğu bırakın türkiyeyi dünya devi

hepiniz güzel yazmışınız ama haksız köylü millti...çünkü şehirli hastenede sırada dersaneleri tarşıyor akap yi savunuyor yav diyor köylüye mazot veriyor gürbe veriyor tarla parası veriyor diyor bide aglıyorlar diyor...eee burada forumda yok mu böyler ayagına göre yorgan hava atmayadı lüks almayaydı yatana kadar çalışaydı bir iş yapamsın başka işte yapsın...
ulan köylü olmasa şehirli senin öldüğün gün ekmege almaya paran yok pazara hiç gidemen kuru diri köyden getir...nakörler...köylü zenginmiş...gherşey devletdenmişşş....

sen para kazanmadın ben para kazanmadımda her tarafımız sıfır traktör sıfır makine ekipman nasıl oldu bunlar ALLAH tan korkalım biraz para kazanmıyor olabiliriz ama harcamadan hiç kısmıyoruz alıyoruz kredili alıyoruz kredili bunlarda o rakamlara artı yansıyor elbette

rahimavci link=topic=70438.msg805889#msg805889 date=1386323285' Alıntı:
sen para kazanmadın ben para kazanmadımda her tarafımız sıfır traktör sıfır makine ekipman nasıl oldu bunlar ALLAH tan korkalım biraz para kazanmıyor olabiliriz ama harcamadan hiç kısmıyoruz alıyoruz kredili alıyoruz kredili bunlarda o rakamlara artı yansıyor elbette
ok-*-s ok-*-s Sene 80 den belli çiftçiliğin içindeyiz.İlk başladığımızda bi kötü enter traktör iki li pulluk çeker bi de kötü römork umuz( 2 tondan fazla almaz) vardı.Sene 2013 iki traktör üçüncüsü ve balya makinası yolda artı üç römork ve bir sürü ekipman ALLAHA ŞÜKÜRLER olsun.Eleştiri yapan arkadaşlarada fazla eleştirmiyorum ama ŞÜKRETMEKTEN başka yapabileceğimiz tek şey var oda ÇALIŞMAK ÇALIŞMAK VE BİLİNÇLİ ÇALIŞMAK.